Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Allview vs E-boda

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
daemonsky95

daemonsky95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.09.2010
Salut,
De curand mi-a venit gandul sa-mi cumpar un gadget nou... Nu eram decis intre un laptop de 15.6'' sau o tableta entry-level. AM ramas intr-un final la tableta.
Tot ce pot sa zic, este ca m-am documentat destul de mult, si am ajuns la 2 tablete chinezesti, "rebranduite" sub numele de allview si eboda.

Acum, nu ma pot decide intre Allview Alldro Speed I (http://www.allview.r...ed-i/descriere/) - 530 L

Sau E-boda Impresspe3d e200 (http://www.e-boda.ro...speed-e200.html) - 500L(am posibilitatea de a cumpara-o cu discount)

Vreau parerile voastre legate de aceste 2 tablete(PRO/CONTRA), SAU  ideea de o tableta pana in 700 de lei, dar care sa aiba:
1gb RAM, procesor>1ghz, hdd de 8gb sau mai mult, si sa fie de 7".

Trebuie sa mentionez ca nu am avut de-a face nici cu Allview, nici cu E-boda pana acum, deci cei obisnuiti ar trebui sa imi acorde cateva sfaturi :)

#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Orice alegi, vezi sa aiba licenta pentru Android Market/Google Play.
Eu am AllView Alldro 2 16 GB si nu nu pot instala nimic din Android Market, sau Google Play, ca desteptii de la Allvirew nu au platit licenta la Google.
A mea are 512 MB RAM si procesor la 1 GHz.
PS: @B1u2eyes nici eu nu am mai deschis tableta de cateva saptamani.
O folosesc undeva daca plec si nu am acces la un calculator (pentru vazut filme, ascultat muzica, si putin web surfing daca am acces la net)..

Edited by Sorin84k, 01 September 2012 - 16:41.


#3
daemonsky95

daemonsky95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.09.2010
Ok, asta nu am mai auzit pana acum, mersi ca mi-ai spus. Da, stiu in ce consta tableta ta:) am vrut sa o cumpar acum ceva timp, dar nu dispuneam de bani, si bine am facut din cate se vede :D Mersi dinnou!

#4
B1u2eyes

B1u2eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 12.10.2010
In primul rand, nu poti sa faci comparatie intre un laptot si o "panarama" din aia chinezeasca. Diferenta e ca de la cer la pamant !
In al doilea rand, este acest forum http://alldro.forumer.com/index.php  dedicat tabletei Allview aparuta cu mult inaintea celei E-boda.
Sincer, eu detin prima varianta de tebleta de la Allview si zace nefolosita cu saptamanile. Nu e tot una cu laptopul. Astea-s mofturi in mare parte !

#5
daemonsky95

daemonsky95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.09.2010
Da, ai dreptate, nu poti compara un laptop cu o tableta, insa diferenta(pe langa cea tehnologica) este si cea de pret. Pentru un laptop ar trebui sa strang ceva FOARTE mult timp pentru a-l cumpara. Cu toate astea, vreau ca pe tableta sa combin un e-book reader(desi nu va fi aceeasi calitate superioara) cu tehnologia de android(aici incluzand jocurile si aplicatiile).
Acum am vazut ca pe allview se poate folosi pen capacitiv(ceea ce pe eboda nu sunt sigur daca se poate). Ignorand  complet ideea cu laptopul, care dintre acestea 2 este mai buna?

#6
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@daemonsky95 este foarte obositor sa citesti multe pagini de carti pe o tableta (mai ales seara-noaptea).

#7
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View PostSorin84k, on 01 septembrie 2012 - 17:13, said:

@daemonsky95 este foarte obositor sa citesti multe pagini de carti pe o tableta (mai ales seara-noaptea).
Nu este obositor deloc,ai night mode(ecranul negru si scrisul alb) este chiar comod.
Revenind la subiect...daca ai pe cineva in State fa rost de 199$ si ia-ti nexus7.Aia isi merita fiecare cent :)

#8
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@ionut_blue cu night mode cu tot am avut dureri ale ochilor si a trebuit sa renunt.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Alldro Speed am eu. Nu e rea deloc. Are bateria cam mica, dar e f subtire. Tine 4 ore la filme. GPlay merge normal. Cartile se citesc perfect.

#10
daemonsky95

daemonsky95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.09.2010
Stiu ca nu se poate compara cu un Ebook reader, insa merge asa de citit pe zi cel putin...O sa vad cum se comporta si ma adaptez:D.
Lucifer76, ce Speed ai, ca sunt o gramada de modele, ma incurc si eu in ele:D

Din pacate n-am pe nimeni in State...(cat as fi vrut...) :D

#11
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
S-a tot discutat ...
Mai pune 50 de lei si ia asa ceva  ! Merita, este mult PESTE E-Boda si AllView ! Si siteul este serios, am cumparat si eu de la ei.

#12
daemonsky95

daemonsky95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.09.2010
Fratello, la modul cel mai sincer, MULTUMESC. Stiam de mult timp de tabletele Ainol, si chiar ieri am gasit pe un alt site tabletele lor, si ma uitam la Elf II, care insa costa 650L.  Cred ca asta o sa cumpar intr-un final, mersi mult. Impresii, pareri personale despre tableta asta?

#13
daemonsky95

daemonsky95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.09.2010
Update: Am gasit un site care vinde tablete Ainol(si nu numai) direct din China. Am configurat tableta Elf 2(cu incarcatorul care nu era inclus, husa si protectie de ecran si alte maruntisuri) si m-a ajuns la 140 $ ceea ce inseamna ~500 Lei - Cu tot cu transport. Acum intrebarea este: daca totul a fost calculat, cu tot cu transport si etc, exista vreo sansa sa ma trezesc cu un alt pret(mai mare) cand ajunge tableta la mine datorita taxelor vamale?

Also, Aurora 2 este un Elf cu ecran IPS si este la exact acelasi pret.

#14
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Problema MARE legata de importul direct este cea legata de garantie !!! Pentru sume mici (2-3 sute) mi-am asumat si eu riscul (prima mea tableta a costat fix 200 lei) ; pentru 500-600 lei nu merita sa risti ! Parerea mea .... Legat de taxe : cred ca vei plati taxe vamale, desi chinezu' va trece pe colet "GIFT" ; cel putin mie, la vama, mi-au luat TVA-ul.
Iar treaba cu IPS ... de ce ai vrea sa privesti ecranul tabletei altfel decat din fata ?! Succes !
LE : Uite si aici tablete ieftine daca vrei sa "te arunci" :) ...

Edited by Fratello, 02 September 2012 - 09:00.


#15
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Daca vrea tableta doar pt el , orice ar face pe ea , film un joc etc etc  , vede doar el, cel de langa nu prea...

#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdaemonsky95, on 01 septembrie 2012 - 20:21, said:

Lucifer76, ce Speed ai, ca sunt o gramada de modele, ma incurc si eu in ele:D
Este un singur Speed de 9,9 mm Posted Image .

View PostFratello, on 02 septembrie 2012 - 08:58, said:

Problema MARE legata de importul direct este cea legata de garantie !!!
Normal. Alldro Speed este exact Allwinner i10. Dar am preferat garantia de 2 ani.

#17
daemonsky95

daemonsky95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.09.2010
Allview Alldro Speed I (194 x 120 x 9,9mm) , nu e singura deci :). Da si eu as prefera garantia pentru inca ceva lei in plus. Totusi, credc a o sa raman la Ainol Novo7 Elf 2. Am citit niste review-uri pe net despre ea si toti spuneau numai de bine :D

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai exact aia e. E singura subtire. Ainol Novo7 Elf 2 tine 7 ore la film cum sun eu popa. Mai avea cineva de pe forum una de 7 inci, era dezamagit ca nu are SB de 2 saptamani cum scrie pe ea, si nici la filme nu tinea la fel ca in specs. Mie 4 ore cu wifi mi se par suficiente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate