Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Calorifer/Radiator electric

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,557
  • Înscris: 01.12.2001
Ai instalatia termica facuta? Calorifere, tevi, centrala? Sobe?
Daca maine ai gazul, ce faci cu el?
Sau ai doar casa si... astepti gazul?
Nu ii dai foc direct.

#56
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Cand te muti, nu uita sa golesti instalatia de apa sau vei gasi tevile sparte.

#57
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,682
  • Înscris: 29.03.2006
1. Izolezi casa pe exterior !, numai pe exterior !!!, cu 40 cm de polistiren expandat, ( valoare din care scazi izolatia deja existenta cu polistiren sau vata minerala, daca exista, altfel nu scazi nimic).
Izolatia trebuie sa fie facuta inclusiv la pervaz, de jur imprejurul ferestrelor, pe toate 4 laturile.
2. Pui termopane cu geam triplu, sau eventual cu doua ferestre cu termopan fiecare, low-e.
3. Izolezi inclusiv sub acoperis cu 40cm, ideal ar fi pe exteriorul unui tavan mai gros...
4. Pui garnituri la usa de la intrare, si folosesti antecamera inchisa.
5. Montezi AC adevarat cu aerduct-uri si pe jos si pe sus, care scot aerul folosit, inclusiv din partea inferioara unde se strange radonul, si cu aerducturi care introduc aer curat si preincalzit, a.i. sa nu mai fie nevoie sa deschizi ferestrele.
Nu o sa mai ai nevoie de incalzire suplimentara, si nici macar cea existenta de care ai amintit, nu o sa mai fie necesara decat f. putin, deoarece temperatura corpurilor, plus PC-urile, plus sursele de iluminat, plus aparatura electrocasnica, plus aparatura culinara, o sa rezolve mare parte din incalzire.

Edited by loock, 25 October 2014 - 22:34.


#58
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,584
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo, daca ai deja instalatia facuta, centrala montata...in functie de model vezi ca sunt diuze speciale pentru butan, drept urmare poti sta cu butelie. Mi-am adus aminte, asa era moda pana acum recent in CT din cauza lipsei infrastructurii in blocuri.

Subiect de studiat putin: http://forum.softped...-sau-de-aragaz/

Edited by lex404, 25 October 2014 - 22:36.


#59
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca bransamentul si buzunarul iti permit, atunci ia in considerare si centralele electrice CETA.

#60
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 08.09.2010

View Postloock, on 25 octombrie 2014 - 22:32, said:

1. Izolezi casa pe exterior !, numai pe exterior !!!, cu 40 cm de polistiren expandat,
Posted Image   ...Posted Image   tare asta..

#61
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Te muti cu chirie. E cea mai comoda, eficienta, si ieftina solutie pe care o poti lua in considerare. Poate ai noroc si iti fac bransamentul intre timp. Nu te juca, mai ales cu sanatatea copiilor.

#62
SistemOperator

SistemOperator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.10.2014
Ce dracu ma pierdui si eu prin padure.
Vezi ca gasesti GPL butelie de 60Litri pentru centrala - Cateva sute de euro o sa te coste instalatia si merge pe 3 buteli de 60 de litri(stai relax ca astea se inchiriaza).
Cam asta este a mai ieftina si comoda metoda.

#63
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Daca ai certitudinea ca vor veni gazele macar anul viitor, nu are rost sa dai banii pe o centrala electrica. Mai bine te muti cu chirie pana in Aprilie, cred ca iesi tot cem pe-acolo cu banii. E scump sa te incalzesti electric. Daca n-ai izolatie la casa, nici sa nu te gandesti sa incerci cu electricul o iarna intreaga. Adica poti sa incerci, dar e mai ieftin sa te muti cu chirie cateva luni. Gasesti un apartament dragut mobilat incalzit si aia e.

#64
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
Nu mai bine luati niste haine mai groase, soba cu lemne si ati rezolvat temporar problema ? Sau sunteti frigurosi rau ?

#65
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
o problema mare e la bai
o problema si mai mare e la instalatii...
copiii sub 4 ani nu rezista la pulovere in casa dar la pielea goala in bai reci...

#66
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 06.04.2013
Eu zic sa calculezi cat te va costa incalzirea electrica in lunile de iarna, apoi calculezi si cat te va costa daca iti aduci butelia de propan in curte, dupa care vezi cat te-ar costa sa inchiriezi un apartament, le compari si vezi cu care iesi mai ieftin.

P.S. Nu ar fi mai bine sa te duci sa "ungi" teava aia de gaz..?

#67
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postlex404, on 25 octombrie 2014 - 22:33, said:

Apropo, daca ai deja instalatia facuta, centrala montata...in functie de model vezi ca sunt diuze speciale pentru butan, drept urmare poti sta cu butelie. Mi-am adus aminte, asa era moda pana acum recent in CT din cauza lipsei infrastructurii in blocuri.

Subiect de studiat putin: http://forum.softped...-sau-de-aragaz/
Este interzisa folosirea buteliilor acolo unde se schimba mai des de odata pe luna, cat si la folosirea acestora in alt scop decat incalzirea. Se accepta doar montate pe rampa cu duza speciala de incarcare, si numai sa vina cisterna sa le incarce.

Trecand peste aspectul legal, daca tot schimbi buteliile e chestie de timp si ghinion pana cand una va curge, si veti fi gasiti pe podea toti umflati ca soarecii, fiecare iarna isi ia "impozitul" de vieti omenesti in special din randul "smecherilor", nici iarna asta nu va fi mai diferita.

Daca alegi aceasta metoda, leaga in paralel 3-5 butelii, ca dupaia o sa te plangi ca-ti "ingheata" gazul, adica nu mai fierbe lichidul din flacon la temp camerei, si nu mai iese.

View PostYukoto, on 25 octombrie 2014 - 22:47, said:

Te muti cu chirie. E cea mai comoda, eficienta, si ieftina solutie pe care o poti lua in considerare. Poate ai noroc si iti fac bransamentul intre timp. Nu te juca, mai ales cu sanatatea copiilor.
E mai scumpa decat curentul electric, implica drumuri cel putin saptamanale cu buteliile la incarcat, riscul de a muri ca sobolanii asfixiati, asa zic si eu, comoda, eficienta si eftina

1L GPL 25MJ = 7KWh PCS, pt ca n-ai centrala in condensare si din chestiuni de randament, nu mulgi mai mult de 6KWh din litrul de GPL... Adica cat curentul electric

Cat gaz consumi pe zi? intr-o zi geroasa de 500M3 / Luna + ceva spalat inseamna 20m3 in acea zi, 35 litri GPL (2 butelii)

Edited by Hedonist, 25 October 2014 - 23:44.


#68
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpowershot, on 25 octombrie 2014 - 22:01, said:

Studiaza pe net incalzire cu ulei ars.
E urgenta!

View PostDonGiulliano, on 25 octombrie 2014 - 22:06, said:

recomand sa te muti cu chirie intr-un apartament din oras pentru perioada iernii.
..omule, ai 3 copii sub 4 ani !!  nu te juca..
Sau la parinti/socri...

View Postdorin_2k, on 25 octombrie 2014 - 22:26, said:

Ai instalatia termica facuta? Calorifere, tevi, centrala? Sobe?
Daca maine ai gazul, ce faci cu el?
Sau ai doar casa si... astepti gazul?
Nu ii dai foc direct.
Probabil ca are tot pregatit.

#69
soarevictor

soarevictor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 14.01.2011
trebuia ,,unsa,, teava aia la gaz de mai devreme,inca din iunie,iulie .
nu doresc a-ti tine morala ,dar stiai ca vine geroaica si tu ca tu, dar cand e vorba de copii nu mai e joaca

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu as opta pentru un aer conditionat capabil sa duca si la minus 20 grade...dealtfel studiez si eu acest aspect. In cazul tau as restrange suprafata de incalzit folosind numai anumite camere si as lucra si la izolatia termica  buna (10 -15 cm) a casei ...

#71
kutez

kutez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.11.2008
Deci, mai precizez: am trifazic, totul în casă e electric, căsuța e la cheie, utilată, mobilată 90% - nu pot s-o las în paragină să-mi facă igrasie și să-mi distrug mobilierul, și eu să stau în chirie. Când ne-am mutat în septembrie am montat un boiler de 80 L să ne fie bun la duș și apă menjeră - e perfect. Instalația de încălzire e pe agent termic - jos în pardosea, sus cu calorifere pe poziție - așteaptă doar gazul. Cea mai interesantă până acum mi se pare soluția cu rezervor de butan (sugerată de mihai!) - a folosit cineva așa ceva? Cum se comportă? Înțeleg că e o soluție agreată pe la cabane...

View PostMembruAnonim, on 26 octombrie 2014 - 06:53, said:

Si eu as opta pentru un aer conditionat capabil sa duca si la minus 20 grade...dealtfel studiez si eu acest aspect. In cazul tau as restrange suprafata de incalzit folosind numai anumite camere si as lucra si la izolatia termica  buna (10 -15 cm) a casei ...

Asta mă gândesc că ar face față pus în living și ar putea încălzi și bucătăria cu ușa deschisă plus holul - mai am jos o baie și o cameră de oaspeți... La ce suprafețe e recomandat câte un aparat?

View Postsoarevictor, on 26 octombrie 2014 - 06:38, said:

trebuia ,,unsa,, teava aia la gaz de mai devreme,inca din iunie,iulie .
nu doresc a-ti tine morala ,dar stiai ca vine geroaica si tu ca tu, dar cand e vorba de copii nu mai e joaca

E unsă de ceva vreme - chestia e că sunt doar 3 firme autorizate pentru extinderi de rețea în Cluj și depind de cum vor mușchii lor să se încoarde...

View PostDonGiulliano, on 25 octombrie 2014 - 22:42, said:

Posted Image   ...Posted Image   tare asta..

Am izolație de 10.

View PostTLGsoft, on 25 octombrie 2014 - 22:30, said:

Cand te muti, nu uita sa golesti instalatia de apa sau vei gasi tevile sparte.

Instalația de încălzire nu a fost încă vizitată de apă.

#72
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca ai "trifazic", poti sa iei o centrala electrica cu puterea de vreo 9 kW. Una noua costa intre 1700 - 2000 RON. Poate gasesti una second hand pe site-uri gen okazii, olx, etc., dar e putin riscant.

Daca imi aduc aminte bine, costul pe kWh la curent este cam acelasi cu costul pe kWh la butan, dar deranjul si costurile de instalare pentru instalat centrala electrica sunt mult mai reduse decat instalarea buteliei.

Incalzirea cu aer conditionat e iarasi foarte buna, consuma mai putin decat o centrala electrica, dar in functie de cat e de frig si de cat de tare bate vantul afara s-ar putea sa nu faca fata la extreme, sa inghete unitatea exterioara. In plus, caldura nu prea merge in camerele adiacente, chiar si cu usa deschisa. In bai tot o sa-ti trebuiasca ceva conevctoare electrice. Ca solutie pentru cateva sezoane, nu-si va amortiza costurile de achizitie si instalare.

Edited by kolfleading, 26 October 2014 - 08:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate