Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

2 centi minutul national de la 1 septembrie

- - - - -
  • Please log in to reply
745 replies to this topic

#109
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Credeti ca va accepta vreun operator la noi sa faca RDS un MVNO pe reteaua lor?? Cui ii convine sa-si congestioneze reteaua,avand in vedere ce tarife practica RDS,mai ales la volumul de internet care il fac. Eu unul sunt sceptic.

#110
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
N-or să fie preţuri aşa mici probabil când nu foloseşti reţeaua Digi.

#111
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Pai si atunci care ar fi avantajul unui MVNO,daca nu se vor pastra tarifele? In cazul asta acolo unde nu am semnal prefer sa fac o redirectionare catre alt numar si ies mult mai ieftin: 2 centi/minut.

#112
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

 boy4ever, on 04 septembrie 2012 - 00:05, said:

Cui ii convine sa-si congestioneze reteaua
Foarte corect. Plus ca ar avea de suferit in mod direct abonatii retelei respective, iar asta nu aduce lucruri bune operatorului. :)

#113
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Se închiriază doar o anumită capacitate, nu se lasă totul de izbelişte.

#114
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

 boy4ever, on 04 septembrie 2012 - 00:57, said:

Pai si atunci care ar fi avantajul unui MVNO?

MVNO-urile speculeaza nisele de piata, au prins foarte bine afara ofertele pt. apeluri internationale, desi exista Voip la provideri traditionali, dar si limitari si mai exista si factorul uman, unde intervine lenea, indiferenta, necunastereasau simpla comoditate,  asa ca lumea se multumeste cu un sim, de pe care sa poti apela "ieftin".

Imaginati-va ce inseamna sa ai o retea, nu conteaza care, sa fii la inceput iar reteaua sa nu fie optim utilizata.
Cand ai 1-2 milioane utilizatori, mai poti tolera un nr. X proveniti de la MVNO. Cheltuielile de intretinere oricum pica in sarcina operatorului, dar mai castiga un ban cinstit pt. plata facturii la lumina, caldura iarna, interconectare, nu cred ca se pune problema de putere de negociere cu 10 utilizatori in plus Posted Image

In strainatate MVNO-urile prind pt. ca tarifele practicate de operatori sunt mari, la noi nu stiu cu ce oferte combinate ar putea veni, pt. ca tarifele oricum sunt foarte reduse. Pe international RDS rupe, la date mobile la fel, smartphone-uri dau,  minute cu carul ai oriunde, extraoptiuni ieftine gen 1 euro exista cam la orice operator, laptopuri primesti... poate un frigider la abonare sau un TV color ar putea prinde Posted Image

Cu serviciile si solutiile existente deja pe piata, chiar in ograda RDS, iti faci treaba. Deja multa lume are cel putin 1 sim Voda/Orange, 1 Cosmote, poate RDS, inca 1 sim de la un MVNO ar complica un pic lucrurile.

Nelimitatul in retea e o placinta de marketing, la fel si in afara retelei, facusem un calcul grosolan ca n-am nevoie de nelimitat, ci de fix 28800 minute : ziua incepe la  8 dimineata si se termina la 12 noaptea, deci 16 ore x 30 = 480h adica 28800 min, pe care nu le poti vorbi nici daca esti centralist in Gara de Nord.

Nu vad cu ce oferte traznet ar putea veni la noi un MVNO, dar astept surprize.

#115
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011
Pot sa vina cu servicii de alta natura cum spuneau cei de la Enigma, mai multe SIM-uri cu acelasi numar, numar preferential, administrare online........

#116
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Problema este cata lume va fi atrasa de acest gen de servicii, 100/1000/10.000 la nivel national? Si sa zicem ca vor gasi cativa dispusi sa treaca/sa schimbe reteaua, cine ii va apela? Conferintele se duc in retea si destul de putin in afara retelei, doar sa vorbesti in familie si cu cativa prieteni mi se pare cam mare deranjul pt. un nou sim...

Mai multe numere pe acelasi sim sunt de acord, mai ales pt. profesionisti, care pot folosi un nr. pt. relatia cu publicul si 1 nr. privat, dar altfel nu vad alta intrebuintare...   Cu cat ai mai multe numere, cu atat ai mai multe sanse sa-ti ametesti prietenii.... eventual mi-as dori un nr. de fix si de mobil, asociat aceluiasi sim ;)

Administrarea online e un must, dar este prezent deja la operatorii traditionali, ar fi un must si nu un feature.

Vedeti ce lamentabil a esuat Click sim...

#117
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011
Cu siguranta pot oferi servicii inovative, depinde de orientarea spre business a operatorului respectiv !

Click a fost alta poveste, doar o idee vaga de MVNO

#118
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

 IP-XCENTRIC, on 04 septembrie 2012 - 06:59, said:

Nelimitatul in retea e o placinta de marketing, la fel si in afara retelei, facusem un calcul grosolan ca n-am nevoie de nelimitat, ci de fix 28800 minute : ziua incepe la  8 dimineata si se termina la 12 noaptea, deci 16 ore x 30 = 480h adica 28800 min, pe care nu le poti vorbi nici daca esti centralist in Gara de Nord.
Vrei sa iti arat facturi de-ale mele de la Romtelecom unde am 20.000 si chiar 30.000 de minute vorbite in afara retelei? La Vodafone am reusit sa le vorbesc 30.000 de minute in afara retelei in vreo saptamana. Deci se poate Posted Image

Edited by boy4ever, 04 September 2012 - 12:10.


#119
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011

 boy4ever, on 04 septembrie 2012 - 12:09, said:


Tu esti un caz foarte "special", ideea era ca unii au si o viata, un loc de munca, o prietena sau sotie poate un copil sau mai multi !
Scopul lor in viata nu e sa vb xxxx min in retea sau in afara ! Unii folosesc telefonul sa comunice cind au nevoie nu sa consume toate minutele din optiune !

#120
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Nici macar nu s-a obosit sa faca un mic calcul inainte sa traga minciuna!

#121
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
30.000 de minute intr-o saptamana deci.
O saptamana are 7 zile-> 168 de ore ->10.080 minute...
Deci?

Apoi sa zicem ca ar fi fost 30.000 de minute, dar in afara retelei, adica cu 20 de centi/minut?
Cine a platit 6000 de euro ca sa vorbesti atatea minute?

Edited by danutz1, 04 September 2012 - 13:42.


#122
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 boy4ever, on 04 septembrie 2012 - 12:09, said:

Vrei sa iti arat facturi de-ale mele de la Romtelecom unde am 20.000 si chiar 30.000 de minute vorbite in afara retelei? La Vodafone am reusit sa le vorbesc 30.000 de minute in afara retelei in vreo saptamana. Deci se poate Posted Image
o saptamana are 10080 de minute. sa vad acum cum te mai scoti.

#123
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011
Simplu, e un mic chuck norris al retelelor de telefonie mobila si fixa !

#124
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Nu stiu cat de posibil este, dar cred ca un mare castig l-ar avea MVNO-urile daca ar reusi ca tarifarea numerelor proprii sa fie identica cu cea pt. reteaua partenera, adica sa suni la aceleasi tarife in RDS si pe MVNO, minutele incluse in Orange sa se consume la fel ca apeluri in retea pt. un MVNO pe infrastructura Orange, etc.
Asa cred ca ar putea atrage clienti, altfel e ca si cum cineva ti-ar da nr. de contact un nr. de Zapp....

#125
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Radeti ca.... (ma abtin!). De pe mobil se face conferinta,da? Vedeti care este numarul maxim de apeluri care se pot efectua simultan si abia apoi sa incercati sa faceti pe desteptii,sa vedem care e mai mincinos dintre noi!

EDIT: acum va ies calculele? E posibil sau nu? Ca altii se pare ca sunt incuiati si atat de prosti incat nu fac "un mic calcul inainte sa traga minciuna!"

Edited by boy4ever, 04 September 2012 - 15:42.


#126
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 08.03.2011
Vrei sa te credem ca ai vorbit 24h din 24h, cu inca 4-5 persoane ? Alceva mai credibil nu ai ? Poti sa spui macar ca ai gresit calculele si ne facem ca te credem !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate