Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Islamul si yoga

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Sunt foarte curioasa care este punctul de vedere al credinciosilor musulmani vizavi de yoga. Practica musulmanii yoga sau o considera complet nefolositoare sau chiar nociva tot asa ca si crestinii ortodocsi mai radicali?

Va multumesc pentru raspunsuri!

#2
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postkaruna, on 21st August 2012, 13:11, said:

Sunt foarte curioasa care este punctul de vedere al credinciosilor musulmani vizavi de yoga. Practica musulmanii yoga sau o considera complet nefolositoare sau chiar nociva tot asa ca si crestinii ortodocsi mai radicali?

Va multumesc pentru raspunsuri!
Anumite practici isihaste respectiv sufite seamana intrucatva cu cele yoga.
Dar scopurile si filozofiile lor difera.

#3
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postsearcher-star, on 21st August 2012, 15:56, said:

Anumite practici isihaste respectiv sufite seamana intrucatva cu cele yoga.
Dar scopurile si filozofiile lor difera.

Potin sa dai niste exemple in acest sens?...

Orisicum eram curioasa daca exista si practicanti de yoga printre musulmani. Nu prea inteleg de ce ar fi atat de divergente scopurile practicilor yoga fata de cele sufite.

#4
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostDayDreamer, on 21st August 2012, 23:41, said:

Uita-te si pe topic-ul asta: http://forum.softped...;#entry11889478    Nu le unesc momentan, sunt substantial diferite, desi nu-mi dau seama de ce ai deschis threadu-ul pe aria asta  :dj:

Pai sa nu le unesti fiindca musulmanii nu vin sa posteze pe ortodoxie despre yoga, iar eu doresc sa aud opinii din partea lor. Trag si eu nadejde ca o sa am noroc...

#5
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Aveam de gand sa studiez mai adanc practicile isihaste dar nu mi-am facut timp.
E vorba de meditatie corelata cu respiratie, rugaciuni repetitive si anumite pozitii in care sa induca anumite stari spirituale.
Sufitii au si ei asa ceva.
Filozofia insa difera, hinduismul/budismul urmareste pozitionarea omului intr-o neutralitate completa, fara iubire si fara ura, de preferinta si fara ganduri, un fel de anulare a eului, disciplinele islamo-crestine urmaresc simtirea nimicniciei lumii dar nu pentru aneantizarea eului ci pentru deschidere la dragostea divina. De aia teologii musulmani mainstream sunt destul de contra sufitilor, Allahul sufit e mult mai iubitor decat ala mainstream. Dupa cum e mai relativ, sufitii fiind destul de panteisti, unii aproape budisti, de fapt.
Citeste catrenele lui Yunus Emre si vei vedea un spirit aproape Zen. La altii vei vedea laude la adresa templelor pagane.
Atentie, repet, sufitii au fost mereu marginali si nu rareori marginalizati/persecutati.

Edited by searcher-star, 22 August 2012 - 10:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate