Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

ETTI - seria G, engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cyb3rmann

cyb3rmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.02.2009
Salut!
Cine este la politehnica, din anii mai mari, imi poate spune si mie mai multe despre seria G, de engleza?
Cand am fost sa ma inmatriculez, mi-au zis doar ca lectiile o sa fie predate in limba engleza si ca "beneficiez de reputatia facultatii ETTI (adica spre deosebire de FILS), ramanand totusi cu avantajul invatarii in limba engleza". Abia mai tarziu am aflat ca nu o sa-mi pot alege specialitatea individual, ci va trebui sa ma supun majoritatii - si majoritatea are la alegere doar 2 specializari, nu 4. Totusi, am mai auzit ca acolo se duce "elita" - best of the best. E vreun avantaj si asta, sa am in grupa numai cu elevi buni?

Acum, eu ma intreb... cam care sunt avantajele cu adevarat? E mai recunoscuta/apreciata diploma, sau doar e faptul ca "exersezi" termenii tehnici straini?

Se merita sa ma limitez la cele doua specializari (si sa ma supun majoritatii in anul III) si poate sa asscult engleza stalcita a unor profesori?

#2
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012
Cine si-a batut joc de tine si ti-a zis ca se duce elita :D?
Da, diploma e mult mai avantajoasa. Cam de 3 ori. Adica daca sunt 3 angajati pe locul tau, te angajeaza pe tine si iti da si salariul celor 3.
Nu se merita.Pleaca de acolo. :nonobad: :console:

Edited by Reboko, 20 August 2012 - 15:07.


#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Avantaje

1) stîlcită sau nu, folosești engleza aia 4 ani de zile... nu ai cum să nu te perfecționezi, să înveți o grămadă de termeni tehnici direct în limba lor, să o vorbeși/scrii din obligație, și în unele cazuri (știu cel puțin 1 caz) este un plus la angajare - dar în nici un caz nu este o regulă

2) într-adevăr în medie sînt studenți CEVA mai buni... dar doar în medie și nu MULT mai buni... în fiecare serie, așa cum vei vedea, se vor cerne studenții buni și foarte buni, și cei slabi... deci și în seriie de ro, nu numai de en

3) seria este mai mică, cu micile avantaje care rezultă de aici (profu predă la mai puțini studenți) - dar acest avantaj e f. mic căci oricum și la secțiile de Ro studenții chiulesc în masă deci profu' oricum predă la puțini studenți

Dezavantaje

1) nu ai  de ales la specializare 4 secții, nici 2, ai fix UNA, cea aleasă de majoritatea colegilor tăi, care aleg din 2. Deci dacă tu nu vrei cu nici un chip TST dar colegii preferă această secție, vei ajunge la TST. Mă rog, cu mult efort, poți teoretic să pleci, în acest caz, la secția în limba română care te atrage mai mult (evident, cu multe cereri și aprobarea - discutabilă - a decanului). La secțiile în română, fiecare alege pt. sine, deci din anul 3 sem. 2 se schimbă componența grupelor și ai colegi noi (mai puțin cei care au ales la fel ca tine).

2) engleza e cam de baltă și din cîte știu eu nici nu se folosește peste tot... știam un caz că profu a întrebat, în ce preferați, în En sau în Ro, și cum lumea a preferat Ro, s-a făcut în Ro...

Ideea de bază a acestei secții este că, TEORETIC, facem, vezi doamne o secție în care putem înmatricula studenți străini. PRACTIC însă din cîte știu eu, studenți străini nema (cu unele mici excepții temporare... semestrul ăsta vine studentul X la un schimb erasmus) deci sînt profi români care predau în engleză unor studenți români... ceea e e cam caraghios și de aia unii switch to romanian

In rest, ce e perfect adevărat din ce ți-au zis, e că ești la ETTI, care ca nivel academic și de reputație, împreună cu AC (de fapt, după AC) este peste FILS - FILS fiind o amestectură făcută cu materii și profesori de la N facultăți deci cam ca o ciorbă...

#4
iusti91

iusti91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.02.2011

View PostXON-XOFF, on 20th August 2012, 21:28, said:

Avantaje

1) stîlcită sau nu, folosești engleza aia 4 ani de zile... nu ai cum să nu te perfecționezi, să înveți o grămadă de termeni tehnici direct în limba lor, să o vorbeși/scrii din obligație, și în unele cazuri (știu cel puțin 1 caz) este un plus la angajare - dar în nici un caz nu este o regulă

2) într-adevăr în medie sînt studenți CEVA mai buni... dar doar în medie și nu MULT mai buni... în fiecare serie, așa cum vei vedea, se vor cerne studenții buni și foarte buni, și cei slabi... deci și în seriie de ro, nu numai de en

3) seria este mai mică, cu micile avantaje care rezultă de aici (profu predă la mai puțini studenți) - dar acest avantaj e f. mic căci oricum și la secțiile de Ro studenții chiulesc în masă deci profu' oricum predă la puțini studenți

Dezavantaje

1) nu ai  de ales la specializare 4 secții, nici 2, ai fix UNA, cea aleasă de majoritatea colegilor tăi, care aleg din 2. Deci dacă tu nu vrei cu nici un chip TST dar colegii preferă această secție, vei ajunge la TST. Mă rog, cu mult efort, poți teoretic să pleci, în acest caz, la secția în limba română care te atrage mai mult (evident, cu multe cereri și aprobarea - discutabilă - a decanului). La secțiile în română, fiecare alege pt. sine, deci din anul 3 sem. 2 se schimbă componența grupelor și ai colegi noi (mai puțin cei care au ales la fel ca tine).

2) engleza e cam de baltă și din cîte știu eu nici nu se folosește peste tot... știam un caz că profu a întrebat, în ce preferați, în En sau în Ro, și cum lumea a preferat Ro, s-a făcut în Ro...

Ideea de bază a acestei secții este că, TEORETIC, facem, vezi doamne o secție în care putem înmatricula studenți străini. PRACTIC însă din cîte știu eu, studenți străini nema (cu unele mici excepții temporare... semestrul ăsta vine studentul X la un schimb erasmus) deci sînt profi români care predau în engleză unor studenți români... ceea e e cam caraghios și de aia unii switch to romanian

In rest, ce e perfect adevărat din ce ți-au zis, e că ești la ETTI, care ca nivel academic și de reputație, împreună cu AC (de fapt, după AC) este peste FILS - FILS fiind o amestectură făcută cu materii și profesori de la N facultăți deci cam ca o ciorbă...
Ceea ce a spus XON-XOF este adevarat. Sectia cu predare in engleza se vrea a fi cea mai buna si cu cei mai buni profesori, dar in realitate nu este chiar asa. Engleza profilor, de multe ori este una de balta;in plus de asta cursurile in romana sunt o porcarie , iti imaginezi cum sunt in engleza.
Nu neaparat acolo vine elita ETTI-ului. Daca vrei sa mai exersezi engleza, poti da acolo. In rest nu merita, parerea mea de student la ETTI.

#5
cyb3rmann

cyb3rmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.02.2009
Multumesc de raspunsuri! O sa ma duc dupa 1 sept sa ma schimb.. daca se poate.

#6
mihaichivum

mihaichivum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.09.2017
Are cineva pareri mai actuale despre seria asta?
Sau se pastreaza cele de mai sus?!

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Se păstrează și în 2017 în mare

#8
uncanny

uncanny

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2017
De anul trecut studentii de la seria G sunt impartiti in specializarile TST si ELA, cu conditia sa fie cel putin 10 studenti la ambele, deci exista un oarecare grad de libertate. Restul lucrurilor (predarea in romgleza, etc.) au ramas cam la fel.

Edited by uncanny, 30 September 2017 - 17:10.


#9
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010
Salutare, vad ca nu s-a mai postat nimic din 2017. Intreb si eu acum, precum mihaichivum "are cineva pareri mai actuale despre seria asta"?
Sau se pastreaza cele de mai sus?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate