Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Salon frizerie barbati cu stiliste imbracate sumar/ topless

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010
Buna ziua,

dupa trecerea a cativa ani de la momentul aparitiei acestei idei, m-am decis sa incep demersurile pentru infiintarea unei frizerii "putin" iesita din comun.
In speta, as dori sa infiintez un salon de lux doar pentru barbati in care angajatele(frizerite/ stiliste) sa aiba o tinuta compusa doar din costum de baie sau poate chiar topless.
In acest sens, as dori sa stiu daca in afara de pasii firesti: inregistrare SRL, obtinere avize si autorizatii de igiena, s.a.m.d., mai exista alte autoritati/ organisme care trebuie sa isi acorde opinia inainte de inceperea activitatii.
Nu urmaresc sa deschid nici salon de masaj erotic, nici club de noapte, locatii in care in mod evident angajatele au o tinuta vestimentare sumara sau aceasta lipseste cu desavarsire, ci doar sa ofer serviciile de frizerie intr-o maniera diferita.

De asemenea, in cadrul NORMELOR DE IGIENA din 27 iunie 2007 pentru serviciile din cabinetele de tratament si machiaj cosmetic, epilare, manichiura, pedichiura, coafura, frizerie si barbierit privind aprobarea Normelor de igiena pentru cabinetele de infrumusetare corporala

EMITENT: MINISTERUL SANATATII PUBLICE
PUBLICAT: MONITORUL OFICIAL nr. 484 din 19 iulie 2007)

am gasit urmatoarea prevedere :
"Operatorul trebuie sã foloseascã echipament de lucru de culoare albã, lavabil, curat
ºi dezinfectat sau de unicã folosinþã, precum ºi bonetã cu care se acoperã pãrul în
întregime. În cazul în care se anticipeazã posibilitatea de murdãrire, trebuie folosit un
sort impermeabil."

Nelamurirea mea vine vis-a-vis de interpretare, intrucat un halat poate fi confectionat si dintr-un material alb, foarte subtire si, implicit, transparent sau ceva asemanator.
De asemenea, termenul "echipament de lucru" nu este definit exact, singura referire ceva mai in detaliu cu privire la acesta fiind :
"Operatorul trebuie sã foloseascã echipament de lucru de culoare albã, lavabil, curat
ºi dezinfectat sau de unicã folosinþã[...}",
astfel as putea interpreta ca echipamentul de lucru poate fi un sort decoltat, care sa acopere doar zona abdominala, lasand restul descoperit, asadar respectand descrierea de mai sus.
In fond si la urma, un astfel de echipament le va necesar totusi angajatelor.

Ceea ce urmaresc sa aflu, in esenta, este daca in afara de normele de igiena in cauza exista alte acte normative care sa urmareasca, eu stiu, moralitatea unui astfel de salon sau alte chestiuni de aceasta natura, respectiv daca interpretarea de mai sus este una realista sau doar in viziunea mea apare astfel.


Multumesc anticipat pentru opinii si sfaturi,

Andrei

Edited by JUG34, 16 August 2012 - 14:37.


#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Te mai interesează:
LEGE nr. 98 din 10 noiembrie 1994 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele legale de igienă și sănătate publică*) - Republicare

Republicată în temeiul art. V lit. f) din titlul III al Legii nr. 363/2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comercianților în relația cu consumatorii și armonizarea reglementărilor cu legislația europeană privind protecția consumatorilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 899 din 28 decembrie 2007, dându-se textelor o nouă numerotare.
Legea nr. 98/1994 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele legale de igienă și sănătate publică, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 317 din 16 noiembrie 1994, a fost modificată și completată prin:
- Ordonanța Guvernului nr. 108/1999 pentru modificarea și completarea Legii nr. 98/1994 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la Normele legale de igienă și sănătate publică, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 429 din 31 august 1999, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 344/2002, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 389 din 7 iunie 2002;
- Ordonanța Guvernului nr. 103/2000 pentru modificarea Legii nr. 98/1994 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele legale de igienă și sănătate publică, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 436 din 3 septembrie 2000, respinsă prin Legea nr. 148/2002, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 389 din 7 iunie 2002;
- Ordonanța Guvernului nr. 5/2004 pentru completarea art. 41 din Legea nr. 98/1994 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele legale de igienă și sănătate publică, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 65 din 26 ianuarie 2004, aprobată prin Legea nr. 170/2004, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 456 din 20 mai 2004;
- Legea nr. 316/2004 pentru modificarea și completarea Legii nr. 98/1994 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele legale de igienă și sănătate publică, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 592 din 1 iulie 2004;
- Ordonanța Guvernului nr. 18/2005 pentru modificarea Legii nr. 98/1994 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele legale de igienă și sănătate publică, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 101 din 31 ianuarie 2005, aprobată prin Legea nr. 147/2005, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 423 din 19 mai 2005.

#3
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010
Mda, bun sfat.
Multumesc!

#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Mai ai, sa stii :)
- LEGE nr. 344 din 31 mai 2002 privind aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 108/1999 pentru modificarea și completarea Legii nr. 98/1994 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor la normele legale de igienă și sănătate publică
- METODOLOGIE din 24 decembrie 2003 pentru organizarea și certificarea instruirii profesionale a personalului privind însușirea noțiunilor fundamentale de igienă
- ORDIN nr. 1136 din 27 iunie 2007 privind aprobarea Normelor de igienă pentru cabinetele de înfrumusețare corporală
- NORME DE IGIENĂ din 27 iunie 2007 pentru serviciile din cabinetele de tratament și machiaj cosmetic, epilare, manichiură, pedichiură, coafură, frizerie și bărbierit

Si poate nu sunt astea toate.
Spor la lecturat.

#5
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010
In urma cautarilor am observat ca Legea 98/1994 a fost abrogata in Decembrie 2010 prin intermediul Legii 254/2010, indicandu-se ulterior promulgarea
Hotararii 857 din 24 august 2011 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele legale de igiena si sanatate publica.
Eu deduc faptul ca actul normativ in vigoare in acest domeniu este de fapt aceasta Hotarare. Ma insel? Exista vreun act substituent?

#6
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Eh, uite ca eu nu am sesizat faptul ca a fost abrogata. Am verificat si ai dreptate. De vreme ce a fost abrogata, toate legile si ordonantele care o completau au ramas fara obiect. Deci nu ai de ce sa mai faci lectura pe ele.

Hotararea 857 din 24 august 2011 este inca in picioare.

#7
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010
Multam ;)

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cred ca o sa dai faliment. Barbatii nu se duc niciodata la coafor,nu-si coloreaza parul decat in situatii extreme, nu se machiaza, nu poarta unghii lungi, etc.
     Salonul tau o sa duca lipsa totala de clienti. Posibil sa gasesti niste transexuali sau niste narcisisti, dar in cazul asta fetele pot fi imbracate sau dezbracate, oricum nu le pasa.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
de ce nu incerci invers?Adica salon pt femei cu stilisti dezbracati...poate ai mai mult succes.

#10
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010
1. Sunt barbat si, in mod evident, prefer ca munca mea sa includa femei imbracate sumar, nu barbati, daca tot e vorba de asa ceva. Totodata, mereu mi-a fost mai usor(deh...) sa intretin favorabil o relatie cu o femeie, fie pe plan profesional ori personal, decat cu un barbat.
2. Cred ca e mai usor sa gasesti femei aratoase si pricepute decat barbati in domeniul asta.
3. Cu toate ca riscurile sunt mai mari, consider ca ar fi de succes varianta mea, nu contrariul.

View Postcspot, on 16th August 2012, 17:28, said:

Cred ca o sa dai faliment. Barbatii nu se duc niciodata la coafor,nu-si coloreaza parul decat in situatii extreme, nu se machiaza, nu poarta unghii lungi, etc.
     Salonul tau o sa duca lipsa totala de clienti. Posibil sa gasesti niste transexuali sau niste narcisisti, dar in cazul asta fetele pot fi imbracate sau dezbracate, oricum nu le pasa.

In primul rand, tu stii ce inseamna transexual, respectiv narcisist? Nu cred. Da o fuga la DEX.
In al doilea rand, eu caut sa ofer servicii de frizerie, manichiura/ pedichiura si masaj, baza fiind frizeria, iar restul venituri suplimentare.
Mai mult decat atat, nu cunosc toate dedesubturile unui coafor, iar afacerea e mult mai pretentioasa si riscanta, ca sa nu mai vorbescd de faptul ca nu mi se potriveste.
Oricum, subiectul acestui topic era cu totul altul, dar multumesc pentru pareri.

#11
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Mno, io nu-s barbat dar ma intreb ce barbat se duce de bunavoie intr-o frizerie in care sta cu capu' fix si prin spatele lui se foiesc fomei semi-dezbracate. Nici nu te poti uita stanga-dreapta, iar in fata - cand vezi ceva in oglinda, n-ai cum si voie sa pui mana. Eventual pleci cu steagul fluturand dar asta nu iti produce decat o problema ce necesita rezolvare.

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Intrebare: unde o sa gasesti frizerite profesioniste, care sa fie si bune si care vor sa se si dezbrace?
Pe de alta parte, io cand ma duc la frizerie ma duc sa ma tund nu sa ma uit la tate.

#13
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010
Eu ma intreb altceva, care e barbatul cu venituri sensibil peste medie, care isi doreste sa fie tuns intr-o locatie cu pretentii(din toate punctele de vedere) si care nu prefera sa fie tuns de doamne/domnisoare frumoase, imbracate sumar, atat timp cat calitatea si pretul sunt la fel ca in alte locatii de acelasi calibru?!

View Postedy_wheazel, on 16th August 2012, 17:57, said:

Intrebare: unde o sa gasesti frizerite profesioniste, care sa fie si bune si care vor sa se si dezbrace?
Pe de alta parte, io cand ma duc la frizerie ma duc sa ma tund nu sa ma uit la tate.
Asta e cea mai importanta necunoscuta a ecuatiei, dar sunt increzator. Sa nu uitam, orice are un pret pe lumea asta.
Ca sa raman in acelasi registru cu tine, sa inteleg ca daca ai vedea tate la frizerie, atat timp cat restul aspectelor raman la fel, te-ai simti ofensat/deranjat?!

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostJUG34, on 16th August 2012, 18:24, said:

Ca sa raman in acelasi registru cu tine, sa inteleg ca daca ai vedea tate la frizerie, atat timp cat restul aspectelor raman la fel, te-ai simti ofensat/deranjat?!

Nu ma simt ofensat, da' daca vreau tate ma duc la strip-tease nu la frizerie.

#15
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010

View Postedy_wheazel, on 16th August 2012, 18:27, said:

Nu ma simt ofensat, da' daca vreau tate ma duc la strip-tease nu la frizerie.

Ok, am inteles.
Stiu foarte bine ca nu are rost sa te intreb daca sau de cate ori ai fost pana acum la striptease, respectiv daca ti-ai permite sa dai >50RON pe un tuns...

#16
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

View PostJUG34, on 16th August 2012, 15:36, said:

Buna ziua,


In speta, as dori sa infiintez un salon de lux doar pentru barbati in care angajatele(frizerite/ stiliste) sa aiba o tinuta compusa doar din costum de baie sau poate chiar topless.

Andrei


Iarna cum asiguri temperatura optima atat pt clienti cat si pentru personal?

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu m-as duce sa ma tund undeva unde stiu ca ar trebui sa stau juma' de ora cu ea sculata. Si sa plec cu dureri de cap de acolo.

#18
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010
Eu sunt de parere ca 24-25 de grade Celsius ofera confort termic atat personalului, cat si clientelei.

View PostDecember, on 16th August 2012, 18:43, said:

Nu m-as duce sa ma tund undeva unde stiu ca ar trebui sa stau juma' de ora cu ea sculata. Si sa plec cu dureri de cap de acolo.
Asadar, decat sa vezi o femeie frumoasa dezbracata, mai bine nu o vezi,nu?! Sigur esti barbat?!
Apropo, vara la mare/ piscina cum o rezolvi: sex pe plaja, in vazul lumii sau nu mergi vara in astfel de locatii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate