Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Windows 8 vs Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

Poll: Intrucat in ultimele zile am sters 90% dintre postari (236 member(s) have cast votes)

Cititi cu atentie:

  1. Nu discutati decat despre Windows 8 VERSUS Windows 7 (154 votes [64.98%])

    Percentage of vote: 64.98%

  2. Aici nu se discuta despre impresii referitoare la WIndows 8 - Exista topic dedicat pentru asta. (11 votes [4.64%])

    Percentage of vote: 4.64%

  3. Da, Windows 8 RTM este versiunea finala !!! (72 votes [30.38%])

    Percentage of vote: 30.38%

Vote Guests cannot vote

#1711
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Windows 8.0 este o catastrofa, in jocuri merge mai prost decat windows 7, in aplicatiile uzuale da rateuri, agat si ingheata secunde bune fara motiv, intr-un cuvant 8.1 a fost ce trebuia sa fie 8.0, iar windows 10 este integrarea lui 7 si 8.1. Orice ar vrea sa zica unii, windows 8.0 este un esec la fel de mare ca windows vista si ME.

Edited by anoniymus, 28 December 2014 - 11:35.


#1712
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pentru userii care nu's gameri este bun si w7 si w8.
Cu ambele poti naviga pe net, viziona filme, asculta muzica etc.

Doar interfata din w8 este mai neatragatoare  Posted Image


L.E.:
@anoniymus, w8 streseaza hardware-ul din cauza unor app-uri ce are grija de  -"chipurile"  -w8 si hardware.
Trebuie dezactivate acele app-uri, sau cum naiba s-or numi !

Edited by tom_1133, 28 December 2014 - 11:39.


#1713
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 tom_1133, on 28 decembrie 2014 - 11:34, said:

Pentru userii care nu's gameri este bun si w7 si w8.
Cu ambele poti naviga pe net, viziona filme, asculta muzica etc.

Doar interfata din w8 este mai neatragatoare  Posted Image

Daca joci jocuri din perioada 2006 - 2010, s-ar putea sa ramai surprins dar windows 7 este mai bun.
Gamerii joaca in general noutatile cu hardware nou la calitate maxima, aici intra in discutie windows 8.1 care aduce un spor de performanta la rezolutii inalte de la cateva fpsuri pana chiar la 18 fpsuri in plus.

#1714
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

 tom_1133, on 28 decembrie 2014 - 11:34, said:

Pentru userii care nu's gameri este bun si w7 si w8.
Cu ambele poti naviga pe net, viziona filme, asculta muzica etc.

Doar interfata din w8 este mai neatragatoare  Posted Image

Da. Cu alte cuvinte: pe cei care nu ii intereseaza de ultimele jocuri aparute pe PC nu au motiv sa faca upgrade de la 7 la 8.1
Ba chiar, daca trec la 8.1 o sa trebuiasca sa mai piarda din timp ca sa instaleze 3rd party themes ca sa faca windowsul sa arete decent si sa instaleze aplicatii precum StartIsBack ca sa ascunda metro ui si sa aibe un start menu.

Edited by danzi23, 28 December 2014 - 11:40.


#1715
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 danzi23, on 28 decembrie 2014 - 11:27, said:

W8.1 a mai reparat din greselile facute in W8, dar interfata aceea urata a ramas. Sigur, poti insala 3rd party themes si aplicatii care sa ascunda Metro UI si sa iti ofere un start menu, dar nu ii solutia optima.

Din nou: este o problema de obisnuinta, de perceptie, de gust, iar 'de gustibus non disputandum'. Mie, de exemplu, interfata moderna a lui Windows 8 mi se pare nu doar frumoasa, moderna, ci si practica, eficienta (ma refer atat la interactiunea prin intermediul ecranului tactil cat si cu mouse-ul), in timp ce interfata lui Windows 7 mi se pare invechita si inestetica. Nici in Linux nu agreez interfetele care incearca sa imite interfata clasica a lui Windows cu Start Menu si ferestre cu butoane de tip Windows 7 etc.

 danzi23, on 28 decembrie 2014 - 11:39, said:

Da. Cu alte cuvinte: pe cei care nu ii intereseaza de ultimele jocuri aparute pe PC nu au motiv sa faca upgrade de la 7 la 8.1
Ba chiar, daca trec la 8.1 o sa trebuiasca sa mai piarda din timp ca sa instaleze 3rd party themes ca sa faca windowsul sa arete decent si sa instaleze aplicatii precum StartIsBack ca sa ascunda metro ui si sa aibe un start menu.

Windows 8 arata deja decent. Aplicatii gen StartIsBack, ModernMix etc. nu doar ca nu aduc niciun plus real, ci dimpotriva afecteaza performantele si stabilitatea sistemului. Sunt compllet inutile, deoarece Windows 8 are deja tot ceea ce ii trebuie pentru o experienta de utilizare superioara.
Daca ar fi fost dupa mine, as fi solicitat eliminarea TaskBar-ului din interfata moderna si a barei de titlu cu butoane din aplicatiile moderne introduse in Windows 8.1 Update 1 care mai mult incomodeaza, pe langa faptul ca aduce acel "iz de vechi" din Windows 7.
Deci, dupa cum observi, ceea ce tie ti se pare "frumos" si "decent" este opus fata de ceea ce li se pare altora frumos si decent, deci nu se poate crea o regula pe baza unor considerente pur estetice, subiective.

Edited by _-_, 28 December 2014 - 11:51.


#1716
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 anoniymus, on 28 decembrie 2014 - 11:34, said:

windows 8.0
Nu cred ca mai putem acum separa 8 de 8.1 cat timp actualizarea a fost gratuita, a fost un service pack pana la urma, te obliga si MS sa instalezi update-urile s.a.m.d.

Edited by neagu_laurentiu, 28 December 2014 - 11:44.


#1717
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

@anoniymus, amandoi spunem acelasi lucru doar ca folosim cuvinte diferite.


#1718
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 danzi23, on 28 decembrie 2014 - 11:39, said:

Da. Cu alte cuvinte: pe cei care nu ii intereseaza de ultimele jocuri aparute pe PC nu au motiv sa faca upgrade de la 7 la 8.1
Ba chiar, daca trec la 8.1 o sa trebuiasca sa mai piarda din timp ca sa instaleze 3rd party themes ca sa faca windowsul sa arete decent si sa instaleze aplicatii precum StartIsBack ca sa ascunda metro ui si sa aibe un start menu.

Daca vrei o miscare mai fluenta a browserelor, sau o incarcare mai rapida a filmelor de pe net, windows 8.1 este solutia.

 neagu_laurentiu, on 28 decembrie 2014 - 11:43, said:

Nu cred ca mai putem acum separa 8 de 8.1 cat timp actualizarea a fost gratuita, a fost un service pack pana la urma, te obliga si MS sa instalezi update-urile s.a.m.d.

Dar trebuie recunoscut ca windows 8.0 a fost o catastrofa, a rezistat la mine pe P.C. o saptamana, asta dupa ce a intrat in recovery fara motiv.

#1719
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Corect, @anoniymus !  doar ca peste cativa ani w8.x si w10 nu vor mai fi la fel cum sunt astazi. ci vor deveni incompatibile cu softwareul.

De exemplu, acum o saptamana a venit un amic la mine sa ma intrebe de ce nu poate instala chrome pe un pc ce abia ia instalat XP-ul.
Eu îi spun ca windows XP nu mai primeste update-uri din 8 aprilie 2014 si el atunci imi zice ca pc-ul acela e foarte slab si ca nu poate instala w7 iar eu îi zic ca trebuie facut upgrade atat hardware cat si software  Posted Image

Ideea este ca peste ani, si w8.x/w10 vor avea aceeasi soarta precum XP-ul.

#1720
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De aceea conteaza ceea ce avem acum. Deocamdata nu avem nici Windows 10.

#1721
Snyder

Snyder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.12.2006
Salut,

Pe urmatoarea configuratie - HP Pavilion 15-p050sq, Intel Core i3-4030U 1.9GHz, 15.6", 500GB, 4GB, nVIDIA GeForce GT 830M 2GB DDR3, Free Dos  -  laptop nou, ce sistem de operare imi recomandati sa folosesc pe el ?  Am citit cateva zeci de pagini postate de voi, dar nu ma pricep si nu am ajuns la o concluzie. Mentionez ca laptop-ul va fi folosit "chill" la navigare pe net, office, download-uri de filme si muzica, nu ma intereseaza jocurile, nici update-uri cu ssd-uri, etc nefiind un utilizator profi.  Mentionez faptul ca inca folosesc un desktop cu xp pe el de vreo 5 ani, iar la munca am w7. Cele cateva interactiuni cu w8 nu mi-au placut, pare mai ciudat ... dar daca credeti ca sunt avantaje majore, va voi asculta sfatul cu sfiintenie.

Deci windows 8 sau 7 ?!? Si daca numiti una dintre ele, sa-mi spuneti exact, stiu ca sunt mai multe variante. Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre Posted Image

#1722
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca nici nu ai ssd, iti recomand w7 home premium sau professional, w8 are clasica problema cu disk usage.

in w8.1 parca au rezolvat ceva dar se mai manifesta cand si cand. cei ce au w8/8.1 pot sa-ti spuna exact.

problema este ca w7 nu mai este la vanzare retail, mai mult OEM-uri.

#1723
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Pentru ce vrei tu se potriveste perfect windows 7 home premium x64, sau windows 8.1 pro x64.
Personal iti recomand windows 8.1 pro x64, pentru ca:
1. Consuma mai putina memoie RAM.
2. Este mai optimizat pentru i3 decat windows 7.
3. Se misca mai repede pe net.
4. Unii spun ca laptopurile consuma mai putina baterie pe windows 8.1.

Cam astea ar fi motivele.

#1724
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 anoniymus, on 30 decembrie 2014 - 00:13, said:

Personal iti recomand windows 8.1 pro x64, pentru ca:

Pentru ce a zis ca vrea sa faca cu el nu este necesara versiunea Pro a lui 8.1 versiunea standard fiind suficienta. Cred ca ar aunca bani degeaba daca si-ar cumpara versiunea pro in locul celei standard fara ca banii in plus sa ii aduca vre-un avantaj. E adevarat ca si un 7 Home Premium ar fi in mare parte la fel de bun ca 8.1 insa nu stiu daca se mai gaseste de vanzare, poate la firmele care inca il mai au in stoc.

#1725
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
dupa cum am zis si mai sus, nu se mai gaseste retail, in schimb variantele oem se mai gasesc

#1726
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Snyder, on 29 decembrie 2014 - 23:59, said:

Pe urmatoarea configuratie - HP Pavilion 15-p050sq, Intel Core i3-4030U 1.9GHz, 15.6", 500GB, 4GB, nVIDIA GeForce GT 830M 2GB DDR3, Free Dos  -  laptop nou, ce sistem de operare imi recomandati sa folosesc pe el ?
Deci windows 8 sau 7 ?!? Si daca numiti una dintre ele, sa-mi spuneti exact, stiu ca sunt mai multe variante.

Laptopul tau suporta atat Windows 7 cat si Windows 8 pe 64 biti (indiferent de editie): http://h10025.www1.h...n&cc=ro&lang=ro
Alegerea iti apartine. Pot fi instalate si amandoua in dual-boot ramanand a te decide dupa ce le testezi. Exista variantele Trial: http://www.microsoft...-8-1-enterprise
Eu as alege Windows 8.1 fara nicio rezerva, deoarece este superior lui Windows 7 din toate punctele de vedere, dar daca, de exemplu, nu iti place interfata lui Windows 8 (unii nu o agreaza, desi personal nu ii inteleg) sau iti doresti intr-un mod irezistibil Aero din Windows 7 (doar in editiile mai scumpe), atunci poti opta pentru Windows 7.

Edited by _-_, 30 December 2014 - 08:14.


#1727
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
Ah, tot lăudați aici 8-ul că-mi vine să-l reinstalez.
:-P

#1728
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 LeopardSurd, on 30 decembrie 2014 - 13:44, said:

Ah, tot lăudați aici 8-ul că-mi vine să-l reinstalez.
:-P

ATENTIE!
Vorbim de 8.1.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate