Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Scoala Postliceala de Farmacie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Nectarin

Nectarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.08.2012
Vreau sa impartasesc cu voi dorinta mea, si as dori de la voi unele sfaturi in legatura cu subiectul din titlu.

Ma pasioneaza medicina de mic copil, si abia acum am posibilitatea de a o urma, insa exista doua mici impedimente:

Am 25 de ani si sunt baiat. Daca ar fi dupa mine, nu este o varsta prea inaintata pentru a invata 3 ani farmacie sau medicina. Sa spunem ca as termina la 28 de ani , si am timp 40 de ani sa "profesez" . Imi doresc sa ma ajute pe mine si pe familia mea scoala pe care o fac, in sensul sa stiu ce sa fac in caz de probleme, insa mi-as dori si sa profesez. Nu vad nimic iesit din comun ca un baiat sa fie asistent medical, sau un baiat sa fie asistent de farmacie. Prin spitale nu am vazut asistenti medicali, dar in farmacii am vazut cativa baieti.

Imi plac ambele ramuri foarte mult. Am facut chimie tot liceul si o stiam bine de tot, insa am mai uitat din materie.

Intrebarile ar fi :

Cum se studiaza la scolile din Bucuresti ? Ma refer la Scoala postliceala Fundeni si la Scoala Postliceala Carol Davila. Este program ca la scoala de 5-6 ore de dimineata de la7 pana la orele 12:00 sau 13:00 ? Sau se studiaza ca la facultate cu cursuri si seminarii ?

Care din cele doua scoli ati recomanda?
Pe mine m-ar atrage Fundeni-ul pentru ca am o datorie morala acelui spital ( m-a vindecat de o boala destul de grea cu multi ani in urma )si datorita taxei scolare mai mici ca la Carol Davila.

Avand in vedere ca este destul de tarziu , o sa prim a treia sesiune de inscrieri si o sa intru la taxa. Daca primul an o sa fie foarte bun din punct de vedere al rezultatelor, am posibilitatea ca in anul 2 sa intru la fara taxa exact ca la facultate?

Multumesc.

#2
PrimOne

PrimOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2012
Sincer... nu faci mai nimica la Postliceala cu plată, chiar să vrei nu faci nimica, am eu o sumă la mine în oraș și singurul lucru(nici pe asta nu știu să îl facă majoritatea, deci vorbesc serios: în anul 3 nu știu să facă o injecție) pe care știu să îl facă este o amărâtă de injecție.
O să ai o diplomă frumoasă de arătat la lume: Acuma în provincie este 10 mii de euro(și nu glumesc, poate verifica oricine spusele mele) de euro postul de asistentă medicală: Normal că o să faci ban cu carul acolo... dar fără 10 mii de euro nici să nu audă de tine.
Am și acuma pe cineva care plătește 500 și ceva de ron pe lună la o postliceală la care nu învățată mare lucru, mai este și un fel de Postliceala Seara.
Într-o societate corectă Postliceală era ceva ce teoretic te-ar face bun la o meserie... practic este o școală ca oricare alta din țara asta și nu își dă nimenea interesul și înafară de diploma nu primești nimica.
Bac-ul l-ai luat?

Edited by PrimOne, 14 August 2012 - 17:35.


#3
Nectarin

Nectarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.08.2012

 PrimOne, on 14th August 2012, 18:34, said:

Sincer... nu faci mai nimica la Postliceala cu plată, chiar să vrei nu faci nimica, am eu o sumă la mine în oraș și singurul lucru(nici pe asta nu știu să îl facă majoritatea, deci vorbesc serios: în anul 3 nu știu să facă o injecție) pe care știu să îl facă este o amărâtă de injecție.
O să ai o diplomă frumoasă de arătat la lume: Acuma în provincie este 10 mii de euro(și nu glumesc, poate verifica oricine spusele mele) de euro postul de asistentă medicală: Normal că o să faci ban cu carul acolo... dar fără 10 mii de euro nici să nu audă de tine.
Am și acuma pe cineva care plătește 500 și ceva de ron pe lună la o postliceală la care nu învățată mare lucru, mai este și un fel de Postliceala Seara.
Într-o societate corectă Postliceală era ceva ce teoretic te-ar face bun la o meserie... practic este o școală ca oricare alta din țara asta și nu își dă nimenea interesul și înafară de diploma nu primești nimica.
Bac-ul l-ai luat?

Evident ca am luat BAC-ul.
Nu stiu ce sa zic de 10.000 euro. Pare o suma incredibila. Totusi cred ca e greu de crezut ca s-a ajuns la sume de genul asta.

#4
PrimOne

PrimOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2012
Sumă se recuperează repede, întreabă dacă ai pe cineva în sistem și o să îți spună cât costă un post de asistent/asistentă la un spital județean.
Se fură în spitalele din România... farmacia de la spital este tot timpul golită de personal.

#5
Nectarin

Nectarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.08.2012

 PrimOne, on 14th August 2012, 18:46, said:

Sumă se recuperează repede, întreabă dacă ai pe cineva în sistem și o să îți spună cât costă un post de asistent/asistentă la un spital județean.
Se fură în spitalele din România... farmacia de la spital este tot timpul golită de personal.
Nu cunosc pe nimeni in sistem, si subiectul ma depaseste.
Despre cele doua scoli stii ceva? Cum este la fiecare?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai asistența medicala nu e organizata in cadrul UMF-urilor ? Nu zic ca nu-s legale si acestea dar totusi...

#7
Nectarin

Nectarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.08.2012

 neagu_laurentiu, on 14th August 2012, 19:06, said:

Pai asistența medicala nu e organizata in cadrul UMF-urilor ? Nu zic ca nu-s legale si acestea dar totusi...
Scolile postliceale sunt separate din cate stiu eu.

#8
PrimOne

PrimOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2012

 neagu_laurentiu, on 14th August 2012, 19:06, said:

Pai asistența medicala nu e organizata in cadrul UMF-urilor ? Nu zic ca nu-s legale si acestea dar totusi...
La mine in oras fac pregătire în spitalele județene: Mai are rost să îți spun ce fac la pregătire!? Frecă serile pe acolo: cafele, mai cumpăra vreunui doctor ceva de mâncare.
Teoretic absentele se plătesc, examenele tot așa: Ai picat un examen este 50 de ron... practică ești dat în grija unei persoane de acolo și aia nu are chef de nimenea și zice acasă, doar semnează o hârtie că au fost N... persoane prezente și au avut parte de practică în cadrul... ... ... în perioada ... ... ... unde au luat parte la ... ... ...
Cred că sunt legale din moment ce sunt peroane angajate în sistem cu asemenea diplome, problema este că nu prea învățată nimica și ajung asistente cu gândul că fac patul primesc banul și restul face doctorul.

Nectarin - Nu știu mai nimica despre școlile respective, dar peste tot este așa: Am pe cineva care chiar trăgea de aia pe acolo să îl învețe și pe el că dorea să intre în sistem... 0 interes, toți semnau hârtiile și când aveau ăia chef organizau o oră și predau lucrurile care se învățau înainte la cursurile din armată(pentru cine a făcut): Lecțiile de prim ajutor, cum se face o injecție, de pus o perfuzie și ce alte astea au mai învățat.
Sunt ca cursurile alea de la Șomaj: Lumea dorește să priceapă ceva... dar practic nu da nimenea două parale și semnează toți hârtiile alea și stau într-o clasă să treacă timpul.

Edited by PrimOne, 14 August 2012 - 18:16.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt separate: http://www.umfiasi.r...ecializari.aspx
Eu pun la indoiala calitatea astora private.

#10
PrimOne

PrimOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.08.2012
Eu pun la îndoială calitate celor care frecventează așa ceva.
Ex: Eu am pe ăștia care dau 500 de ron rata și se laudă a nu învățată nimica...
Dacă era facultate parca mai era ceva de genul "o înțeleg": Cunosc N... persoane care aveau pregătirea/pilele necesare pentru ocupare unui post... doar hârtia lipsea: Aici înțeleg și îmi pare o decizie O.K. să faci o școală la privat cu 200/300 de ron pe an, sumele astea se întorc la tine și nici nu vorbim de ceva așa de IMPORTANT ca Sănătatea.
Am care a terminat UMF si ocupa post de vanzator...

#11
FundeniAMG

FundeniAMG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2013
Eu iti raspund din ce m-am documentat. La Carol Davila,cum ai spus si tu,taxa este cam prea mare si din ce am auzit nu prea se iau in serios unele ore,cel putin de asta a avut parte o cunostinta,dar asta depinde si de profesor. Scoala Fundeni,de departe este cea mai importanta scoala sanitara,asta se observa si in numarul de locuri si in popularitatea sa. Sincer,eu as alege Fundeni,de fapt,aleg asta,si sper sa fie o alegere corecta. Iar alegerea dintre asistent general sau de farmacie,din ce am auzit,ca asistent de farmacie,castigi foarte putin profesand o scoala sanitara,iar ca asistent general,mereu vei avea un loc de munca,mai ales in Romania,si chiar si in strainatate pentru ca este o scoala acreditata.

#12
victoria121

victoria121

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2016
Vreau sa fac cateva precizari in legatura cu Scoala Postliceala Sanitara "Fundeni"- Bucuresti

La aceasta scoala nu se invata absolut NIMIC!  De la secretarele care sunt COMUNISTE- GRETOASE care asteapta orice fel de spaga si atentie ( trebuie sa intri spasit la dansele in cabinet pentru o adeverinta sau hartie)   ! Totul este pe spaga! Doamna diriginte Alexandru Mihaela NU  a predat in viata dansei o ora de anatomie! NIMIC! TOTUL FUNCTIONEAZA PE CADOURI , SPAGI!  CIUBANCAN NADINA - nu a predat niciodata o lectie cap-coada! nu recomanda nici macar un manual dupa care sa inveti! Are tupeul de jigneste elevii ! Atitudine si comportament de toata jena!  Dansa trateaza elevii ca pe niste carpe ! Pune elevii sa invete singuri de unde stiu ei ! Dansa este platita ABSOLUT degeaba ! Vine si discuta cu mare scarba si dispret! in schimb domana Vesa Doina - jos palaria- o profesoara de toata admiratia din toate punctele de vedere!

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 victoria121, on 29 martie 2016 - 15:00, said:

La aceasta scoala nu se invata absolut NIMIC!
Orice scoala ar urma cineva, sa nu astepte mura-n gura. Nu asa se face invatamantul, educatorul e doar indrumator/corector/supraveghetor in pasii efectuati, lamureste cele neclare. Sigur, bibliografia trebuie indicata. Dar accentul cade pe dorinta proprie si nu a altcuiva.

Edited by neagu_laurentiu, 29 March 2016 - 17:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate