Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

"Apa" la cot...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 29.06.2005
Stiu. Sa ma duc la un medic. Din anumite considerente nu pot face asta acum, asa ca apelez la stimatii colegi forumisti ce detin o experienta mai mare.

Povestea:
- Cu aproximativ 2 luni in urma cotul meu a luat contact cu cimentul in urma unei cazaturi. A durut, a curs ceva sange, s-a vindecat , lasand in urma o usoara durere - mai mult o sensibilitate crescuta. Deasemenea sub piele la locul loviturii un soi de formatiune cu consistenta fibroasa(in genul celor ramase la cicatricile adanci) cu o dimensiune aproximativa de 10mm X 1mm(ca o bucatica de cablu, daca vreti). Formatiunea e neaderenta, se misca sub piele. Nici o alta problema motorie sau de alta natura la zona respectiva.

- De vreo 3 zile a inceput sa mi se acumuleze lichid in acea zona. Fara dureri, fara alte probleme. Doar o acumulare de lichid si o temperatura puuutin mai mare pe "punga" de lichid. Acumularea a continuat pana ce presiunea a devenit destul de prezenta(se simtea intinderea puternica a pielii). Intre timp am drenat mare parte din lichid cu un ac de seringa(evident cu toate masurile de mediu steril). Lichidul pare ceva limfatic, culoarea chihlimbarului, clar , de consistenta ceva mai vascoasa decat apa. Cred ca am scos cam 3-4 ml.

In continuare tinde sa se acumuleze lichid. Am observat ca pe perioadele de repaus(somn) nu se acumuleaza, ba chiar exista o tendinta de scadere. Insa pe perioada zilei se aduna din nou.

Pareri?
- ce tratament este recomandat in astfel de cazuri? (nu sunt semne ca ar fi o infectie)
- care ar fi cauza pentru care se acumuleaza acel lichid? Exista posibilitatea ca la momentul cazaturii sa fi avut loc o mica fractura - sa fi sarit o aschie de os care a ramas sub piele?

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
e chiar asa greu sa te duci la un doctor sa faca o radiografie?

Stii ca poti face cancer din cauza unei fracturi la membru?

#3
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 Al3csutzul, on 12th August 2012, 15:22, said:

e chiar asa greu sa te duci la un doctor sa faca o radiografie?

Stii ca poti face cancer din cauza unei fracturi la membru?


 florinel, on 12th August 2012, 15:01, said:

Stiu. Sa ma duc la un medic. Din anumite considerente nu pot face asta acum, asa ca apelez la stimatii colegi forumisti ce detin o experienta mai mare.


#4
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Mergi la urgenta, iti face film, vezi ce iti recomanda si iti da antibiotic in cel mai bun caz, toata treba dureaza de la 1-5 ore, in functie de aglomeratie.

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc. Prefer sa primesc pe aici cateva sfaturi pana voi ajunge intr-un oras care are medici.
Pe aici pe la mine, la urgenta am fost de 2 ori. Odata cu fractura de mandibula - le-am zis "am fractura de mandibula" - mi-au facut radiografie la maxilar. "n-ai nimic" - iar mie imi atarna mandibula rupta in 2 locuri. A doua oara cu dureri groaznice datorate(ulterior am realizat) unei pietricele care s-a deplasat din rinichi. M-au tratat cu scobutil injectabil - "ai mancat prea mult".Adica frectie la picior de lemn.
Pentru o chestiuta banala pentru orice dermatolog (o dermatita) - mi-au dat `nspe cacaturi de unguenti pe baza de cortizon care ameliorau doar simptomele. Dupa 2 ani, tot pe net am gasit rezolvarea, simpla .
Pentru ceva migrene...nici nu mai stiu cate cacaturi de medicamente am primit, de la "n" medici (ba am sinuzita, ba e de la tensiune.....etc etc).Degeaba. Rezolvat in 2 luni cu ceva schimbari de alimentatie. Sursa de informare - netul.


Am retinut sfatul vostru de-a merge la medic. Da` poate citind mai sus intelegeti de ce astept altceva decat indemnul asta.

#6
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Ai probabil o bursita olecraniana care se opereaza daca devine deranjanta sau daca se infecteaza.

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc Mig VWFan. Simptomele seamana foarte bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate