Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Izolatie exterioara peste izolatia existenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
gn_ro

gn_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2007
Salut,

Am luat un apartament si are deja facuta izolatia exterioara cu polistiren de 5cm. Pentru o izolatie mai buna pot pune un alt strat de polistiren de 10cm deasupra celui deja existent?
Care ar fi cea mai buna practica in acest caz?

#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Dai jos izolatia de 5, repari eventualele defecte ale peretelui si vii cu izolatie de 10.
1. Nu stii cum a fost facuta izolatia de 5...
2. Cand o ia la vale (n-ar fi prima data) izolatia de 5 ce  se va intampla cu cea de 10 de peste cea de 5?

#3
gn_ro

gn_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.02.2007

 c14h3r, on 9th August 2012, 23:30, said:

Dai jos izolatia de 5, repari eventualele defecte ale peretelui si vii cu izolatie de 10.
1. Nu stii cum a fost facuta izolatia de 5...
2. Cand o ia la vale (n-ar fi prima data) izolatia de 5 ce  se va intampla cu cea de 10 de peste cea de 5?

Ma gandeam ca izolatia de 10 se va prinde cu dibluri de plastic direct de perete prin cea de 5...

#4
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Eu zic ca te gandeai sa iesi mai ieftin... se poate si peste izolatia de 5 daca ajungi direct in perete (daca nu, e tragic)...Termic vei castiga o deplasare a punctului termic (transfer termic) de max 8 cm fata de perete (daca peretele are 10 cm +2,5+5 = 15,5 cm punct termic fata de perete). Randament termic, cam 5 cm adica fix cat e izolatia actuala..Asta inseamna pierderi de temperatura undeva la 5 grade la 1,5 h - 2,5 h (ma refer la pierdera de caldura iarna cu cel putin 1 geam/usa lemn care da direct afara - cazul meu de ex.). Daca ai complet termopan fara fisuri, pierderea de caldura va fi undeva la 2 - 3 grade la 3 - 4 ore ceea ce e mai mult decat OK (le pierzi noaptea).

Edited by c14h3r, 09 August 2012 - 23:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate