Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Peugeot

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Bicicleta ? :confused:

Nu sunt tare pasionat de ciclism, de obicei cand "biciclam" era mai mult  pentru fun de week-end, acum vreo doi ani dupa ce mi-a fost furata o bicicleta destul de scumpa (cel mai probabil niste conationali de-ai nostri care au umplut ca raia insula asta  :thumbdown: ) dar acum de curand tot uitandu-ma la altii cum "bicicleaza" :bicycle: mi s-a pus si mie pata din nou. OK, zis si facut dar de data asta am zis ca nu mai dau 5-600 iepuroi pe pe o bicicleta desi am garaj acum dar cine stie, balcanicii astia sunt foarte rapizi si priceputi cand e vorba de furat. Acum vreo doua luni pusese unul disperat un anunt pe un forum local cum ca iau furat o cursiera de mii bune de euro in timp ce se asezase un minut-doua pe iarba intr-un parculet pe malul marii :lol: si oferea recompensa daca i-o gaseste cineva.

Acum ca am stabilit care e situatia pe aici, logic e ca m-am gandit sa iau una SH, imi stabilisem eu un buget de maxim 100 E, vazusem chiar si in Carrefour acum ceva timp oferte un pic peste pretul asta dar pareau chinezarii la care se ovalizeaza roata dupa primul damb (MTB ma intereseaza nu cursiere sau mai stiu eu ce, adica ieftine ca asta e clasa cea mai ieftina de biciclete)

Revenind la subiectul discutiei, punand un anunt si eu pe forumurile sus numite mi-a raspuns o tipa ca ar avea o bicicleta prafuita nefolosita de ani buni si ca ar da-o ieftin, adica 30, probabil 25 dupa negociere (de iepuroi).

Am fost azi sa o vad si in afara de cateva puncte de rugina pe ici pe colo si mai ales pe lant, complet normal la ce umiditate e pe aici, ma gandesc ca se rezolva cu nitica vaselina/ WD40, e in stare destul de buna. Numele m-a dezorientat putin ca are pe cadru si in diverse puncte emblema si numele Peugeot :confused:  Sincer habar n-aveam ca frantujii se ocupa si cu biciclete iar cautand pe net dupa numele modelului, adicatelea "Free Zone". Dupa o cautare rapida cu Gogu' n-am gasit decat o poza/referinta la acest model si culmea arata exact ca aia pe care am vazut-o eu azi insa nu-mi spune mare lucru fiind de pe blogul unuia slovean. Bicicleta are schimbatoare Shimano Altus, iarasi nu ma pricep prea bine dar de Shimano am auzit oricum, tot de-astea aveam si pe bicicleta pe care mi-au ciordit-o dupa cum am povestit  :cursing:

Eu sincer sunt de parere, mai bine o chinezarie "pe fata" decat "pe la spate". A si inca un lucru, saua, pe care scrie tot cu mandrie Peugeot :rolleyes: e taaaaaare rau si de-aia foarte lunguiata adica cred ca daca am s-o cumpar neaparat trebuie sa cumpar alta sa ca nu o sa pot sa rezista sa merg pe asa ceva...

So, credeti ca mai bine mai astept sa gasesc alta bicla sau e un chilipir care merita cumparat Piujo-ul asta ? :huh:

Edited by lawrence38, 08 August 2012 - 22:16.


#2
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Odata ce ai avut bicicleta de 600 de euro nu te mai uiti dupa fiare colorate strident din carrefour cu abtipilduri din alea jenante care se dezlipesc singure de la caldura.

Odata ce ai avut o bicicleta buna (si la 600 de euro iti iei o bicla super buna) nu mai vrei ceva inferior. Chit ca mergi pe jos.

Si pe caldurile astea in Cipru trebuie sa fii trilu-lilu (sau indian sau chinezoaica) ca sa te dai cu bicicleta (organismul are nevoie de racire. Ia verifica umiditatea din Cipru. Daca nu vrei sa faci infarct, stai in banca ta pana ajungi la umiditate 50-60%).

Toate cele de mai sus vin de la un amator pasionat de ciclism cu biciclete (doua bucati) mai scumpe de 600 de euro (bucata; Cannondale, respectiv BeOne, echipate mid-range, asta insemnand frane hidraulice pe disc, suspensii pe aer si alte nebunii).

Sfatul meu: uita de gunoiul ala pe care scrie peugeot. Ia-ti o firma consacrata. Intreaba-l pe ala de te-a sfatuit sa iei bicla aia de 600 de euro prima oara.

Edited by Arkouda, 08 August 2012 - 22:28.


#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Nu e chiar asa...aici in CY dupa cum probabil bine stii ca parca te-am mai vz pe discutii despre insula asta totul este MUULT mai scump decat prin alte parti. Cand am cumparat-o eu pe-aia de ~550 iepuroi, cea mai ieftina pe care o vazusem era vreo 175, bine , de 3x diferenta dar oricum aia de 175E ar fi costat in Romania la vremea aia mult sub jumatate. Si totusi aia avea frane pe disc fata/spate, cadru de aluminiu complet si cauciucuri de-alea "fat" sau cum se zice, un pic mai late decat un MTB normal. Desi nici aia nu avea o sa prea mare, suspensia ajuta foarte mult la capitolul comfort.

Acum intr-adevar am observat ca s-au mai ieftinit un pic si pe-aici bicicletele. Si nu, chiar nu ma intereseaza asa de tare cum arata atata timp cat merge. Trebuie sa recunosc ca atunci m-a cam "facut" un salesman de la Micromania daca stii magazinul si in pretul ala de mi-a dat si vreo doua accesorii gratuit...

View PostArkouda, on 8th August 2012, 23:19, said:

Si pe caldurile astea in Cipru trebuie sa fii trilu-lilu (sau indian sau chinezoaica) ca sa te dai cu bicicleta (organismul are nevoie de racire. Ia verifica umiditatea din Cipru. Daca nu vrei sa faci infarct, stai in banca ta pana ajungi la umiditate 50-60%).

Stai...nu m-ai inteles prea bine...nu am zis ca vreau sa merg acum la ce umiditate e, e mai umed afara decat la dus :lol: O sa merg cu ea de prin Sept. ca oricum acum o sa fiu plecat o perioada, iunie-august o sa stea la hibernat sau eventual o sa mai ies poate doar seara tarziu sau dimineata devreme pe pista de pe langa plaja, asa faceam si cu cealalta cateva luni cat am avut placerea sa o detin inainte sa-mi fie subtilizata. Totusi, vad ciclisti zi de zi chiar si pe arsita asta si n-am vazut vreunul lesinat, cei care sunt in conditie fizica buna nu cred ca au probleme...


View PostArkouda, on 8th August 2012, 23:19, said:

Odata ce ai avut o bicicleta buna (si la 600 de euro iti iei o bicla super buna) nu mai vrei ceva inferior. Chit ca mergi pe jos.

Asa gandeste unul pasionat de biciclete  sau de alte lucruri in general. Eu unul sunt un tip foarte utilitarist :lol: mai ales in privinta unei biciclete si dupa cum am mai spus nu e vorba ca n-as mai da inca 600 pe alta e vorba ca nu vreau sa stau cu grija ca mi-o fura...

Edited by lawrence38, 08 August 2012 - 23:09.


#4
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Peugeot este o firmă consacrată. Bicicleta din poză pare să aibă suduri de o calitate superbă (punctele de îmbinare sunt aproape invizibile, nu ca la bicicletele din ziua de azi unde iese mult în evidență inelul de material sudat). Grosimea țevilor pare a sugera oțel, nu aluminiu, deci aici ar trebui să fii atent, datorită umidității, să nu fie ruginită, să refaci vopseaua/protecția dacă este deja, respectiv pe viitor. Pe de altă parte, oțelul este considerat mai confortabil, dacă cedează o face treptat nu brusc, iar problemele, chiar și rupturile, se repară relativ simplu. Altus este o gamă mai veche a Shimano, cred că a fost scoasă din uz acum vreo 10 ani, dar era echivalentul aproximativ al liniei Acera de azi, o linie ieftină dar NU ultra-ieftină precum Tourney, deci nu cred că merită comparația cu bicicletele de supermarket.

E un MTB clasic și decent spre bun, mulți oameni caută special asemenea biciclete, le recondiționează și le folosesc cu plăcere. Singura rezervă este treaba cu umiditatea, de asta ți-aș recomanda să găsești ceva din aluminiu.

#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postwirespot, on 9th August 2012, 02:10, said:

Bicicleta din poză pare să aibă suduri de o calitate superbă (punctele de îmbinare sunt aproape invizibile, nu ca la bicicletele din ziua de azi unde iese mult în evidență inelul de material sudat).


Habar nu ai despre tehnologii de sudura functie de material, nu-i asa?

Iar gama Altus se fabrica si exista fericita pe site-urile de profil, nu s-a scos din nicio productie acum niciun 10 ani.

#6
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
fac biciclete din 1880.
cea mai ieftina este aproape 300E si ajung spre 7000E.

Attached Files

  • Attached File  pg.jpg   31.4K   43 downloads


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Credeam că au renunțat la producția de biciclete :w00t: - că nu am văzut de la marca asta decât bicle vechi prin România.

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostCarrman, on 9th August 2012, 07:28, said:

fac biciclete din 1880.
cea mai ieftina este aproape 300E si ajung spre 7000E.

:blush: spre rusinea mea se pare ca da...

#9
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postdjl, on 9th August 2012, 09:41, said:

Credeam că au renunțat la producția de biciclete :w00t: - că nu am văzut de la marca asta decât bicle vechi prin România.
in franta vei vedea doar oameni bine intoliti calare pe pejouri (varianta city).
restul amarastenilor au din supermarket...

daca intram la cursiere, lucrurile se complica.
si in italia la fel.

#10
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View PostArkouda, on 9th August 2012, 07:14, said:

Habar nu ai despre tehnologii de sudura functie de material, nu-i asa?

Iar gama Altus se fabrica si exista fericita pe site-urile de profil, nu s-a scos din nicio productie acum niciun 10 ani.

Am confundat-o, scuze. Dar mențin estimarea vârstei bicicletei la ~10 ani.

O sudură îngrijită rămâne o sudură îngrijită. Nu înseamnă că e neapărat mai bună decât una mai puțin aspectuoasă, dar o asemenea atenție la detaliu spune ceva despre fabricantul respectiv. Un cadru cu suduri fine de obicei înseamnă un cadru de foarte bună calitate.

#11
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Prietene, sududa in aluminiu e diferita de sudura in otel. Aia in aluminiu nu poate fi decat mare. Dealtfel foarte ingrijita dar mare si in solzi de peste. Mai studiaza.

Edited by Arkouda, 09 August 2012 - 18:56.


#12
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dar vorbeam de un cadru de oțel aici.

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu, nu vorbeai despre alea de otel. Te refereai la suduri in general fara sa stii sa faci diferenta functie de material. Eu din "bicicletele din ziua de azi" nu inteleg cadru de otel, dar din "inelul de material sudat care iese mult in evidenta" inteleg sudura in aluminiu.

Vezi postul numarul 4 (5). Este clar ca te invat eu acum ce-i cu sudurile si peste 2-3 posturi te vei da chiar expert.

Edited by Arkouda, 10 August 2012 - 06:17.


#14
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostArkouda, on 10th August 2012, 07:15, said:

Este clar ca te invat eu acum ce-i cu sudurile si peste 2-3 posturi te vei da chiar expert.
deja l-ai invatat mig-mag, wig-tig si sudura in puncte.
daca vrea si practica, ii pun la dispozitie kemppi, telwin si tecna.

#15
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@Arkouda: dacă vrei să folosească cuiva ceea ce știi ar ajuta dacă ai explica, și preferabil pe un ton mai prietenos decât până acum. Probabil că te pricepi mai bine... dar ce folos pentru colegii de forum dacă tot ce faci cu priceperea asta e să iei pe alții peste picior și să cauți nod în papură? Suntem aici să ne ajutăm unii pe alții și să învățăm ceva nou.

Revenind: strict vorbind, calitatea unei suduri nu se poate estima exclusiv după aspectul exterior. Pentru asta ar trebui făcute analize la interior (radiografii, magnetic, secțiune etc.), teste de stres șamd.

De asemenea, e perfect posibil ca o sudură care arată foarte îngrijit să nu fie făcută bine, și la fel e posibil ca o sudură care arată foarte urât să fie foarte durabilă. Dar un bun meseriaș încearcă să o facă și durabilă și îngrijită.

Dar nu vorbim de aluminiu ci de oțel, și nici de sudori artizanali ci de biciclete de serie. Pentru o bicicletă de serie din oțel mărimea inelului exterior de material și aspectul lui (uniform sau neuniform) spune în general ceva despre atenția pe care fabricantul a dat-o execuției. Bicicletele mai vechi, în special mărcile de renume, au asemenea suduri. Deseori dai la SH de biciclete fără posibilitatea de a le identifica producătorul sau modelul, și ăsta poate fi un detaliu util pentru a identifica un cadru mai răsărit. Nu e singurul... și nu e infailibil, dar e un detaliu.

Este drept că pe undeva e o formă de snobism. Dacă o sudură din ziua de azi arată mai urât, cum spuneam și mai sus, nu înseamnă neapărat că e mai slabă. Dar e păcat când mândria profesională de-a realiza ceva și de calitate și estetic cedează în fața considerentelor de producție în masă. Și în loc de biciclete perfecte estetic și de calitate excelentă avem biciclete de calitate decentă și mediocre estetic. Ceea ce e foarte ok pentru uz general... dar sper că se înțelege de ce unii oameni preferă să caute și să restaureze cadre vechi.

#16
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w6669_gyYh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate