Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Renovare baie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
marioxxx

marioxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 11.05.2008
Buna seara, as dori cateva sfaturi!
Vreau sa renovez baia apartamentului meu, faianta, cabina dus, sa schimb chiuveta si vasul wc!
M-am apucat sa indepartez faianta de pe pereti, si in unele locuri, a cazut placa de faianta cu tot cu material, pana la caramida!
Acum peretii arata goaznic! ma intreb se mai poate pune faianta direct pe acesti pereti?
Sau va trebui sa tencuiesc? Sau pereti rigips?
Alta problema, vecinul de deasupra m-a inundat, si tare mi-e teama ca degeaba voi da cu glet, lavabila pe tavan ca pata va apare!
Credeti ca daca as pune tavan din rigips ar fi mai bine?
Stie cineva o echipa serioasa, sau un mester serios?
Pt instalat cabina dus, chiuveta, vas wc, placare faianta?
Multumesc pentru sfaturi!

Editat de marioxxx, 05 august 2012 - 23:50.


#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu este bine sa pui rigips in baie. Rigips-ul nu rezista la umezeala si mucegaieste, chiar daca este o varianta rezistenta la mucegai. In al doilea rand rigipsul micsoreaza din spatiu. Rigipsul nu se poate monta direct pe perete, ci are nevoie de suporti metalici, care sa-l sustina.
     Faianta si gresia trebuie aplicate pe o suprafata cat mai plana posibila, asta daca nu vrei sa te coste adezivul mai mult decat placile ceramice respective. Ca atare, e de preferat sa tencuiesti la drept inainte si apoi sa montezi faianta.
     Pata din tavan o sa revina in mod sigur, daca vecinul are obiceiul sa te inunde. Poate e nevoie sa aveti o discutie.
Oricum, dupa cat ma duce pe mine capul, e de preferat sa faci o revizie totala a instalatiei sanitare, mai inainte de renovare. Degeaba schimbi faianta de pe pereti, daca nu schimbi conductele vechi si robinetii.
In doua-trei luni, o sa arate ca dupa razboi.

#3
marioxxx

marioxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 11.05.2008

View Postcspot, on 5th August 2012, 13:38, said:

Nu este bine sa pui rigips in baie. Rigips-ul nu rezista la umezeala si mucegaieste, chiar daca este o varianta rezistenta la mucegai. In al doilea rand rigipsul micsoreaza din spatiu. Rigipsul nu se poate monta direct pe perete, ci are nevoie de suporti metalici, care sa-l sustina.
     Faianta si gresia trebuie aplicate pe o suprafata cat mai plana posibila, asta daca nu vrei sa te coste adezivul mai mult decat placile ceramice respective. Ca atare, e de preferat sa tencuiesti la drept inainte si apoi sa montezi faianta.
     Pata din tavan o sa revina in mod sigur, daca vecinul are obiceiul sa te inunde. Poate e nevoie sa aveti o discutie.
Oricum, dupa cat ma duce pe mine capul, e de preferat sa faci o revizie totala a instalatiei sanitare, mai inainte de renovare. Degeaba schimbi faianta de pe pereti, daca nu schimbi conductele vechi si robinetii.
In doua-trei luni, o sa arate ca dupa razboi.
Mersi de raspuns
Am discutat cu vecinul, nu cred ca ma va mai inunda.
Acum, eu nu ma prea pricep asa bine, cred ca va trebui sa fac exact in felul urmator?
1 decopertat faianta, demontat cada chiuveta vas wc
2 revizie instalatie sanitara, schimbat tevi etc.
3 tencuit pereti
4 slefuit tavan, glet, si ce mai tine de tavan
5 montat cabina dus, chiuveta, vas wc
6 montat faianta
7 curatenie
8 party ca am scapat de grija
credeti ca e ok?

Editat de marioxxx, 06 august 2012 - 01:05.


#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.118
  • Înscris: 02.12.2007
Nu stiu in rest, dar punctul 8 e corect.
Ai grija totusi sa nu faci party ca Balotelli: http://tv.eurosport....to3000071.shtml

#5
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 230
  • Înscris: 23.11.2007
1 decopertat faianta, demontat cada chiuveta vas wc
..

procedezi asa doar daca ai wc de servici .. si functioneaza sau nu locuiesti acolo pe timpul operatiunii.. va dura 1-2 saptamani.. (dureaza uscarea) nu o vorba doar cat de repede munceste mesterul.

#6
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
ai grija ca tencuiala poate sa dureze 28 de zile pana se usuca.
e recomandat sa nu te apuci de pus faianta pana nu este uscata bine tencuiala

#7
FAQ46

FAQ46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 06.07.2005
salutare
renovez baia si am o problema
tavanul este foarte stramb
sunt diferente de 5cm in unele zone.
ce solutie recomandati pentru indreptat tavanul?
nu prea ma incanta rigipsul

#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostFAQ46, on 09 aprilie 2014 - 14:55, said:

salutare
renovez baia ..............
ce solutie recomandati pentru indreptat tavanul?
nu prea ma incanta rigipsul
Daca vedeti cam ce inseamna o tencuiala , ca bani si materiale si deranj , deveniti FAN rigips .
Tot rigipsul este cel mai bun si rapid , rigips verde pt zone umede si neaparat bariera de vapori .
Luati in calcul si o buna ventilatie ...

#9
FAQ46

FAQ46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 06.07.2005
nu contest ca iese cel mai bine cu rigips
insa nu prea ma incanta sa aplic solutia asta in baie
nu ma gandesc la inundatii pentru ca daca e sa te inunde vecinul de deasupra oricum va trebui sa refaci portiunea respectiva fie ca e glet fie ca e rigips.
am analizat toate solutiile si intradevar rigipsul pare cea mai ieftina si ok ca aspect.
intrebarea mea este: rezista rigipsul verde avand in vedere ca eu nu am geam la baie? am un amarat de ventilator 15x15 care da intr-o nisa.
nu as vrea sa ma trezesc peste cateva luni sau un an ca trebuie sa schimb placile

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.658
  • Înscris: 07.11.2007
Acel ventilator ar fi ok , dar numai in situatia sa poata trage aer din camera . Daca baia este etansa si nu are ventilatie sub ea si nu exista ventilatie in casa ...

#11
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View PostFAQ46, on 09 aprilie 2014 - 14:55, said:

salutare
renovez baia si am o problema
tavanul este foarte stramb
sunt diferente de 5cm in unele zone.
ce solutie recomandati pentru indreptat tavanul?
nu prea ma incanta rigipsul


Izolatie polistiren pusa pe puncte astfel incat poti sa jonglezi cativa cm.
Toata rezistenta gipsului e intr-o hartie pe fiecare parte. Daca totusi puneti placa gipscarton luati cea mai buna/potrivita lavabila sa il protejati astfel incat sa nu ajunga apa, vapori, umiditatea la el.

#12
FAQ46

FAQ46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 06.07.2005
multumesc pentru informatii.
am ales in final rigips pentru ca toata lumea spune ca iese cel mai frumos.
rezultatul final este impresionant
acum pot decat sa sper ca nu o sa fiu inundat prea curand :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate