Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sony HDR-CX 260VE vs. Panasonic HC-V700EP-K

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dr.blade

dr.blade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.07.2005
Am citit cam peste tot ca Panasonicul are imaginea mai ok....de acesta ce parere aveti vs 260-ul..... Panasonic HC-V700EP-K  ?

Multumesc

Edited by _DelSte_, 04 August 2012 - 23:52.
pentru subiecte/comparatii diferite, topicuri separate.


#2
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
asa cum am scris si pe topicul celalat, trebuie sa te uiti la dimensiunea senzorilor :
Sony CX260
si
Panasonic HC-V700EP-K
dupa cum vedem panasonicul are senzor mai mare, de 1/2.33" fata de 1/3,91" la Sony, deci e de asteptat sa fie mai bun Panasonicul, dar si pretul este cu 300 lei mai mare, ceea ce e semnificativ...
In stilul asta intotdeauna exista o camera mai buna cu 100$ mai scumpa..... din 100 in 100$ ajungi la cateva mii :)
Deci hotaraste-te care e bugetul inatai.

Edited by Mir, 05 August 2012 - 12:12.


#3
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
fix aceeasi dilema am avut si eu. personal am optat pentru Panasonic din urmatoarele motive:
+ senzor mai mare
+ distanta focala minima mai mica (28 mm)
+ calitate a asamblarii aparent mai buna

totusi, trebuie sa recunosc ca are si minusuri (prin comparatie):
-nu stie DirectCopy
-nu are memorie integrata

Este greu de facut o diferenta intre cele 2 produse, cel putin la nivelul meu de competenta. Am avut prilejul sa imi folosesc Panasonicul intr-un concediu de aprox 10 zile prin tara. personal sunt incantat de achizitie. cateva observatii:

-calitate superba a imaginii si stabilizarii. am preferat 50i din motive de spatiu insa calitatea este absolut superba. acasa am un TV HD Ready (incapabil sa reproduca 1080p) deci posibilitatile camerei sunt peste posibilitatile TV-ului
-nu am observat niciun fel de artefacte sau pixelizare, nici in cadrele cu apa miscatoare nici in cele cu vegetatie
-spatiul ocupat pe disc este de aprox 6GB/ora de filmare (1080i). Un card SDHC de 32 GB este suficient pentru >4h de filmare
-laptopul meu dual-core de 1.8Ghz nu poate rula fluid materialul filmat
-am facut o reconversie in handbrake din 1080i in 720(??) si calitate constanta (CRF 22)  si nu observ nicio scadere notabila de calitate nici pe laptop nici pe TV, ci doar o cursivitate fireasca pe laptop (repet, gioarsa mea nu poate rula 1080i/p, iar TV-ul e HD Ready). Cu aceste parametri de reconversie dimensiunile fisierului au scazut de aprox 3X

Edited by _DelSte_, 07 August 2012 - 03:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate