Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Eu Vs Bordura

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Conduceam eu azi linistit si la un momentdat trebuia sa fac un viraj la stanga, in acelasi timp cu mine venea un bizon de pe contrasens care m-a fortat sa trag dreapta de volan ca sa-l evit si sa nu intru frontal in el, din pacate pe marginea drumului era o bordura destul de inalta pe care am lovit-o cu roata din dreapta fata. Daune ? Din ce am observat pe loc janta+ cauciul sunt facute praf, am pus roate de rezerva si masina a mers fara nici o problema.

Intrebarea mea este: E posibil sa se fi stricat si altceva p'acolo dar sa nu se manifeste momentan ? Eu unul nu pot sa-mi dau seama de nimic, masina nu trage/stanga dreapta, nu troncane cand franez, pe scurt e la fel ca si noua.

#2
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
O verificare la directie nu strica, si probabil va trebui refacuta geometria.
Btw, daca tu faceai la stanga si ala venea din fata, nu cumva trebuia sa-i dai prioritate "bizonului"? :huh:

#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
N-am specificat dar nu eram in intersectie, era un viraj la stanga.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca te descurci si la volan cum te descurci cu gramatica limbii romane, data viitoare e posibil sa nu mai ai timp sa vezi bizonul.
     Softpedia nu e service auto. Aici e doar un loc unde-si da fiecare cu parerea, de multe ori in necunostinta de cauza. Daca ai facut praf roata, cum crezi ca se simt celelalte componente ale sistemului de directie. In mod normal, ar trebui sa mergi cu masina la un service sa vezi daca nu cumva a crapat si altceva.
Poate intr-o luna doua, cand vrei sa faci un viraj la stanga, roata cu pricina o sa o ia la fuga pe camp.

#5
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012

View PostDjMx, on 4th August 2012, 17:50, said:

N-am specificat dar nu eram in intersectie, era un viraj la stanga.
:w00t: Mai sunteti multi care cred ca prioritate dai doar in intersectii. E plina soseaua de cutitari ca tine care taie soseaua in doua prin fata altora doar pentru a face ei stanga. Cum crezi tu ca se procedeaza atunci cand eu merg linistit pe un sens si unu ca tine, pe contrasens, trage de volan stanga chiar in fata mea. Ia sa ne explici tu ce trebuie sa fac eu.
L.E. Sa te duci sa predai carnetul pana ne explici cum e cu prioritatea.

Edited by ccvag3, 04 August 2012 - 17:56.


#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
N-am taiat virajul deloc, eram pe banda mea si desteptul ala era cu jumate de masina pe contrasens. Ce prioritate trebuia sa acord in cazul asta imi explici si mie ? Si la fel cum sunt pline soselele de cutitari sunt si forumurile pline de justitiari plictisiti care au uitat ce culoare are cerul.


Hai ca incerc sa-ti explic altfel, eram intro curba la stanga si ala care venea din fata a incercat sa se duca pe exterior si sa taie virajul la dreapta, nici macar n-aveam vizibilitate ca sa pot sa-l observ din timp si sa pot face ceva, nu eram pe bulevard si vroiam sa fac stanga sa intru undeva, era un drum la marginea orasului care avea o curba la stanga, ce e asa de greu de inteles ?

Edited by DjMx, 04 August 2012 - 18:40.


#7
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
nu ati inteles probabil asa era drumul, cu o curba lina sau nu la stanga, iar bizonul de pe contrasens probabil ca a taiat putin curba,obligandu`l pe el sa se suie pe bordura..!

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
E bine sa treci pe la service oricum, macar pentru o inspectie vizuala, daca si cauciucul si janta sunt praf foarte posibil sa se fi indoit/deplasat ceva pe-acolo.

Ce masina e ? Janta respectiva este de otel sau aliaj ?

#9
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010

View PostDjMx, on 4th August 2012, 17:42, said:

Intrebarea mea este: E posibil sa se fi stricat si altceva p'acolo dar sa nu se manifeste momentan ? Eu unul nu pot sa-mi dau seama de nimic, masina nu trage/stanga dreapta, nu troncane cand franez, pe scurt e la fel ca si noua.
Da... este posibil sa trebuiasca sa inlocuiesti planetara/capul planetarei. :(

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Masina e un Renault Megane 2 iar jantele erau din otel, o sa merg luni la un service sa vad ce daune are, dar cel putin vizual nu pare a fi nimic afectat acolo, oricum in momentul impactului nu aveam mai mult de 40-50 Km/h.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate