Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Fara Christian tour

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
kirch

kirch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.06.2012
M-am intors din circuitul Praga,Viena si Castelele Boemiei, circuit organizat de Christian Tour. Incepand cu soferii,traseul si continuand cu ghidul, excursiile la obiective si cazarile, totul a fost un fiasco. Organizare zero. Va rog sa evitati pe cat posibil aceasta agentie. Sa va ganditi de 10 ori inainte de a apela la serviciile Christian Tour. Mi s-a mai intamplat sa am probleme cu aceasta agentie, dar am tot sperat ca se vor remedia. Acest circuit a fost bomboana de pe tort. Am fost client fidel ( detinator de card de fidelitate ) dar mi-a ajuns ! Nu pot sa va spun decat sa ocoliti Christian Tour !

#2
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Stai linistit ca nici ceilalti nu is buni, macar nu ai avut accident si defectarea autocarului cum am avut eu cu tramptravel, mai ca am pupat pamantul cand am ajuns acasa.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ceva exemple in ce a constat acest fiasco?

#4
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
chiar, in ce a constat fiasco? eu in fiecare vara merg cu ei si nu am avut niciodata probleme de 5 ani incoace

#5
kirch

kirch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.06.2012

View Postdani.user, on 31st July 2012, 16:48, said:

Ceva exemple in ce a constat acest fiasco?
...autocar inchiriat cu soferi obraznici care nu cunosteau traseul, care evitau taxele de intrare pe autostrada ducandu-ne pe sosele laturalnice ( banuiti de ce evitau taxele ? ) necunoscand traseele nici ei si nici ghida ne invarteam in loc, pierzand timpul si ajungand la locurile ce trebuiau vizitate cand deja erau inchise.....cazarile se faceau de asemenea in noapte tarziu - ora 23-24......ghida ne-a lasat in centrul orasului Praga si a plecat fara sa o intereseze cum si cu ce vom ajunge la hotel.....de asemenea ne-a lasat sa asteptam 4-5 ore si sa vizitam singuri orasul Brno pe o ploaie torentiala......am avut in program vizitarea orasului Bratislava, unde ne-au fost acordate max.5 min pt aceasta....despre cazari...ce sa va spun....sub orice critica, culminand cu o cazare la hotelul Platanus (trei stele ) ,din Budapesta, unde ma intrebam daca ma aflu intr-un ghetou sau o cazarma sau ceva asemanator.......intrarile la obiective si excursiile obtionale foarte scumpe ....si asta este numai o mica parte......incerc sa uit cat mai repede...

#6
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View Postkirch, on 31st July 2012, 17:32, said:

...autocar inchiriat cu soferi obraznici care nu cunosteau traseul, care evitau taxele de intrare pe autostrada ducandu-ne pe sosele laturalnice ( banuiti de ce evitau taxele ? ) necunoscand traseele nici ei si nici ghida ne invarteam in loc, pierzand timpul si ajungand la locurile ce trebuiau vizitate cand deja erau inchise.....cazarile se faceau de asemenea in noapte tarziu - ora 23-24......ghida ne-a lasat in centrul orasului Praga si a plecat fara sa o intereseze cum si cu ce vom ajunge la hotel.....de asemenea ne-a lasat sa asteptam 4-5 ore si sa vizitam singuri orasul Brno pe o ploaie torentiala......am avut in program vizitarea orasului Bratislava, unde ne-au fost acordate max.5 min pt aceasta....despre cazari...ce sa va spun....sub orice critica, culminand cu o cazare la hotelul Platanus (trei stele ) ,din Budapesta, unde ma intrebam daca ma aflu intr-un ghetou sau o cazarma sau ceva asemanator.......intrarile la obiective si excursiile obtionale foarte scumpe ....si asta este numai o mica parte......incerc sa uit cat mai repede...
Si eu am fost acum 2 ani intr-un circuit organizat de ei, dar Elvetia - Lobardia. Cam aceleasi probleme le-am intampinat si noi: soferii nu cunosteau drumul, nu aveau GPS, iar cand am ajuns prin 2 orase (Budapesta si undeva prin Italia, nu-mi mai amintesc pe unde) au trebuit sa plateasca niste taximetristi sa ne duca la locurile de cazare. Majoritatea cazarilor erau foarte departe de traseul nostru si ocoleam mult. Mai mult stateam in autocar decat prin orase.

A fost primul si ultimul circuit facut cu o agentie de turism. Ii inteleg ca pun cat mai multe obiective ca sa atraga turisti, dar decat mult si prost, mai bine putin si pe indelete.

#7
kirch

kirch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.06.2012

View Postrisuka, on 31st July 2012, 18:20, said:

Si eu am fost acum 2 ani intr-un circuit organizat de ei, dar Elvetia - Lobardia. Cam aceleasi probleme le-am intampinat si noi: soferii nu cunosteau drumul, nu aveau GPS, iar cand am ajuns prin 2 orase (Budapesta si undeva prin Italia, nu-mi mai amintesc pe unde) au trebuit sa plateasca niste taximetristi sa ne duca la locurile de cazare. Majoritatea cazarilor erau foarte departe de traseul nostru si ocoleam mult. Mai mult stateam in autocar decat prin orase.

A fost primul si ultimul circuit facut cu o agentie de turism. Ii inteleg ca pun cat mai multe obiective ca sa atraga turisti, dar decat mult si prost, mai bine putin si pe indelete.
Ai dreptate. Si eu m-am lecuit de astfel de circuite......

#8
zpi_dj

zpi_dj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2012
intrarile la obiective si excursiile obtionale foarte scumpe

pai sunt totdeauna scumpe, ce te mira asa? :mellow:  vrei gratuitate? oriunde in Europa totul costa f mult daca vizitezi orice obiectiv dar in Romania au preturi f mici
cand vrei sa calatoresti in Europa, nu de shopping ma intereseaza, ci de vizitat fiecare oras, obiectiv, dar costa mult...cele mai scumpe locuri sunt in Londra,Paris,Scandinavia(unde se practica preturi imposibile

#9
kirch

kirch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.06.2012

View Postzpi_dj, on 1st August 2012, 22:13, said:

intrarile la obiective si excursiile obtionale foarte scumpe

pai sunt totdeauna scumpe, ce te mira asa? :mellow:  vrei gratuitate? oriunde in Europa totul costa f mult daca vizitezi orice obiectiv dar in Romania au preturi f mici
cand vrei sa calatoresti in Europa, nu de shopping ma intereseaza, ci de vizitat fiecare oras, obiectiv, dar costa mult...cele mai scumpe locuri sunt in Londra,Paris,Scandinavia(unde se practica preturi imposibile
inteleg sa platesc.....dar sa ai posibilitatea sa vizitezi.....nu sa-ti spuna ghida dupa ce intri la un obiectiv important " haideti, grabiti-va , aveti 10-15 minute de vizitat "....si nu numai atat....ea nici nu se oboseste sa-ti dea ceva informatii legate de ceea ce vizitezi....

#10
travelguide

travelguide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2012

View Postkirch, on 3rd August 2012, 09:51, said:

inteleg sa platesc.....dar sa ai posibilitatea sa vizitezi.....nu sa-ti spuna ghida dupa ce intri la un obiectiv important " haideti, grabiti-va , aveti 10-15 minute de vizitat "....si nu numai atat....ea nici nu se oboseste sa-ti dea ceva informatii legate de ceea ce vizitezi....



Hello. Numele meu este Carmen si am avut neplacerea sa particip impreuna cu dl. V.I., care prefera sa isi ascunda identitatea, la aceasta excursie care mi-a bucurat sufletul. Eu zic ca e o alegere sa vezi lucrurile intr-un anumit fel, pozitiv sau negativ. Marea problema a unor “turisti” este ca nu isi gestioneaza eficient banii de cheltuiala, apoi le otravesc celorlalti care au nesansa de a ii avea colegi de excursie, bucuria unui concediu pe care l-au asteptat cu atata nerabdare.
            Supararea finala si suprema a domnului , care l-a determinat sa injure grosolan soferii si ghida, sa ii ameninte si sa ne strice noua ultima seara, a fost determinata de faptul ca autocarul nu este taxiul inchiriat de dumnealui personal. Mai exact, a pretins cu multa aroganta, ca autocarul sa opreasca pe strada Saturn din Brasov (destul de ingusta, de altfel), cu circa 1 km inainte de locul de oprire precizat in program. Sunt sigura ca daca un turist ar fi RUGAT ghida sa opreasca in vreo localitate prin care a trecut autocarul, situata la zeci de kilometri de un punct de oprire din program, soferii ar fi cautat o benzinarie, un loc mai larg unde nu ar fi blocat traficul si ar fi oprit.
Dar ca sa crezi ca autocarul este bicicleta, il tragi langa bordura si gata, celelalte masini sa se descurce si sa mai faci si scandal, ca ai participat la nenumarate excursii si toti soferii te-au lasat in fata casei, este un mod foarte egoist si fals de a te raporta la ceilalti zeci de turisti din autocar. Unii dintre dumnealor aveau de prins microbuzele de transfer (apropo, oferite gratuit de agentia de turism), din Brasov catre Bacau si Iasi, din Ploiesti pentru Buzau, Braila si Galati si din Bucuresti pentru Slobozia si Constanta si mai aveau ore bune de parcurs prin noapte, pana sa ajunga acasa. De altfel Christian Tour este, din cate cunosc eu, singura agentie care asigura imensa majoritate a excursiilor pentru cei din Brasov, pretul fiind oricum cu zeci de euro mai ieftin.
Dupa ce am lamurit in ce consta “obraznicia” soferilor, va spun ca acestia au ajutat turistii la incarcarea bagajelor, au facut mereu curat in masina si in general au cautat sa multumeasca pe cat mai multi. Masina a avut GPS, iar despre “Evitau taxele de intrare pe autostrada ducandu-ne pe sosele laturalnice”… ce sa mai spun: traseul prezentat in catalog prevede iesire din autostrada pentru vizitarea optionala (Gratuit ca bonus) Szentendre – Visegrad – Estergom, apoi revenire in autostrada Budapesta – Viena.
Singurul castel la care s-a intarziat a fost la Konopiste, dar care inchisese de doar 10 minute. Au fost cateva persoane “revoltate” ca ei au venit in excursie special pentru Konopiste. La plecarea din Praga s-a facut un ocol de circa 20 de km si s-a vizitat si Konopiste. Subit, cei care facusera scandal nu mai doreau sa intre, considerand prea scump biletul de intrare…
Ar mai fi de mentionat faptul ca din 7 cazari, dl. a avut in Praga 4 cazari la un hotel de 4 stele http://en.olympik.cz/olympik  si la Viena de 3 stele + , hotel amplasat intr-un parc foarte frumos pentru cine dorea sa faca o plimbare de seara. Sigura data  cand s-a intarziat la cazare a fost la Budapesta, tarziu inseamna ora 23, iar in restul serilor in jur de ora 20 eram la cazare. Hotelul din Budapesta a fost intr-adevar sub standardele de cazare cu care ne-a rasfatat agentia, dar ghida ne-a reamintit ca la Budapesta avea loc cam in aceasta perioada competitia de Formula 1 si probabil de aceea toate hotelurile erau pline.
“Ghida ne-a lasat in centrul orasului Praga si a plecat” – In catalogul cu programul excursiei scrie ca dupa terminarea turului de oras, in care am avut si placuta surpriza sa fim insotiti de un ghid local roman, se acorda timp liber pentru ca toti sa se bucure de o zi frumoasa si de shopping, iar pentru asta nu cred ca era nevoie de ajutorul ghidei. Pentru cei care nu au cumparat Croaziera optionala pe Vltava, trecuta in program si pentru care autocarul si ghida au ramas pana seara la dispozitie, ghida ne-a aratat unde se afla metroul catre cazare, aceasta fiind la 3 statii distanta de centru. Probabil domnul ar fi dorit ca autocarul sa il duca la hotel la ora pe care o stabilea dansul, iar ceilalti de la croaziera sa vina cu taxi, dar din fericire pentru toti ceilalti, in program scrie altceva.
La fel cine nu a mers in excursia optionala la pestera Punkva, care a costat doar 10 euro si a meritat insutit, a ramas in centrul orasului Brno si nu e vina nimanui ca a plouat. Nu in ultimul rand, la Bratislava a fost o scurta vizita cum era specificat si in program, adica 30 min.
Si la final, ne intoarcem iarasi la problema lipsei de bani, pentru care nu ar trebui sa culpabilizam pe ceilalti: “Intrarile la obiective si excursiile oBtionale foarte scumpe” – preturile la excursii sunt mentionate in catalog (si sunt la mai putin de jumatate de prêt fata de alte oferte), fiecare turist fiind informat de la inscriere prin programul din catalog, iar intrarile la obiective costa cat stabilesc autoritatile locale, nu agentia de turism.
Tinand cont ca tocmai am terminat scoala de ghizi, mi-as dori ca daca voi ajunge si eu sa insotesc vreun grup, sa nu am parte de vorbe urate si scandaluri nemeritate din partea unor persoane care se pretind culte si mai arunca si cu noroi pe forumuri la adapostul anonimatului.

#11
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Daca vreti sa nu ajungeti sa va injure lumea ar fi bine sa percepeti mai multe lucruri de aici nu exceptii ci obligatii  din partea agentiei/soferilor/ghidului .
Agentia ar rasfata clientii daca le-ar oferi chestii in plus care nu sunt mentionate in nici o oferta .Faptul ca agentia se da peste cap sa isi respecte contractul si oferta din catalog nu inseamna ca isi rasfata clientul.
Faptul ca asigura un transport de legatura nu inseamna ca ii poti replica unui client ca altcineva nu ofera asa ceva. Este o prostie, un romanism .  Este un serviciu oferit de care clientul are tot dreptul sa se bucure iar agentia ar trebui sa faca tot posibilul ca acel client sa beneficieze de cat mai multe.
Cred ca voi la CT aveti cam 40 usere pe forum, ar fi bine sa nu mai faceti altele noi si sa va asumati din critici, nu sa le combateti intr-un mod josnic.
Faptul ca iesea autocarul de pe autostrada ca sa treaca prin "(Gratuit ca bonus) Szentendre – Visegrad – Estergom," , ma scuzati , este o mizerie.
Un oras nu se viziteaza din autocar sau in 30 min. , cred ca oamenii ar fi preferat sa ajunga mai repede si sa stea mai mult intr-un oras ca Viena sau Praga , nu sa vada pe geam Szentedre.

Eu nu zic ca nu exista turisti ca cel pe care il acuzati dvs. , dar modul de "atac" este josnic pentru cineva care a luat sau a mancat o paine de pe urma lui .
Poate ar trebui sa rugati clientii sa completeze si niste chestionare cand le vindeti un pachet.


@mviorel: cum dracu sa dai bani la o agentie care se numeste tramp travel ?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
travelguide - inteleg ca lucrezi la CT. Poate mai reactualizati si voi site-ul pe la sejururile din Grecia si Turcia, ca induce oamenii in eroare - hoteluri de 2 stele sunt trecute la 3 stele. Programele contin excursii care nu se mai efectueaza de ani de zile, etc...

In ceea ce priveste discutia principala - la circuitele organizate de agentiile romanesti - CT sau altii pe directia vest, atat autocarul cu soferii cat si ghizii nu tin de agentie. Sunt doar angajati de aceasta in baza unui contract strict ptr acel circuit. Agentia doar organizeaza excursia si stabileste itinerarul si locurile de cazare. Va puteti trezi cu acelai autocar si aceiasi soferi, sau cu acelasi ghid intr-o alta excursie, organizata de alta agentie.

Ca unii soferi sunt pe dinafara, de acord. Am patit-o si eu, dar din fericire stiam eu drumul si hotelurile, asa ca ne-am incadrat in timp, ba chiar am ajuns devreme. Singura solutie ar fi sa va plangeti in scris la agentie de ei, la intoarcerea in cursa - in felul asta posibil sa nu mai fie angajati altadata.

La CT, doar transportul pentru sejururile in Grecia si Turcia este asigurat de masinile si soferii agentiei, iar insotitorii ( nu ghizi ) sunt tot angajatii lor.

#13
kirch

kirch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.06.2012

View Posttravelguide, on 14th August 2012, 11:51, said:

Hello. Numele meu este Carmen si am avut neplacerea sa particip impreuna cu dl. V.I., care prefera sa isi ascunda identitatea, la aceasta excursie care mi-a bucurat sufletul. Eu zic ca e o alegere sa vezi lucrurile intr-un anumit fel, pozitiv sau negativ. Marea problema a unor “turisti” este ca nu isi gestioneaza eficient banii de cheltuiala, apoi le otravesc celorlalti care au nesansa de a ii avea colegi de excursie, bucuria unui concediu pe care l-au asteptat cu atata nerabdare.
            Supararea finala si suprema a domnului , care l-a determinat sa injure grosolan soferii si ghida, sa ii ameninte si sa ne strice noua ultima seara, a fost determinata de faptul ca autocarul nu este taxiul inchiriat de dumnealui personal. Mai exact, a pretins cu multa aroganta, ca autocarul sa opreasca pe strada Saturn din Brasov (destul de ingusta, de altfel), cu circa 1 km inainte de locul de oprire precizat in program. Sunt sigura ca daca un turist ar fi RUGAT ghida sa opreasca in vreo localitate prin care a trecut autocarul, situata la zeci de kilometri de un punct de oprire din program, soferii ar fi cautat o benzinarie, un loc mai larg unde nu ar fi blocat traficul si ar fi oprit.
Dar ca sa crezi ca autocarul este bicicleta, il tragi langa bordura si gata, celelalte masini sa se descurce si sa mai faci si scandal, ca ai participat la nenumarate excursii si toti soferii te-au lasat in fata casei, este un mod foarte egoist si fals de a te raporta la ceilalti zeci de turisti din autocar. Unii dintre dumnealor aveau de prins microbuzele de transfer (apropo, oferite gratuit de agentia de turism), din Brasov catre Bacau si Iasi, din Ploiesti pentru Buzau, Braila si Galati si din Bucuresti pentru Slobozia si Constanta si mai aveau ore bune de parcurs prin noapte, pana sa ajunga acasa. De altfel Christian Tour este, din cate cunosc eu, singura agentie care asigura imensa majoritate a excursiilor pentru cei din Brasov, pretul fiind oricum cu zeci de euro mai ieftin.
Dupa ce am lamurit in ce consta “obraznicia” soferilor, va spun ca acestia au ajutat turistii la incarcarea bagajelor, au facut mereu curat in masina si in general au cautat sa multumeasca pe cat mai multi. Masina a avut GPS, iar despre “Evitau taxele de intrare pe autostrada ducandu-ne pe sosele laturalnice”… ce sa mai spun: traseul prezentat in catalog prevede iesire din autostrada pentru vizitarea optionala (Gratuit ca bonus) Szentendre – Visegrad – Estergom, apoi revenire in autostrada Budapesta – Viena.
Singurul castel la care s-a intarziat a fost la Konopiste, dar care inchisese de doar 10 minute. Au fost cateva persoane “revoltate” ca ei au venit in excursie special pentru Konopiste. La plecarea din Praga s-a facut un ocol de circa 20 de km si s-a vizitat si Konopiste. Subit, cei care facusera scandal nu mai doreau sa intre, considerand prea scump biletul de intrare…
Ar mai fi de mentionat faptul ca din 7 cazari, dl. a avut in Praga 4 cazari la un hotel de 4 stele http://en.olympik.cz/olympik  si la Viena de 3 stele + , hotel amplasat intr-un parc foarte frumos pentru cine dorea sa faca o plimbare de seara. Sigura data  cand s-a intarziat la cazare a fost la Budapesta, tarziu inseamna ora 23, iar in restul serilor in jur de ora 20 eram la cazare. Hotelul din Budapesta a fost intr-adevar sub standardele de cazare cu care ne-a rasfatat agentia, dar ghida ne-a reamintit ca la Budapesta avea loc cam in aceasta perioada competitia de Formula 1 si probabil de aceea toate hotelurile erau pline.
“Ghida ne-a lasat in centrul orasului Praga si a plecat” – In catalogul cu programul excursiei scrie ca dupa terminarea turului de oras, in care am avut si placuta surpriza sa fim insotiti de un ghid local roman, se acorda timp liber pentru ca toti sa se bucure de o zi frumoasa si de shopping, iar pentru asta nu cred ca era nevoie de ajutorul ghidei. Pentru cei care nu au cumparat Croaziera optionala pe Vltava, trecuta in program si pentru care autocarul si ghida au ramas pana seara la dispozitie, ghida ne-a aratat unde se afla metroul catre cazare, aceasta fiind la 3 statii distanta de centru. Probabil domnul ar fi dorit ca autocarul sa il duca la hotel la ora pe care o stabilea dansul, iar ceilalti de la croaziera sa vina cu taxi, dar din fericire pentru toti ceilalti, in program scrie altceva.
La fel cine nu a mers in excursia optionala la pestera Punkva, care a costat doar 10 euro si a meritat insutit, a ramas in centrul orasului Brno si nu e vina nimanui ca a plouat. Nu in ultimul rand, la Bratislava a fost o scurta vizita cum era specificat si in program, adica 30 min.
Si la final, ne intoarcem iarasi la problema lipsei de bani, pentru care nu ar trebui sa culpabilizam pe ceilalti: “Intrarile la obiective si excursiile oBtionale foarte scumpe” – preturile la excursii sunt mentionate in catalog (si sunt la mai putin de jumatate de prêt fata de alte oferte), fiecare turist fiind informat de la inscriere prin programul din catalog, iar intrarile la obiective costa cat stabilesc autoritatile locale, nu agentia de turism.
Tinand cont ca tocmai am terminat scoala de ghizi, mi-as dori ca daca voi ajunge si eu sa insotesc vreun grup, sa nu am parte de vorbe urate si scandaluri nemeritate din partea unor persoane care se pretind culte si mai arunca si cu noroi pe forumuri la adapostul anonimatului.


#14
kirch

kirch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.06.2012

View Posttravelguide, on 14th August 2012, 11:51, said:

Hello. Numele meu este Carmen si am avut neplacerea sa particip impreuna cu dl. V.I., care prefera sa isi ascunda identitatea, la aceasta excursie care mi-a bucurat sufletul. Eu zic ca e o alegere sa vezi lucrurile intr-un anumit fel, pozitiv sau negativ. Marea problema a unor “turisti” este ca nu isi gestioneaza eficient banii de cheltuiala, apoi le otravesc celorlalti care au nesansa de a ii avea colegi de excursie, bucuria unui concediu pe care l-au asteptat cu atata nerabdare.
            Supararea finala si suprema a domnului , care l-a determinat sa injure grosolan soferii si ghida, sa ii ameninte si sa ne strice noua ultima seara, a fost determinata de faptul ca autocarul nu este taxiul inchiriat de dumnealui personal. Mai exact, a pretins cu multa aroganta, ca autocarul sa opreasca pe strada Saturn din Brasov (destul de ingusta, de altfel), cu circa 1 km inainte de locul de oprire precizat in program. Sunt sigura ca daca un turist ar fi RUGAT ghida sa opreasca in vreo localitate prin care a trecut autocarul, situata la zeci de kilometri de un punct de oprire din program, soferii ar fi cautat o benzinarie, un loc mai larg unde nu ar fi blocat traficul si ar fi oprit.
Dar ca sa crezi ca autocarul este bicicleta, il tragi langa bordura si gata, celelalte masini sa se descurce si sa mai faci si scandal, ca ai participat la nenumarate excursii si toti soferii te-au lasat in fata casei, este un mod foarte egoist si fals de a te raporta la ceilalti zeci de turisti din autocar. Unii dintre dumnealor aveau de prins microbuzele de transfer (apropo, oferite gratuit de agentia de turism), din Brasov catre Bacau si Iasi, din Ploiesti pentru Buzau, Braila si Galati si din Bucuresti pentru Slobozia si Constanta si mai aveau ore bune de parcurs prin noapte, pana sa ajunga acasa. De altfel Christian Tour este, din cate cunosc eu, singura agentie care asigura imensa majoritate a excursiilor pentru cei din Brasov, pretul fiind oricum cu zeci de euro mai ieftin.
Dupa ce am lamurit in ce consta “obraznicia” soferilor, va spun ca acestia au ajutat turistii la incarcarea bagajelor, au facut mereu curat in masina si in general au cautat sa multumeasca pe cat mai multi. Masina a avut GPS, iar despre “Evitau taxele de intrare pe autostrada ducandu-ne pe sosele laturalnice”… ce sa mai spun: traseul prezentat in catalog prevede iesire din autostrada pentru vizitarea optionala (Gratuit ca bonus) Szentendre – Visegrad – Estergom, apoi revenire in autostrada Budapesta – Viena.
Singurul castel la care s-a intarziat a fost la Konopiste, dar care inchisese de doar 10 minute. Au fost cateva persoane “revoltate” ca ei au venit in excursie special pentru Konopiste. La plecarea din Praga s-a facut un ocol de circa 20 de km si s-a vizitat si Konopiste. Subit, cei care facusera scandal nu mai doreau sa intre, considerand prea scump biletul de intrare…
Ar mai fi de mentionat faptul ca din 7 cazari, dl. a avut in Praga 4 cazari la un hotel de 4 stele http://en.olympik.cz/olympik  si la Viena de 3 stele + , hotel amplasat intr-un parc foarte frumos pentru cine dorea sa faca o plimbare de seara. Sigura data  cand s-a intarziat la cazare a fost la Budapesta, tarziu inseamna ora 23, iar in restul serilor in jur de ora 20 eram la cazare. Hotelul din Budapesta a fost intr-adevar sub standardele de cazare cu care ne-a rasfatat agentia, dar ghida ne-a reamintit ca la Budapesta avea loc cam in aceasta perioada competitia de Formula 1 si probabil de aceea toate hotelurile erau pline.
“Ghida ne-a lasat in centrul orasului Praga si a plecat” – In catalogul cu programul excursiei scrie ca dupa terminarea turului de oras, in care am avut si placuta surpriza sa fim insotiti de un ghid local roman, se acorda timp liber pentru ca toti sa se bucure de o zi frumoasa si de shopping, iar pentru asta nu cred ca era nevoie de ajutorul ghidei. Pentru cei care nu au cumparat Croaziera optionala pe Vltava, trecuta in program si pentru care autocarul si ghida au ramas pana seara la dispozitie, ghida ne-a aratat unde se afla metroul catre cazare, aceasta fiind la 3 statii distanta de centru. Probabil domnul ar fi dorit ca autocarul sa il duca la hotel la ora pe care o stabilea dansul, iar ceilalti de la croaziera sa vina cu taxi, dar din fericire pentru toti ceilalti, in program scrie altceva.
La fel cine nu a mers in excursia optionala la pestera Punkva, care a costat doar 10 euro si a meritat insutit, a ramas in centrul orasului Brno si nu e vina nimanui ca a plouat. Nu in ultimul rand, la Bratislava a fost o scurta vizita cum era specificat si in program, adica 30 min.
Si la final, ne intoarcem iarasi la problema lipsei de bani, pentru care nu ar trebui sa culpabilizam pe ceilalti: “Intrarile la obiective si excursiile oBtionale foarte scumpe” – preturile la excursii sunt mentionate in catalog (si sunt la mai putin de jumatate de prêt fata de alte oferte), fiecare turist fiind informat de la inscriere prin programul din catalog, iar intrarile la obiective costa cat stabilesc autoritatile locale, nu agentia de turism.
Tinand cont ca tocmai am terminat scoala de ghizi, mi-as dori ca daca voi ajunge si eu sa insotesc vreun grup, sa nu am parte de vorbe urate si scandaluri nemeritate din partea unor persoane care se pretind culte si mai arunca si cu noroi pe forumuri la adapostul anonimatului.
.....Draga Carmen.....as vrea sa iti raspund ,dar esti intr-o mare eroare....nu stiu despre ce turist vorbesti .....nu sunt eu acela...iar ca sa fie totul limpede pentru oricine, tu esti aceea care a insotit ghida ( gratis in aceasta excursie ) din partea CT.......deci nu poti fi impartiala in a descrie faptele.  Ceea ce pot spune in legatura cu domnul respectiv, este faptul ca dumnealui a rugat atat ghida cat si soferii sa opreasca la intrarea in Brasov, dar ......atentie....nu unde spui tu.....ci la autogara, acolo unde este loc suficient si se poate opri fara probleme.....si din cate imi aduc aminte. acest turist avea si o mana in ghips......Si vreau sa-ti reamintesc ca la Codlea, aceiasi soferi , au oprit pt.coborarea unor turisti.....se pare ca pt.aceea autocarul devenise taxi sau bicicleta, asa cum spui tu. Pacat ca vrei sa devii ghida, si inceputul ti l-ai facut mintind....In legatura cu ceea ce am postat eu, le transmit celor ce vor citi, ca este purul adevar, martori fiind ceilalti turisti. Iar pe cei  care mai au dubii ii rog sa incerce un circuit cu CT.     Iar despre tine, cred ca ai inceput cu stangul.....          " Afi om e lucru mare "

#15
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
@travelguide:Sau ar trebui sa-ti spun stimata angajata a CT(cu care n-am fost, n-am nicio treaba), chiar crezi ca poti pacali utilizatorii dandu-te drept altcineva, drept un simplu turist neinteresat. Se vede din mesaj cam cat adevar spui...
    Semnat: generalul David Clarkson- Pentagon

#16
McNight

McNight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2004
Nu mai mergeti cu Christian Tour - circuitul la Paris de Revelion 2013 a fost un dezastru total. Ghidul ( care era Directorul de Marketing la aceasta agentie) nu a stiut nimic din circuit sa ne spuna ( a fost ceva de genul ; " Uitati in stanga gara, ce frumoase sunt iluminate magazinele..." ). Pe langa acest neajuns major, cu toate ca in oferta au zis ca vor fi ghizi locali, sau razgandit si in nici un oras nu am avut ghid. Cea  mai proasta cazare a fost in Paris, de fapt langa aeroportul Le Bourget, la un ghetou de hotel, langa parcare de tiruri si frecventat de tiristi cu... . Va dati seama ce era inauntru, in privinta curateniei si nu mai zic a mesei de dimineata.  Este al patrulea an cand fac circuit cu autocarul in Europa, dar asa dezastru cu aceasta agentie, nu am intalnit.  Binenteles pe banii nostri in fata mai era si fata soferului si o cunostinta a ghidului care binenteles ca nu au platit - cred ca le-au acoperit cheltuielile cu banii de cazare la un hotel civilizat, mai central si curat, sau banii de ghizi locali si un ghid profesionist din partea agentiei. Apropo in general la circuite opririle pentru toalete se fac la 2-3 ore, aici va zic ca sau intamplat in anumite zile sa opreasca si la 4 ore.
   In fine sunt multe de zis si de comparat cu agentiile seriose care fac circuite in Europa ( nu doar Grecia cum se laudau ei ca au exclusivitate...). Poate pe Grecia sunt seriosi , dar pe circuite in Europa TREBUIE sa-i evitati, ca sa nu aveti neplaceri pe banii vostri.

#17
thelostlover

thelostlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.09.2004
se pare ca revine din nou forumul cu reclamatii "bataie-de-joc-prin-christian-tour" !!!

Cititi acolo si luati aminte sa fugiti de aceasta agentia numita CT care minte,insala si isi bate joc de clienti pe banii lor !!!!

http://forum.softped...christian-tour/

#18
Energy_

Energy_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007
Am gasit de curand, pur intamplator, acest topic deschis pe forum si mi-am amintit patania personala pe care am avut-o anul trecut cu agentia CT. Noi am avut o excursie in insula Tasos cumparata de la o alta agentie, transportul catre / dinspre Grecia fiind asigurat cu autocarele CT pe care le "concesioneaza" si altor agentii. Asadar, toate bune si frumoase...vine ziua plecarii catre Grecia...din start se intarzie plecarea din Bucuresti cu vreo 45 de min pt ca nu au sosit vreo doi ametiti care veneau nu stiu de pe unde din tara cu microbuzele de transfer. Asadar, dupa vreo ora s-au lamurit ca respectivii nici nu se imbracasera din localitatea de plecare si ca renuntasera sa plece in excursie...ca sa se lamureasca de acest lucru, cei de la CT au tinut in loc vreo 3 autocare timp de aproape o ora, cand s-au decis intr-un final sa plece din Buc. Pe traseu, prin Bulgaria (pe care il stiam pentru ca mai mersesem cu ei in urma cu cativa ani tot in Grecia) vad ca deviaza traseul prin niste sate uitate de lume in mijlocul noptii iar la un moment dat am ajuns intr-un catun pe o ulita plina de bolovani, neasfaltata. Am continuat drumul in noapte prin Bulgaria pe niste carari pietruite prinar mijlocul unui camp pustiu...la un moment dat chiar ne simteam ca in X-files...Cand au facut o pauza, i-am intrebat pe soferi daca au gresit traseul (pt ca noi facusem deja traseul clasic spre Grecia...cel pe varianta Giurgiu-Plevna-Sofia-Kulata si am vazut ca ceva nu e in regula cu traseul ales de ei) si au recunoscut cu jumatate de gura au incercat sa experimenteze un traseu mai scurt catre Tasos ca sa economiseasca timp dar ca au cam dat-o in bara intrucat nu stiau ca o parte a drumurilor din noul traseu erau practicabile doar de tractoare (bineinteles, ca de fapt GPS-ul a fost de vina). Intr-un final, spre dimineata, dupa ce "am vazut" fara sa vrem si Bulgaria "traditionala" si rustica, ajungem la un punct de trecere din Bulgaria in Grecia, dar situat foarte aproape de Turcia (Svilengrad cred). Va dati seama ca ne abatusem de la traseul spre Tasos destul de serios, de vreme ce din acel punct de trecere puteam ajunge la fel de repede la Istanbul. Dar s-o lasam asa...cand ne-am apropiat de destinatie, au constatat ca au intarziat la feribot cateva ore...norocul lor ca ferry spre Tasos pleaca destul de des. Ne apropiem de hotel...un cuplu mai in varsta ramane socat cand pe insula afla ca vila la care terbuiau sa fie cazati nu se mai afla in circuitul turistic de mai bine de 6 luni. Cei de la agentie le-au aranjat cazarea la un alt hotel pe insula, dar in conditii diferite de cele pe care respectivul cuplu le ceruse cand au cumparat biletul din Bucuresti (ei voiau expres chicineta ca sa-si poata gati iar la hotelul unde le-au aranjat cazarea, nu aveau asa ceva). Oamenii revoltati au facut scandal, fiind hotartati sa revina la Bucuresti cu acelasi autocar, dar pana la urma s-au decis sa ramana acolo - probabil pt ca nu ar mai fi rezistat la un alt drum de intoarcere de peste 12 ore. Ne cazam la hotel...toate ok, vine ghidul local -tot roman, un fel de reprezentant al CT pe insula, angajat al unei agentii grecesti de turism- si ne de o lista cu excursii optionale. Sejurul nostru pe insula a fost de 7 nopti. N-am intalnit si cu respectiva ghida intr-una din zile, cand am luat o excurisie optionala care desi foarte comerciala si la gramada, a fost relativ ok. Aproape de data plecarii ii solicitam ghidei locale sa ne spuna exact detaliile plecarii...cand sa predam camera si sa fim gata cu bagajele...mai exact sa ne spuna ora la care autocarul din Romania ajunge la hotelul nostru ca sa fim pregatiti. Ne-a spus sa fim gata pe la ora 10 dimineata  (cu facut de bagaje, predat de camera, mancati, dormiti...etc) ca atunci va veni autocarul sa ne ia. Ei bine, in ziua plecarii, chiar asa am si procedat, am scos bagajele afara, am predat camera si asteptam....si asteptam....si asteptam...si se face 11, apoi 12, apoi 13, apoi 14, apoi 15 si autocarul tot nu venise. In acest timp o tot sunam pe ghida locala sa ne spuna ce se intampla cu respectivul autocar de nu mai ajunge, dar bineinteles ca nu mai raspundea la telefon si cand a raspuns intr-un final mi-a dat un raspuns de genul "ajunge imediat, e pe drum". A venit intr-un final cu o intarziere "nesemnificativa" de doar 5 ore timp in care noi am stat ca niste idioti pe terasa hotelului, iar afara nu erau decat vreo 42 C. Explicatiile care n-i s-au dat au fost ca soferii s-au oprit sa manance...n-am nimic cu asta, dar ar fi putut sa ne spuna si noua sa nu stam ca niste papitoi 5 ore in caldura cu bagajele pe trotuar. Cand a venit autcarul, i-am batut obrazul ghidei locale si ne-am despratit cu niste zambete fortate. In fine, am plecat  spre Romania...prezentarea principalelor obiective turistice de pe traseu ma faceau sa pufnesc in ras...explicatii de genul "acolo se afla o constructie care este foarte vechie pe unde au trecut nu stiu cati cotropitori, cum ar fi Suliman" parca Soliman ii spune in romana...dar ma rog...fiecare la ce-i sta gandul. Dar sa spunem ca aceste "prezentari" m-au facut sa ma mai destind. Cam atat imi mai amintesc acum din frumosul drum spre Tasos. Le-as face cateva recomandari celor de la CT....instruitit ghizii ca decat sa spuna prostii, mai bine sa nu spuna nimic; - nu mai tratati oamenii ca pe o marfa pentru ca pana la urma ati ajuns "pe val" datorita lor; - cel mai importans este sa fim corecti, chiar si cand gresim...nu mai prostiti oamenii in fata ...chiar daca pe parcursul unu sejur intervin evenimente neplanificate, fiti sinceri si recunaosteti-va erorile...nu le mai prezentati in asa fel incat sa para ca sunt ceva normal, sau ca fac parte din program. Recomandare: tarifele CT nu sunt chiar imbatabile pe Grecia...aruncati-va o privire si pe E-booking inainte...veti avea surpriza sa vedeti ca-n anumite situatii preturile sunt mai mici decat "ofertele exceptionale" ale agentiilor din Romania.  Mult succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate