Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Monarhie Constitutionala in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11788 replies to this topic

Poll: Monarhie Constitutionala in Romania (741 member(s) have cast votes)

Doriti Monarhie Constitutionala in Romania?

  1. Da (333 votes [44.34%])

    Percentage of vote: 44.34%

  2. Nu (418 votes [55.66%])

    Percentage of vote: 55.66%

Vote Guests cannot vote

#11467
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postedy_wheazel, on 21 septembrie 2018 - 17:16, said:

se asfalteaza strada singura!
Bah, cu ce cretinisme vii   Posted Image
Pai sa vedem, daca punem numele lui Ana Pauker, Petru Groza sau Gheorghiu-Dej (fie-le memoria blestemata!) se asfalteaza?

Legat de nume de strazi, e scandalos ca nume precum Strada/ Calea/ Bulevardul Republi(zd)cii e dat unor strazi care au fost construite in perioada monarhiei.
Republicanii au construit doar ghettouri de blocuri, sa le dea la alea numele dorite! In rest au distrus: https://www.hotnews....nitas-migiu.htm
De ce corso-ul oradean se numeste Calea Republicii? Sunt cladirile alea construite dupa 1947?
Se impune o petitie online pentru revizuirea urgenta la denumirilor strazilor care nu au de-a face cu regimul republicacano-komunistoid impus ilegal la 30.12.1947!

Edited by Karhu, 22 September 2018 - 08:42.
adaugare link Google maps


#11468
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007
Am cautat si eu prin constitutiile monarhiste si nu am vazut capitolul in care constructia de strazi e in sarcina monarhiei. Si apoi m-am uitat in jur si mi-am dat seama de altceva: ca strazile se construiesc indiferent de regim. Adicatelea daca in locul regilor Hohhenzollern era o maimuta legata de tron, strazile alea ar fi aparut oricum... ceea ce face tot regnul animal candidat cu sanse reale la tronul Margaretei...

#11469
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostKarhu, on 22 septembrie 2018 - 08:41, said:

Pai sa vedem, daca punem numele lui Carolica sau Mihaita (fie-le memoria blestemata!) se asfalteaza?
Cu modificarea de rigoare, se asfalteaza? Vine musiu rege si cu banii de buzunar asfalteaza ceva, de isi aroga meritele?

View PostKarhu, on 22 septembrie 2018 - 08:41, said:

Legat de nume de strazi, e scandalos ca nume precum Strada/ Calea/ Bulevardul Republi(zd)cii e dat unor strazi care au fost construite in perioada monarhiei.
Nu mah, au fost construite pe vremea lui Noe si asa au ramas. Asfaltul pus intre timp a aparut  peste noapte. Noroc de monarhie, ca altfel nu aveam pe unde merge acum.

View PostKarhu, on 22 septembrie 2018 - 08:41, said:

Bah, cu ce cretinisme vii   Posted Image

Republicanii au construit doar ghettouri de blocuri, sa le dea la alea numele dorite! In rest au distrus: https://www.hotnews....nitas-migiu.htm
Vorbind de cretinisme:

[ https://www.bologna-airport.it/System/34952/ias_3_dettaglio.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://romaniadacia.files.wordpress.com/2012/07/culture-palace-palatul-culturii-iasi-romania-palaces-europe-1.jpg?w=529&h=307 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A doua poza este cu Palatul Culturii din Iasi. Renovat cu banii blestematilor de republicani.

View PostAlexandru H., on 22 septembrie 2018 - 09:27, said:

Si apoi m-am uitat in jur si mi-am dat seama de altceva: ca strazile se construiesc indiferent de regim.
Mai mult sau mai putin.

[ https://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2013/06/17/51bec587c7b855ff569cc62b/978x0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inundatiile din 1932, Iasi. Din cauza unui mic raulet, ce trece prin centrul orasului. Nu era nici prima si nici ultima inundatie, dar monarhistilor putin le pasa de orasul asta. Stii cine au sistematizat cursul Bahluiului pe zeci de km? Comunistii republicani, aia injurati de karhu. Blestematii, cum si-au permis sa faca asta? Iesenilor le era mai bine cu apa in casa.

Edited by Karhu, 23 September 2018 - 08:10.


#11470
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
De ce va incaierati voi republicanii contra monarhistilor?
Monarhia nu mai exista, mie mi-ar place daca s-ar putea sa vina regina Danemarcei sa preia coroana, dar nu se poate.
Republicanilor, unora le-ar placea sa se extermine PSD-ul :D

#11471
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007
Bine, Karhu ignora faptul ca dupa 1945 a inceput marea urbanizare in Romania - nu ai cum sa treci de la oras de 30 de mii de oameni in 1940 la 200 de mii in 1990 fara sa fi construit infrastructura babana.

#11472
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Nu cred ca trebuie sa va mai citez ce zicea Iorga de situatia taranimii in timpul monarhiei. Pe Iorga bolsevic nu-l puteti face:)


Edited by ionutzitaly, 22 September 2018 - 17:01.


#11473
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostKarhu, on 22 septembrie 2018 - 08:41, said:

Bah, cu ce cretinisme vii   Posted Image
Pai sa vedem, daca punem numele lui Ana Pauker, Petru Groza sau Gheorghiu-Dej (fie-le memoria blestemata!) se asfalteaza?

Stau pe o strada redenumita dupa revolutie, da' mai sunt pe cladiri placute cu "Strada Karl Marx". Posted Image Nu numa' ca s-o asfaltat, da' o aparut si locuri de parcare!!

Quote

Legat de nume de strazi, e scandalos ca nume precum Strada/ Calea/ Bulevardul Republi(zd)cii e dat unor strazi care au fost construite in perioada monarhiei.

Da, scandalos. Prin anu' o mie trei sute si ceva bulevardu' Republicii era probabil o carare! Se invart in morminte cei care au batatorit-o! Posted Image

Edited by edy_wheazel, 22 September 2018 - 23:44.


#11474
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlucifer76, on 22 septembrie 2018 - 16:43, said:

Cu modificarea de rigoare
Sa nu mai faci! Posted Image Vorbesc serios!

View Postlucifer76, on 22 septembrie 2018 - 16:43, said:

A doua poza este cu Palatul Culturii din Iasi. Renovat cu banii blestematilor de republicani.
Aha! Proiectat si construit cand?
Eu daca-mi vopsesc bicicleta, inseamna ca e bicicleta productie proprie? Posted Image

View Postlucifer76, on 22 septembrie 2018 - 16:43, said:

Inundatiile din 1932, Iasi. Din cauza unui mic raulet, ce trece prin centrul orasului. Nu era nici prima si nici ultima inundatie, dar monarhistilor putin le pasa de orasul asta. Stii cine au sistematizat cursul Bahluiului pe zeci de km? Comunistii republicani, aia injurati de karhu. Blestematii, cum si-au permis sa faca asta?
In perioada aia s-au facut lucrarile de mare anvergura pe plan national, in primul rand as aminti reteaua feroviara a Romaniei. Pe plan local s-a facut atat caut au putut administratiile locale.
Dupa instaurarea comunismului lucrarile de infrastructura s-au facut mai repede/ ieftin prin folosirea muncii gratuite a militarilor si a concentratilor la locul de munca.
Deci nu le canta ode, ca nu-i niciun motiv.

View Postionutzitaly, on 22 septembrie 2018 - 16:59, said:

Nu cred ca trebuie sa va mai citez ce zicea Iorga de situatia taranimii in timpul monarhiei. Pe Iorga bolsevic nu-l puteti face:)
Dupa ce s-a trecut ilegal de la monarhie la republica, la colectivizare bunicilor mei li s-au luat loturile de teren arabil, cel de padure, atelajele agricole, si cele doua vaci.
Deci s-a imbunatatit, vrei sa spui? Posted Image

View Postedy_wheazel, on 22 septembrie 2018 - 23:43, said:

Da, scandalos. Prin anu' o mie trei sute si ceva bulevardu' Republicii era probabil o carare! Se invart in morminte cei care au batatorit-o! Posted Image
Nu mai aiura, trama stradala si cladirile de acolo, multe din ele monumente de arhitectura, sunt construite in perioada 1900-1920 (vezi aici).
Cu alte cuvinte, niste republicani cretini au dat denumirea asta strazii respective, de parca ei ar fi facut-o, desi a fost finalizata cu 40-50 ani inainte.

View PostKokoshmare, on 21 septembrie 2018 - 13:19, said:

Astea de fapt sunt rare fiind emise in perioada primei domnii a lui Mihai.
Cele mai multe erau de astea din perioada lui Ferdinand pentru improprietariti
Da, cele date in numele lui Ferdinand sunt mai numeroase, insa procesul de eliberare a continuat pana in 1937, atunci s-a incheiat refoma agrara inceputa in 1921. Probabil ca exista astfel de titluri date si in numele lui Carol II.

#11475
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
meanwhile la Palatul Elisabeta: http://www.romaniare...e-ale-americii/

#11476
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007
S-a dus si ambasadorul american la praznicul monarhiei.

#11477
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlexandru H., on 23 septembrie 2018 - 10:26, said:

...
Si ce, iti muschi degetele de ciuda, sau ce? :habarnam:

#11478
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

View PostKarhu, on 23 septembrie 2018 - 11:54, said:

Si ce, iti muschi degetele de ciuda, sau ce? Posted Image

Da... ca nu am mai prins coliva :(

#11479
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostKarhu, on 23 septembrie 2018 - 08:10, said:

Aha! Proiectat si construit cand?
Eu daca-mi vopsesc bicicleta, inseamna ca e bicicleta productie proprie? Posted Image
30 milioane euro a fost vopsirea, cred ca nu a costat palatul atat.

View PostKarhu, on 23 septembrie 2018 - 08:10, said:

In perioada aia s-au facut lucrarile de mare anvergura pe plan national, in primul rand as aminti reteaua feroviara a Romaniei. Pe plan local s-a facut atat caut au putut administratiile locale.
Zi-le celor ce se trezeau cu apa in casa aproape anual.  Strabunica-mea statea fix la vreo 100 de metri de rau, nu era an in care sa nu fie inundație.  Imi poveatea maică-mea  cum se trezea bunica noaptea cu străbunica si toate catrafusele.

View PostKarhu, on 23 septembrie 2018 - 08:10, said:

Dupa instaurarea comunismului lucrarile de infrastructura s-au facut mai repede/ ieftin prin folosirea muncii gratuite a militarilor si a concentratilor la locul de munca.
Nu chiar, refacerea de dupa razboi a fost facuta cu muncitori calificati si voluntari. Bunica-mea a muncit si la construxtia pietii unirii si la impadurirea Ciricului.
Asa, ca idee, Iasul interbelic era 0 barat la infrastructura si constructii, cartiere întregi  erau numai cocioabe, fara nici o utilitare, pur si simplu insalubre. Exista suficiente poze pentru a vedea diferenta intre anii 30-40 si 50-60. Nu prea au motiv iesenii sa vorbeasca de beneficiile monarhiei, cand abia republica a modificat profund orasul. Daca al doilea oras ca mărime al tarii era neglijat de monarhie, mai are rost sa vorbim de sate? Fara scoli, fara dispensare, pur si simplu ca in evul mediu.

#11480
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAlexandru H., on 23 septembrie 2018 - 10:26, said:

S-a dus si ambasadorul american la praznicul monarhiei.
Pentru o masa gratis se gasesc oricind amatori!

#11481
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Normal ca se gasesc amatori de pomana.

https://www.ziarulde...al--185424.html

Karhu era nervozat de strazile construite sub monarhie cu nume republicane, dar cand e vorba de cladiri construite sub republica cu patronaj asazis regal, nu mai e revoltat. Reamintesc ca ateneul a fost daramat si reconstruit complet in 2002. Estw muult mai mare decat cel vechi. Ai dreacului republicani, pare-mi-se construiesc  cate ceva.

#11482
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007
Monarhistii si dictatorii au si ei ceva in comun: dragostea pentru decoratii, titluri si certificate de participare.

#11483
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
''Nu pot să-ţi dau creier, dar pot să-ţi ofer o diplomă.'' toata lumea cred ca recunoaste citatul!

#11484
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostAlexandru H., on 22 septembrie 2018 - 09:27, said:

Am cautat si eu prin constitutiile monarhiste si nu am vazut capitolul in care constructia de strazi e in sarcina monarhiei. Si apoi m-am uitat in jur si mi-am dat seama de altceva: ca strazile se construiesc indiferent de regim. Adicatelea daca in locul regilor Hohhenzollern era o maimuta legata de tron, strazile alea ar fi aparut oricum... ceea ce face tot regnul animal candidat cu sanse reale la tronul Margaretei...


Faza e ca in timpul monarhiei s-a construit mult si de calitate. Transalpina a fost inceputa de Carol 2 si terminata abia 80 de ani mai tarziu ca sa e in ...republica

Quote

Nu chiar, refacerea de dupa razboi a fost facuta cu muncitori calificati si voluntari. Bunica-mea a muncit si la construxtia pietii unirii si la impadurirea Ciricului.
Asa, ca idee, Iasul interbelic era 0 barat la infrastructura si constructii, cartiere întregi  erau numai cocioabe, fara nici o utilitare, pur si simplu insalubre. Exista suficiente poze pentru a vedea diferenta intre anii 30-40 si 50-60. Nu prea au motiv iesenii sa vorbeasca de beneficiile monarhiei, cand abia republica a modificat profund orasul. Daca al doilea oras ca mărime al tarii era neglijat de monarhie, mai are rost sa vorbim de sate? Fara scoli, fara dispensare, pur si simplu ca in evul mediu.

De aceea se bat toti pe "cocioabe" din perioada interbelica, adevarate vile si opere de arta aflate in cele mai frumoase cartiere.
Azi se construiesc blocuri intregi fara nici o utilitate.

View PostAlexandru H., on 22 septembrie 2018 - 16:48, said:

Bine, Karhu ignora faptul ca dupa 1945 a inceput marea urbanizare in Romania - nu ai cum sa treci de la oras de 30 de mii de oameni in 1940 la 200 de mii in 1990 fara sa fi construit infrastructura babana.

asa e! a inceput demolarea si stramutarea oamenilor de la case cu bolta de vie la blocuri cu wc in curte.

Edited by cristian_e, 24 September 2018 - 11:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate