Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

distribuire curent electric in retea

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sunt curios, care sunt modalitatile sa distribui si eu energie electrica in retea? as pune panouri solare fara baterii si as avea nevoie de un contor care sa mearga in ambele directii... adica sa trimit surplusul in retea atunci cand nu-l folosesc

care sunt pasii legali pentru a face asta? asa cred ca ar merita investitia

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Din mai multe motive NU e posibil sa faci cum vrei tu.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cu actualele panouri solare, cu celule fotovoltaice contemporane, daca vrei sa faci asa ceva, primul pas legal, este sa te controlezi la cap....

Celulele vor fi probabil distruse, obosite fizic, inainte de a fi amortizate financiar, fie si numai in ce priveste costul lor initial, fara mentenanta si intretinere - sters de praf, paza, etc, si fara costul invertoarelor de mare putere, fara circuitele de control, fara automatizare pt. urmarirea soarelui, etc.

Celulele actuale au randament mediu de 4 %, dar preturile oricum nu sunt f. mici.

Exista si prototipuri de 7%, 16%, si chiar 40%, dar ele au costuri de prototip, respectiv complet prohibitive, pt. orice altceva decat aplicatii spatiale NASA.

Ca si tehnologie fezabila economic, se pot utiliza panouri de oglinzi tensionate concav, intretinute si sterse de praf mereu, automatizate pt. a urmarirea soarele, si pt. a concentra radiatia luminoasa pe un generator termoelectric, fie clasic pe baza cazan de aburi si turbina in trepte, cu recuperatoare de caldura, etc., fie un generator termoionic, cu randament mai mic dar care presupune o investitie initiala mai mica.

Mai departe insa, de abea se complica treaba.
Este nevoie de invertoare de mare putere, care au mega-giga-tera-costuri de achizitie.

Apoi este nevoie de un regulator de curent.
Nu o sa mai mearga mult, capusarea si parazitarea hidroelectrica - care are depuse dosare de insolventa, exact din aceasta cauza.

Pt. o dezvoltare sustenabila a generatoarelor "verzi" este nevoie de asa numite acumulatoare flow, care sunt practic hidrocentrale cu recirculare artificiala, cu bazine si lacuri de acumulare, care au relief de natura sa permita o cadere semnificativa de apa, generatoare cu turbina de apa, si pompe care ridica apa atunci cand centralele solare, eoliene, etc, au vant si soare suficient.

Edited by loock, 30 July 2012 - 11:12.


#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Este posibil si tehnic si juridic dar este complet neeconomic.
Din punct de vedere tehnic iti trebuie un invertor on-grid
http://www.google.co...p...024&bih=616
si un contoar cu doua cai,
din punct de vedere juridic iti trebuie un contract putin mai deosebit cu Enel in care se specifica conditiile de furnizare.
din punct de vedere economic Enel iti va da un pret de cateva ori mai mic pe KW-tul furnizat catre ei decat iti ia pe cel consumat, si pe de alta parte costul unui invertor on-grid este foarte piperat si foarte dificil de amortizat, ar mai fi si costurile legate de amplasarea contoarului special de catre Eenel.

Edited by eugeniusro, 30 July 2012 - 11:14.


#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
In teorie se poate, in practica n-are rost.
Conectarea la retea pentru a introduce curent in retea se face la liniile nationale de 110KV sau 20KV. Nu merge sa te conectezi la liniile alea de current de joasa tensiune de le vezi tu prin sate.
Panourile solare sunt EXTREM de scumpe si produc foarte putin curent. De exemplu un panou de 700euro produce maxim (maxim am zis) 160w in 6 ore in conditii ideale, adica soare ca in desertul Sahara.
Curentul electric produs de panouri este continuu si trebuie transformat in alternativ. Asta inseamna tranformatoare (scumpe).
Legarea la retea se face cu intrerupatoare complexe si scumpe.
Mai trebuiesc si sincronoscoape (preferabil programabile) care si astea sunt scumpe.Sincronoscoapele aduc curentul produs si tranformat in alternativ la parametrii (fazaj, frecventa, cos fi-coeficient de putere, etc.) si cand realizeaza aducerea la parametrii trimite impuls la intrerupator care realizeaza conexiunea la retea.
Intrerupatoarele astea sunt foarte complexe si, ghici ce, scumpe.
Sincronoscoapele desi sunt automate au nevoie de ceva pricepere la manevrare si in plus se mai intampla de mai dau rateu. Cum panourile solare produc current in functie de soare, de nori, etc., se va intampla ca intrerupatoarele vor cupla si decupla foarte des si astfel si posibilitatea de rateu creste considerabil.

Pe scurt, trebuie sa investesti zeci de milioane de euro ca sa scoti … nimic.

Edited by dan84, 30 July 2012 - 11:35.


#6
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Cel mai usor si cu o amortizare acceptabila este sa imparti curentul obtinut cu un vecin sau doi. Instalezi un contoar si taxezi tu la kw.

#7
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View PostMembruAnonim, on 30th July 2012, 11:26, said:

sunt curios, care sunt modalitatile sa distribui si eu energie electrica in retea? as pune panouri solare fara baterii si as avea nevoie de un contor care sa mearga in ambele directii... adica sa trimit surplusul in retea atunci cand nu-l folosesc

Cu Enel ti-ai gasit sa faci afaceri ? Sa nu te astepti sa castigi ceva de la ei...

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postccvag3, on 30th July 2012, 12:48, said:

Cel mai usor si cu o amortizare acceptabila este sa imparti curentul obtinut cu un vecin sau doi.
Care curent obtinut ma?

#9
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009

View Postdan84, on 30th July 2012, 21:51, said:

Care curent obtinut ma?
De la toate geamurile deschise.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
merci, intrebarea avea sens va spun sincer, am mai studiat
in alte tari se poate, UE incurajeaza asta, este deja si cadrul legal dezvoltat - legi date.

iti trebuie doar un contor dublu si un inverter on grid cum a zis  eugeniusro

si e f oki asa, tu produci ziua cand nu stai acasa si consumi seara.

am vb si cu enel, inca nu s-au dat reglementarile anre dar cand se vor da eu o sa-mi pun asa ceva.

#11
donc

donc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 26.03.2009

View PostMembruAnonim, on 1st August 2012, 20:16, said:

merci, intrebarea avea sens va spun sincer, am mai studiat
in alte tari se poate, UE incurajeaza asta, este deja si cadrul legal dezvoltat - legi date.

iti trebuie doar un contor dublu si un inverter on grid cum a zis  eugeniusro

si e f oki asa, tu produci ziua cand nu stai acasa si consumi seara.

am vb si cu enel, inca nu s-au dat reglementarile anre dar cand se vor da eu o sa-mi pun asa ceva.


Salutare,
Sigur ca are sens intrebarea ta.Tari ca Germania,Marea Britanie au asa ceva si incurajeaza acest tip de instalatii,se numesc de autoconsum,net-metering.
Si poti pune de cati bani ai,si de cat spatiu ai pe acoperisul casei. Acum,depinde si de comp. electrice si de cat vor lasa sa dezvolte aceasta practica.Iar investitia nu este mare cu 10000-20000 euro poti pune destui Kw pe casa si sa devina foarte rentabil.Preturile la panourile solare a scazut simtitor,iar celelate componente ale instalatiei au preturi avantajoase datorata concurentei de pe piata.

Sanatate.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu am si panouri solare pt ACM iar vara asta vad ca deja n-am consumat un mc de gaze ...

iar preturile pentru o instalatie minima de sa zicem 500 W cu un on-grid inverter (ca sa pun direct in retea) acum n-ar depasi 1000 euro (dar cam jucarele din ce ma pricep eu)

la 3000 cred ca-mi pun si o eoliana ...

eu zic ca s-ar merita

#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
poate s-ar merita daca ar fi posibil - au mai fost discutii pe aria asta si ultima data cand am citit reiesea ca renelu/enelu sau cum naiba ii cheama inca nu vor sa accepte producatori mici, rezidentiali, in ciuda trendului si recomandarilor ce vin din UE.

asta este, mai astepti.

ps
@look eficienta panourilor fotovoltaice din comert e undeva in jur de 15% . Nu prea conteaza eficienta ci pretul pe watt.
@dan84 - ieri am intrebat la un magazin, panoul de 185 de watt costa 1500 ron, daca te straduiesti sigur gasesti mult mai ieftin, s-a ajuns pe  la 1 euro pe watt. Productia  medie anuala sare de 800 wh pentru fiecare watt instalat.

Edited by blimpyway, 02 August 2012 - 21:16.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ca sa clarificam ca m-am edificat: legea exista si in ro, doar ca ANRE (au trecut 4 ani, cat naiba le-o trebui) nu emit odata minunatele reglementari:
legea nr. 220/2008 :

Art. 14. ? (2) Energia electrică produsă din surse regenerabile de energie în centrale electrice cu puteri instalate sub 1MW poate fi vândută furnizorilor impliciți în ale căror zone delimitate de licență sunt situate centralele, la prețuri reglementate stabilite de ANRE, la nivel național, diferențiate în funcție de tehnologia de producere.
(3) Consumatorii care dețin capacități de producție pot vinde energia electrică produsă, care depășește nivelul consumului propriu, furnizorului cu care consumatorii au încheiat contract de furnizare de energie electrică, în condițiile stabilite prin reglementări ale ANRE, dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) dețin capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile de energie cu puteri instalate sub 1MW;
b ) utilizează cu preponderență energia electrică produsă pentru consum propriu;
c) dispun de sisteme de măsurare care respectă prevederile legale în vigoare.

Edited by MembruAnonim, 03 August 2012 - 07:06.


#15
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Eu as fi curios daca a incercat cineva sa bage curent in retea si sa vada daca contorul se invarte invers. Daca contorul se invarte invers, nu trebuie sa stie compania electrica ce faci tu acasa.
Din cate am inteles panourile solare sunt foarte ieftine in romania, iar cei care nu stiu ce vorbesc despre eficienta panourilor si despre subiect ar trebuii sa se aptina de la postat, si sa merga inapoi la baut, sau ce faceau. Oamenii au nevoie de informatii si incurajare si nu de dezinformare.

Edited by dinpoplaca, 04 August 2012 - 02:58.


#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am bagat eu cam un an intreg cu un inverter Steca on grid de 300 W. Contorul nu se invarte invers pentru ca din constructie este protejat sa nu faca asta (traim in RO si sunt multi oameni inventivi). Exista in schimb contoare electronice ce permit contorizarea in doua sensuri.

#17
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
*...Radem, glumim dar nu parasim incinta!

* Din cate tin eu minte parca viorelsolar legase invertorul direct la contorul clasic cu disc si se invartea direct cand productia depasea consumul. Majoritatea dintre cei care isi instaleaza sisteme fotovoltaice nu indeplineste prima conditie pentru furnizarea energiei in retea, tocmai prezenta retelei. Nu prea investeste nimeni 5-10 mii de euro din dragoste pentru planeta cand la 50 bani/kwh investitia se amortizeaza in 10-15 ani. Daca ar subventiona statul o parte din investitie sau ar obliga furnizorul de energie sa iti restituie 2kwh pentru 1kwh verde furnizat in retea atunci poate ca ar merita.

#18
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014

View Postdinpoplaca, on 04 august 2012 - 02:57, said:

Eu as fi curios daca a incercat cineva sa bage curent in retea si sa vada daca contorul se invarte invers. Daca contorul se invarte invers, nu trebuie sa stie compania electrica ce faci tu acasa.
Din cate am inteles panourile solare sunt foarte ieftine in romania, iar cei care nu stiu ce vorbesc despre eficienta panourilor si despre subiect ar trebuii sa se aptina de la postat, si sa merga inapoi la baut, sau ce faceau. Oamenii au nevoie de informatii si incurajare si nu de dezinformare.
eu am bagat si se invarte si invers. era un contor mai vechi cu disc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate