Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

VW MULTIVAN Highline 2.5 TDI 4 Motion - trepidatii franare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zizuzizu

zizuzizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2008
Buna ziua, am un VW MULTIVAN Highline 2.5 TDI 4 Motion si va rog a ma sfatuiti cum sa abordez urmatoarea problema: la franare se produce o vibratie in volan destul de stajenitoare. Pe masura ce viteza este mai mare, vibratia creste in intensitate. Cu cat pedala de frana este apasata mai tare cu atat vibratia scade. Vibratia se resimte si in pedala de frana si in volan. Acelasi simptom (vibratii) se produce chiar si fara a apasa frana insa la viteze ce depasesc 100km/h. In acest caz, vibratia este continua pana la reducerea vitezei independent de franare. Anvelopele sunt absolut noi Goodyear (225/60/16 102H) de vara si echilibrate. Masina are acum 125.000 km. Ma gandesc la urmatoarele cauze: (1) discurile de frana insa nu imi pot explica de ce vibratia persista la viteze mai mari de100km/h chiar si daca nu apas pedala de frana; (2) caseta directie ; (3) jentile - poate trebuie roluite? (4) echilibrarea anvelorpelor - poate a fost efectuata defectuos si trebuie refectuata ? Alte posibile cauze ?? Multumesc

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Vibratiile la franare vin de la discuri de frana ovalizate iar vibratiile la rulaj fara franare vin cel mai probabil de la jante neechilibrate.

#3
zizuzizu

zizuzizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2008

View Postdan84, on 24th July 2012, 15:05, said:

Vibratiile la franare vin de la discuri de frana ovalizate iar vibratiile la rulaj fara franare vin cel mai probabil de la jante neechilibrate.

Multumesc

#4
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011

View Postzizuzizu, on 24th July 2012, 14:14, said:

Buna ziua, am un VW MULTIVAN Highline 2.5 TDI 4 Motion si va rog a ma sfatuiti cum sa abordez urmatoarea problema: la franare se produce o vibratie in volan
Confirm si eu ce a spus @dan84, cumnatul meu a patit la fel chiar cu discuri noi schimbate el avea VW Sharan avea o vribatie de nu putea sa apese frina prea tare.

#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Vibratii la viteze mai mari am avut si eu de la jante, mai era putin si erau in forma de 8, au injurat baietii de la service ceva pana au reusit sa le roluiasca si sa arate ok. La franare e intr-adevar e posibil sa fie de la discuri, insa as incepe de la verificat jantele si echilibrarea rotilor, e posibil ca aceasta sa fie cauza si sa scapi destul de ieftin.

#6
zizuzizu

zizuzizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2008
Multumesc pentru sfaturi. Voi incepe cu jantele si vad cum se comporta. Ideea ca discurile nu sunt angrenate decat la franare inteleg..Asta inseamna ca odata ce rezolv problema echilibrarii/roluirii, ar trebui sa dispara trepidatiile la viteza fara franare, corect?

#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca jantele sunt ok, echilibrarea facuta ok si cauciucurile nu au probleme, da.

#8
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
e posibil ca dupa echilibrarea care s-a facut anterior sa iti fi sarit unul din plumbii lipiti pe janta si aceasta sa nu mai fie echilibrata corect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate