Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Vanzare idee de afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsandel_u, on 24th July 2012, 11:13, said:

Ideile nu se patenteaza. Trebuie sa existe un produs finit si functional.
Nu-i adevarat, pantentarea (brevetarea) poate fi si o lucrare, nu neaparat trebuie sa vii cu produsul fizic. Daca tu faci o prezentare (lucrare) in care aduci niste schite, faci un referat sustinut de calcule de fezabilitate, schite clare cu ce vrei sa faci....se poate breveta fara probleme. Sunt foarte multe brevete care nu au vazut executia conceptului de pe hartie, niciodata, dar ele sunt brevete, sunt stocate si le poate consuilta oricine.

Sfatul meu pentru initiatorul topicului, intereseaza-te cum sa brevetezi ideea, costa destul de mult (in Italia acum 2 luni era vreo 2000 de euro parca plus inca vreo 2000 de publicat pe un site oficial al brevetelor din Europa), dar daca chiar tii la ideea ta si nu vrei sa ti-o fure nimeni, protejeaza-te in acest mod, bineanteles daca dispui de bani.

#38
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
La noi brevetarea nu depăsește 1000€, dar e un proces relativ complicat și de durată.

#39
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Post>ficus, on 24th July 2012, 08:53, said:

salutare natiune

este vorba despre o afacere in care trebuiesc investiti cam 1.7 milioane de euro, bani pe care binenteles nu-i am
afacerea nu este eligibila pentru finantare din fonduri europene sau din alte magarii

am ochit potentialii investitori care ar pune banul gramada, nte

cum sa procedez?


O fi vreun fake de idee de mitici daca nu e eligibila pentru finantare europeana.Iar investitorii la fel miliardari de carton facuti prin evaziune fiscala.In loc sa se asocieze 2-3 investitori mici sa faca o manufactura la nivel european fiecare face cate o spalatorie de masini la colt de strada si e mare patron.Dati-i bataie fratilor tot asa ca azi maine ne vor "intrece" si alba nezii.

#40
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
multam cuculea pentru raspuns, dar se pare ca nu este cazul, nu am cum sa brevetez o adunatura de imprejurari favorabile demararii unei afaceri

offtopic: airbag, mai usor cu frustrarile, pentru tine am un pret special, daca esti interesat, 50 000 de euro, fara studiul de fezabilitate

#41
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011
Pariu fac ca nu o sa iti dea nimeni nici macar 500 euro pt idee , nici inainte si nici dupa .

#42
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
L-am contactat pe acest user prin mesaj privat pentru a ne intalni si discuta, dar evita asta si jigneste. Report din partea mea!

#43
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View PostMihai1971, on 30th July 2012, 01:58, said:

L-am contactat pe acest user prin mesaj privat pentru a ne intalni si discuta, dar evita asta si jigneste. Report din partea mea!

Acest user viseaza cai verzi pe pereti , ma doare si capu cand ma gandesc ce afacere de un milion jumate io trecut prin cap , ceva productie de masinarii de dat gaura la macaroane .

#44
vali79m

vali79m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 04.05.2006
Eu sunt curios de unde ai ajuns la 1.7 mil si nu 1.5 sau 2 mil.........daca tu te "bucuri" la 30.000 euro, ma gandesc ca un studiu pe acest proiect a costat vreo 2-3.000 euro, bani pe care ma gandesc ca nu i-ai fi dat tu.

#45
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View PostMihai1971, on 29th July 2012, 15:58, said:

L-am contactat pe acest user prin mesaj privat pentru a ne intalni si discuta, dar evita asta si jigneste. Report din partea mea!
stimabile, am discutat si cu altii in pm fara nici o problema, fara arogante si persiflari gratuite
de ce te dai lovit in aripa? am solicitat ca inainte de a avea intrunirea sa stabilim de comun acord procedura pe care intentionezi sa o aplici
apoi tu ai inceput sa ma aburesti ca nu poti transmite pe forum informatii sensibile etc etc efectiv ma luai de prost
daca nu esti de acord cu ce am propus, pa

pregatirea planului de afaceri m-a costat cam doua luni de zile din timpul meu liber, daca intereseaza pe cineva...

#46
LuciNick

LuciNick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2012
Afacere de 1,7 mil si amortizare in 2 ani?Si inca mai sunteti pe forum?Aaa..doar plictiseala..

#47
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009
unul care are 1,7 mil nu iti baga prostiile in seama...
eu cred ca iti este mai usor sa convingi 1,7 milioane de oameni sa iti dea un euro sau 170 000 de oameni sa iti dea 10 euro decat pe unul care are banii astia.

#48
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Post>ficus, on 30th July 2012, 09:18, said:

stimabile, am discutat si cu altii in pm fara nici o problema, fara arogante si persiflari gratuite
de ce te dai lovit in aripa? am solicitat ca inainte de a avea intrunirea sa stabilim de comun acord procedura pe care intentionezi sa o aplici
apoi tu ai inceput sa ma aburesti ca nu poti transmite pe forum informatii sensibile etc etc efectiv ma luai de prost
daca nu esti de acord cu ce am propus, pa

pregatirea planului de afaceri m-a costat cam doua luni de zile din timpul meu liber, daca intereseaza pe cineva...

cu atitudinea pe care o ai nu ai nici o sansa sa gasesti pe cineva interesat. in primul rand ar trebuii sa faci un scurt sumar al afacerii si domeniului in care se desfasoara, nu de alta dar deobicei lumea se baga intr-un domeniu in care se pricepe eventual are deja o afacere in acelasi domeniu. daca ai paranoia ca cineva iti va fura ideea dintr-un scurt sumar atunci poti sa te lasi de meserie inseamna ca nu valoreaza nimic ideea ta. in al 3-lea rand, oamenii care vor sa vanda ceva trebuie sa-si prezinte produsul si experienta in domeniu, nu cumparatorul trebuie sa traga de tine pe "PM" ca sa afle nimic. daca vrei sa ne vinzi ceva si chiar esti serios, fa o prezentare a ce vrei sa vinzi si care e experienta ta, altfel lumea crede ca esti un tamplar cu un plan pentru un nou proiect spatial, lucru care cred ca defapt e concluzia acestui thread.

#49
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
:D suficienta unora care au pierdut timpul sa scrie aici si se cred prea destepti in cap ma face sa repet ce am spus de la bun inceput: este vorba despre protectia ideii impotriva furtului si nu neaparat vanzarea ei prin intermediul forumului, cumparatori sigur am

#50
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
era un concurs de idei pe radio... poate iei premiul cel mare.... 2 nopți în Costinești pe banii tăi.
Este imposibil ce dorești tu. Doar banii fac bani... ideile se fură.

Edited by sarac.lipit, 01 August 2012 - 07:58.


#51
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009
Ai spus ca investitia se amortizeaza in 2 ani?
Dar profit?
Sau 2 ani astepti doar sa amortizezi investitia?

#52
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007

View PostANTYR, on 3rd August 2012, 15:55, said:

Ai spus ca investitia se amortizeaza in 2 ani?
Dar profit?
Sau 2 ani astepti doar sa amortizezi investitia?


este vorba de o afacere cu gogonele:)) come on...cine-ti da pont de 2 mil de euro pe un forum pe net? gizaz..,gizaz,daca as avea 2 mil de euro probabil as sta si bea limonada si aghiotantii mei ar face treaba...iar la asemenea rulaje cam tre sa fi deja..... gen multinationala....dar.....cum pe net e posibil orice....eu va propun.....sa bem o bere...si sa-l lasam pe domnul ficus...sa isi gaseasca vreun nub))

#53
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Post>ficus, on 27th July 2012, 11:58, said:

, pentru tine am un pret special, daca esti interesat, 50 000 de euro, fara studiul de fezabilitate

Da,sant interesat.Am pregatit banii,sant vreo 10m de bancnote de 500 sper sa-ti ajunga pentru idee :coolspeak:

Attached Files



#54
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View PostAirbag, on 7th August 2012, 11:51, said:

Da,sant interesat.Am pregatit banii,sant vreo 10m de bancnote de 500 sper sa-ti ajunga pentru idee :coolspeak:
lasand gluma la o parte, cum procedam?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate