Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vanzare idee de afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
BLUE-LION

BLUE-LION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 13.06.2012
Eu sunt curios cum ajungi tu la o cifră de 1.7 mil de euro... să cheltuiești suma asta într-un proiect... trebuie 10 persoane și 3 luni de muncă... el s-a gândit acasă.
FicusAfacerist!

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
nu inteleg de ce pune ala poze cu florile lui de acasa  :roflmaofast:

si pentru initiatorul topicului, daca tu ai o idee care spui tu ca este buna atunci faci astfel. Cauti investitori, intre timp sa ai un plan de afaceri facut, bine pus la punct si foarte profesionist. Te asezi la o masa cu restul si prezinti ideea, ei o analizeaza si daca le place atunci poti sa le ceri 10%, 20% si asa mai departe. Daca ei iti fura ideea, ceea ce nu cred atunci tu ii poti da in judecata pentru ca la o astfel de intalnire se semneaza un protocol de prezenta (care are data, numele, semnatura) respectivului, iar tu poti dovedi faptul ca proiectul si planul tau a fost prezentat de tine, a fost creeat de tine (dar nu stiu ce se poate intampla prin judecata sincer). Dupa ce ei iti vor raspunde planului tau, daca sunt sau nu de acord atunci voi semnati un contract prin care ei iti cumpara tie "ideea" la pretul stabilit.

Alta metoda este, la fiecare intalnire sa faci un "contract" prin care nimeni din acea sala nu are dreptul sa vorbeasca mai departe adica pe baza de confidentialitate si fiecare sa semneze.

Dar ceva profesional nu se face cum ai spus tu si nici cum am spus eu, are complet o alta fata.

#21
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
In tarile civilizate exista firme specializate care finanteaza startup-uri sau finanteaza o idee daca este suficient de buna. Dar prin tarile civilizate unde curge mereu apa calda suma de 1.7 mil de euro este una foarte mare si ideea ar trebui sa fie mai tare decat facebok-ul, google si yahoo la un loc.

Cred ca cel mai bine ar fi sa scrii o carte despre un tip care are o idee geniala dar are nevoie de o finantare de 1.7 milioane de euro, primeste finantarea are succes in afaceri dar nu in dragoste, depaseste toate obstacolele afacerii, scapa sa nu fie omorat de concurenta care juca murdar, dar pana la urma isi indeparteaza femeia, ramane fara sotie/iubita/amanta, dar fiindca are bani incepe sa petreaca si isi traieste viata... sau poti sa spui ca dupa ce a fost parasit si-a donat toti banii si a fugit dupa ea...sau s-a sinucis. Apoi vinzi cartea, devine best-seller, vinzi drepturile de autor pentru un film si scoti bani.

Mi se pare mai simpla si probabila varianta cu cartea decat sa gasesti pe cineva care sa iti dea 1.7 milioane de euro.

Edited by sandel_u, 24 July 2012 - 11:10.


#22
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
daca ai spune macar in ce domeniu e afacerea poate te-ar baga cineva in seama...

#23
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 05.11.2011
Ia-ti un avocat in primul rand. Vezi ca prin Germania, Anglia, chiar si Romania cred, se organizeaza astfel de targuri de afaceri.

Stiu ca se inregistreaza afacerea ta, iar daca cineva doreste sa o practice, iti va plati tie suma de bani iar el se alege cu afacerea.

Cel mai bine este sa iei legatura cu niste investitori straini, le spui cam pe ce se bazeaza si cateva detalii mici. Daca ai cu ce sa girezi, iti iei tu partea de 50% sau cu cat cadeti de acord.

#24
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
merci business11, sa inteleg ca am nevoie de o terta parte la negociere?
ce fel de act oficial trebuie sa se intocmeasca ca sa-mi protejez ideea de furt? :D

isildor, daca ai sti ce simpla e si la indemana... :P

#25
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
fni? caritas?

#26
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012
Ia gata mai,da de ce sa il ajutam?
Lui ii ies 30.000 de mii, noua nu ne iese nimic :lol:.
Nu ii mai raspundeti daca tot nu castigati nimic.

#27
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Post667, on 25th July 2012, 13:05, said:

Ia gata mai,da de ce sa il ajutam?
Lui ii ies 30.000 de mii, noua nu ne iese nimic :lol:.
Nu ii mai raspundeti daca tot nu castigati nimic.



Pai, mai stii, daca vreunul de pe-aici e intr-atat de abil incat il trage de limba si ne spune despre ce e vorba...
Eu zic sa incercam in continuare sa dezbatem problema, poate vedem despre ce-i vorba iar mai apoi punem toti mana de la mana si facem noi afacerea...

Ok, scuzele mele fata de initiatorul topicului pentru mica gluma de mai sus...

On: >ficus, asupra procedurii celei mai sigure prin care tu sa mediezi o intrevedere intre tine si niste potentiali investitori, eu unul te sfatuiesc sa incerci sa vorbesti cu un avocat, fiindca aici pe forum nu cred ca poti obtine chiar cele mai calificate raspunsuri.

Oricum, prin ceea ce treci tu acum, am fost la randu-mi pe punctul de a trece si probabil chiar se va intampla vreodata, fiindca am si eu idei de sute de mii de euro, nu de milioane (pana acum), si m-am documentat putin la momentul respectiv si, spre dezamagirea ta iti spun ca nu exista o cale prin care tu chiar sa poti interzice aplicarea acelei idei.

Exemplu colegului business11 este de luat in seama si incurajator, insa ce te faci daca peste o luna de zile apare terta parte care nu are, aparent, nici o legatura cu cei din sala cu care ai vorbit tu si au semnat contractul de confidentialitate dar care va face exact afacerea ta, eventual cu mici modificari, in functie de viziunea proprie ?
Atfel de "manevre" din pacate se fac de peste o suta de ani si e vorba de afaceri care acum tind spre monopol datorita nivelului la care au ajuns, la noi fiind inca "in fasa".

Oricum, eu unul recunosc ca sunt curios despre ce este vorba si iti solicit la randu-mi sa ne impartasesti macar domeniul din care face parte...

Acum, in ceea ce priveste suma, zicea cineva maisus ca aceasta afacere ar trebui sa fie cat facebook, yahoo si google la un loc ca sa merite investitia...
Ei, sa fim seriosi, chiar si la noi in tara exista o gramada de persoane care "binevoiesc" in "excesul lor de zel" sa "pape banii europeni" si sa investeasca milioane de Euro in diferite nenorociri de afaceri din zootehnie.

Mai duminica trecuta am vazut la Viata Satului un astfel de nene care a investit vreo 3 milioane de Euro (totalul, in mai multe etape) intr-o ferma cu vreo 500 de vaci (parca, sper ca am retinut corect numarul)...

#28
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
as promite 2 000 euro celui care ma consiliaza in aceasta problema si ma ajuta sa pun mana pe cei 30 000 de euro, dar acest lucru ar insemna sa ingrop topicul de tot
toate discutiile ar urma in pm :lol:

iar algoritmul dedus aici se poate folosi si de altii, nu?

ma gandeam la o plata in avans cu titlu de servicii de consultanta/consiliere, inainte de discutii, insa riscul ar fi numai al celui care da banul
ce conditii ar trebui sa includa fituica care se va semna?

#29
alexred89

alexred89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 15.04.2008
Fara sa jignesc pe nimeni, eu cred ca-s gogoși...

#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Daca esti interesat in demararea afacerii, mergi cu planul de afaceri la o banca. Zic si eu!

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDihorul Razboinic, on 25th July 2012, 22:38, said:

Daca esti interesat in demararea afacerii, mergi cu planul de afaceri la o banca. Zic si eu!

Si banca ce sa faca ? Sa iti aduca 1,7 milioane de euro sau ce ?

#32
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Zambesti des, comportament tipic ... tineresc, nu ai credibilitate. Cu siguranta s-a mai gandit cineva la asta inaintea ta. Nu  va cumpara nimeni o idee de afacere.

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postbusiness11, on 26th July 2012, 00:12, said:

Si banca ce sa faca ? Sa iti aduca 1,7 milioane de euro sau ce ?
Exact! Fireste, initiatorul va gestiona afacerea.

Edited by Dihorul Razboinic, 26 July 2012 - 06:32.


#34
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Bancile din ziua de azi nu-ti dau nici 1000 Euro fara garantii, indiferent ca vii cu un plan de afaceri facut de Donald Trump insusi. Nici sa nu care cumva sa va imaginati ca sare vreo banca cu 1,7 mil. Euro, indiferent de motivul solicitarii...

Edited by Protopopeus, 26 July 2012 - 08:38.


#35
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View PostProtopopeus, on 26th July 2012, 09:11, said:

Bancile din ziua de azi nu-ti dau nici 1000 Euro fara garantii, indiferent ca vii cu un plan de afaceri facut de Donald Trump insusi. Nici sa nu care cumva sa va imaginati ca sare vreo banca cu 1,7 mil. Euro, indiferent de motivul solicitarii...

Exact!

View Posteddingro, on 24th July 2012, 11:35, said:

nu poți.

+1

#36
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Si ma mai racaie pe creieri o chestie: cum Dumnezeu sa "vinzi" acea idee pentru 30.000Euro daca esti atat de increzator in ea plus ca daca necesita o investitie atat de mare, banuiesc ca si venitul, ulterior, va fi si el foarte mare...

Eu ca singura varianta o vad pe aceea cu "Arena Leilor", doar ca nu trebuie neaparat sa mergi acolo, ii poti contacta pe "lei" si neoficial, sa zic asa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate