Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Transfer SEPA

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Explicatiile pentru care bancile romanesti nu aplica inca sistemul SEPA sunt urmatoarele:
-acest sistem nu este obligatoriu pentru Romania,bancile il adopta in mod benevol(se vede treaba ca doar la nivel declarativ doar,marea majoritate nu a redus deloc comisioanele pt. plati in euro in spatiul UE)
-bancile trag cat pot de mult de timp pt. a mai stoarce clientii de comisoane mari, nu vor trece la SEPA decat obligate.
Exista doua date la care platile SEPA devin obligatorii:
-1 februarie 2014 pentru tarile care au adoptat euro(chiar la data discutiei aderarea la SEPA este benevola, insa in practica sistemul este implementat 100%,chiar de acum cativa ani el functiona dar intr-o masura mai mica,el s-a dezvoltat treptat pe masura implementarii lui de catre tot mai multe banci)
-31 octombrie 2016 pentru tarile care n-au adoptat euro(sau mai devreme de aceasta data daca tara respectiva adera la euro);pt. Romania e clar ca ramane 2016 si bancile nu se vor grabi sa renunte usor la comisioanele grase de acum
Vezi pentru mai multe detalii site-ul Bancii Centrale Europene:
https://www.ecb.euro...l/index.en.html

#20
johnsmith69

johnsmith69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2013

View Postskeptikal, on 22 decembrie 2013 - 16:48, said:

Explicatiile pentru care bancile romanesti nu aplica inca sistemul SEPA sunt urmatoarele: [...]
-bancile trag cat pot de mult de timp pt. a mai stoarce clientii de comisoane mari, nu vor trece la SEPA decat obligate.
Exista doua date la care platile SEPA devin obligatorii: [...]
-31 octombrie 2016 pentru tarile care n-au adoptat euro(sau mai devreme de aceasta data daca tara respectiva adera la euro);pt. Romania e clar ca ramane 2016 si bancile nu se vor grabi sa renunte usor la comisioanele grase de acum

Intr-adevar, in tarile care nu sunt in zona Euro, bancile nu sunt obligate sa adopte sistemul SEPA pe 1 februarie 2014.

Dar raspunsul nu tine cont de faptul ca Romania s-a angajat in 2011 sa aplice Regulamentul (CE) nr. 924/2009 [cadrul legal SEPA, de aplicare directa, deci nu necesita transpozitie], cel putin partea cu transferurile, cel tarziu incepand cu 1 ianuarie 2012 [ linkul care l-am postat mai devreme, http://eur-lex.europ...0715(01):RO:NOT ] :

Quote

La articolul 14 alineatul (1) din acest regulament se prevede că un stat membru a cărui monedă nu este euro poate decide să extindă aplicarea regulamentului la moneda sa națională. În plus, la articolul 3 alineatul (3) din regulament se precizează că un stat membru care a notificat extinderea aplicării la moneda sa națională poate să decidă și că o plată națională efectuată în moneda statului membru respectiv poate fi considerată corespunzătoare unei plăți transfrontaliere efectuate în euro.

În data de 26 mai 2011, Comisia a primit o notificare din partea Guvernului României, care a decis să extindă aplicarea regulamentului la plățile în lei românești. Extinderea regulamentului la leii românești, în temeiul articolului 14 alineatul (1), intră în vigoare la paisprezece zile de la publicarea în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene. Din momentul respectiv, comisioanele aplicate plăților transfrontaliere în lei românești vor fi aceleași ca cele aplicate în cazul plăților naționale în lei.

Autoritățile române au mai decis ca, începând de la 1 ianuarie 2012, plățile naționale efectuate în lei românești să devină plăți corespunzătoare unor plăți transfrontaliere efectuate în lei și în euro. Din momentul respectiv, comisioanele aplicate plăților transfrontaliere în lei românești și în euro vor fi aceleași ca cele aplicate în cazul plăților naționale în lei.

As dori sa stiu cum fac bancile sa ramana in ilegalitate ? Sau daca existe elemente legale care permit bancilor sa aplice tarife diferite pentru transferurile in Uniunea Europeana, in ciuda elementelor de mai sus...

Edited by johnsmith69, 25 December 2013 - 15:39.


#21
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Adoptarea Regulamentului 924 de catre Romania s-a facut pt. a permite bancilor sa ofere plati SEPA, le-a oferit un cadru legal.De asemenea a dat posibilitatea sistemului national de transfer electronic de bani(Transfond-ul) sa implementeze sistemul european inlocund sitemul romenesc de plati.Dar acest lucru nu inseamna ca el devine obligatoriu pt. participanti.Data la care devine obligatoriu ramane 2016 si ea nu poate fi schimbata in mod unilateral de catre Romania(adica nu poate fi devansata decat de catre autoritatea care a stabilit aceasta data in primul rand).
Deci, pe scurt, nu ai nici un instrument juridic pt. a forta bancile sa aplice sistemul SEPA.
Trebuie precizat ca daca primesti bani din spatiul UE sunt banci in Romania care nu mai taxeaza aceasta operatiune(mai apar eventuale comisioane ale bancilor intermediare).Daca trimiti bani in spatiul UE atunci arunca o privire pe site-ul bancii Intesa SanPaolo.Din cate cunosc este singura banca din Romania care aplica sistemul SEPA si care nu percepe comisioane la transferul de bani in spatiul UE.Daca ai sume mari de bani pe care vrei sa le transferi poate fi o optiune.

#22
johnsmith69

johnsmith69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2013
Multumes pentru raspuns. Am verificat banca Intensa SanPaolo care propune o oferta foarte rezonabila :

https://www.intesasa...nt/pachet-lider

Pachetul Lider pentru doar 2 EUR pe luna (cost global, fara alte comisioane de gestiune, include internet banking). Costul este redus la 1 EUR daca se depune cel putin 100 EUR in luna precedenta. Oferta este deja mult mai interesanta fata de ce am eu la BRD, unde se percep tot felu de comisioane care lunar depasesc 2 euro, si unde serviciul internet banking (brd-net.ro) nu a fost schimbat din 2008.

Pentru transferurile SEPA catre alte tari/banci din UE se percepe un comision unic de 1.5 Euro indiferent de suma (< 50 000...), in timp ce BRD-ul, Reiffeisen si altele cer 35 euro. Cu alte cuvinte bye bye BRD, hello Intensa SP !

In legatura cu regulamentul SEPA, daca Romania a oferit posibilitatea bancilor sa adopte sistemul SEPA si cadrul legal correspunzator, inseamna ca bancile care aplica acest cadru legal il aplica in integralitate (si nu doar partile care le convin)...?

Articolul 3§3 din regulament prevede (pentru tarile non-euro) ca plata natioanal in lei poate fi considerata ca o plata transfrontaliera in spre UE. Scopul fiind inlocuirea sistemului national cu sistemul SEPA. In acest caz si corelativ, platile SEPA sunt considerate ca plati in lei :

Quote

Autoritățile române au mai decis ca, începând de la 1 ianuarie 2012, plățile naționale efectuate în lei românești să devină plăți corespunzătoare unor plăți transfrontaliere efectuate în lei și în euro. Din momentul respectiv, comisioanele aplicate plăților transfrontaliere în lei românești și în euro vor fi aceleași ca cele aplicate în cazul plăților naționale în lei.

Din momentul in care o banca alege sa aplice SEPA inainte de 2016, va trebui sa aplice cadrul legal in integralitate : durata transferului nu poate depasi 1 zi lucratoare, etc etc, printre care si alinierea comisioanelor cu cele nationale. Iti multumesc pentru explicatii, dar inca nu am inteles de ce bancile pot adopta sistemul SEPA, aplicand cadrul legal correspunzator, dar excluzand partea cu comisioanele...

#23
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Comisionul de 1.5 euro e valabil doar pt. plata la ghiseul bancii.Daca faci plata prin internet banking transferul e gratuit.Descarca brosura
https://www.intesasa...dard-ale-bancii
si vezi la pagina 12.Ce e amuzant e faptul ca Intesa are comision de 1 ron la transferurile in lei interbancar,iar la transferurile in euro interbancar comisionul e zero.Nu se respecta prevederile SEPA,dar cine se poate plange?Posted Image
Bancile POT aplica SEPA, dar nu se prea inghesuie.Motivul e foarte simplu:acum incaseaza mai mult de la clienti.Bancilor li s-a oferit posibilitatea sa transfere bani in spatiul UE foarte ieftin, inca de acum 2 ani, de catre BNR,dar majoritatea au refuzat.Costul pe operatiune era de doar 0.8 euro.Era aplicabil insa doar pt. platile de mare valoare.Vezi aici:
http://www.conso.ro/...platile-in-euro
Bancile vor astepta pana in ultimul moment aplicarea SEPA,atat timp cat nu sunt obligate.Interesant de vazut in articolul de mai sus cat de indaratnice au fost(si inca mai sunt) cand a fost vorba sa reduca comisioanele pt. transferurile interne.De retinut care este costul real al transferului unei sume de pana in 50 000 ron:55 bani!Si se comparat cu ceea ce percep bancile acum!
Si un articol de ultima ora care face referire la posibilitatea de a transfera euro interbancar in tara la costuri neglijabile.Nu ma astept insa ca bancile sa scada comisioanele.
http://www.conso.ro/...-sa-scada-masiv

Edited by skeptikal, 29 December 2013 - 21:40.


#24
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
confirm intesa, am cont la ei, am transferat sume catre alte conturi sepa, comision 0.
am mai vrut si o alta banca, am cautat, nici macar la private banking nu iti ofera astfel de facilitati. asta in conditiile in care in tarile de origine poti beneficia fara probleme. niste jigodii ordinare obladuite de politicienii penali.

#25
pande-le

pande-le

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.07.2011

View PostDeathRipple, on 05 ianuarie 2014 - 00:41, said:

confirm intesa, am cont la ei, am transferat sume catre alte conturi sepa, comision 0.
am mai vrut si o alta banca, am cautat, nici macar la private banking nu iti ofera astfel de facilitati. asta in conditiile in care in tarile de origine poti beneficia fara probleme. niste jigodii ordinare obladuite de politicienii penali.

Spune-mi te rog cum ai reusit sa faci transfer SEPA? Am incercat sa fac o plata din Intesa prin Internet Banking, dar nu-mi da posibilitatea sa optez pentru transfer SEPA. Am doar transfer standard si banuiesc ca e vorba de transfer SWIFT.

#26
johnsmith69

johnsmith69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2013
pande-le, in mod normal transferul se face prin sistemul SEPA "by default", in cazul in care banca foloseste acest sistem. Cel mai bine este sa ii contactezi direct.

Poftim si putinele raspunsuri la mailurile mele catre banci/institutii :

In primul rand, raspunsul de la ARB (asociatia romana a bancilor) :

Quote

Buna ziua,

Urmare a mesajului dvs. privind comisioanele în euro practicate de bănci, vă precizăm următoarele:

1.    Regulamentul CE nr. 924/2009 prevede obligativitatea pentru instituțiile de credit de a percepe comisioane egale pentru plățile transfrontaliere și naționale în euro. Regulamentul nu stabilește obligații pentru aceste instituții privind nivelul acestor comisioane.
2.    Asociația Română a Băncilor nu are informații privind comisioanele practicate de băncile membre și nu se implică în politicile de comisioane ale acestora. În acest sens, pentru a primi clarificările solicitate, vă rugăm să vă adresați băncii (băncilor) la care aveți deschise conturi  curente pentru operațunile de plăți.
3.    De asemenea, Asociația Română a Băncilor nu  solicită și nu primește de la bănci informații privind litigiile acestora cu clienții pentru nici o categorie de operațiuni.

Vă stăm la dispoziție cu eventuale alte detalii.

Apoi, avem si raspunul de la Bancpost

Quote

Domnule *,

Va multumim pentru timpul acordat semnalarii acestor aspecte.

Ca raspuns la mesajul dumneavoastra inregistrat la Bancpost SA- sediul central cu nr. */23.12.2013, va informam ca, in conformitate cu  Regulamentul (UE) NR.260/2012 al Parlamentului European si al Consiliului si modificarilor la Regulamentul (CE) nr.924/2009, comisioanele percepute de un prestator de servicii de plata pentru platile transfrontaliere sunt identice cu comisioanele percepute de acel prestator de servicii pentru platile nationale corespunzatoare de aceeasi valoare si în aceeasi moneda.

Comisioanele percepute  pentru platile SEPA  sunt  conform Listei de Taxe si Comisioane (Comisioane  plati in favoarea clientilor altor banci din tara sau strainatate) practicata de Bancpost si afisata la loc vizibil in toata reteaua de unitati si pe pagina web www.bancpost.ro.

Asigurandu-va de intreaga noastra disponibilitate, domnule *, va multumim pentru intelegere.

Cu deosebita consideratie,
Servicii Clienti – Centrala Bancpost SA

Cu alte cuvine ele intrepreteaza legea ca obligandu-le sa isi alinieze tarifele in Euro (nationale / internationale), dar nu si cu cele in Lei. Nu inteleg, linkul asta e invizibil si nu-l vede nimeni sau ce ?

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52011XC0715%2801%29:RO:NOT

Quote

Autoritățile române au mai decis ca, începând de la 1 ianuarie 2012, plățile naționale efectuate în lei românești să devină plăți corespunzătoare unor plăți transfrontaliere efectuate în lei și în euro. Din momentul respectiv, comisioanele aplicate plăților transfrontaliere în lei românești și în euro vor fi aceleași ca cele aplicate în cazul plăților naționale în lei.

Ori fraza asta e invizibila tuturor. Ori nimeni nu o intelege. Ori eu n-am inteles-o. Totusi mie mi se pare destul de clara : Regulamentul ofera posibilitatea tarilor sa isi alinieze tarifele in Euro cu cele din moneda nationala, iar romania a decis sa opteze pentru aceasta optiune, incepand cu 1 ianuarie 2012.

Pe voi chiar nu va socheaza nimic aici ?

Edited by johnsmith69, 12 January 2014 - 00:11.


#27
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
ARB-ul se face ca ploua cand spune ca habar nu are de comisioanele bancilor.Cum naiba sa nu stie ca doar le reprezinta interesele?Raspunsul Bancpost reprezinta o interpretare fantezista a directivelor europene.Daca vrei sa afli niste raspunsuri mai in tema trimite cate un mail la BNR si unul la misiunea diplomatica a Comisiei Europene la Bucuresti.Sunt curios ce vor raspunde!Desi cam intuiesc!

#28
pande-le

pande-le

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.07.2011
M-am lamurit cum e. Plata se face SEPA, daca beneficiarul are cont la o banca care aplica SEPA. Dar comisionul nu mai e 0. Am reusit sa fac plata si mi-a luat 3 euro comision. Mentionez ca am pachet Lider, iar plata am facut-o prin Internet Banking.

#29
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Comisionul pt. plata SEPA din internet banking, la pachetul LIDER, este zero.E ceva in neregula cu taxa de 3 euro.Da-le un telefon si intreaba-i.

Attached Files


Edited by skeptikal, 18 January 2014 - 08:42.


#30
johnsmith69

johnsmith69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2013

View Postskeptikal, on 14 ianuarie 2014 - 12:50, said:

ARB-ul se face ca ploua cand spune ca habar nu are de comisioanele bancilor.Cum naiba sa nu stie ca doar le reprezinta interesele?Raspunsul Bancpost reprezinta o interpretare fantezista a directivelor europene.Daca vrei sa afli niste raspunsuri mai in tema trimite cate un mail la BNR si unul la misiunea diplomatica a Comisiei Europene la Bucuresti.Sunt curios ce vor raspunde!Desi cam intuiesc!

Mailurile au fost trimise, dar raspunsul se face asteptat...de cam o luna aproape.

#31
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
nu e nimic in neregula, de la 1 ian 2014 intesa percepe comision swift la pachetul lider. e trecut in lista lor de comisioane. singuru' la care nu percepe nici un fel de comision e exclusiv. mai scump, intr-adevar. transferul catre un cont sepa e in continuare gratuit.
chiar si asa, 3 eur ca sa transferi 50k, sa zicem, e de bun simt, nu prea are nimeni in romania. la alte banci, mai jos de 0.1% din suma, minim 10eur, nu am gasit.

pande-le: de obicei, inaintea unui transfer eu intreb daca respectivul cont este sepa sau nu. pana acum am primit numai raspunsuri pozitive. si rapide.

ps: precizez ca nu m-am interesat la lei, numa' la euro.

#32
johnsmith69

johnsmith69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2013

View Postskeptikal, on 14 ianuarie 2014 - 12:50, said:

ARB-ul se face ca ploua cand spune ca habar nu are de comisioanele bancilor.Cum naiba sa nu stie ca doar le reprezinta interesele?Raspunsul Bancpost reprezinta o interpretare fantezista a directivelor europene.Daca vrei sa afli niste raspunsuri mai in tema trimite cate un mail la BNR si unul la misiunea diplomatica a Comisiei Europene la Bucuresti.Sunt curios ce vor raspunde!Desi cam intuiesc!

A venit si raspunsul de la BNR, care contine informatii destul de consistente, si care face referinta si la art. 14 din Regulament si decizia Romaniei de a utiliza optiunea. Pare sa arate ca nici pentru banci treburile inca nu sunt perfect clare/standardizate :

BNR said:

Domnule X,

Urmare adresei dumneavoastră, înregistrată la Banca Națională a României cu nr.x/xx.12.2013,  prin care ne solicitați clarificări cu privire la comisioanele aplicate de băncile din România care au aderat la SEPA, pentru executarea transferurilor de fonduri în Uniunea Europeană, vă comunicăm, în cele ce urmează, opinia noastră.

Regulamentul 924/2009 privind plățile transfrontaliere în Comunitate și de abrogare a Regulamentului (CE) nr. 2560/2001 (denumit în continuare Regulament) instituie principiul egalității comisioanelor între plățile naționale și cele transfrontaliere în euro. Actul normativ creează astfel condițiile pentru eliminarea oricărei diferențieri între plățile naționale și cele intracomunitare din perspectiva comisionului aplicat tranzacțiilor de plată de același tip, în euro. Totodată, actul normativ stabilește, la art. 14, alin. (1), că statele membre care nu au adoptat moneda euro pot opta pentru aplicarea acestui principiu la operațiunile de plată efectuate în monedă națională, România fiind una dintre țările care a notificat Comisiei Europene decizia de utilizare a acestei opțiuni.

În opinia noastră aplicarea prevederilor actului normativ pentru operațiunile de plată în lei de tipul celor care fac obiectul Regulamentului este însă dificilă, luând în considerare atât diversitatea canalelor de procesare interbancară a acestor operațiuni, cât și lipsa interconectării sistemelor de plăți de tip retail naționale cu alte sisteme similare care operează pe teritoriul Uniunii Europene, argumentele noastre în acest sens fiind prezentate mai jos.

Conform criteriilor indicate în preambulul actului normativ pentru identificarea plăților naționale și transfrontaliere „corespunzătoare” (canalul de inițiere, de executare și de finalizare a plății, gradul de automatizare, orice formă de garantare a plății, statutul clientului și relația cu prestatorul serviciilor de plată sau instrumentul de plată utilizat) prevederile Regulamentului ar trebui, în opinia noastră, aplicate doar în cazul în care plățile prevăzute la art. 1 al actului normativ se procesează similar din perspectiva acestor criterii. Având în vedere că infrastructura de procesare este diferită în cazul plăților naționale și a celor transfrontaliere denominate în monedă națională (pentru plățile naționale în lei se utilizează sistemele de plăți, în timp ce în cazul plăților transfrontaliere se utilizează aranjamentele de plăți de tip corespondent), identificarea plăților similare care să fie supuse aceluiași regim de comisionare este foarte dificilă sau chiar imposibilă.

În ceea ce privește aplicarea comisioanelor aferente transferurilor transfrontaliere în cadrul Uniunii Europene vă rugăm să vă adresați autorității responsabile, la nivel național, pentru aplicarea prevederilor Regulamentului 924/2009, respectiv Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor. [...]

Cu stimă,


#33
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Te lupți cu morile de vânt, cel mai bun lucru care se poate face este să fie promovate acele bănci care au activate plăți SEPA.
La ora actuală doar Intesa e competitivă în acest domeniu, am văzut că și Unicredit ar fi aderat la acest sistem, dar ei n-au tarife preferențiale pentru asta, doar anulează comisionul băncilor corespondente, în rest costă 0.1%, min. 10€

#34
johnsmith69

johnsmith69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2013

View Postretele, on 24 ianuarie 2014 - 01:06, said:

Te lupți cu morile de vânt, cel mai bun lucru care se poate face este să fie promovate acele bănci care au activate plăți SEPA.
La ora actuală doar Intesa e competitivă în acest domeniu, am văzut că și Unicredit ar fi aderat la acest sistem, dar ei n-au tarife preferențiale pentru asta, doar anulează comisionul băncilor corespondente, în rest costă 0.1%, min. 10€

Din pacate romanii care sunt competenti in drept bancar se numara pe degete la ora actuala. In schimb cei din marketing ies pe banda rulanta. Intrebarea care am pus-o e juridica, iar, in timp ce sunt perfect de acord cu faptul ca bancile care au o atitudine corecta fata de clienti trebuie promovate, dreptul se aplica ori nu se aplica, iar cand nu se aplica exista sanctiuni. Daca nimeni nu pune intrebari, nu cere explicatii si nu cere aplicarea dreptului, putine sunt acele banci care vor lua initiativa de a-si taia din beneficii din motive "morale". Din punctul meu de vedere, spunand ca lupt cu morile de vant inseamna 1) ca ai deja raspunsul dar nu ni l-ai spus sau 2) crezi ca nu e nimic de facut si trebuie sa acceptam situatia asa cum ni se impune (in cazul de fata de catre banci) (atitudine care am observat-o dese ori in romania, apropo, si care, tot parerea mea, este unul dintre motivele pentru care "politicienii" fac ce vor din tara, dar nu vreau sa intru in astfel de polemici).

#35
pande-le

pande-le

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.07.2011

View Postskeptikal, on 18 ianuarie 2014 - 08:40, said:

Comisionul pt. plata SEPA din internet banking, la pachetul LIDER, este zero.E ceva in neregula cu taxa de 3 euro.Da-le un telefon si intreaba-i.

Le-am dat telefon inainte de a face tranzactia, au verificat contul si au confirmat ca va fi transfer SEPA. Dar mi-au spus ca va fi un comision de 3 euro. Comisionul 0 e de domeniul trecutului. Si asa e cel mai ieftin transfer de euro din Romania. Ar trebui sa fie prosti sa nu ia nimic cand altii iau 10-20 euro.

#36
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Raspunsul BNR e sublim, citez:'' identificarea plăților similare care să fie supuse aceluiași regim de comisionare este foarte dificilă sau chiar imposibilă.''Pai sa-i ia  BNR pe managerii de la Intesa ca astia au reusit imposibilul, poate ii ajuta astfel sa tina inflatia in frau, ca de 20 si ceva de ani tot se chinuie(anul asta se pare ca a reusit, da de si d-l Goe are vreo 2 decenii de incercari marete);se pare totusi ca BNR-ul n-are nici o vina, ca deflatia cam bate la usa prin toata Europa.Dar sa revin,simplificat raspunsul suna cam asa:Stimate Domnule, habar n-avem ce raspuns sa-ti dam(altul care sa nu ne puna intr-o lumina proasta), asa ca o sa-ti vorbim in dodii scurt si concis dar destul ca sa te ametim(aburim).Ar trebui sa intelegi ca departamentul nostru de comunicare n-are menirea de a te lumina pe dumneata, ci rolul lui este de a nu ne pune pe noi intr-o lumina proasta.Asa ca renunta si uite drept pedeapsa ca ne-ai deranjat o sa te trimitem noi acuma pe dumneata sa incepi cu buna traditie a colindatului pe la diverse usi.
Pe bune ce spune BNR-ul este:compatibilizarea sistemului national de plati cu cel european nu se poate face pentru cele doua sunt incompatibile!!!!!????Pai din acelasi izvor de intelepciune putea sa culeaga si urmatoarea zicere:oamenii mor pentru ca ajung la sfarsitul vietii!!
Deci pana acum avem 3 raspunsuri oficiale unul mai rasarit ca altul:
-Bancp®ost - Domne n-ati inteles Regulamentul
-ARB - Nu stim, nu cunoastem
-BNR - Viata e complexa si are multe aspecte
Dar cum johnsmth69 e cel mai tenace dintre noi ne bizuim pe el sa-i mai scoata din amorteala pe functionarii romani si europeni.Asteptam cu interes raspunsurile de la ANPC si Comisie(nu de alta dar mai sunt 2 locuri libere de comedianti in serialul asta).
Si una de la Banca Transilvania:SEPA e obligatorie doar pentru tarile cu moneda euro.Tradus:noi nu stim decat de bici.
Si una de ultima ora:http://www.transfond.ro/pdf/Comunicat%20de%20presa%20-%20Eurosent.pdf
"TRANSFOND a lansat vineri, 13 decembrie 2013, serviciul de procesare a plăților în euro."


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate