Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

e vreun electrician online?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
napolikbx

napolikbx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2012
as avea nevoie de un sfat.merci

#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
sfat pentru ce ? spune problema . nu trebuie sa fii neaparat electrician ca sa rezolvi o problema.

#3
prosopel

prosopel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.03.2012

View Postnapolikbx, on 10th July 2012, 14:17, said:

as avea nevoie de un sfat.merci

zi bă ce te doare si nu mai face 10 topicuri cu nimic.

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Era Dorel putin mai devreme, am baut amandoi cafeaua!
Daca e o urgenta, zi-mi si-l sun sa intre!

#5
napolikbx

napolikbx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2012

View Postemyboy, on 10th July 2012, 13:29, said:

sfat pentru ce ? spune problema . nu trebuie sa fii neaparat electrician ca sa rezolvi o problema.
ai dreptate ca nu tre sa fi electrician dar eu nu m-am mailovit sau nu-mi amintesc de chestia asta si nu vreau sa fac vreo boacana.stau in italia si mau lasat la contuar in doar 15% din putere la curent si daca bag de ex expresorul sau alceva din casa in priza cam sare siguranta de pe contuar si tre sa o ridic mereu ,cam incomod si stau la etaj doi iar contuarul e jos,in fine.ce as vrea sa fac:alimentarea de la enel vine prin pamant si alimenteaza 6 contuare,as putea sa leg impreuna faza de o alta faza si nul de alt nul ambele de la alt contuar dar fara sa desfac legaturile la contuarul meu?nu stiu daca e bine in sensul sa nu faca scurt sau sa nu am mai mult de 220v .ce sfat imi dai?
:

View Postprosopel, on 10th July 2012, 13:34, said:

zi bă ce te doare si nu mai face 10 topicuri cu nimic.
pai ba daca stiam cu ce se mananca abureala asra de forum scriam unde trebuie asa ca nu te altera degeaba ca daca te duci un pic in urma si iti amintesti cand ai intrat prima data pe forum cred ca te cam electrocutai asa iao mai moale si daca esti in domeniu dami un raspuns :daca leg faza cu faza si nul cu nul de la doua contuare dar ele sunt alimentate de aceiasi sursa se poate intampla ceva,face scurt?am mai mare tensiune de 220v? si ca sa intelegi de ce vreau sa fac asta e ca mau lasat in 15% din putere la contuar si cum bag ceva in priza sare siguranta de la contuar.merci si fi mai intelegator

#6
prosopel

prosopel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.03.2012
Intrebarea este: ce sigurante ai la contor ? de cati A ?

#7
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postnapolikbx, on 10th July 2012, 16:49, said:

pai ba daca stiam cu ce se mananca abureala asra de forum scriam unde trebuie asa ca nu te altera degeaba ca daca te duci un pic in urma si iti amintesti cand ai intrat prima data pe forum cred ca te cam electrocutai asa iao mai moale si daca esti in domeniu dami un raspuns :daca leg faza cu faza si nul cu nul de la doua contuare dar ele sunt alimentate de aceiasi sursa se poate intampla ceva,face scurt?am mai mare tensiune de 220v? si ca sa intelegi de ce vreau sa fac asta e ca mau lasat in 15% din putere la contuar si cum bag ceva in priza sare siguranta de la contuar.merci si fi mai intelegator
@anaki este probabil cel mai bun de pe forum in acest domeniu, dar vezi ca topicurile tale cu intrebari ar fi trebuit puse pe ACEASTA sectiune a forumului. Ai gresit aria.

#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

View Postnapolikbx, on 10th July 2012, 14:49, said:

daca leg faza cu faza si nul cu nul de la doua contuare dar ele sunt alimentate de aceiasi sursa se poate intampla ceva,face scurt?
daca sursa este trifazica si fazele sunt diferite, da, face scurt circuit, tre sa te asiguri cu un aparat de masura ca este aceiasi faza

ce vrei tu sa faci nu-i corect nici din punct de vedere legal, nici moral, chiar daca ei nu au dreptate, nu procedezi corect, dar dupa ce idei ai probabil ca aspectul asta te preocupa mai putin

#9
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Daca numai raspunde s-a electrocutat.


Voi realizati ce i-a trecut lui prin cap? Sa lege un fir din alta parte la sigurana lui si alt fir din alta parte...doamne astia merita sa moara electrocutati...de buna voie

#10
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postclaudia2008, on 10th July 2012, 22:21, said:

@anaki este probabil cel mai bun de pe forum in acest domeniu
In momentele de luciditate cand nu face o criza de nervi ca e arestat Nastase... Mai sunt si alti candidati, dar nu se ocupa de chestii in genul asteia, legat fazele intre ele & stuff...

Edited by ParapantaFlavia, 11 July 2012 - 13:30.


#11
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
[quote name='napolikbx' date='10th July 2012, 14:49' post='11716669']
ai dreptate ca nu tre sa fi electrician dar eu nu m-am mailovit sau nu-mi amintesc de chestia asta si nu vreau sa fac vreo boacana.stau in italia si mau lasat la contuar in doar 15% din putere la curent si daca bag de ex expresorul sau alceva din casa in priza cam sare siguranta de pe contuar si tre sa o ridic mereu ,cam incomod si stau la etaj doi iar contuarul e jos,in fine.ce as vrea sa fac:alimentarea de la enel vine prin pamant si alimenteaza 6 contuare,as putea sa leg impreuna faza de o alta faza si nul de alt nul ambele de la alt contuar dar fara sa desfac legaturile la contuarul meu?nu stiu daca e bine in sensul sa nu faca scurt sau sa nu am mai mult de 220v .ce sfat imi dai?
:

Ori esti dus cu capul ,ori ti sa facut de  electrocutare  + amenda ,ca la modul cum ai pus problema sigur nu ai nici macar o ideie de electricitate .

Nu-i mai simplu sa chemi Enel-ul sa schimbe siguranta ,sau un electrician autorizar de la ceva dita  sau sa te duci la condominio  sa le expui problema si trimit ei pe cineva calificat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate