Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Dureri Picior in Gips

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare. O prietena a facut entorsa la genunchi cam acum 1 saptamana jumate. Atunci cand a calcat stramb a inceput piiorul sa se umfle, a fost la urgente, i-a pus niste atele si un pansament, i-a dat niste pastile. Acum cateva zile am fost cu ea la urgente pt ca avea dureri mari si trebuia schimbat pansamentul. Pana la urma i-a pus piciorul in gips. Si gipsul a inceput sa ii fie destul de larg. De la accident pana astazi are dureri ingrozitoare, in special seara, calmanetele si restul medicamentelor nu prea isi fac efectul. Ce ar fi de facut, ca ne-am cam saturat de doctori? E normal sa ai dureri atat de mari chiar daca ai piciprul in gips?

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Gipsul nu ar trebui sa fie larg, mai bine duceti-va la dcoctor sa-i schimbe gips !
Cat despre dureri, este cat se poate de normal sa o doara atata timp cat genunchiul ei sa vindeca.

#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salut, mersi de raspuns.

Eu vad ca este larg gipsul pt ca intre timp s-a mai desumflat piciorul. Are ceva joc pe orizontala dar pe verticala nu se misca.
Se fereste sa se mai duca la spital pt ca data trecuta am fost pasati de la un doctor la altul si de la un spital la altul. Majoritatea doctoriloor nu se baga sa schimbe gipsul pus de altcineva si cer nu stiu ce fisa de la doctorul la care a fost prima data. Acel docor nu mi-a dat decat o scrisoare medicala care acum este la medicul de familie.

La urgente i s-a zis ca trebuie sa stea 2 sapt acasa, mai sunt 3-4 zile pana trec acele saptamani si nu este nici o ameliorare a durerii.

#4
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,946
  • Înscris: 31.03.2003
Daca nu are bont metalic, se poate face un RMN chiar si cu ghips pe picior, dupa cate stiu eu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate