Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Am o problema la usa !

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012
Deci nu stiu cum sa va explic,dar de ceva timp vreun vecin oligofren mi-a pus ceva prostie pe usa,ceva solutie,etc habar nu am ce este,dar va spun sigur ca nu iese si cred ca mi-a mancat si folia {sau asa mi se pare,nu stiu exact ce este dar asa arata ca si cum ar fi fost intinsa  folie pe usa ,dupa ce am curatat].Intrebarea mea ar fi daca stiti pe cine din cj,care sa aplice o folie peste toata usa exterioara , adica sa-i fac o noua "fata" daca se poate spune asa...daca aveti vreo recomandare sau daca  lucreaza cineva prin domeniu,astept un raspuns cu cat ma costa toata distractia,si cand ar putea sa imi rezolve acest lucru ! Multumesc.

Usa este ceva in genul acesta,(ma refer la materialul din care este facuta):

http://imageshack.us.../img0025jy.jpg/

Edited by Alex7777, 30 June 2012 - 17:19.


#2
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
pune poza cu usa ta sa vdem cum arata, desi fata este dintr-o folie care este lacuita, un lac bun numai ca poate a gasit vre-un diluant care ataca tipul ala de lac, acetona etc
Nu prea cerd ca o sa gasesti tu fata de usa si sa reusesti sa schimbi asa ca iti recomand sa schimbi usa impreuna cu dantura nesimtitului care ti-a facacut asta

Edited by krax, 30 June 2012 - 18:40.


#3
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012

View Postkrax, on 30th June 2012, 19:39, said:

pune poza cu usa ta sa vdem cum arata, desi fata este dintr-o folie care este lacuita, un lac bun numai ca poate a gasit vre-un diluant care ataca tipul ala de lac, acetona etc
Nu prea cerd ca o sa gasesti tu fata de usa si sa reusesti sa schimbi asa ca iti recomand sa schimbi usa impreuna cu dantura nesimtitului care ti-a facacut asta

Eu ziceam sa aplic o folie sau ma rog poate nu m-am exprimat bine...autocolant,care sa fie cam aceleasi nuanta..

Din pacate nu stiu cine mi-a facut acest lucru,banuiesc doar ceva copii ce stau in chirie,si le cam place sa fie rupti in gura ( adica betivi,drogati,,etc) stau de 20 si ceva de ani aici..nu am avut in viata mea vreo problema de genul acesta...urmeaza sper sa reusesc sa montez undeva o camera de filmat care sa imi bata pe usa si ma rog sa-l prind pe indivit in fapt...sa-i mut outele in gura.:)

PS:Imediat fac si o poza....este putin cam greu sa schimb o usa doar ptr un asemenea rahat...adica arunc totusi niste bani de-am pixu...nu-i ceva urat pe usa in asa fel incat sa o arunc,dar de aproape se vede destul de urat,si habar nu am ce a putut pune pe usa.Se vede ca si cum as lipi o folie pe ecranu` unui telefon si ar ramane bule si pe margine stransa folia,nu stiu cum sa iti explic,sau ce exemplu sa iti dau.:|

L.E: Pozele:

http://imageshack.us...0630195712.jpg/

http://imageshack.us...0630195748.jpg/

Edited by Alex7777, 30 June 2012 - 19:08.


#4
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Ai incercat sa stergi cu ceva ? De exemplu spirt amestecat cu Cif.

Din cauza modelului iesit in relief nu stiu daca se poate pune autocolant, ca asa era simplu: eu am pus pe toate usile dintr-un apartament, dar nu avea nimic iesit in relief, erau drepte.

#5
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012
Am incercat cu spirt,am sa cumpar si acetona,mi-a mai spus cineva sa pun diluant,dar cu diluant cred ca iau si culoare cu totul...

Eu am vazut oameni care monteaza autocolante si pe astfel de forme...doar ca trebuie sa ai putina dexteritate si in primul rand sa ai experienta,e adevarat eu am vazut montate doar pe masini dar si acelea au forme curbate,sau "unghiuri" mai complicate..

PS:Acuma am vazut ca esti din cj ca si mine,daca sti pe cineva care sa poata rezolva astfel de probleme ti-as fi recunoscator!.:)

Edited by Alex7777, 30 June 2012 - 19:37.


#6
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Incearca cu spirt amestecat cu Cif, cum am zis. Neaparat sa incerci intr-un colt, jos, sa nu se vada in caz ca se matuieste sau ceva. La fel si cu celelalte lichide pe care vrei sa le incerci.

Daca era sa stiu alte solutii pentru problema ta, ti-as fi recomandat, iti dai seama.

#7
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
poti sa faci si alta chestie, cauta in producator de usi si expune-i problema.
Cu autocolant nu iti trebuie dexteritate ci doar o presare la cald cee ce cu feonul nu poti face asac a mai mult o strici

#8
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012
Va multumesc pentru sfaturi,deabia am ajuns acasa,maine am sa incerc solutiile propuse de voi,si am sa revin cu un raspuns promt..sper :).

Si inca o rugaminte,stiti pe cineva in cluj,ma refer firma serioasa,care sa monteze camere de filmat,fiind habarnist,dar din auzite am inteles ca se pot pune si camere audio/video care sa aiba semnal prin wifi,fara sa te mai complici cu cabluri etc,daca stiti ceva...
Si la un asemenea gest,golanesc,marsav,ce ar putea face politia?Daca de exemplu il prind pe faptas si ii arat filmarea politiei?Maxim o amenda?
Sincer nu sunt genul acesta,sa dau in gat sau sa frec pe cineva,dar asemenea gesturi mi se par de tot rahatul,adica bine daca ai ceva cu mine personal nu iti convine fata mea sau prezenta mea vi si imi spui,sau ma rog ne injuram/batem..daca atata poate/putem,dar sa ajungem sa ne scuipam pe usi,si sa aruncam cu cine stie ce solutii e de tot "plansul",sincer va spun n-am avut nici o data vreo treaba cu cineva,dar deabia astept aceasta clipa cu acest individ jepat.

Si bine o sa spuna poate cineva.."Bine,bine nu ai avut nici o treaba,dar atunci ce au cu tine" , SINGURURUL , repet SINGURUL meu dialog legat de parcarea masinii a fost cu unul dintre ei a fost anul trecut cand l-am rugat sa nu mai parcheze masina in fata scarii ca imi este destul de greu sa intru si sa ies din garaj...a inteles dupa ce am fost de 2-3 ori la el si l-am rugat RESPECTUOS sa nu isi mai puna masina acolo.....dar totusi a TRECUT un an????Bine mai vin ceva prieteni la ei , si pe langa ca fac galagie pana la 2-3-4 dimineata rup manelele,sa nu vorbesc ca blocheaza strada cum vor ei cu masinile lor de cacao...

PS:De cateva minunte vorbisem si cu administratoru si imi spunea , ca is de toata groaza chiar azi a iesit de la ei si rupeau alcoolul de numa...si am inteles ca nu au paturi si nimic au doar saltele aruncate pe jos si hainele prin genti,(ei fiind chiriasi), si i-am spus sa vorbeasca totusi cu proprietaru apartamentului sa ii spuna de aceste lucruri,si raspunsul lui a fost: "Eu de 10 ani is administrator si nici o data nu l-am vazut pe proprietar,si cand sa luat legatura cu el a zis ca nu-l intereseaza ce se intampla acolo atata timp cat lui ii vin banii" si inca o chestie care m-a uimit,sper sa nu fi inteles gresit ...a fost faptul ca ei is 4 defapt trecuti la intretinere si le vine apa pe luna in jur de 30cm3,si la noi normal(2-3 persoane) 7-8-9cm3 ar veni de un apartament cred ca si mai putin...Mi-a zis administratoru ca stau si cate 8 cateodata,dar cand vine sa ii verifice toti fug,numa sa nu-i treaca la intretinere...gaozari ordinari !

Edited by Alex7777, 30 June 2012 - 21:17.


#9
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
De dusmani nu vei duce lipsa niciodata. Pica pe tine poate avea si vecinul care asculta muzica ta, dar si ruda pe care nu ai imprumutat-o cu bani. Exemple sunt destule.

Daca te incalzeste cu ceva (desi nu cred) te anunt ca mie mi-a dat foc la usa in urma cu cativa ani. A fost suficient un bidonas cu benzina. Inlocuit usa, vopsea lavabila, tot tacamul. Bininteles ca nimeni nu a vazut nimic si nici nu am banuit pe nimeni.

Cat despre camerele alea se mai pun cel putin doua probleme: scarbele se pot masca sau nu intra in raza vizuala a camerelor. Apoi mai e si timpul pierdut cu politia.

Dar sa nu mai fim asa negativisti si monteaza camerele, ca nu strica. :)

#10
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012
@Puferiu,da este complet adevarat ce spui tu,stiu ca si eu am trecut prin lucrurile astea, mai ales cu rudele ma rog...

Pe palierul din fata usi la 3-4 metri am sursa de la rds,switchurile cred ca is acolo,si ar fi o manevra cumva sa o pun inauntru facadu-i un loc micut,sa vad prin acea carcasa...ptr ca asa daca vad camera o pot fura,sau mi-ar trebuii minim doua,una care sa bate inspre scari, cum urci , si una catre usa mea...ptr ca asa le este usor sa o acopere,eu nu vreau vezi doamne sa imi pun pentru nu stiu ce siguranta,sunt chiar curios cine face acest lucru si de ce...
Poate sunt prea frumos si am fani pe scara si nu stiu cum sa se bage in seama cu mine,bine si asa il salut pe unul dintre baieti,defapt tot timpul il salut daca el ma saluta primul...poate ii dau prea multa atentie si la salut..omg (glumesc in textul de mai sus) Dar efectiv sunt confuz rau,si sunt dus si la biserica,deci nu am probleme:)

#11
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012
Se pare ca nici ciful nu isi face efectul...sa vedem cu accetona,dar slabe sanse.:|

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
fie curatata de folie, vopsita si lacuita integral, fie colantata (colantari auto)
poti alege varianta la care-ti convine mai mult culoarea
camere supraveghere conform legii nu ai voie sa instalezi deci pentru probe la politie nu numai ca sunt inutile dar te si incrimineaza, dai de alte belele :)
doar firmele autorizate sa monteze sisteme de protectie, abilitate de politie iar tu nu poti vedea inregistrarea scara fiind spatiu comun... plus ca te costa foarte mult (2 camere + alimentator si suporti, + DVR + HDD + service + proiectul si aprobarile necesare te duc undeva la 2500-3000 lei + curentul consumat)

Edited by Nero-d, 01 July 2012 - 11:40.


#13
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012

View PostNero-d, on 1st July 2012, 12:38, said:

fie curatata de folie, vopsita si lacuita integral, fie colantata (colantari auto)
poti alege varianta ;a care-ti convine mai mult culoarea
camere supraveghere conform legii nu ai voie sa instalezi deci pentru probe la politie nu numai ca sunt inutile dar te si incrimineaza, dai de alte belele :)
doar firmele autorizate sa monteze sisteme de protectie, abilitate de politie iar tu nu poti vedea inregistrarea scara fiind spatiu comun... plus ca te costa foarte mult (2 camere + alimentator si suporti, + DVR + HDD + service + proiectul si aprobarile necesare te duc undeva la 2500-3000 lei + curentul consumat)

Cu camere,sper sa ma rezolve un var,care a lucrat ceva timp in domeniul acesta,nu este extrem de scump,si nici nu ma nitereseaza daca am voie sau nu sa le montez,pentru ca nici pe alti nu i-a interesat cand mi-au facut un astfel de gest,asa ca mi se cam rupe...

Am incercat acuma cu acetona + cif in combinatie,se pare ca au mai disparut din urme,dar mie frica ca se usuca si va merge culoarea,sau va ramane albul acela de la aceste produse...revin cu impresii mai incolo ! Multumesc in continuare pentru sfaturi.:)

#14
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
La varianta asta nu m-am gandit: lac incolor.

Asta daca nu functioneaza alte solutii. Oricum e mai bine decat cu autocolant.

#15
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012
Se pare ca nu am rezolvat mare lucru....mie si frica sa mai frec sa nu imi ramana alb pe usa..

Nu stiu daca o vopsesc si lacuiesc integral ar trebuii sa dispara rahaturile acelea? Nu poate fi "polisata"...sau ceva in genul acesta?

#16
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Idei ti s-au dat. Acum depinde ce alegi sa faci mai departe.

Sa dai cu lac nu cred ca te costa prea mult si nu e nici mare bataie de cap.

#17
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012
Oke,am sa incerc sa vorbesc cu cineva care se ocupa in domeniu,sa nu fac cine stie ce prostii. Multumesc inca o data pentru sfaturi,iar dupa ce o sa rezolv , daca o sa rezolv cumva,o sa fac cateva poze si revin cu detalii.

#18
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Uite ca am mai gasit doua chestii cu care sa dai: nitrodiluant (nu ma intreba ce e ala) sau motorina. Iti reamintesc sa incerci intr-un colt, sa vezi ce efecte are.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate