Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Canon Legria HF M506 vs. Canon Legria HF R38

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vasi1523

vasi1523

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.05.2010
Salve.
Am si eu o intrebare pentru posesorii de videocamere Canon. Intre cele 2 modele din titlu:
- Canon Legria HF M506 (http://fotodigit.it/...PROD_76297.html)
- Canon Legria HF R38 (http://fotodigit.it/...PROD_77110.html)
avand acelasi pret (482 euro) care ar merita mai mult??? Le pot comanda de pe site, insa nu sunt convins, de aceea apelez la ajutorul vostru.
Citind caracteristicle tehnice, am vazut ca:
- M506 are un senzor HD CMOS Pro 1/3, zoom optic 10x, inregistreaza pe SDXC/SDHC/SD, stabilizator optic, etc.
- HF R38 are senzor tip CMOS 1/4,85, zoom optic 32x, inregistreaza pe HD cu memoria interna de  32GB, stabilizator optic, etc
Din cate inteleg, senzorul de la M506 este mai mare si mai bun (Pro)...
Este vreo diferenta de calitate intre inregistrarea pe scheda (SDXC/SDHC/SD) si inregistrarea pe hardul intern al videocamerei?? Am citit ca uneori se intampla ca hardul in timp ce se invarte da un zgomot care se poate auzi pe filmatul inregistrat. E adevarat?
La nivelul asta de pret (pana in 500 euro) este vreo alta videocamera mai buna???
Multumesc anticipat celor care isi fac timp sa-mi raspunda.

Edited by _DelSte_, 30 June 2012 - 01:38.


#2
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
M este mai buna. Senzor mai mare, calitate mai buna in lumina slaba, zoom mai mic - mai luminos, probleme optice mai putine = calitatea imaginii mai buna

R nu este cu hard disc, are memorie solid state, practic un SDcard de 32GB  integrat, nu ai d ece sa-ti faci probleme. Dar la pretul actual al unui SD de 32GB nu conteaza aceast avantaj. Costa lafel de mult nu pt ca e mai bun, ci pt ca cei de la marketing au comandat un zoooooooom mare si memorie integrata ;)

Eu as alege M-ul

#3
vasi1523

vasi1523

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.05.2010
Multumesc Mir pentru disponibilitate si raspuns.
Cred ca ai dreptate, dintre cele 2 modele de la Canon, M506 este de preferat... Doar ca nu ma satisface la capitolul wide (43,6 mm), as dori ceva mai rezonabil; zoom 10x este suficient, insa pt. filmari in spatii inguste nu e nevoie oare de un wide mai decent... ?? Din pacate am remarcat la videocamerele Canon aceasta scapare la capitolul wide.
Cautand, am dat peste Sony CX570E si am citit cu interes discutia pe forum despre acest model (topic="http://forum.softped...owtopic=869272"); chiar daca e mai scumpa, la wide e mult mai bine (26,8 mm). Nu se comporta asa bine ca M506 la lumina slaba, insa diferenta dintre 3lux - 1lux este atat de mare?
Recapituland:
- Canon M506: se comporta mai bine la lumina slaba, wide insuficient, zoom optic 10x; senzor mai mare si de calitate;
- Sony CX570E: wide f. bun, zoom optic 12x; flash incorporat, functia foto care nu ma intereseaza deloc (fac poze cu Canon 40D + 15-85);
Merita diferenta de 100 euro dintre aceste modele? Care dintre ele mi le recomanzi?
Multumesc mult.

#4
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
As alege sony-ul, din doua motive principale :
1. mai wide, cum ai zis si tu
2. are mufa de microfon extern, extrem de util pt conectarea unei lavaliere sau alt microfon cu fir/wireless, pt sunet mult mai bun, dupa caz. Plus mufa de casti pt verificarea sunetului in timp real.

partea cu 1 lux versus 3 lux e iarasi doar o vorba...depinde cat amplifica intern semnalul...degeaba e 1 lux daca e mult mai zgomotos decat 3 lux la sony...trebuie vazut clar in aceeasi lumina care se comporta mai bine

spre exemplu aici :
http://camcorder-tes...om/compare.html  ( vezi imaginea de test la 12 lux )
se gasesc in lista ambele. Pare mai bun Canonul in low light...acum...depinde ce e mai imprtant pt tine. Probabil pt canon gasesti un wide in 100Euro ( second hand ), diferenta dintre camere. Daca nu ai de gand sa pui vreodata un microfon extern/lavaliera  si este important low light-ul, mergi pe Canon

Edited by Mir, 01 July 2012 - 13:33.


#5
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
daca imi este permis sa stric comparatia aduc in discutie si Panasonic V700 lansat in 2012

atu-uri:
+pret rezonabil (~2500 RON)
+senzor mare (1/2.33")
+wide de 28 mm
+posibilitate teoretica pentru adaptor 3D

contra:
-nu stie "direct copy"
-nu stie 25p
-nu are memorie interna

#6
vasi1523

vasi1523

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.05.2010
Multumesc mult de sfaturi. In final raman pe varianta Sony 570E.

#7
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
sa-mi impartasesti si mie te rog impresiile tale despre SONY CX570, ca eu sunt tare nehotarat :(

#8
vasi1523

vasi1523

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.05.2010
Am comandat in sfarsit Sony CX570, insa pana o primesc o sa dureze cateva zile... Sper sa pot impartasi impresii pozitive despre ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate