Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Off-road pe 28"

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mihai_tomaro

mihai_tomaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.07.2007
Salut,

Am o bicicleta hybrid, ceva de genul Trek 7100 , cu roti pe 28". Daca ii pun cauciucuri cat mai late, o pot convertii catre offroad (buturugi, bolovani, coborari in viteza) sau dimensiunea de 28" nu face casa buna cu offroadul?

Multumesc, si astept pareri!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Depinde si cit de inalt esti dar problema de obicei e ca frame-ul/furca/etc nu fac fata la off-road si mai ales coboriri. Poate doar daca ai pina in 60-70kg.

#3
mihai_tomaro

mihai_tomaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.07.2007

 f300, on 28th June 2012, 12:26, said:

Depinde si cit de inalt esti dar problema de obicei e ca frame-ul/furca/etc nu fac fata la off-road si mai ales coboriri. Poate doar daca ai pina in 60-70kg.
Multumesc pentru raspuns, am 1.79 si vreo 77kg.  Inteleg, dar chiar crezi ca risc mult cu acest cadru?  Este el mai slab decat cel al unui MTB ieftin? precizez ca nu-s asa de antrenat incat s-o solicit chiar foarte rau, desi se poate intampla cred.
Dincolo de cadru, dimensiunea rotii ? te face mai instabil? urci mai greu? probabil esti putin mai inalt fata de sol comparand cu una de 26".

Edited by mihai_tomaro, 28 June 2012 - 11:40.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Problema-i ca bicicleta nu e echipata in general pentru padure, nici macar pentru urcari de astea calme.
Chiar daca ai norocul sa nu se rupa pipa/ghidonul/furca si sa te alegi in cel mai bun caz doar cu 2-3 dinti rupti, piesele de pe ea iti vor ingreuna destul de mult urcarea si ai putea ajunge sa urasti ciclismul doar pentru ca te-ai apucat de XC cu o bicicleta nepotrivita.
Si avand in vedere ca nu ai antrenament, s-ar putea sa fii epuizat dupa numai cativa km parcursi.

Edited by Hider141, 28 June 2012 - 12:05.


#5
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Nu este vorba numai de dimensiunea rotilor, oricum in ultimul an toti au inceput sa scoata MTB cu roti de 29". Insa ea a fost conceputa pentru "enjoy the scenery than rush past it" si nu vad rostul sa puna o furca si cadru care sa reziste unor asemenea forte la care e supusa o bicicleta atunci cand trece peste un bolovan sau o radacina in mare viteza. Poti merge cu ea pe drumuri offroad, binenteles, dar cu grija si in nici un caz la coborari.
Si eu am o bicicleta din aceeasi categorie si o mai iau si pe drumuri de pamant, de padure, un santier e chiar in drumul meu spre servici, dar pe astfel de teren nu pedalez la aceeasi intensitate ca atunci cand aveam MTB-ul.

Cineva de la un magazin de biciclete mi-a zis, cand l-am intrebat daca pot merge cu ea pe drumuri neasfaltate: in general, pe unde poti intra cu masina poti merge si cu ea dar la fel cum nici cu masina nu vei merge la viteza maxima, nici cu bicicleta asta sa nu-i dai prea tare. Si zic care are dreptate omul.

Edited by PhaseZ, 28 June 2012 - 16:07.


#6
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Și o ultimă problemă ar fi că nu vei putea pune anvelope foarte late. Dacă ai putea pune ceva de 45+ ar mai fi ceva, dar văd că vine cu 35 și cel mai probabil cadrul și furca nu vor permite să sari foarte mult peste 35. Măsoară și vezi.

#7
mihai_tomaro

mihai_tomaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.07.2007

 wirespot, on 29th June 2012, 10:03, said:

Și o ultimă problemă ar fi că nu vei putea pune anvelope foarte late. Dacă ai putea pune ceva de 45+ ar mai fi ceva, dar văd că vine cu 35 și cel mai probabil cadrul și furca nu vor permite să sari foarte mult peste 35. Măsoară și vezi.
De masurat ar fii usor, dar nu vreu s-o rup in doua pe coborari. E clar, imi trebuie alta...ma gandeam la asta de la inceput, insa voiam sa evit cheltuirea unei sume de bani importante dealtfel :)

#8
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Cele mai mari probleme le vei avea din cauza geometriei cadrului, nu din cauza diametrului rotilor. In prezent exista MTB-uri cu roti de 26, 27.5 si 29 inch, deci 28-ul nu e ceva exotic dpdv dimensiune.

Lucuri de care probabil te vei lovi:
- spatiul pentru anvelopa permis de cadru si de furca probabil e mai ingust decat la un MTB si o sa fii limitat la latimea anvelopelor, ceea ce va determina in final un confort scazut si probabil si un control mai slab pe teren instabil
- pozitia pe bicicleta nu e probabil optima pentru urcari
- gemoetria (unghiurile cadrului) foarte probabil ca nu-s optimizate nici pentru coborari (risti sa pierzi controlul, sa zbori peste ghidon, etc)
- nu stiu cum sta cu inaltimea pana la care ajunge tubul superior al cadrului. Ar trebui sa ai acolo cativa centimetri buni cel putin pana atingi cu partile sensibile, ca pe offroad poti avea nevoie sa sari repede din sa si sa incaleci bicicleta cu cadrul intre picioare. E de dorit sa nu te lovesti de cadru cand faci asta.
- posibil ca pipa si ghidonul sa fie proiectate pentru merg pe plat, lejer. Deci probabil ai o pipa mai lunga si un ghidon mai ingust, care iti vor da o lipsa clara de agilitate pe off-road.

Acum, ca o paranteza, nu vei stii nimic pana nu incerci. Pe poteci usoare, fara chestii abrupte, cu bolovani, cu radacini, fara noroaie, probabil ca te vei putea plimba si cu bicicleta asta. Vezi unde te limiteaza, si abia apoi treci la a cumpara o alta. Nu te apuca s-o modifici pe asta, ca o sa te coste mult si nu vei obtine in final un MTB veritabil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate