Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mancarimi intense de piele dupa fiecare dus!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
DDragonX

DDragonX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2013

 revlona, on 08 februarie 2013 - 00:54, said:

De mult aveam mancarimi groaznice dupa dus (sunt cativa ani), am mai postat aici problema mea, intre timp s-a rezolvat. Observasem ca daca faceam baie in concedii, plecata fiind, nu ma manca asa rau si tot timpul ma gandeam ca apa de acasa este de vina, gelurile de dus le incercasem pe toate. Dar tot citind pe diferite forumuri diverse pareri,  am incercat si eu cateva din sfaturi. Dimineata pe stomacul gol iau o lingurita de tinctura de propolis si nu mananc nimic timp de 30 min. Tinctura de propolis este sanatate curata avand foarte multe beneficii. Am mai constientizat faptul ca acasa eu foloseam ori burete/pamatuf de baie (in concedii nu il aveam cu mine) ceea ce imi dauna pielii... ranind-o fara sa-mi dau seama, iar dupa baie ma stergeam foarte insistent cu prosopul. Aceastea fiind alte cauze ale mancarimii. Si tot citind pe forumuri am aflat ca nici apa foarte fierbinte nu face bine la piele, eu am avut si acest obicei... bai fierbinti. Eliminand toate aceste obiceiuri gresite (traumatizante pentru piele) am devenit din nou un om normal si am recapatat placerea de a face baie.
Ca un rezumat:
Nu folositi burete/pamatuf la dus
Nu va stergeti insistent cu prosopul, doar tamponati pe piele
Nu faceti dusuri fierbinte, spalati-va cu apa calaie
Si incercati dimineata tincutura de propolis, cure de cateva luni pe an
Si daca aveti tenul uscat e bine sa va hidratati dupa baie cu o crema buna sau ulei de masline.
Si beti multa apa!
Sper din suflet sa va fie de ajutor aceste sfaturi, eu le am descoperit dupa multi ani de chin si cautari.
Aceeasi problema am si eu, adica cand folosesc buretele de baie imi provoaca niste mancarimi insuportabile, vroiam sa te intreb oare nu este vreo alergie la buretele de baie? sau ceva substanta care o contine..?

#20
BerryBerry

BerryBerry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2013
Buna ziua!! Vreau sa va spun ca AM GASIT SOLUTIA!! Asadar vreau sa specific ca si eu am fost prada acestei `nenorociri` dar de vreo 3-4 luni NU MA MAI MANANCA PIELEA DELOC!!! Cum... va voi spune imediat!!
Acum 3-4 luni fiind in vacanta la bunica mea nu puteam sa fac mofturi in privinta dusului deoarece treceau saptamani si nu era normal sa stau imputit:))) cu toate ca ea si matusile mele pe vremuri se spalau intr-un atelier a ramas acelasi obicei. Nici nu vreau sa va spun cat am tras dupa primul dus facut acolo. Bunica mea, vazandu-ma suferind dupa fiecare dus s-a hotarat sa-mi prepare un ceai care va asigur ca face MIRACOLE!! Prima oara nici n-am acceptat sa cred ca va fi bine dar dupa insistentele ei am incercat. Rezultat...MAGNIFIC!! Nu ma mancau picioarele deloc!! Am mai incercat sa fac dus inca de vreo 2, 3 poate chiar 4 ori si rezultatul era acelasi. Nici nu stiti cat m-am bucurat !!! Acum ca sa va bucur si pe voi m-am hotarat sa va dau si voua din leacurile buncii mele:)))
Aveti nevoie de:
Flori de galbenele( gasiti la plafar)
Coada soricelului
Menta
Frunze de nuc (uscate )
musetel

Preparare:
Turnati intr-un vas 4l de apa dupa care puneti la fiert pana da clocot. Dupa ce a inceput apa sa clocoteasca opriti focul si puneti in oala din fiecare planta specificata mai sus cate 5 sau 6 linguri cu exceptia musetelului la care se cer 7 linguri. Dupa ce ati pus plantele in apa acoperiti cu capacul vasului si lasati oala acoperita jumatate de ora sau mai mult. In tot acest timp plantele si apa vor face infuzie. Dupa infuzie mai lasa-ti inca un sfert de ora ca sa se raceasca.Ceaiul trebuie sa fie cald spre fierbinte( Nu combinati cu apa rece... isi va pierde din efect!!). Puneti oala langa cada si faceti dus(puteti sa va spalati cu ce fel de sapun doriti!!) Dupa ce ati terminat cu o cana luati si turnati in zonele afectate (spate, piept, maini, picioare etc) si asteptati sa se usuce.La mine a mers!! Acum astept si parerile voastre!! :)

#21
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Am avut si eu problema asta si am renuntat la buretele de dus si la sapunurile tari, am folosit sapun pentru copii o perioada iar acum folosesc protex cu propolis, daca ma spal cu alt sapun mai tare ca de  ex protex herbal apar iar mancarimi. La mine nu a fost alegie la apa si imi e greu sa cred ca exista asa ceva... mai degraba alergie la anumite numite chimicale,  sau se produce dereglarea florei bacteriene si a PH-ului pielii.

#22
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Intoleranta la clor? La apa? Pai pana acum nu v-ati spalat? N-ati folosit apa? E o prostie sa spui ca dintrodata ai facut intoleranta, adica pana acum ai suportat-o.. Ceva s-a produs in organism si reactioneaza la modul asta. Laborator, lamela cultura de pe piele, eventual fungigrama. Persoanele mai plinute fac intertrigo (micoza inghimal), si cei slabi. Micoza nu siporta apa. Nu se ia cu sapun dar prolifereaza in contact cu apa. Intra in piele spalandu-va in acest caz mancarimile sunt in principal pe picioare dar micoza se ia pe sapun si o duceti peste tot pe corp.

#23
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Sa nu mancati total fara grasimi,  folositi ulei vegetal sau unt de foarte buna calitate , doar cativa stropi la fiecare masa, greseala celor care tin regim, in absenta grasimilor cheratina de pe piele si stratul de grasime se subtiaaza.

#24
RazvanTTX

RazvanTTX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2019

 qlimax1975, on 26 iunie 2012 - 13:58, said:

Buna ziua la toata lumea. Daca cumva este cineva pe acest forum care sa ma ajute cu aceasta problema, as ramane foarte recunoscator. De aprox un an, dupa fiecare dus ma manaca pielea ingrozitor pt aprox 30 min, alta data mai putin. Nu este ceva fix. Uneori nici nu ma mananca asa de tare, dar foarte rar. Am schimbat tot felul de sampoane si sapunuri deci nu este de la astea, mai ales ca ma mananca si cand ma spal doar cu apa. Am fost la dermatolog si nu am nici o ciuperca, sau alte afectiuni ale pielii. Am facut o gramada de analize de sange toate au iesit bine...si acum nu mai stiu ce sa fac. Sunt disperat. Mi-este groaza cand tre sa fac dus, mai ales cum e vara acum sitrebui mai des. Chiar si cand transpir ma manaca pielea...deci...va rog orice ajutor e bine venit. Multumesc anticipat!



incearca cand ai acele "episoade" sa folosesti uscatorul de par dat pe cald in zonele unde apar mancarimile. am observat ca daca ma "usuc" si pe corp cu uscatorul imi trece mancarimea.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ar fi buna si  o clatire cu o solutie de apa cu bicarbonat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate