Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Mancarimi intense de piele dupa fiecare dus!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010
Buna ziua la toata lumea. Daca cumva este cineva pe acest forum care sa ma ajute cu aceasta problema, as ramane foarte recunoscator. De aprox un an, dupa fiecare dus ma manaca pielea ingrozitor pt aprox 30 min, alta data mai putin. Nu este ceva fix. Uneori nici nu ma mananca asa de tare, dar foarte rar. Am schimbat tot felul de sampoane si sapunuri deci nu este de la astea, mai ales ca ma mananca si cand ma spal doar cu apa. Am fost la dermatolog si nu am nici o ciuperca, sau alte afectiuni ale pielii. Am facut o gramada de analize de sange toate au iesit bine...si acum nu mai stiu ce sa fac. Sunt disperat. Mi-este groaza cand tre sa fac dus, mai ales cum e vara acum sitrebui mai des. Chiar si cand transpir ma manaca pielea...deci...va rog orice ajutor e bine venit. Multumesc anticipat!

#2
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Fa-ti un test pentru alergii  :peacefingers: Si incearca produce care hidrateaza pielea,cele care o usuca sunt de regula mai agresive.Poate fi si de la apa,daca e foarte bogata in calcar sau cu multe bacterii...

Edited by ionut_blue, 26 June 2012 - 14:07.


#3
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010
Am facut ceva analize de sange pt asta, nu mai situ exact si au iesit ok...deci nu cred sa fie alergie. Ms pt raspuns!

#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
mai si pe mine ma mananca dar nu asa rau, dar ma spal cu sapun pe piele.

#5
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010

 rasistu, on 26th June 2012, 17:00, said:

mai si pe mine ma mananca dar nu asa rau, dar ma spal cu sapun pe piele.

Pai asa a inceput si la mine, mai incet ...apoi tot mai tare pana la insuportabil aproape.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
fa-ti analize pentru depistarea parazitilor intestinali.

#7
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010

 corinadaniela, on 28th June 2012, 16:10, said:

fa-ti analize pentru depistarea parazitilor intestinali.

Ms pt raspuns. Mi-am facut, am avut giardia lamblia, am urmat 3 randuri de tratament, am scapat de ei, si acelasi rezultat dupa 2 luni...ma mananca :(

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 qlimax1975, on 28th June 2012, 23:47, said:

Ms pt raspuns. Mi-am facut, am avut giardia lamblia, am urmat 3 randuri de tratament, am scapat de ei, si acelasi rezultat dupa 2 luni...ma mananca :(

din cate stiam, medicamentele antiparazitare afecteaza ficatul.
uneori, problemele de piele pot fi asociate cu anumite disfunctii ale ficatului.
in timpul/imediat dupa tratament, ai mai avut acele mancarimi ?
e bine sa stii ca te poti reinfecta foarte usor cu giardia, cel mai adesea din apa de la robinet; de asemenea, tratamentul impotriva giardia ar trebui facut simultan de catre toti membrii familiei, altfel degeaba se trateaza unul si scapa de paraziti, ca poate lua foarte usor de la un alt membru de familie.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
http://en.wikipedia....agenic_pruritus

#10
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010
Spala-te/Clateste-te cu apa cat mai fierbinte.

#11
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010

 sebulbus, on 29th June 2012, 13:00, said:



In sfarsit dupa un an, mi-am descoperit si eu boala. O sa-ti raman dator o viata, macar acum stiu ce am, si pot incerca niste tratamente, pt ca din ce am citit e cam greu de scapat. Ms inca o data!

#12
aurelutz2007

aurelutz2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 31.10.2009

 qlimax1975, on 29th June 2012, 18:18, said:

In sfarsit dupa un an, mi-am descoperit si eu boala. O sa-ti raman dator o viata, macar acum stiu ce am, si pot incerca niste tratamente, pt ca din ce am citit e cam greu de scapat. Ms inca o data!

Aceleasi probleme si la mine. Ai gasit ceva tratament?

#13
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.04.2008
Va recomand utilizarea unui sapun solid pentru bebelusi, care se gaseste la orice farmacie.

#14
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
in romaneste boala se numeste alergie la apa. vedeti ca erau o serie de reportaje la ce se intampla doctore la pro tv pe tema asta, poate va ajuta cu ceva

#15
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Alergie la apa?
Va mananca pielea si dupa ce inotati in piscina sau in mare ? Presupun ca nu.
Si pe mine ma manca pielea dupa dus si am descoperit ca pur si simplu nu ma clateam foarte bine, adica ma clateam cu apa fara sa frec bine si cu mainile peste tot.
De cand acord mare atentie clatirii nu mai am nicio problema.

#16
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
nu cred ca ai alergie la apa, mai degraba alergie la clorul pus in apa

foloseste sapunuri cat mai naturale si o sa se amelioreze problema, la mn cel putin asa a fost

si nu te spala cu apa prea calda sau prea rece, iar cand te stergi de apa sterge-te prin tamponare
cand te apuca mancarimile inveleste-te cu un cearsaf din bumbac pana iti trece (cu cat te scarpini mai mult cu atat o sa te manance mai tare)

Edited by Mar-zZz, 01 September 2012 - 23:07.


#17
revlona

revlona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2013
De mult aveam mancarimi groaznice dupa dus (sunt cativa ani), am mai postat aici problema mea, intre timp s-a rezolvat. Observasem ca daca faceam baie in concedii, plecata fiind, nu ma manca asa rau si tot timpul ma gandeam ca apa de acasa este de vina, gelurile de dus le incercasem pe toate. Dar tot citind pe diferite forumuri diverse pareri,  am incercat si eu cateva din sfaturi. Dimineata pe stomacul gol iau o lingurita de tinctura de propolis si nu mananc nimic timp de 30 min. Tinctura de propolis este sanatate curata avand foarte multe beneficii. Am mai constientizat faptul ca acasa eu foloseam ori burete/pamatuf de baie (in concedii nu il aveam cu mine) ceea ce imi dauna pielii... ranind-o fara sa-mi dau seama, iar dupa baie ma stergeam foarte insistent cu prosopul. Aceastea fiind alte cauze ale mancarimii. Si tot citind pe forumuri am aflat ca nici apa foarte fierbinte nu face bine la piele, eu am avut si acest obicei... bai fierbinti. Eliminand toate aceste obiceiuri gresite (traumatizante pentru piele) am devenit din nou un om normal si am recapatat placerea de a face baie.
Ca un rezumat:
Nu folositi burete/pamatuf la dus
Nu va stergeti insistent cu prosopul, doar tamponati pe piele
Nu faceti dusuri fierbinte, spalati-va cu apa calaie
Si incercati dimineata tincutura de propolis, cure de cateva luni pe an
Si daca aveti tenul uscat e bine sa va hidratati dupa baie cu o crema buna sau ulei de masline.
Si beti multa apa!
Sper din suflet sa va fie de ajutor aceste sfaturi, eu le am descoperit dupa multi ani de chin si cautari.

Edited by revlona, 08 February 2013 - 00:55.


#18
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010
Am revenit, scuzati intarzierea. Boala mea se numeste Urticarie colinergica si singurul medicament care si-a facut efectul a fost Danazol. Am facut un tratament de 3 luni si problema a disparut. A reaparut dupa un an aprox, si acum fac din nou tratamentul. pe langa trebuie urmat si un regim fara grasimi , prajeli, si condiment f multe, si fara alcool. Sper sa ajute pe cineva. Sanatate multa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate