Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Samsung VP-D362 MiniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
marupopa

marupopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.06.2012
Salut prieteni,
Sunt nou pe acest forum si va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Am o camera video samsung VP-D 362PAL, minidv. Dupa ce inregistrez ceva, si apoi vreau sa vizionez, imi apar niste fram-uri pe imagine, in partea dreapta, ca si cand ar ingheta imaginea. Ma intreb si va intreb care este cauza? Acele "agataturi" ocupa cam 10-15% din ecran. De la ce sa fie? Va multumesc si astept raspuns.

Edited by _DelSte_, 23 June 2012 - 11:14.


#2
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
1. defineste mai exact ce intelegi prin "fram-uri" ...
2. incearca cu alta caseta, noua, apoi incearca sa stergic apul cu o caseta de curatare...

#3
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Acelea sunt framedrops... apar cand caseta e prea uzata, sau e mizerie pe capetele de redare... ori in cel mai rau caz, defecte.
Daca e mizerie pe capetele de redare ar trebuii sa mergi la un service specializat pentru curatare, nu recomand casetele de curatare ptr ca sunt abrazive si tocesc capetele de redare...

Edited by genius07, 23 June 2012 - 13:24.


#4
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Nici eu nu am inteles exact ce vrea sa spuna prin "framuri". Cumva problema aceea ca de banda agatata? Pe la vechile VHS-uri mai auzeam/vedeam asa ceva. Dar nu stiu daca la asta s-a referit. Pot fi inclusiv dropuri, dar numai pe dreapta ocupand 10-15% din imagine?!? Cam multe ingramadite acolo.

#5
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Da, se intampla destul de des la multe camere DV acest fenomen, mai ales cand ghidajele sunt murdare sau defecte (uzate). Daca ar fi doar "capul" murdar s-ar manifesta cu totul altfel (lipsa imagine, dungi orizontale...). Murdarirea ghidajelor provoaca, mai ales la derulare, deplasarea benzi dreapta-stanga, pe langa "traseul" ei normal. Asta se manifesta prin sifonarea benzii doar pe o margine, provocand acele dropuri.

#6
gaby_77m

gaby_77m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.11.2009
Camera are o problema in traseul benzii, ghidaje, rola presoare. De recomandat de a merge intr-un service.

#7
marupopa

marupopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.06.2012
Salut prieteni,
Inainte de toate va adresez tuturor multumiri pt. atentia acordata mesajului meu. Intre timp, am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta si am aflat ca acele "dropuri"(niste patratele mici....ca atunci cand ingheata imaginea din lipsa de semnal TV), ar fi de la capul de redare care este fixat in niste "surubele"... si ca acestea s-ar fi slabit cumva si de aici problema de care v-am zis. In orice caz urmeaza sa ma adresez unui service specializat pt asa ceva. Inca odata multe multumiri si sa avem o zi racoroasa.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cel ce ti-a spus asta nu e de meserie!
Daca se slabea prinderea capului (care se roteste cu viteza mare) iti facea snur banda din caseta! Si daca "zgudui" camera ar trebui sa se auda un zgomot specific de ceva neprins OK!
Sigur nu mai functiona corect nici pe inregistrare nici pe redare!
Ce spun colegii referitor la dereglarea/murdarirea traseului benzii este 99,9% adevarat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate