Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Fable - The Lost Chapters

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Simplu ca buna ziua, dragii mei. Turnati aici tot ce simtiti pentru jocul sus-mentionat.

Pareri personale:

- grafica excelenta

- iteme, personaje si monstrii de nota 10

- gameplay bun

- storyline un pic cam linear, dar se trece foarte usor cu vederea datorita celorlalte plusuri

#2
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Are un singur minus mare dupa parerea mea si anume, sistemul de salvare, sa nu mai spun ca ii lipseste un lucru esential pentru un RPG - jurnalul, astfel, cu aceste doua probleme adunate, e foarte usor sa pierzi sirul evenimentelor si poti ajunge intr-o situatie in care nu mai sti ce quest-uri ai facut. Trecand peste aceste doua minusuri importante, jocul e bun, insa nu ca un RPG ci mai degraba ca un Action.

P.S.: Tocmai mi-am amintit inca un - : accentul personajelor... cat urasc accentul britanic :cursing:

#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAlexRmF, on Nov 2 2005, 11:10, said:

Are un singur minus mare dupa parerea mea si anume, sistemul de salvare, sa nu mai spun ca ii lipseste un lucru esential pentru un RPG - jurnalul, astfel, cu aceste doua probleme adunate, e foarte usor sa pierzi sirul evenimentelor si poti ajunge intr-o situatie in care nu mai sti ce quest-uri ai facut. Trecand peste aceste doua minusuri importante, jocul e bun, insa nu ca un RPG ci mai degraba ca un Action.

P.S.: Tocmai mi-am amintit inca un - : accentul personajelor... cat urasc accentul britanic :cursing:


poti salva starea eroului oricand si jocul cand te intorci in ghilda ...unde te poti intoarce instant ....

are log, stii exact ce quest-uri ai facut ...mai mult, la descrierea orasului pe harta iti spune daca ai quest-uri neterminate in acel oras

altceva ? sau ai jucat 3 minute si ai tras o concluzie ? caz in care poti sa-mi spui si iti sterg postul anterior...

#4
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Initial am fost placut surprins de joc, mai ales dupa intorsatura de la inceputul jocului (din "childhood"), dar dupa ce am jucat vreo 10 ore din el a cam inceput sa ma plictiseasca.

Nu-mi place:
- sistemul de salvari: pierzi mult timp reluand questuri de la capat doar pentru ca ti-a murit vreun npc pe care trebuia sa-l protejezi. Si pentru mine care am timp f limitat pentru jocuri este f enervant.

- respawnarea monstrilor. Asta ma enerveaza la toate jocurile care implementeaza "tehnica" asta de a te tine ocupat

- dezvoltarea caracterului; se pare ca orice ai face ajungi sa devii un fel de fighter care se ajuta de niste vraji; alte variante nu sunt viabile. Vrajile de atac mi se par slabe si greu de utilizat...

Pe partea pozitiva:

- grafica;
- sunetul, mai ales muzica
- story-ul

In concluzie este un joc slab ca RPG (declaratia vine de la un fan Fallout :D ), dar destul de interesant ca action rpg, superior Dungeon Siege-ului & Co...

#5
Kwarrasha

Kwarrasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 30.07.2005
Io am jucat putin, adica vreo o ora, dupa care am plecat acasa. Adica io am jucat la un coleg, ca pe jaful meu nu merge... :cursing:   :deadtongue:   :death:  

Mi s-a parut interesant, grafica era foarte bine realizata pentru un Action/RPG (luand ca referinta WOW care pentru tipul sau de caractere, joc etc...avea o grafica excelenta), in afara de apa, care era extrem de prost realizata, treci prin ea ca prin branza si arata exact ca o pata albastra pe jos... ma rog, e posibil sa se fi datorat faptului ca detaliile nu erau la maxim, iar sunetul este de asemenea bine realizat.

Atentia pe care au acordat-o producatorii jocului m-a cam uimit...parul se misca atunci cand alergi (ma rog, asta e singurul detaliu semnificativ pe care l-am observat intr-o ora de joc). Alt lucru ce mi-a placut a fost faptul ca poti sa tragi fiecarei gaini pe care o intalnesti cate un sut sanatos (lol..ce sadic sunt).

Pentru cei carora le merge jocu', apasati putin pe tasta "2", sa vedeti cum se "exprima" personajul...:D

P.S. Cine are un procesor bun pe Socket A si nu mai are ce face cu el...sa mi-l dea mie...

Edited by Kwarrasha, 02 November 2005 - 15:27.


#6
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

View PostCelestin, on Nov 2 2005, 13:23, said:

poti salva starea eroului oricand si jocul cand te intorci in ghilda ...unde te poti intoarce instant ....

are log, stii exact ce quest-uri ai facut ...mai mult, la descrierea orasului pe harta iti spune daca ai quest-uri neterminate in acel oras

altceva ? sau ai jucat 3 minute si ai tras o concluzie ? caz in care poti sa-mi spui si iti sterg postul anterior...


View PostPac_Man, on Nov 2 2005, 14:12, said:

- sistemul de salvari: pierzi mult timp reluand questuri de la capat doar pentru ca ti-a murit vreun npc pe care trebuia sa-l protejezi. Si pentru mine care am timp f limitat pentru jocuri este f enervant.

- respawnarea monstrilor. Asta ma enerveaza la toate jocurile care implementeaza "tehnica" asta de a te tine ocupat

- dezvoltarea caracterului; se pare ca orice ai face ajungi sa devii un fel de fighter care se ajuta de niste vraji; alte variante nu sunt viabile. Vrajile de atac mi se par slabe si greu de utilizat...

In concluzie este un joc slab ca RPG (declaratia vine de la un fan Fallout :D ), dar destul de interesant ca action rpg, superior Dungeon Siege-ului & Co...

Nici macar nu a fost nevoie sa iti raspund.... Cam aceleasi lucruri m-au enervat si pe mine. Concluzia mea este ca ar fi o rusine sa numesti jocul asta RPG pentru ca ai jigni adevaratele RPG-uri (Baldur's Gate, Fallout, Planescape Torment, Arcanum............)

#7
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
nu il numesc in nici un fel ...dar motivele invocate acolo sunt aiurea ...a..., ca te enerveaza pe tine ..asta e

#8
Milutza

Milutza

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.05.2004
e fun jocul, grafica, sunet, sistemul de lupta e gg din punctul meu de vedere, pot sa ii reprosez doar durata mica de joc si lipsa multiplayer-ului, care l-ar fi facut mult mai jucabil.....

#9
Kwarrasha

Kwarrasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 30.07.2005

View PostMilutza, on Nov 5 2005, 16:11, said:

e fun jocul, grafica, sunet, sistemul de lupta e gg din punctul meu de vedere, pot sa ii reprosez doar durata mica de joc si lipsa multiplayer-ului, care l-ar fi facut mult mai jucabil.....

Milutza, daca spui ca ii reprosezi durata scurta de joc, inseamna ca l-ai (cam) terminat. Te intreaba un coleg de-al meu : cum ai reusit sa-l bati pe idiotul ala pe care-l urmaresti, si care ia sabia aia nenorocita ... ala de o omoara pe maica-ta (cea din joc :)) ??? Ca de acolo nu a mai reusit sa treaca ...

#10
dr0psu

dr0psu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 21.01.2004

View PostKwarrasha, on Nov 5 2005, 23:01, said:

Milutza, daca spui ca ii reprosezi durata scurta de joc, inseamna ca l-ai (cam) terminat. Te intreaba un coleg de-al meu : cum ai reusit sa-l bati pe idiotul ala pe care-l urmaresti, si care ia sabia aia nenorocita ... ala de o omoara pe maica-ta (cea din joc :)) ??? Ca de acolo nu a mai reusit sa treaca ...

1. Potiuni de viata si mana cat cuprinde  :P
2. in prima faza, cat sta jos, foloseste vraji care te darama si te indeparteaza de el - folosesti "slow time" si "asassin rush" sa te apropii de el si dai cu skill cu sabia (click dreapta)
3. la un moment dat, va incepe sa leviteze si nu-l vei mai putea atinge cu sabia - trebuie arc sau vraja - scapi de monstrii pe care-i aduce si dai cu arcul sau vraja in el ("slow time" e util si aici) - repeta de cate ori e nevoie  :D  oricum trebuie gramada de potiuni...

Enjoy :)

#11
Kwarrasha

Kwarrasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 30.07.2005

View Postdr0psu, on Nov 7 2005, 12:22, said:

1. Potiuni de viata si mana cat cuprinde  :P
2. in prima faza, cat sta jos, foloseste vraji care te darama si te indeparteaza de el - folosesti "slow time" si "asassin rush" sa te apropii de el si dai cu skill cu sabia (click dreapta)
3. la un moment dat, va incepe sa leviteze si nu-l vei mai putea atinge cu sabia - trebuie arc sau vraja - scapi de monstrii pe care-i aduce si dai cu arcul sau vraja in el ("slow time" e util si aici) - repeta de cate ori e nevoie  :D  oricum trebuie gramada de potiuni...

Enjoy :)

1. Partea buna este ca are ambele vraji pe care tu le-ai mentionat, dintre care assasin rush de lvl 2, adica ia 20 la viata in o salva dintr-aia.

2. Partea proasta e ca nu are arc. L-a vandut :P

3. A doua parte proasta e ca nu are nici o potiune.

Mersi de raspuns. O sa-i comunic cele scrise mai sus.

Edited by Kwarrasha, 07 November 2005 - 17:32.


#12
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
E misto jocul, numai mi se pare cam limitata lumea. Nu poti sari, urca, nu poti      
merge prin apa(doar unele), nu poti trece dincolo de drum, etc. Deci partea negativa este limitare iar ce mi-a placut foarte mult este sistemul de lupta al personajului si story-ul. Am inceput sa joc ieri si azi l-am terminat. As putea sa spun ca m-a captivat povestea.  :coolspeak:  Aici as putea sa amintesc de Morrowind, care este mult mai complex si world-uld e cateva ori mai mare.

#13
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Poti sa-l asemenei cu Morrowind doar pentru faptul ca e 3RD person... In rest nu se merita sa compari un joc arhicunoscut cu acesta.

->Kwarrasha: Nu stiu ce placa video are prietenul tau, dar pe un 6600 GT jocul se vede si se misca super. De apa nu mai zic.  :rolleyes:

In rest, hai cu Gothic 3 si Neverwinter Nights 2 !!!  :coolspeak:

#14
Mr.G

Mr.G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.07.2004
hello!In legatura cu Fable pot spune k este un super joc.Nu e el RPG dar un Action k asta nu prea am mai jucat.Mi-au trebuit 12 ore d joc continuu ca sa il termin.Si asta ca am urmat questurile principale,fara side quests.Are si el niste minusuri ca orice alt joc dar mi-a placut foarte mult.Respawn-uirea monstriilor nu m-a deranjat tinand cont ca si in Diablo 2 se spawnuiau,chiar si bossi din cate imi aduc eu aminte.Oricum o sa-l joc din nou ca sa gasesc toate sabiile alea si alte chestii.Eu zic ca merita jucat.

#15
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
ha ha ha 6600 GT da bravo  :)

oricum super jocul mi-a placut destul de mult  si cred ca se poate trece peste micile inconveniente mentionate;

@kwarrasha ---> dlh.net <--- o sa gasesti un walkthrough daca ai nevoie neaparat;

#16
Kwarrasha

Kwarrasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 30.07.2005
mersi, dar s-a rezolvat ... a terminat jocul pana sa-i dau io zolutie :P

#17
rommel

rommel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 17.01.2005
Jocul e destul de simpatic. Grafica, sunet. Deranjeaza sistemul de salvare si faptul ca esti limitat sa mergi pe poteca. Mi s-a parut distractiv ca poti sa iti personalizezi personajul (tatuaje, barba, tunsoare) si ca poti sa pescuiesti.

#18
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Jucat, plăcut, dezinstalat. De ce dezinstalat? Nu puteam suporta fața caracterului principal! Parcă cerea pumni... Avea o față de țăran cum n-ai mai văzut...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate