Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Schimbare monobloc pedalier Kona Dew 2009

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
tempuser

tempuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.03.2010
Salut,

Am o bicicleta Kona Dew 2009 - cu specificatiile KONA DEW 2009
Atunci cand urc la deal sau aplic ceva mai multa presiune la pedalat, se aude un scurt si subtil zgomot (un "pac" ), la monoblocul pedalelor (butucul folilor - nu stiu denumirea). Bratele pedalelor nu au joc, nici folia, nici pedalele. Ramane doar monoblocul. Fiind doar amator, cer o mana de ajutor.


Din specificatiile bicicletei, monoblocul este modelul RPM BB-7420. Un model care cedeaza destul de usor. Bicicleta o am de 2 ani, iar problema este mai pronuntata de cateva saptamani. Daca cineva are acest tip de bicicleta, sau cunoaste, ce fel de monobloc se potriveste bicicletei (pe langa cel mentionat), unul mai durabil, si ce fel de scule am nevoie. Am gasit ceva chei de monobloc pe internet, dar nu stiu daca sunt bune. Orice sfat, parere, si cheie noua este binevenita.

Multumesc


(mai multe poze Poze )

#2
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
pai cel mai bine mergi cu ea la un service.
iesi mai ieftin decat daca iti cumperi sculele.
daca esti din bucuresti recomand
http://sportwin.ro/s...fe-service.html
http://bikezone.ro/r...curesti-109.htm
din ce vad este un butuc pe patrat.

#3
tempuser

tempuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.03.2010
Mersi mult de info. Sunt din Hunedoara. Daca nu am scule si nu reusesc, ma voi duce la un service, in cele din urma.
As vrea ca sa fac eu toata treaba, nu este chiar asa de complicat, doar scule sa fie. Din ce am vazut eu, doar de 2 scule am nevoie: un inbus pentru a demonta bratul pedalier si o scula ca asta:

Cheie Monobloc BBB PullStar ExtraLong Shimano

In descriere spune ca e compatibila cu cele pe patrat, Octalink si ISIS, si tu ai zis ca ar fi pe patrat.
Odata ce am demontat, o sa schimb si rulmentii, sau tot monoblocul, depinde in ce stare este. Vroiam sa stiu doar ce monobloc se potriveste la bicicleta sa nu fac mai multe comenzi online, odata cheia, demontez monoblocul, il masor, si apoi iar fac comanda. Imi ajunge costul drumului cat produsele.

Se poate afla ce tip de rulmeti am nevoie daca stiu tipul monoblocului (RPM 7420)?

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Sunt coronitele de vina.
Alea se duc repede daca o fortezi sa urci dealuri.

#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@tempuser: Pentru a scoate "pedalierul" (angrenajul) îți trebuie și presă de angrenaj cel mai probabil. Cu inbus desfaci cel mult capacele de protecție/fixare, dar angrenajul și brațul stâng nu stau doar în capace, sunt presate pe axul monoblocului.

Aruncă o privire și aici pentru a te asigura că ai scula potrivită pentru monobloc. Poți să te uiți pe tot acel blog, are tutoriale excelente.

Dar eu zic că cel mai bine te duci la mecanic, cel puțin prima oară. Există posibilitatea să nu fie de la monobloc -- zgomotele astea transmise prin cadru pot duce la diagnostic eronat, cauzele pot fi în alta parte -- tije (de șa, de ghidon), butucii roților etc. Și atunci cheltui degeaba. Nu-i vorbă, te alegi cu învățătura și sculele pentru schimbatul monoblocului, dar cât de des vei avea ocazia să te folosește de ele pe viitor?

#6
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007

View Postwirespot, on 21st June 2012, 16:44, said:

@tempuser:și presă de angrenaj[/url] cel mai probabil. Cu inbus desfaci cel mult capacele de protecție/fixare, dar angrenajul și brațul stâng nu stau doar în capace, sunt presate pe axul monoblocului.

nu cel mai probabil
ii trebuie 100% presa aia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate