Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Pensie privata ALICO versus ALLIANZ-TIRIAC

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Off Topic: Ma intreb doar pe unde erai tu cand eu vindeam unit linked si employee benefits la ING sau unde erai cand eu faceam due dilligence la vanzarea unei firme de asigurari romanesti catre un grup financiar maghiar. Cat despre contabilitate, audit si provizioane nu are rost sa dezvoltam aici.

On topic: Toata vorbaria aia lunga din ultimul tau post reprezinta corect pozitia ING dar nu contrazice cu nimic argumentele mele de mai sus (si nu raspunde la ele). Agresivitatea ignoranta nu poate tine loc de logica. Mai era un smecher in zona care a facut criza cand l-am intrebat ce procent din activele firmelor de asigurari reprezinta fondul de garantare.

Edited by overseas, 10 September 2012 - 19:53.


#20
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postoverseas, on 10 septembrie 2012 - 19:53, said:

Off Topic: Ma intreb doar pe unde erai tu cand eu vindeam unit linked si employee benefits la ING sau unde erai cand eu faceam due dilligence la vanzarea unei firme de asigurari romanesti catre un grup financiar maghiar. Cat despre contabilitate, audit si provizioane nu are rost sa dezvoltam aici.

On topic: Toata vorbaria aia lunga din ultimul tau post reprezinta corect pozitia ING dar nu contrazice cu nimic argumentele mele de mai sus (si nu raspunde la ele). Agresivitatea ignoranta nu poate tine loc de logica. Mai era un smecher in zona care a facut criza cand l-am intrebat ce procent din activele firmelor de asigurari reprezinta fondul de garantare.
Daaaa, de la alegerea unei pensii private obligatorii de la Alico sau Allianz, s-a discutat de pensia facultativă ING Optim şi s-a ajuns la unit linked si employee benefits de la ING.
Aşa, ca să poţi dormi tu bine în noaptea asta, n-am trecut ca gâsca prin apă cât am lucrat în ING. Am învăţat meserie adevărată într-un unit de top (singurul din ING care a luat premiul LIMRA de două ori consecutiv), timp în care am fost premiat corespunzător din primul an şi până la plecarea din companie, am instruit consultanti... Domeniul în care, totuşi, am avut cele mai bune rezultate şi recunoscute ca atare a fost cel al pensiilor private. Dar, te pomeneşti că ai pretenţia că stăpâneşti mai bine decât mine domeniul.
N-am vândut employee benefits de la ING, dar la capitolul unit linked nu ştiu dacă a fost consultant mai tipicar în tot ING Asigurări de Viaţă care să facă o analiză de contract atât de detaliată ca mine. Din acest motiv am avut una din cele mai scăzute rate de rezilieri din companie. Iar, la plecarea din ING, consultantele care mi-au preluat portofoliul au spus că va fi o provocare pentru ele pentru că mi-am obişnuit clienţii să primească cele mai detaliate informaţii.
Mde, pentru mine respectul faţă de client nu este o vorbă-n vânt.
Meseriaşule, dacă ai pretenţia că auditul, contabilitatea şi provizioanele sunt la degetul tău mic, ar fi trebuit să înţelegi perfect mecanismul funcţionării garanţiei în cazul acelei pensii private facultative. Faptul că nu o pricepi este problema ta, nu a mea. Aroganţa afişată de tine te împiedică să gândeşti lucid.

View Postoverseas, on 10 septembrie 2012 - 19:53, said:

Mai era un smecher in zona care a facut criza cand l-am intrebat ce procent din activele firmelor de asigurari reprezinta fondul de garantare.
... şi-un înfumurat care pune o întrebare proastă. Auzi la el, fondul de garantare face parte din activul unei firme de asigurări...
Zuzu, ia aruncă-ţi o privire aici şi vezi cine gestionează Fondul de Garantare? Şi după aia poate-ţi dai seama ce-ai spus.

Edited by senator, 10 September 2012 - 22:41.


#21
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Postsenator, on 08 septembrie 2012 - 16:06, said:

Face şi d-astea, dar mai puţine. Filiala belgiană are şi asigurări non-viaţă.
Multumesc pentru corectie. Am sa ma informez mai in detaliu inainte de a spune ceva.


Iar legat de ceea e spune overseas, cred ca cel mai prudent e indiferenta la comentariile dansului.
La fiecare vorba a lui i s-au adus contrargumente, dovedite si oficiale....

Astfel de persoane arunca cu noroi in aceasta meserie pe care nici macar nu ai capacitatea sa o inteleaga.



Dar exact cum spunea cineva pe aici "cand esti prost....si viata-i grea"...

Edited by alexxxxyy, 10 September 2012 - 23:35.


#22
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postalexxxxyy, on 10 septembrie 2012 - 23:26, said:

Multumesc pentru corectie. Am sa ma informez mai in detaliu inainte de a spune ceva.
Era pe pagina ING de la mama lui arborele genealogic al grupului în care erau trecute toate entităţile cu ce se ocupa fiecare. Din păcate, văd că nu-l mai au. Dacă îl găsesc printre hârtiile mele, îl scanez şi ataşez aici, la vedere. Numai să dau de el.

#23
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Nah, creste-ti voi banii in banca daca puteti la acest nivel.

Cresterea fondurilor de pensii private aici

Edited by alexxxxyy, 14 September 2012 - 16:37.


#24
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Cat a crescut pensia ta privata?    Accesseaza http://www.csspp.ro/...cont-individual    pentru a vedea cat a crescut pensia ta privata.

Edited by alexxxxyy, 14 September 2012 - 17:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate