Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

RDS Business

- - - - -
  • Please log in to reply
1199 replies to this topic

#253
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Am tot DIR-615 si la business, deci din parti afisarea uptime-ului.

Se vede insa dupa lista device-urilor conectate ca e ceva uptime, este luuuungaaa.Posted Image Dupa ce ii dadea fratele restart ca asa stie el sa faca, lista se scurta drastic.

Edited by Neaceasca85, 12 November 2013 - 19:27.


#254
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006
Gata... bucuria s-a terminat. A aprins nevasta-mea un bec care a generat un "scurt" si s-a restartat routerul. Back to 50 Mbps :D

#255
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La mine au dat jos limitarea de 17 fara sa restartez routerul. Ai aigurante comune bec cu prize? De asta la magazin ma feresc de becurile care explodeaza, le folosesc acasa pe alea ca aici sunt foarte bine delimitate circuitele.

#256
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cu UPC am 93 download si 92 upload, testul propriu merge foarte bine pe XP-ul de la laptop, deci upload catre concurenta fara limitarea de 30, prezenta cu nerusinare si la Fiberlink 1.000. Cand un abonament nu are upload simetric, eu il consider MARKETING. Posted Image

#257
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cei de la Finante au incercat azi sa dea fax de pe COMBRIDGE, numarul aparea cu tot cu prefixul de Romania 004031..., 2 incercari, nu a mers in ambele, dupa 10 minute l-au trimis de pe un numar normal de RTC Slatina.

Luni a venit un fax de 5 pagini de la Cluj, insa au gresit destinatarul, bancheri, ce sa le ceri. Posted Image

#258
yahell

yahell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 26.02.2013
nu ți-au virat și ceva bani din greșealå în cont ?? :D

#259
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu, aia erau de la banca cu nume de regiune, de la leasingul lor in legatura cu datorii ale firmelor aflate in faliment. Iesea, iesea in nestire hartie scrisa (termica) din fax, mie imi placea ce vad, ca merge si un fax atat de lung ca durata, am dat laptopul mai in fatza ca sa nu incurc hartia ce se facea sul in spatele Panasonicului dar tata a aruncat-o la gunoi dupa ce s-a terminat, o citea in timp ce iesea, eu as fi pastrat-o.

Apelurile de la numarul ce apare cu prefix cu tot, 004031XXXXXX au venit imediat dupa ce tata a cerut la Finante sa ii dea ceva prin fax, a sunat de 2 ori COMBRIDGE si apoi Finantele cu 0249 normal, se pare ca altii sunt cei care vor sa dea fax de pe COMBRIDGE in RDS si nu se stie de ce nu merge, am gasit si azi 2 apeluri de la acel numar dar nu am fost la birou sa vad de a iesit sau nu ceva din fax.

Tot cu un numar foarte ciudat, 008012345678, numar care da Invalid pe portabilitate.ro cu sau fara prefix, am primit pe fax vreo 3 reclame pana acum, 2 care spuneau ce onorarii si cheltuieli de transport cer unii artisti cum ar fi Anna Lesko, Matteo si cateva No Name-uri, plus 1 cu bormasini si preturi, in partea de jos a reclamei scrie ca daca vreau sa nu mai primesc, sa intru pe nofax.ro sau sa sun la un RTC prahovean 0244XXXXXX. Nu nene, lasa-le sa vina, imi place sa vad trimitandu-se sau sosind faxuri pe telefonia fixa de la RDS, mai vine fratele cu foile in mana si da faxuri pe la Finante din Bucuresti.

Acum 2 saptamani si din nou asta seara, pe la ora 22 timp de 5 minute telefonia s-a auzit cu usoare intreruperi, imi place sa le ascult dar daca apare asa ceva in timpul transmiterii unui fax cred ca se soldeaza cu eroare, faxul e un fel de dial-up, un fel de ADSL, in timpul transmisiei efective se aude un fasss ca la dial-up si ADSL, ambele picau cand ridicam receptorul si bagam paraziti sonori.

Edited by Neaceasca85, 15 November 2013 - 02:35.


#260
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Azi s-a facut trecerea la RDS Acces 15.
S-a instalat relativ normal  internetul, telefonia mai dureaza 24 de ore, avand numarul portat din RTC.
Modem in custodie ZXHN, viteza  in jur de 15 Mbps, pe speedtest, si  2 MB/s, download efectiv si upload efectiv, ceea ce e mult mai bine.
inainte  era  1 Mbps la upload cu RTC.

#261
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Bravo, peste vreo 3 luni asa s-ar putea sa iti mareasca viteza la 100 mbps, sunt perioade cu 100 si perioade in care se limiteaza la 15. Ti-au dat deci un ZTE de 100 mbps, eu am D-Link DIR-615, pana in iulie 2012 am avut un IP Time care s-a ars.

#262
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Sa vedem maine daca intra telefonia fixa in vigoare.
in plus ar trebui sa primesc si un mobil si un stick usb pentru internet mobil..
Sunt curios cand le voi primi.

#263
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am ridicat doar un stick de la abonamentul business in noiembrie 2011 pentru ca aveam neaparat nevoie de el, mobil de Digi nu am ridicat.

#264
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Stick nu au pe stoc oricum. Sa vedem de telefon. Vreau sa fac niste teste, sa vad daca pot trece cu mobilele de la Voda la RDS.

#265
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Azi au dat drumul la telefonie.
Am stat ceva mai mult de router.
Softul de pe el e groaznic.
Nu exista posibilitatea de salvare a setarilor.
Daca lasau salvarea, trebuiau sa lase si incarcarea, ceea ce insemna ca dadeau acces la frimware.
Nu exista DMZ, DDNS. Nu poate fi pus bridge.
Port forwardul am reusit doar pe moment sa fac pentru ftp, si doar pe portul 21, pe 2121 nu a vrut.
Cand am vrut sa fac pentru mysql, nu a mai mers nici ftp-ul.
Din exterior, nu exista posibilitatea de acces a interfetei, probabil e pentru suportul tehnic RDS.
Incurcatura mare e ca telefonul nu e separat, ci din router, deci sa pun alt router e o problema.
O sa incerc luni sa vad ce solutii oferra suportul tehnic.
Am incercat sa fac cont in digicare. Vrea si contract, si factura, ori factura inca nu am primit.
Singura multumire este ca internetul functioneaza.

#266
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

View Postlori_2001, on 16 noiembrie 2013 - 12:39, said:

Azi au dat drumul la telefonie.
Am stat ceva mai mult de router.
Softul de pe el e groaznic.
Nu exista posibilitatea de salvare a setarilor.
Daca lasau salvarea, trebuiau sa lase si incarcarea, ceea ce insemna ca dadeau acces la frimware.
Nu exista DMZ, DDNS. Nu poate fi pus bridge.
Port forwardul am reusit doar pe moment sa fac pentru ftp, si doar pe portul 21, pe 2121 nu a vrut.
Cand am vrut sa fac pentru mysql, nu a mai mers nici ftp-ul.
Din exterior, nu exista posibilitatea de acces a interfetei, probabil e pentru suportul tehnic RDS.
Incurcatura mare e ca telefonul nu e separat, ci din router, deci sa pun alt router e o problema.
O sa incerc luni sa vad ce solutii oferra suportul tehnic.
Am incercat sa fac cont in digicare. Vrea si contract, si factura, ori factura inca nu am primit.
Singura multumire este ca internetul functioneaza.

ce router ti-au dat?

#267
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Locatia asta este la bloc? Nu vad de ce nu mai vor sa foloseasca SMTA-urile de pe scara pentru telefonie, probabil ca sa fie gigabit ready cablul UTP.

I-au dat un ZTE din ala alb, cred ca cel de 100, daca nu are porturi de telefonie este H218N gigabit de maxim 310 mbps.

#268
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Este cel de 100, cu porturi pentru telefon.
Pana la urma, dupa un reset si refacere setari, am reusit sa accesez prin ftp ssi/sau mysql.(am pus niste poze la networking, in topicul routerului).
Teoretic are viteza mare pe wifi , dar ramane limitarea de viteza si acolo, la fel ca si pe cablu, la 15-17 Mbps.
Softul lui, neadaptat de RDS, asa cum se vede pe youtube in filmulete, mai are cateva chestii in plus.
Pana la urma, reusind si chestia asta, ma declar multumit de rezultat.

#269
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006
Dar pt rezidential pana la urma ce routere dau rds in custodie, stiu ca un ZTE. mai dau altceva? Nici acel ZTE nu poate fi configurat asa bine?

#270
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
De ZTE  ZXHN H218N e vorba, cu viteze de 100Mbps. Are firmware special modificat pentru Digi.
Locatia este in bloc.

Edited by lori_2001, 17 November 2013 - 08:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate