Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Accesare propietati din copil in parent class

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Statice pt a nu mai fi nevoie si instantiez obiectul, ele apartin clasei nu unei instante a obiectului, si propietatea statica pt ca isi mentine valoarea pe toata durata scriptului, apartinand clasei.
Definitia din manual a clasei , nu stiu.Stiu ca e un lucru "rau" tu punand mare accent pe terminologie, terminologia fiind limbajul prin care ne intelegem.

Edited by danutz0501, 19 June 2012 - 21:25.


#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdanutz0501, on 19th June 2012, 21:12, said:

Statice pt a nu mai fi nevoie si instantiez obiectul
De ce e mai bine să folosești obiectul fără să-l instanțiezi?

#21
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Pt ca nu am nevoie sa creez obiectul, aduce mai mult a procedural etc salvare de resurse fara a mai creea un obiect..

Edited by danutz0501, 20 June 2012 - 11:03.


#22
xyv123

xyv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 01.03.2012
Daca crezi ca ai nevoie de un singleton atunci chiar ar trebui sa implementezi un singleton.

#23
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Scuze am modificat postul dupa ce ai postat tu. Dar acelasi lucru il face si clasa mea. Ma asigura ca am 1 singura instanta din clasa care am nevoie. Nu acelasi lucru il face si singleton ?

#24
xyv123

xyv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 01.03.2012

View Postdanutz0501, on 20th June 2012, 12:05, said:

Scuze am modificat postul dupa ce ai postat tu. Dar acelasi lucru il face si clasa mea. Ma asigura ca am 1 singura instanta din clasa care am nevoie. Nu acelasi lucru il face si singleton ?

Un singleton nu e echivalent cu o clasa avand toti membrii si toate metodele statice.
Care este clasa de care ai nevoie si pentru care trebuie sa te asiguri ca ai o singura instanta ? registry ?

Edited by xyv123, 20 June 2012 - 12:08.


#25
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
In software engineering, the singleton pattern is a design pattern that restricts the instantiation of a class to one object.
Sursa wikipedia, asta e singleton , o modalitate prin care poti folosi o singura instanta a unei clase. Trebuie sa fie accesibila global, si singurul lucru care nu il indeplinesc eu e sa se apeleze singura.
Dar ideea de baza asta e 1 clasa 1 obiect, modul in care scriu codul pentru a obtine acelasi rezultat, nu credeam ca e asa important, si ca ramane la latitudinea mea.

Registry e tocmai tentativa mea "jalnica"  :rolleyes: de a reusi sa fac un registry patern, care in acelasi timp sa fie si singleton. Am un array daca pot sa ai zic asa superglobal, in care pot salva
orice (string , obiecte etc)in cazul meu, setarile de configurari globale, si singleton pt bazele de date sa fiu sigur ca folosesc 1 singura instanta, metoda getInstance, cheia array-ului fiind si numele clasei, astfel imi este imposibil sa am 2 instante ale aceasi clase.

#26
xyv123

xyv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 01.03.2012
O clasa singleton poate fi instantiata o singura data.
O clasa care are toti membrii si toate metodele statice nu e nevoie sa fie instantiata deloc. Stilul acesta (totul static) e de fapt procedural.
Un singleton poate fi folosit polimorfic.
O clasa singleton poate implementa o interfata. Codul client poate folosi interfata si nu direct clasa concreta. Respectiva interfata poate fi injectata in codul client,  ceea ce duce la usurarea testabilitatii (de exemplu poti injecta mock-uri). Etc, etc
Deci sunt mai multe diferente. Trebuie sa te decizi daca e bine sa beneficiezi de ele.

Citeste si articolul asta, poate fi util:
http://www.phppatter...gn/the_registry

Edited by xyv123, 20 June 2012 - 13:55.


#27
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Da complicat mai e POO asta, e de ajuns sa inveti un pic ca sa iti dai seama cat de putin sti, cel putin in cazul meu. Ms pt informatii.

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdanutz0501, on 19th June 2012, 21:12, said:

Statice pt a nu mai fi nevoie si instantiez obiectul
Asta era o aberație. Te las pe tine să-ți dai seama de ce.

Eu te-am întrebat în speranța că te prinzi... Fă-ți un bine și învață POO mai întâi, apoi treci la design patterns.

Altfel riști să înveți greșit și design patterns. Că nu poți să ai o varză la fundație (POO) și să te aștepți să înțelegi cum trebuie alte lucruri care se bazează pe acea fundație.

PS: nu o fă pentru că așa a zis OC, că pe OC îl doare-n pix la o adică ce știi sau ce nu știi tu. Fă-o chiar pentru tine.

PPS: Singletons (inclusiv Registry) are bad.

#29
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Ms frumos de raspunsuri , informatii si timp acordat. Oricum tot pe capul vostru vin cand nu o sa inteleg ceva. E total diferit fata de procedural, parca ai invata un alt limbaj.
Sanatate , numai bine.

#30
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

View PostOriginalCopy, on 20th June 2012, 21:52, said:

PPS: Singletons (inclusiv Registry) are bad.

Asa...si asta din cauza ca...?
As prefera raspuns cu trimitere la aplicabilitate practica, pe motiv ca de teorie toti is doxa, dar la practica au ramas la stadiul de 5 linii de cod

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate