Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

barcelona vs venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bruce_lee2007ro

bruce_lee2007ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
Va salut.
Am citit pe aici , cam tot ce tine de Venetia si de Barcelona, si in loc sa ma lamuresc , mai mult m-a pus in cumpana:
As dori sa plec in august in concediu (obligat avion) cu sotia si copilul, si nu ma pot decide.
Daca a fost cineva in vacanta in cele doua locatii, ce mi-ar recomanda: Barcelona sau Venetia?

Va multumesc

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Venetia pute a apa statuta si e mai mult un oras pentru cupluri singure, fara copii.
Barcelona este un oras plin de cultura si cu siguranta sunt mult mai multe de facut si de vazut pentru o familie cu copil, decat sunt in Venetia.
Eu nu am fost in nici unul dintre aceste orase, am vizitat cate ceva la viata mea si de aceea pun accent pe ce ofera orasul/tara decat pe denumire.

#3
bruce_lee2007ro

bruce_lee2007ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
cred ca am omis un lucru foarte important:
noi suntem un cuplu de 44 de ani, si copilul nostru are 15 ani


ps multumesc sandel pentru parere

Edited by bruce_lee2007ro, 12 June 2012 - 21:17.


#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Cine nu vede Venetia odata in viata a trait degeaba. Asa cu apa ei puturoasa si imputita...

Voi realizati ca nu exista ceva similar pe planeta?

Edited by Arkouda, 12 June 2012 - 21:17.


#5
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Am fost în amândouă și dacă ar trebui să aleg între ele, m-aș duce la Barcelona cu ochii închiși! Are și Veneția frumusețea ei, este adevărat, dar Barcelona este din altă clasă, mie unul mi-a rămas la inimă!

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,253
  • Înscris: 05.01.2006
Daca mergi o zi doua atunci mergi in Venetia. Mai mult de 2-3 zile cred ca te plictisesti pe-acolo.
Daca vrei sa stai mai multe zile (o saptamana) atunci mergi in Barcelona unde poti vizita bine vreo cateva zile intregi si prin statiunile de pe langa te poti relaxa la mare.

Bafta!

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,603
  • Înscris: 17.08.2007
La Venetia te duci 1-2 zile si atat, nu poti face un concediu in Venetia. Daca inchiriezi o masina si dupa aceea te plimbi prin zona si te mai duci si pe la Adriatica e ok.
Eu in locul tau as alege Barcelona pentru ca ai ce vizita, marea este aproape si sunt sigur ca si copilul ar aprecia alegerea asta.
Dupa parerea mea august nu este deloc indicat sa vizitezi orase ci sa stai la mare/munte.

Am fost in ambele locatii si in Venezia dupa o zi de bantuiala pe o caldura de iulie-august am crezut ca am sa crap de cald. Personal nu am simtit ca ar puti apa din Venetia dar probabil sunt perioade si perioade si pe la ei.

Votez ptr Barcelona !

PS. toate sfaturile ti le-am dat din experienta si greselile personale
PS2: asta nu inseamna sa nu ai Venetia pe lista ptr viitor.

Edited by atupi, 12 June 2012 - 22:31.


#8
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Eu locuiesc in Barcelona si iti pot spune ca este un oras foarte frumos, cu multa cultura, multi vizitatori din toate tarile, cladiri unice, privelisti minunate. Marea este chiar langa. Copilului tau sigur i-ar placea sa mearga in portul olimpic sau la Sagrada Familia.

#9
bruce_lee2007ro

bruce_lee2007ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
va multumesc pentru sfaturile date. Am gasit 2 oferte ca sa spun asa tentante. Azi ma voi duce la agentie sa ma informez mai pe larg pentru ambele variante.
Cele 2 oferte sunt:  (voi pune print screen, ca sa nu comit vreo infractiune cu reclama)

VENETIA-VERONA-PADOVA MURANO-BURANO-Lido di Jesolo 6 zile

http://img339.images...12/snap0302.jpg

Attached File  snap0302.jpg   133.33K   24 downloads


si varianta
Barcelona cu cazare in Costa Brava

http://img823.images...51/snap0305.jpg

Attached File  snap0305.jpg   167.28K   21 downloads

#10
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
On topic: Barcelona, categoric. Nu te poti plictisi in orasul ala

Off topic: de ce nu incerci sa iti iei singur si cazarea si avionul? Eu zic ca 100% vei iesi mai ieftin :)

#11
bruce_lee2007ro

bruce_lee2007ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010

 FireSky, on 13th June 2012, 16:24, said:

On topic: Barcelona, categoric. Nu te poti plictisi in orasul ala

Off topic: de ce nu incerci sa iti iei singur si cazarea si avionul? Eu zic ca 100% vei iesi mai ieftin :)
Pai in primul rand , cred ca nu m-as descurca. Limba spaniola imi este total straina, iar engleza e destul de saraca.
Eu speram sa ma bazez pe ghid, macar pentru lucrurile elementare.

#12
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Asta ultima cu Barcelona care ai arata-o include si Port Aventura. Cred ca e cel mai tare parc de distractii din europa. Eu am fost odata si e super frumos. In Costa Brava este superb iar manastria Montserrat, o sa vezi cat de sus este. Toate sunt departe de orasul Barcelona sa stii, spre exemplu Port aventura cam la 40-50km

#13
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

 sandel_u, on 12th June 2012, 22:10, said:

Venetia pute a apa statuta...

Eu nu am fost in nici unul dintre aceste orase...

Cum Doamne iarta-ma poti spune despre Venetia ca pute daca nici macar n-ai fost?! Inteleg, frumos/urat iti dai seama ca e din poze, dar simtul olfactiv de unde il deduci?! Esti vreo persoana din aia care crede tot ce aude sau ai un miros atat de dezvoltat incat poti mirosi la mii de km departare? Induci oamenii in eroare de-am boulea, tragand concluzii din auzite

In alta ordine de idei, Venetia este fascinanta, nu pute a apa statuta ci are o mireasma doar a ei, iar insulitele din jur sunt absolut fermecatoare. Dar, pentru mai mult de 4 zile as alege si eu Barca!

#14
bruce_lee2007ro

bruce_lee2007ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
Gata. Am citit parerile voastre si m-au convins:

BARCELONA

Am luat bilete cu plecare din 9 august, la Costa Brava

Multumesc celor care m-au ajutat, ramane ca eu sa vin cu pozele.

cu respect

#15
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008

 bruce_lee2007ro, on 17th June 2012, 14:03, said:

Gata. Am citit parerile voastre si m-au convins:

BARCELONA

Am luat bilete cu plecare din 9 august, la Costa Brava

Multumesc celor care m-au ajutat, ramane ca eu sa vin cu pozele.

cu respect
Concediu placut!...sigur nu o sa regreti ca ai ales Barcelona (chiar daca locul de cazare nu e chiar in Barcelona si asta implica cateva ore bune pierdute...nu am citit cate zile o sa stati dar sper sa  fie suficiente ca sa vedeti macar cele mai importante obiective).dar pentru viitoarele concedii nu stergeti cu totul de pe lista Venetia...nu exista termen de comparatie intre cele doua orase...In Barcelona am fost in iulie,in Venetia am fost si in iulie si in noiembrie.Pentru ca despre Barcelona in curand o sa ai propria parere,nu pot sa spun decat ca este pacat ca macar o data in viata sa nu  vezi si Venetia cu toate insulitele din jur...este altceva iar 5 zile nu mi-au fost suficiente ca sa vad tot ce mi-am propus.

#16
bruce_lee2007ro

bruce_lee2007ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
Intentia noastra e sa stam cam 7 zile. Si bineinteles ca la anu va fi Venetia. Nu o vom "ierta".

DOar ca: azi am avut o surpriza neplacuta. M-au sunat de la agentie sa imi spuna ca mai trebuie sa achit 120 euro (40 de pers) pentru avion, pentru ca agentia nu a avut destule locuri la avion pentru excursie (adica pret de grup), si a trebuit sa mai suplimenteze locuri la avion, ceea ce a facut ca biletul sa fie mai scump cu 40 euro. Cu alte cuvinte ei s-au gandit la o anumita proportie autocar/avion, si se pare ca cererea la avion a fost mai mare ca la autocar.
Logic ca nu e vina noastra, mai ales ca noi am achitat jumatate din pretul excursiei (adica 1000 euro), deci am considerat ca am batut palma si targul incheiat. Acum, nu ar fi problema prea mare de 120 euro, dar mi-a scazut increderea. In plus as dori sa stiu care ar fi diferenta dintre asistenta turistica, si ghid, pentru ca aici e asigurata doar asistenta turistica.  As dori sa stiu din experienta voastra , ca la agentie mi-au spus ca nu e nici o diferenta, doar ca ei nu au acces in obiectivele turistice (gen anumite catedrale, muzee etc)

#17
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Personal habar n-am cum e cu chestiile astea, gen "asistență turistică"...întotdeauna am preferat mersul pe cont propriu! Mă duc unde vreau, mă opresc unde vreau, stau cât vreau...fără orare, fără îngrădiri, fără limite de timp... Barcelona nu a făcut excepție de la această regulă, pur și simplu am luat harta orașului de la hotel și niște încălțări comode în picioare...iar restul e istorie, sau dacă vrei, amintiri de neuitat!

#18
bruce_lee2007ro

bruce_lee2007ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
Deci pana la urma mi-am retras banii de la acea agentie, din mai multe motive. Motivul principal a fost legat de cazare. Din ce m-am documentat din forumuri / review-uri, cazarea era destul de slaba, in plus nu aveau ghid. Asistenta turistica era ceva de genul ca era cineva care te putea indruma ce si cum sa vizitezi, sau cum puteai ajunge. Problema este ca pana azi nu au putut sa ne asigure ca "ghidul" era vorbitor de limba romana. Pentru mine era cel mai important. In plus mi-am pierdut increderea in ei  ca mi-au solicitat niste bani, pentru ca ei nu si-au facut temele corect. Eu inteleg ca atata timp cat scrie un pret pe un produs, trebuie sa iti onorezi comanda, mai ales ca achitasem. Trecand peste problemele mele, ajungem si la partea buna:
Am achitat biletul la un circuit la Barcelona cu cazare in Barcelona si cu ghid roman.

Quote

» Plecari: 03.Aug.2012 » Transport: cu Avion
» Durata: 6 zile »
» Categorie cazare 3*


» Traseu: BARCELONA – ANDORRA – VALENCIA

ZIUA 1 – Vineri, ora 6, intalnire cu ghidul roman la Aeroportul Baneasa - check in BLUE AIR pentru destinatia Barcelona. Decolare la ora 7.55, sosire la ora 10.20 in Barcelona. Tur cu autocarul pe traseul : Portul Olimpic, casele Gaudi, Piata Spaniei, Stadionul Camp Nou, Montjuic, Piata Cataloniei cu popas (o ora) la Sagrada Familia. Transfer la hotel. Timp liber. Promenada pe RAMBLAS. Posibilitate de plaja si baie in mare. Cazare in Barcelona.
ZIUA 2 (mic dejun). Se viziteaza: Acvariul, Muzel PICASSO, Parcul GUELL si urcare pe Montjuic. Posibilitate de plaja si baie in mare. Cazare in Barcelona.
ZIUA 3 (mic dejun). Optional (50 € - daca se achita la agentia din Romania cu minim 21 zile
inaintea plecarii sau 60 € - daca se achita in excursie), excursie la Manastirea MONSERAT, apoi Turul Andorrei pe ruta Berga – Cerdanya – Martinet – Arcavel – capitala Andorra La Vella (popas 2 ore pentru shopping) – Soldeu – Puigcerda – Berga. Cazare in Barcelona.
ZIUA 4 (mic dejun). Excursie cu trenul sau autobuzul local pe COSTA BRAVA / MARESME, in
statiunile BLANES si CALELLA. Posibilitate de plaja si baie in mare. Cazare in Barcelona.
ZIUA 5 (mic dejun).Deplasare (350 km) la Valencia–vizita centrul istoric si zona numita orasul
artelor si stiintelor. Timp liber. Transfer la aeroport.
ZIUA 6–Miercuri. Decolare din Valencia la ora 2.50. Sosire in Bucuresti la Aeroportul Baneasa,
ora 07.


Servicii incluse:
PRETUL INCLUDE : ● servicii ghid roman;
• transport avion Bucuresti – Barcelona/Valencia – Bucuresti;
• 4 cazari cu mic dejun in hotel de 3***;
• transport cu autocar 2**cu aer conditionat pentru tur oras (ziua 1) si excursia la Valencia (ziua 5);


Pretul nu include biletele de intrare pt vizitarea obiectivelor turistice(muzee, asezaminte de cult, etc.)si nici ghizii pt. acestea


Vom schimba ziua a 4-a, si vom merge la Portaventura.

Oferta cu pozele ramane valabila. Dupa vom posta pozele.

cu respect

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate