Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

scule profesionale si semiprofesionale

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
zoran08

zoran08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2008
Salutare,  

Am gasit link-uri cu desene tehnice si scheme pentru diferite scule si unelte si m-am gandit ca pot folsi cuiva;

Bosch (linia verde, semiprofesionala): link
Bosch (linia albastra, profesionala) : link


Hitachi: link;            
Adobe SVG Viewer se poate descarca d'acii: link


Cine mai are astfel de link-uri ar fi bine sa le puna aici.
Pentru scule Stihl si Viking n-am gasit nimic pe net dar cine are nevoie de desene poate sa-mi ceara pe PM sau aici.

Sanatate!

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
La Makita parca e tot la fel ca la Bosch.
Verde - semiprofesional
Albastru - Profesional.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Bosch verde este hobby nu semipro.
Bosch albastru este gama profesionala, si o parte mica din scule sunt industriale.

Makita face numai scule industriale si sunt colorate la fel, in general cyan, dar mai sunt si albe, si rar chiar si alte culori - in general pt. piata din state sau japan.

Hitachi mai are gama hobby si gama industriala, insa sunt verzi ambele.

Hilti sunt in general doar rosii si tot doar industriale, dar mult mai scumpe.

Tehnologia este asemanatoare intre ele.
La rotopercutante Hitachi este un fir de par mai rapida decat Makita, care la randul ei este f. putin mai rapida decat Hilti, insa tehnologia fiind cam la fel, rezulta ca Hitachi este mai fortat si o idee mai putin fiabil. Makita este la mijloc, si avand si discounturi mari, este de departe cea mai buna alegere, cel putin la sculele care exista in gama de interes.
Bosch albastru - gama industriala - care are doar cateva scule ce trebuie alese cu mare atentie dintre celelalte albastre !!!, este sub cele de mai sus si la viteza si la fiabilitate, dar diferentele sunt destul de mici, uneori insignifiante daca nu este vorba de o competitie.

DeWalt (galben cu negru) este mult sub cele de mai sus, iar comparatile de pe youtube sunt absurd de penibile, deoarece se aleg scule din game evident si flagrant diferite. Daca ar compara scule dintr-o gama asemanatoare, s-ar vedea imediat ca sunt mult in urma la performanta.
Iar cea mai mare diferenta este la fiabilitate - practic Dewalt nu prea are scule decat hobby si semipro, nici vorba de industriale ( poate doar la ceva f. specializat si agabaritic...)

Alte scule industriale f. bune, poate chiar mai bune, sunt Atlas copco, insa in general sunt superspecializate.
Au si gama electrica si gama pe acumulatori, insa in general sunt cunoscuti pt scule pneumatice.
La pneumatice mai sunt in varf ingersoll rand.
Industriale superspecializate are si Makita, dar trebuie sapat putin dupa ele - oricum sunt doar exclusiv pt fabrici, au cuplu setat cu cheie speciala, etc.

Edited by loock, 10 June 2012 - 15:19.


#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Bune link-uri, mulțumim!

#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

 loock, on 10th June 2012, 14:00, said:

Alte scule industriale f. bune, poate chiar mai bune, sunt Atlas copco, insa in general sunt superspecializate.
mai bune decat ce?

din intamplare lucrez cu scule Atlas Copco: compresoare, polizoare unghiulare, masina de gaurit, masina de gaurit (cu baterie), sunt niste scule bune la fel ca altele din gama profesionala si nimic mai mult, spun asta pe baza experientei mele nu a lecturii sau youtube sau alte surse de informare

#6
zoran08

zoran08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2008
Si eu am reparat cateva scule pneumatice Atlas Copco, sunt bune dar scumpe si la nivel de hobby nu cred ca le foloseste cineva.
Desenele pentru Atlas Copco se gasesc chiar pe site-ul lor.

Sanatate!

#7
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Bosch isi imparte sculele in doua: hobby si pentru industrie.
Cele pt industrie, unele dintre ele au variante heavy duty care insa eu le consider specializate deoarece nu multi sunt dispusi sa lucreze cu o scula cu mai grea.
De ex la bormasini cu acumulator, acestea heavy duty au angrenajul metalic, pe cand cele standard duty, il au partial metalic. La fel se intampla si la Makita.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Scule Atlas Copco am folosit doar electrice pe fir.

Pneumatice am folosit doar Ingersoll Rand si Makita dintre marcile mentionate, plus altele de alte marci - care au mai putina legatura cu sculele electrice, cu care am de-a face in general.

Am folosit toate marcile mentionate de mine, plus altele, cu multe modele si pt. multe aplicatii, in general majoritatea electrice cu fir, sau cu acumulatori industriali, insa nu sunt muncitor sau montajist, ci designer, deci utilizarea mea directa nu a atins un nivel industrial.

Am insa feedback din fabricile cu care lucrez, pe modele, utilizate clar industrial, si bazat pe multi ani de experienta si utilizare cu anumite modele in parte, deci am avut cum sa-mi formez o opinie foarte-foarte-foarte bine bazata, cunoscand foarte bine inclusiv felul particular de utilizare si intretinere, cat si servece-ul cerut de ele, cu toata istoria detaliata.

Avand in vedere ca am eliminat de multi ani DeWalt din productie, si de asemenea avand in vedere ca utilizarea se face corespunzator si cu simtul raspunderii - simt motivat in mod special ;) , cat si avand in vedere ca scule Bosch aleg doar exclusiv modele industriale, si exact potrivite pt. operatia necesara, nu prea am probleme cu fiabilitatea.
De fapt, numai la Bosch industrial am avut nevoie obligatoriu de service....

Am scule Makita facute in China, (nu in Japan, USA, UK, RO, etc... ), care au fost utilizate absolut industrial, si nu au cerut obligatoriu service nici dupa 5 ani si 30-40 K gauri in beton, de fiecare scula ( HR 2440 si 2450); sigur, frumos era sa fie macar unse, insa nici macar de asta nu au avut parte, dar altfel au fost protejate cat de cat de praf, de lovituri, au fost sterse....
Am si DF 6270 cu acc. de 2 Ah NiCd cu tehnologie de membrana preluata de la LiPo, de care sunt extrem de multumit, cat si DF 6271, DF 330 si DF 030 - ultimele aduse de afara, pt. ca importatorul oficial din RO, probabil vrea sa para mai prost, si nu aduce, chit ca se gasesc peste tot in alte tari, inclusiv in Moldova si Ungaria, si chit ca Bosch are bine-merci unul sau chiar doua modele echivalente si pe piata din RO, si chit ca modelul Makita DF 030 a aparut de 2 ani.
Am multe alte scule Makita, inclusiv pendulare, freze, circulare, bormasini cu fir, etc., si nu am probleme cu ele, chit ca sunt utilizate industrial 12 din 24 de multi ani de zile; unele au chiar 8-9 ani, ba chiar si 12 ani la unele; Am chiar 2 bormasini care implinesc in curand 21 de ani, insa acestea din urma nu au fost folosite in regim tocmai industrial.

La cele cu acumulator trebuie atentie deosebita, sa nu fie setat aiurea limitatorul de cuplu in puncte moarte, sau sa nu fie lasati acumulatorii in frig iarna in duba - insa aceasta atentie se cere la orice marca.

Edited by loock, 11 June 2012 - 17:46.


#9
zoran08

zoran08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2008
Despre Metabo nu zice nimeni nimic? Cred ca se "invart" pe langa Bosch, Makita, Hitachi etc.
Un site pentru desene este aici: link , dar nu merge pentru toate modelele.
Eu am avut pe mana cateva masini de gaurit si polizoare, par bine lucrate dar poate sunt useri ce stiu mai multe  despre sculele Metabo.

Sanatate!

#10
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

 dan210, on 10th June 2012, 22:35, said:

mai bune decat ce?

din intamplare lucrez cu scule Atlas Copco: compresoare, polizoare unghiulare, masina de gaurit, masina de gaurit (cu baterie), sunt niste scule bune la fel ca altele din gama profesionala si nimic mai mult, spun asta pe baza experientei mele nu a lecturii sau youtube sau alte surse de informare

Abslout de acord. Unde mai pui ca Atlas a "rebranduit" - de fapt a comandat la Bosch unele rotopercutoare. Cred ca Atlas a ales o cale logica - produce scule cu cerere mare, insa ca sa aiba un paletar complet, cumpara scule bune de la altii cerand o carcasa speciala...

Atlas, dupa cate stiu eu, e autoritate in scule de constructii infrastructura (inclusiv compresoare industriale). Nu cred ca o bormasina electrica de ex e core business pt ei.


 loock, on 11th June 2012, 18:28, said:

[...]
cat si avand in vedere ca scule Bosch aleg doar exclusiv modele industriale, si exact potrivite pt. operatia necesara, nu prea am probleme cu fiabilitatea.
De fapt, numai la Bosch industrial am avut nevoie obligatoriu de service....
[...]

Am scule Makita facute in China, (nu in Japan, USA, UK, RO, etc... ), care au fost utilizate absolut industrial, si nu au cerut obligatoriu service nici dupa 5 ani si 30-40 K gauri in beton, de fiecare scula ( HR 2440 si 2450); sigur, frumos era sa fie macar unse, insa nici macar de asta nu au avut parte, dar altfel au fost protejate cat de cat de praf, de lovituri, au fost sterse....


Mai sa fie... Experienta mea si cu Bosch si cu Makita e limitata, insa modelele cu care am lucrat le-am desfacut, analizat si comparat.

Parerea mea e ca intre GBH 2-26 DFR si Makita 2470T (ambele utilizate in santier) treaba sta asa:

Makita e mai rapida (impact mai mare) primele 1000-2000gauri.
Bosch pleaca mai slab (cadenta percutie mai putin deasa) insa rezista mai bine.

Diferente la nivel de constructie sunt, si aici Bosch mi se pare mai corect facut - Makita are mai mult plastic, lagarele mai slabe un pic.

Ambele trebuie intretinute. Cred ca glumesti cand spui ca 30.000- 40.000 gauri... poate in plastic, nu in beton. Dupa 2000 gauri date in caramida si beton (preponderent caramida - veche), Makita a avut nevoie de oringuri noi, de o pilire a cuiului percutor, si mandrina SDS a inceput sa aiba joc.

Bosch-ul a fost inca OK - se simtea prin comparatie (la inceput Mak perfora mai repede, apoi, Bosch era mai rapid). Asa ca 30.000 gauri fara reparatie???? Nu cred.

Mai am un GBH4 DFR, care a avut probleme dupa ce-a fost dus in service la revizie - a fost uitata o saiba distantiera (cred ca omul a crezut ca e in plus) - erau 2 in total - ceea ce a uzat o roata si un pinion. L-am desfacut, am schimbat doar roata (deh, roman carpaci), am cumparat saibele distantiere (sunt 3 marimi), am schimbat uleiul, si merge si azi fara probleme... la GBH 4 insa, se simte diferenta - dupa peste 2000 gauri, e ca in prima zi. Am kitul de reparatie, dar cum nu scapa ulei, nu am schimbat. Doar cuiul percutor a fost pilit o data.

Personal, prefer Bosch, pt ca e mai fiabil. Makita e mai ieftina la piese fata de Bosch - ce am vazut eu ca trebuie costa cam 70% din piesa Bosch. Insa, prea mult plastic...

Mai am un flex Makita care a rezistat eroic, insa sunt 2 alte Makite care s-au dus, in conditii crunte (ambele la taiat de caramida)... cel mai urat s-a dus unul la care s-a rupt un arculet la portperii - s-a dus si rotor, si stator. Practic cand a picat, e de aruncat la gunoi.

Chestia cu Bosch albastre "industriale" e - cred eu - poveste... daca in gama Bosch sunt prezentate ca profesionale, asta e. Ce diferenta e intre profesional si industrial? Imi aminteste de intamplarea cu austriacul - facea tot ce se poate, si seful - un neamt - spunea numai "gut". Austriacul suparat - ce trebuie sa fac pt "sehr gut"? La care neamtul - noi folosim numai "gut". Cum sa fie bine si foarte bine? Daca bine e bine, atunci ce rost mai are foarte bine? Asa si cu tine.... profesional = industrial. Restul e marketing.

Intr-adevar, Metabo sunt chiar scule bune.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pe vremea cand BOSCH exprima clar si oficial distinctia dintre game ( inceputul anilor '90), afirmatia reprezentantilor lor, era ca sculele lor industriale sunt garantate 10 ani 24/24 non-stop.

GBH 2-26 este dintre cele bune, mai am si eu doua, insa au avut nevoie de service.

Legat de impact, chit ca este mai lenta scula asa, sincer prefer Bosch aici, deoarece impactul de 2,7 J de la Makita, face gauri cam largi...

Per ansamblu insa, personal am avut mult mai putine ( spre deloc) probleme cu Makita.
Am o echipa care lucreaza cu Bosch, si altele cu Makita.
Am mai spus, la Makita este si avantajul ca sunt des oferte cu discount semnificativ, si se pot lua sculele aproape la jumatate din pretul celor Bosch.

Nu am 2470 cu sau fara T.
Teoretic ei zic ca este mai rezistent, facut sa tina si la daltuire, etc.
Practic insa, am un HR 2440 si un HR 2450 care au dat 40 K gauri fara service, si merg f. bine si acum.
Gaurile au fost date 95 % in beton dur ( 400 si incarcat cu pietre) asa cum se purta in general la blocurile vechi comuniste din Bucuresti. Spirale originale Makita si Bosch, de 10, 8, si 6. Doar extrem-extrem de rar am dat gauri de 12, si atunci puteam sa scot aproape fara sa simt, pretul sculei dintr-o singura manopera... :), insa nu a fost inca nevoie.

Edited by loock, 29 June 2012 - 15:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate