Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

inegrire ulei logan

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu cred ca e relativ de la sofer la sofer ce inseamna innegrirea. Nu cred ca exista nici mama uleiului long life ca dupa 15.000 km sa fie galben inchis sau maro deschis. Daca vrei sa compari uleiul scoate 2-300 de ml intr-o sticla transparenta de la tine si de la vecinul care zice ca nu i se innegreste si compari. In uleiul de motor se intampla anumite reactii la temperatura mare si invariabil isi schimba culoarea. Acum daca se schimba in 100 de km e clar ca motorul e plin de rahaturi, insa in cazul tau e doar innegrirea normala.

#20
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
E pisibil sa se inegreasca de la subturare? Zafira aia era subturata la greu (o conducea taica-miu care era obsedat de consum, drept dovada a reusit sa-i faca muci catalizatorul in 30 k km).

#21
adriangtd

adriangtd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.06.2012
sincer maniera de utilizare am mai descris-o la 3000rpm nu este o conducere sportiva dar in tot cazul subturata nu este

#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostRealThing, on 12th June 2012, 10:58, said:

Nici la mine nu se inegreste uleiul, ci se face maroniu (la ambele benzinare, Honda si Mini One). Singura benzinara la care am vazut uleiul negru taciune a fost la un Zafira cu motor de 1.6 ecotec, insa la acea masina se schimba uleiul la 20k km.

ia puneti o poza sa nu mor prost. n-am auzit n-am vazut si n-are nici un sens sa se faca maroniu.
daca apare asa ceva ma duce cu gandul la rugina in ulei curat... n-are nici o logica...

View Postadriangtd, on 13th June 2012, 00:23, said:

sincer maniera de utilizare am mai descris-o la 3000rpm nu este o conducere sportiva dar in tot cazul subturata nu este

dac-o tii in trafic la stopuri la 900 de ture apoi ii dai pana la 2000 pentru 2 minute s-o readuci inapoi la relanti pentru 5 minute...

#23
adriangtd

adriangtd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.06.2012

View Posttsunnami, on 12th June 2012, 08:21, said:

e prima data cand imi e dat sa citesc asa ceva.
sau poate merge cu bio-gaz
bravo bravo aveti dreptate singura masina la care am vazut ulei curat ca cel nou a fost un Logan cu gpl  fabrica

#24
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Posttsunnami, on 13th June 2012, 00:28, said:

ia puneti o poza sa nu mor prost. n-am auzit n-am vazut si n-are nici un sens sa se faca maroniu.
daca apare asa ceva ma duce cu gandul la rugina in ulei curat... n-are nici o logica...

Acum daca tot ceri, macar fii explicit: vrei poza mea maroniu, sau a uleiului, si de la care?

#25
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostRealThing, on 13th June 2012, 01:09, said:

Acum daca tot ceri, macar fii explicit: vrei poza mea maroniu, sau a uleiului, si de la care?


ouch...

#26
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ce naiba ca doar eu verific uleiul si la mine si la parinti si inca vad diferenta dintre maroniu si negru.
La schimbul de 1 an la mine uleiul e intotdeauna mai deschis la culoare decat la Astra parintilor chiar daca fac de 2 ori mai multi km. La mine Total, cica un ulei nu cine stie ce iar la Astra ulei GM.
Culoarea e aia care se vede pe servetel alb la a 2a "inmuiere" a jojei.

Regimul de turatie ceva mai variat la mine, cateodata subturat, alta data supraturat. Cu Astra se merge ceva mai corect.

Edited by undercoverbrother, 14 June 2012 - 19:18.


#27
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttsunnami, on 13th June 2012, 00:28, said:

ia puneti o poza sa nu mor prost. n-am auzit n-am vazut si n-are nici un sens sa se faca maroniu.
daca apare asa ceva ma duce cu gandul la rugina in ulei curat... n-are nici o logica...
Avensis 1.8vvt-i, ~6000km de la schimb, ulei Toyota 5w30, condusa in general "subturat" ar zice unii (intre 1700 si 3000rpm).
Precizez ca saptamana trecuta a avut parte de niste drumuri pe autostrada Bucuresti - Pitesti+dealul negru unde a vazut ture peste 3000 rpm inclusiv o sesiune de "dezmortire" la 210km/h, pentru vreo 10km, pe autostrada.

Attached Files


Edited by closchkutza, 15 June 2012 - 14:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate