Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

DNS Vs. Metropolis!?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Cu tot respectul, daca 4km inseamna mult ptr. mers cu bicicleta la serviciu + inca 4km la intoarcere, atunci nu vad rostul unei biciclete ptr.... sa zicem 1km dus-intors.
Eu merg cat se poate de lejer 5km, fara sa transpir sau sa fortez. De abia apuci sa pedalezi 15 min. ca ai si ajuns.

In ce priveste pliabilele, cele bune sunt scumpe (ptr. mine! - adica peste 2.000 lei), iar cele ieftine sunt proaste si chiar periculoase.

Parerea mea!

#20
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postdan_slack, on 4th June 2012, 22:33, said:

Cu tot respectul, daca 4km inseamna mult ptr. mers cu bicicleta la serviciu + inca 4km la intoarcere, atunci nu vad rostul unei biciclete ptr.... sa zicem 1km dus-intors.
Eu merg cat se poate de lejer 5km, fara sa transpir sau sa fortez. De abia apuci sa pedalezi 15 min. ca ai si ajuns.

In ce priveste pliabilele, cele bune sunt scumpe (ptr. mine! - adica peste 2.000 lei), iar cele ieftine sunt proaste si chiar periculoase.

Parerea mea!
mama...ce mai mergeau pegasurile alea vechi :roflmao:  tre sa mearga si astea ieftine

#21
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View Postbilibistrocizel, on 4th June 2012, 23:37, said:

mama...ce mai mergeau pegasurile alea vechi :roflmao:  tre sa mearga si astea ieftine
Eu am avut un Pegas Camping pliant vreo 15 ani...
Bicicleta respectiva era pliata doar in cazuri exceptionale, nicidecum de doua ori pe zi. Si mai era si foarte grea...

Iar pe vremea aceea maieurile si baschetii chinezesti erau super-calitative!
Tu ti-ai lua (si ai folosi) o motocicleta sau o masina chinezeasca IEFTINA?!

Am vazut prin hypermarketuri scutere (banuiesc ca sunt chinezesti) la 2.000 lei, adica ceva mai ieftine decat o bicicleta de calitate medie/buna (nu de top).
Sincer, mi-ar fi teama sa plec la drum cu o asemenea "scula"...

Dan

#22
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postdan_slack, on 4th June 2012, 22:44, said:

Eu am avut un Pegas Camping pliant vreo 15 ani...
Bicicleta respectiva era pliata doar in cazuri exceptionale, nicidecum de doua ori pe zi. Si mai era si foarte grea...

Iar pe vremea aceea maieurile si baschetii chinezesti erau super-calitative!
Tu ti-ai lua (si ai folosi) o motocicleta sau o masina chinezeasca IEFTINA?!

Am vazut prin hypermarketuri scutere (banuiesc ca sunt chinezesti) la 2.000 lei, adica ceva mai ieftine decat o bicicleta de calitate medie/buna (nu de top).
Sincer, mi-ar fi teama sa plec la drum cu o asemenea "scula"...

Dan
da-o naibii..ca-i o bicicleta destul de simpla(genu care il vrea el) nu prea are ce sa se strice la ea


Cu Stima

#23
RegeleLeu

RegeleLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 15.05.2012

View Postbilibistrocizel, on 4th June 2012, 17:12, said:

din ce vad eu din poze,pinionu e de 18,foaie medie,ar trebui sa mearga binisor

Să sperăm.
Ps: Cred că o să "pândeș" pe cineva prin parc cu pliabila și o să îi propun dacă mă lasă să fac și eu o tură/probă: Cam ciudată cererea(zici că este faza cu furat telefonul) dar sper să fiu lăsat să merg 100m cu ea.

View Postgxg88, on 4th June 2012, 18:36, said:

Omule, 4 km ii poate face oricine mai are o urma de sanatate in el, PE JOS.
Cu o bicicleta d-aia ii parcurgi in maxim 20 min (daca te si opresti pentru poze...  :rolleyes:)

Apoi, incearca sa cumperi ceva de la o firma cu reputatie, chiar daca costa mai mult.
La stifturi este imposibil sa faci un reglaj ca lumea, iar daca, totusi, ai reusit, atunci o sa se duca naibii dupa o zi. O sa ti se ia de biciclat in felul asta.  Bani oricum cheltuiesti, asa ca de ce sa nu cheltuiesti o suma modica pe CEVA, in loc de o suma mica pe NIMIC?

I-o face și pe jos... nu asta este problema: Ideea este să nu cheltuiesc 550 de ron și bicicleta aia să meargă un "picuț" mai rapid ca mersul pe jos, încerc să spun că vreau să știu că sigur o să se vadă la "timpul" economisit: nu doar la bugetul cheltuit.

View Postlawrence38, on 4th June 2012, 19:43, said:

S-ar putea sa nu ai voie nici cu aia mica in autobuz, astea nu sunt biciclete pliabile ci doar "mini" ca sa le zic asa. Aia care au folosit cuvantul "pliabil" pe website-ul ala sunt niste idioti. Ca sa fie pliabila trebuie sa se "plieze" ceva la ea, nu doar sa poti cobora coarnele/saua, asta poti face aproape orice bicicleta. Nu stiu daca in ROmania sunt prin orase autobuze care sa aiba "rack" de biciclete in fata, ma indoiesc, aia este de obicei solutia cea mai acceptata.

Uite asa arata biciclete pliabile (unele sunt denumite si "de buzunar" , pe buna dreptate  :lol: :   (ultimul model mi se pare cel mai interesant si "normal")

Aia la 20 de mil(mărime normală) mi-a părut perfect pentru ce caut eu: Doar că bugetul este de vreo 3 ori mai mare.

View Postcuculili, on 4th June 2012, 22:28, said:

Se pliaza pe la mijloc ambele.
In poze a prins chiar cu pedala in dreptul cuplei.
Da: Se pliază + cred că în unele autobuze(și zile) poți merge cu ea deschisă.

View Postdan_slack, on 4th June 2012, 23:33, said:

Cu tot respectul, daca 4km inseamna mult ptr. mers cu bicicleta la serviciu + inca 4km la intoarcere, atunci nu vad rostul unei biciclete ptr.... sa zicem 1km dus-intors.
Eu merg cat se poate de lejer 5km, fara sa transpir sau sa fortez. De abia apuci sa pedalezi 15 min. ca ai si ajuns.

In ce priveste pliabilele, cele bune sunt scumpe (ptr. mine! - adica peste 2.000 lei), iar cele ieftine sunt proaste si chiar periculoase.

Parerea mea!
Nu am mai mers de prin 90 cu bicicleta cu roata mică - în 90 aveam un pegas care mergea destul de bine/rapid.
Cu a mare nu am dubii că faci repede o asemenea distanță - cu a mică sunt rezervat că o să poți scoate un timp asemănător celei de 2.8 la roata.

View Postbilibistrocizel, on 4th June 2012, 23:37, said:

mama...ce mai mergeau pegasurile alea vechi :roflmao:  tre sa mearga si astea ieftine

Pegas am căutat și eu să cumpăr acuma: Nu am găsit nimica într-o stare acceptabilă: Oricum pegasul de l-am avut nu cred că a fost pliat vreodată.

View Postdan_slack, on 4th June 2012, 23:44, said:

Eu am avut un Pegas Camping pliant vreo 15 ani...
Bicicleta respectiva era pliata doar in cazuri exceptionale, nicidecum de doua ori pe zi. Si mai era si foarte grea...

Iar pe vremea aceea maieurile si baschetii chinezesti erau super-calitative!
Tu ti-ai lua (si ai folosi) o motocicleta sau o masina chinezeasca IEFTINA?!

Am vazut prin hypermarketuri scutere (banuiesc ca sunt chinezesti) la 2.000 lei, adica ceva mai ieftine decat o bicicleta de calitate medie/buna (nu de top).
Sincer, mi-ar fi teama sa plec la drum cu o asemenea "scula"...

Dan
Una normală ca Metropolis aia simplă parcă ar merge: Cealaltă cu schimbător/arc și restul "modificărilor" la cadru nu prea m-ar tenta.

View Postbilibistrocizel, on 4th June 2012, 23:59, said:

da-o naibii..ca-i o bicicleta destul de simpla(genu care il vrea el) nu prea are ce sa se strice la ea


Cu Stima
La a simplă parcă îmi sare și mie ideea: DHS are prea multe puse pe ea.

#24
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Și eu sunt de părere să nu te mai chinui cu autobuzul ci cauți mai degrabă ceva cu roți de 28". Pe foaia mare și undeva pe la mijlocul pinioanelor (viteza 4-5 din 7) scoți 20 km/h pe plat fără să te forțezi absolut deloc. Drumul de 4km îl vei face în maxim 20 de minute, mai mult vei sta la semafoare decât pe drum.

Găsești biciclete cu roată de 28" și la SH și noi foarte ieftine. Un Riverside 1 din Decathlon e 700 și ceva de lei, sau găsești la SH începând de la 300 de lei.

#25
RegeleLeu

RegeleLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 15.05.2012
Să îți spun ceva simpatic: Cred că o să îmi cumpăr două biciclete:
- Pliata pentru ce îmi trebuie mie.
- Una normală pentru când vreau să merg la un parc mai apropriat.
Momentan mergem pe Bicicletă pliabilă că are prioritate din cauza la meteo(ploua de luna trecută - pe bicicletă mă făceam praf + la cât a fulgerat seara trecută: Chiar nu știu dacă aveam curaj să merg cu un cadru de fier pe ploaia aia de fulgere).

#26
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu prea înțeleg cum te ajută bicicleta pliabilă ca să nu te stropești sau cum te apără de fulgere. Dacă vrei să spui că atunci când plouă lași bicicleta acasă, asta poți face cu orice bicicletă. :)

De stropit nu te stropești dacă ai apărători și pelerină. Cam singura problemă e acolo unde se înfundă canalizarea și se formează bălți, dar aia nu e o situație normală (nu că nu s-ar întâmpla...)

Fulgerele nu lovesc nimic de pe sol pentru că sunt descărcări între nori, cred că te referi la trăsnete. Dar e aproape imposibil să fii lovit de trăsnet în oraș pentru că ai în permanență în jur structuri mai înalte decât tine care ar canaliza un eventual trăsnet (clădiri, stâlpi, fire, chioșcuri, copaci etc.)

#27
RegeleLeu

RegeleLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 15.05.2012
Păi nu iau bicicletă și merg cu autobuzul... așa mă ajută.
La ce fulgere au fost seara trecută la mine în oraș... nu mă urcam pe bicicletă(de orice fel).
Bicicleta pliabilă o să fie folosită pe o distanță mai mică VS. 4-5kM toată distanta + o porțiune de peste 500m este în pantă - pantă mare de majoritatea coboară și urcă cu bicicleta de coarne.
Dacă era distanta dreaptă nu mai apărea discuția de bicicleta pliantă + aici vorbim de un drum european pe care toată lumea circula cu vreo 100Km la oră: Nu este drum de oraș să meargă lumea cu 50 și cu trotuare să te poți refugia pe ele.

#28
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
OK. Ca sugestie, data viitoare dă toate detaliile astea de la început, că n-avem de unde să ghicim toate aspectele problemei. :)

Și ca să-ți ofer și o sugestie utilă: dacă ai un Decathlon prin apropiere, au niște modele de biciclete pliante care s-ar încadra în buget. (Am dat link la .co.uk pentru că site-ul din .ro nu arată toate modelele disponibile.) Am mai multă încredere în B'Twin decât în DHS.

Edited by wirespot, 05 June 2012 - 20:39.


#29
RegeleLeu

RegeleLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 15.05.2012
Ideea este că nici eu nu sunt hotărât ce să fac:
- Aflăm pe parcurs "ce și cum".
- Decatlon cică din Toamnă o să am așa ceva. - Deci nu prea pot aștepta atâta.
- Încep să îmi pierd și eu încrederea în DHS: DHS pot cumpăra de la mine din oraș și mai ieftin cu juma de milion fata de Metropolis... doar că sunt cam multe piese în mișcare.
Teoretic: Garanție 24 de luni - practic garanția la biciclete este aproape inexistentă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate