Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Rambursare anticipata

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
RaulYoTM

RaulYoTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 13.07.2008
Salut baieti.

Am un credit de 12000 RON (atat a mai ramas, de fapt) pe care as dori sa-l achit sa zicem luna asta. Am calculat (de pe desfasurator) dobanda ce as castiga-o (adica nu as mai plati-o) si aceasta ar fi undeva la 1351 RON. Ok, toate bune si frumoase (oricum doresc sa-l achit). Totusi, castig 11% doar din dobanda, mi se pare bine.

In alta ordine de idei, pe desfasurator mai apare comision ( - care vad ca scade - a fost 63 de lei in prima luna, si ajunge la 3 lei in penultima luna) si prima de asigurare.

Intrebare: Eu mai platesc comisionul si prima de asigurare aferenta lunilor ramase, sau nici pe alea nu le mai platesc? Teoretic, platind rambursat nu mai e nevoie de nici o asigurare, nu? Si  nici nu au cum sa-mi mai ia comision, nu? Asa o vad eu. As dori sa-mi raspunda cineva care se pricepe. Multumesc


Raul

#2
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

View PostRaulYoTM, on 29th May 2012, 21:36, said:

Salut baieti.

Am un credit de 12000 RON (atat a mai ramas, de fapt) pe care as dori sa-l achit sa zicem luna asta. Am calculat (de pe desfasurator) dobanda ce as castiga-o (adica nu as mai plati-o) si aceasta ar fi undeva la 1351 RON. Ok, toate bune si frumoase (oricum doresc sa-l achit). Totusi, castig 11% doar din dobanda, mi se pare bine.

In alta ordine de idei, pe desfasurator mai apare comision ( - care vad ca scade - a fost 63 de lei in prima luna, si ajunge la 3 lei in penultima luna) si prima de asigurare.

Intrebare: Eu mai platesc comisionul si prima de asigurare aferenta lunilor ramase, sau nici pe alea nu le mai platesc? Teoretic, platind rambursat nu mai e nevoie de nici o asigurare, nu? Si  nici nu au cum sa-mi mai ia comision, nu? Asa o vad eu. As dori sa-mi raspunda cineva care se pricepe. Multumesc


Raul
citeste contractul...

#3
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
In afara de un comision de rambursare anticipata care daca exista trebuie sa fie trecut in contract, restul de dobanzi si comisioane sau asigurarea nu se mai platesc.

Edited by krax, 29 May 2012 - 21:54.


#4
RaulYoTM

RaulYoTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 13.07.2008

View Postemilboc, on 29th May 2012, 22:43, said:

citeste contractul...

Wow... Ai zis-o!

Pai prietene, stau cu ctr. in mana, am citit de 2 ori inainte sa postez. Nu e nimic specificat.

#5
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Cel mai usor e sa contactezi banca si sa-i intrebi pe ei ce suma ar fi de platit pentru o rambursare anticipata completa. Daca iti vor spune o suma mult diferita fata de calculele tale, cere lamuriri.
De multe ori, ceea ce clientului i se pare logic sau normal, bancii nu i se pare la fel.

#6
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
Creditul tau e format din 3  "chestii " :  principalul[cat ai luat] + dobanzi + comisioane . Cand faci rambursare anticipata platesti principalul + comisionul de rambursare anticipata ( daca ai cms de rambursare  )  .  

Concluzie : Nu mai platesti alte comisioane , asigurari , etc .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate