Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Pastile pentru memorie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
scientistul

scientistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.10.2010
Salut tuturor ..
Nu pot retine nimic din ce invat . cu toate ca de 2 saptamani abuzez de medicamente pentru memorie .mai exact un cocktail facut de medicul meu nebun           ( 4 pastile piracetam 800mg pe zi + 2 comprimete 500 mg de lecitina de la doppel Herz cu vitamine .. + MemoPlus 2 comprimatepe zi cu vitamine ...+  EXtrem Vit 2 capsule pe zi ))  Au trecut 2 saptamani de cand iau acest cocktail si nu se observa nici un efect ( doar lipsa somnului .. dorm doar 4-5 ore pe zi )  ! in ultimii 4 ani pe durata facultatii nu am invatat niciodata absolut nimic .mi.am aranjat toate examenele . iar acum se apropie licenta si nu am nici o alta alternativa .decat sa invat ..    Ma straduiesc zilnic sa fac asta dar degeaba ' nu retin absolut nimic .
Voi cum reusiti sa invatati / ce tehnici, secrete  aveti ?  ajutati.ma va rog !!!  :worthy:

Edited by scientistul, 26 May 2012 - 14:41.


#2
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Invatatul e ca sportul si sexul. Trebuie sa faci asta regulat ca sa fii bun. Deci n-ai creierul antrenat sa invete.
Te-ai apucat prea tarziu, imi pare rau pentru tine. Poti sa bagi in tine tone de pastile ca nu vei putea invata, mai ales cand dormi 4-5 ore pe noapte...

Edited by dgamma, 26 May 2012 - 14:59.


#3
scientistul

scientistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.10.2010

 dgamma, on 26th May 2012, 09:58, said:

Invatatul e ca sportul si sexul. Trebuie sa faci asta regulat ca sa fii bun. Deci n-ai creierul antrenat sa invete.
Te-ai apucat prea tarziu, imi pare rau pentru tine. Poti sa bagi in tine tone de pastile ca nu vei putea invata, mai ales cand dormi 4-5 ore pe noapte...


IMPOSIBIL . :nonobad: ... trebuie sa existe o solutie ..... intotdeauna exista ... :rolleyes:

#4
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 scientistul, on 26th May 2012, 16:15, said:

IMPOSIBIL . :nonobad: ... trebuie sa existe o solutie ..... intotdeauna exista ... :rolleyes:

Exista dar nu-si mai aminteste nimeni de ea.

#5
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Si pe viitor tu vei fi medic? Adica eu la tine ajung daca imi tai mana, care ti-ai aranjat toate examenele si acum vrei sa retii ca papagalu.

Normal ca nu reti nimic din ce citesti, ca nu te intereseaza, pastilele alea de memorie doar o stimuleaza nu iti imprima tie tot ce citesti in memorie... trebuie sa ai un minim de interes si sa intelegi ce se intampla in paginile alea care le citesti... doar nu incerci sa inveti ca pe o poezie?

Suna delicios cocktailu ala, cred ca e petrecere in creieru' tau.

#6
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010

 scientistul, on 26th May 2012, 16:15, said:

IMPOSIBIL . :nonobad: ... trebuie sa existe o solutie ..... intotdeauna exista ... :rolleyes:

În primul rând, dacă nu reușești să dormi din cauza pastilelor va trebui să renunți la ele. Lipsa de somn afectează foarte mult capacitatea de învățare.

În al doilea rând, va trebui să-ți organizezi informația cât mai logic pentru a o reține. Dacă informația nu e structurată convenabil și nu o înțelegi, șansele să o reții sunt mici. De asemenea, cititul cu voce tare ajută.

Edited by Tiberiu_Alexander, 26 May 2012 - 15:29.


#7
scientistul

scientistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.10.2010

 iloveshaorma, on 26th May 2012, 10:24, said:

Si pe viitor tu vei fi medic? Adica eu la tine ajung daca imi tai mana, care ti-ai aranjat toate examenele si acum vrei sa retii ca papagalu.

Normal ca nu reti nimic din ce citesti, ca nu te intereseaza, pastilele alea de memorie doar o stimuleaza nu iti imprima tie tot ce citesti in memorie... trebuie sa ai un minim de interes si sa intelegi ce se intampla in paginile alea care le citesti... doar nu incerci sa inveti ca pe o poezie?

Suna delicios cocktailu ala, cred ca e petrecere in creieru' tau.
    
Medic cu siguranta nu .. inginer sau  arhitect .. cel mai probabil

#8
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Renunta la cocktail!
Utilizeaza doar Memo Plus.
Ai nevoie de 7-8 ore de somn, ca sa poti retine.
Daca nu iti place ce citesti, sansele sunt foarte mici sa reti.
Ai un creier lenes pe partea de invatare, pentru ca 4 ani de zile nu a fost utilizat pentru asta.

Edited by Sorin84k, 26 May 2012 - 16:22.


#9
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 scientistul, on 26th May 2012, 12:36, said:


de cel putin 4 ani esti pe un drum gresit, cine ti-a spalat creierul ca poti fi intelectual? cat vrei sa mai continui asa? sunt pline spitalele de psihiatrie de "studenti" ca tine

#10
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Renunta la piracetam si lecitina. Ai grija sa dormi macar 6-7 ore. Tine mine: creierul memoreaza noaptea.

Mai bine ia alc (acetil l-carnitina) + tirozina. Un gram pe zi ajunge.
http://www.i-medic.r...etil-carnitinei
http://www.getfit.ro...e/tirozina.html
http://www.i-medic.r...ale-l-tirozinei

Si un complex de multivitamine si minerale e binevenit.


Niciun supliment nu face minuni, dar iti creeaza conditii sa inveti. Cele 2 suplimente (alc si tirozina) iti dau energie si o stare de bine (tirozina), deci vei putea invata mai mult.
Alc-ul si tirozina sunt hrana pentru creier, spre deosebire de cafeina care uzeaza sistemul nervos. Si cel mai important, sunt sigure si au efecte benefice.

Edited by red_dog4ever, 26 May 2012 - 18:55.


#11
scientistul

scientistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.10.2010

 red_dog4ever, on 26th May 2012, 13:38, said:

Renunta la piracetam si lecitina. Ai grija sa dormi macar 6-7 ore. Tine mine: creierul memoreaza noaptea.

Mai bine ia alc (acetil l-carnitina) + tirozina. Un gram pe zi ajunge.
http://www.i-medic.r...etil-carnitinei
http://www.getfit.ro...e/tirozina.html
http://www.i-medic.r...ale-l-tirozinei

Si un complex de multivitamine si minerale e binevenit.


Niciun supliment nu face minuni, dar iti creeaza conditii sa inveti. Cele 2 suplimente (alc si tirozina) iti dau energie si o stare de bine (tirozina), deci vei putea invata mai mult.
Alc-ul si tirozina sunt hrana pentru creier, spre deosebire de cafeina care uzeaza sistemul nervos. Si cel mai important, sunt sigure si au efecte benefice.


ai putin dreptate!!! . substantele astea le produce deja corpul meu ... la piracetam nu renunt ... incearca-l si tu .. dupa parerea mea e un medicament minune .icearca-l o saptamana si dupa mai lasa un coment aici ..& e singurul care nu are nici un alt efect advers constatat vreodata ....   in topicul meu exagerez mult .chiar mult de tot .. ma intereseaza tehnici de invatare ..de ex cineva mi.a recomandat sa scriu ce trebuie sa invat .de mai multe ori . si functioneaza perfect .chiar nu ma asteptam ..  dar ma intereseaza si alte tehnici .ceva sa nu necesite mult timp ..

!! Examenele am fost nevoit sa le aranjez .chiar daca faceam de not 10 la examene ... proful nu te trece ..sub diverse motive .laboratoare lipsa ..prezenta la curs 0  etc ... unii nu au timp sa stea zi de zi doar la facultate + ca eram la doua ...

Edited by scientistul, 26 May 2012 - 22:33.


#12
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Incearca alc si tirozina, ca nu regreti. Sunt printre putine suplimente in care efectul se observa imediat(de la prima utilizare).
Sunt printre preferatele mele.

Edited by red_dog4ever, 26 May 2012 - 23:02.


#13
Medic_Fares

Medic_Fares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2012
Buna ziua, pentru cresterea tonusului nervos, a atentiei si capacitatii de concentrare, exista plante medicinale: ginkgo biloba, obligeana, mate, bacopa monnieri(brahmi), ginseng siberian sau chinezesc, si produse apicole(laptisorul de matca in special dar si polenul si mierea) care au rezultate foarte bune daca sunt administrate in doze optime.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate