Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Nokia Asha 302

- - - - -
  • Please log in to reply
393 replies to this topic

#91
sorin.pirvu

sorin.pirvu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru cine are probleme cu reteaua Wi-Fi, eu am ras de pe el din setari tot si apoi am adaugat un profil nou (ex. webul meu), apoi am observat ca se conecteaza fara probleme pe yahoo mail, mess, opera, etc... Am facut update de firmware la ultima vers. 14.53, care vine cu o noua vers. pentru browserul de la Nokia. Acum merg inclusiv clipurile de pe youtube. Desi mai da niste erori complet idioate, de ex. la actualizarea unei aplicatii apare inainte de download eroarea: "abonati-va la pachetul de date" apoi face download. Se conecteaza la reteaua wi-fi si daca salvez setarile de retea, insa, acum, desi i-am dat W-lan search - disable, el cauta reteua si se conecteaza de la sine putere. Abia dupa ce am sters reteaua memorata, nu se mai conecteaza automat.

Concluzia mea dupa cateva luni de utilizare: e bun de tel. si atat. Pentru wi-fi, nu se merita efortul si bataia de cap. Eu l-am luat in ideea sa imi pot verifica emailurile si sa pot intra pe mess, mai ales pe aeroport sau in zone cu semnal wi-fi. Am reusit sa il fac sa mearga, insa, nu merita efortul. Raman la parerea mea ca e bun doar pentru design, ce da impresia de telefon scump si bun. La ce stie sa faca, mie unul mi se pare scump si prost, atata timp cat cu 150 lei in plus ai acces la un symbian sau android entry-level, unde cel putin wi-fi merge fara probleme.

#92
toaderonny

toaderonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2012
stie cineva cum pot sa decodez si eu nokia asta e codat vodafone

#93
miloa

miloa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2012
Buna. Am o problema la NoKIA Asha 302.La meniul ceas alarma mi-a disparut optiunea unde pot sa imi selectez zilele cand sa imi sune alarma si nu stiu ce sa ii fac. Poate sa ma ajute cineva cu un sfat?

#94
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 03.08.2010

View Postmiloa, on 25 septembrie 2012 - 09:49, said:

Buna. Am o problema la NoKIA Asha 302.La meniul ceas alarma mi-a disparut optiunea unde pot sa imi selectez zilele cand sa imi sune alarma si nu stiu ce sa ii fac. Poate sa ma ajute cineva cu un sfat?

mai intai seteaza "repetare-activata" si iti va aparea si optiunea cu zilele.

#95
MadaT

MadaT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2011
Buna, am si eu o problema.. mi s-a dezinstalat aplicatia Retele Soc... cand vreau sa  intru pe ea imi zice Eroare. Stergeti ? si nu ma lasa nici sa  o sterg apoi..ma poate ajuta cineva?

#96
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Revenire la setarile din fabrica sau reinstalarea softului MadaT.

#97
atana94

atana94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.09.2012
Buna! De o zi imi tot apare, clipeste langa "baterie" semnul de la usb. Nu este conectat niciun usb si imi tot zice sa deconectez sau sa conectez la un aparat pentru a functiona. Ce sa fac?

#98
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Eu sunt foarte mulţumit de acest telefon. Sunt de aceeaşi părere cu tazmandev: este în primul rând un telefon cu câteva facilităţi suplimentare. Cine caută un smartphone trebuie să se orienteze spre altceva, pentru că Asha 302 nu este aşa ceva.

Ca să vă faceţi o idee, mi se pare un upgrade perfect de la un telefon gen Nokia 2730 Classic sau 2700. Are în plus:
* Baterie mai mare (n-am verificat concret cât ţine pentru că-l folosesc de doar câteva zile, plus că se încarcă prin USB de fiecare dată când îl conectez la PC şi mi-e greu să estimez aşa).
* Ecran mai mare (2.4" faţă de 2.0"). Ecranul se vede foarte bine, nu m-a deranjat deloc scăderea de PPI (rezoluţia rămânând aceeaşi, 320x240).
* Ecranul este plasat landscape în loc de portrait. Aici depinde de preferinţele personale, mie mi-a convenit aşa pentru browsing.
* Tastatură QWERTY.
* Hardware mai bun (procesor de 1 GHz, 128 MB RAM) -- se mişcă mult, mult mai bine aplicaţiile decât seria 27xx.
* Wireless.
* 3.5G (High Speed Packet Access), viteză maximă posibilă 14Mbit faţă de 384kbps cât avea 2730 pe 3G.
* Cameră ceva mai bună (pe mine nu mă prea interesează).
* Se poate conecta la un server Exchange prin aplicaţia Mail for Exchange.
* Două butoane configurabile în plus.

Pentru cei care au probleme cu trecutul pe WiFi sau 3G, soluţia cred că s-a dat mai sus:
1) Se intră la Settings / Configuration / Personal settings şi se crează o intrare, numită cum vreţi, apoi pe ea daţi "Options" şi "Activate".
2) După care la Settings / Configuration / Default config. settings alegeţi "Personal config.".
3) Apoi daţi Settings / Configuration / Default in all apps.

Chestia asta are efectul că la fiecare conectare a unei aplicaţii la net veţi fi întrebaţi ce vreţi să folosească şi vă dă o listă în care apar toate WiFi salvate şi access point-urile de 3G. În felul ăsta e imposibil să mai intre pe ce nu trebuie.

E drept că se întîmplă, cum spunea cineva mai sus, să se reseteze Default config (punctul (2) de mai sus) dar se rezolvă repetând punctul (2) şi (3). N-am fost atent când se întâmplă asta, cred că are legătură cu primirea de configuraţii de la operator (se selectează automat).

Ca aplicaţii, am văzut că are WhatsApp, Facebook, acces la Yahoo şi Gmail are built-in, la fel tot felul de chat-uri şi site-uri sociale, aplicaţie dedicată de Nokia Store de unde puteţi instala diverse şamd.

#99
stanigut

stanigut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.10.2012
Cand faceti actualizarea de soft nu o sa mai aveti probleme cu Wi-Fi-ul.....Puteti sa il memorati linistit deoarece cand intrati in raza routerului se conecteaza automat la wi-fi.In rest un telefon super bun,il am de la inceputul lunii August si stiu tot ce poate telefonul asta,singura chestie care nu o inteleg,pentru ce procesor de 1 GHZ daca nu pot sa deschid 2 aplicatii in acelasi timp?:|

#100
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Apropo de soft, trebuie făcut upgrade cu Nokia PC Suite. Telefonul teoretic are şi el posibilitatea de upgrade OTA dar zice că nu găseşte niciun update.

#101
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Poststanigut, on 08 octombrie 2012 - 11:21, said:

pentru ce procesor de 1 GHZ daca nu pot sa deschid 2 aplicatii in acelasi timp?:|
Din cate stiu, S40 (sistemul de operare propriu Nokia cu care functioneaza acest telefon) nu permite multitasking. Oricum, acest Asha este doar un feature phone, asa ca multe din functiile pe care te-ai astepta sa le gasesti la un smartphone, aici sunt dezactivate sau merg cum merg, adica prost. De ce are procesor la 1 GHz? Pentru ca da bine la marketing.
@stanigut - cum este calitatea sunetului in casca? E tare si clar?

#102
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Are procesor de 1 GHz ca să se miște bine. Nu-ți place cum se mișcă în general interfața în acest telefon? Mie mi se pare că se mișcă foarte bine.

Apropo, S40 este capabil de multitasking. Doar că Nokia a decis să restricționeze posibilitatea aplicațiilor de a face asta, pentru că în general telefoanele cu S40 nu au suficient RAM și procesor pentru a rula mai multe aplicații simultan, deci n-ar avea niciun rost.

Același lucru îl făcea și iPhone în versiunile de iOS până la v3 inclusiv, din aceleași motive (Apple decisese că a permite oricărei aplicații să ruleze în background ar fi compromis grav experiența utilizatorului).

Apple și Nokia au preferat să facă asta pentru că lumea nu înțelege dacă le spui "puteți pune aplicații în background dar vedeți că or să sufoce telefonul, deci puneți doar aplicații mici și bine gândite". Dacă are posibilitatea, utilizatorul bagă orice aplicație, iar cei care le scriu nu-s toți foarte pricepuți, și iese o varză. Și te trezești ba că nu mai ai memorie, ba că îți consumă cineva bateria sau traficul. E mai simplu să nu permiți nimic în background și gata.

Există excepții, sunt aplicații de la Nokia care rulează în background: Music Player-ul inclus cu telefoanele, Mail for Exchange, WhatsApp etc. Și se poate scoate restricția și modifica o aplicație să ruleze în background, dacă vrei neapărat, dar n-o să reușești să menții mai mult de 1-2 aplicații prea multă vreme.

Există metode oficial suportate de sistemul de operare prin care se poate obține efectul de "multitasking" la moduri mai eficiente, metode care sunt incluse în S60 sau Symbian^3 (Anna, Belle etc.) dar, repet, nu au rost pe genul de hardware prezent pe telefoanele cu S40.

Edited by wirespot, 09 October 2012 - 15:23.


#103
radita87

radita87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2012
salutare!am si un nokia  asha si sunt multumita de el doar k nu stiu cum sa fac sa pot asculta radio online,zu,21 etc.eu sunt in anglia ,oare de asta sa nu mearga?sau imi trebuie vreun program anume?knd incerc sa ascult radiouri romanesti imi zice "file not suported".mersi

#104
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Media Player din 302 are suport încorporat pentru stream-uri RTSP (care încep cu rtsp:// în loc de http://). Intră în My Music > Media Player, dă la Options > More > Downloads > Go to address. Şi dacă vrei să-l reţii ai Options > Add bookmark. Uite aici stream-uri RTSP de la Soma.FM. Am încercat eu şi merg.

Dacă vrei stream-uri MP3, ACC sau OGG cred că-ţi trebuie o aplicaţie specială. Se numeşte Nokia Internet Radio, problema e că e pentru Asha 303 nu 302 şi doi la mână e doar pe Ovi Store China şi n-am reuşit s-o descarc. Am găsit în alte locuri de pe net două variante dar 302 nu vrea să le ruleze.

#105
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Am atașat un mp3 care poate fi folosit pentru alarmă. Dacă nici ăsta nu vă trezește... Posted Image

Attached Files


Edited by wirespot, 10 October 2012 - 23:29.


#106
adiac

adiac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.09.2012
Intrebare : mi-am luat si eu un Asha 302 ca telefon secundar si intrebarea mea catre utilizatorii acestui telefon este,la voi in cat timp se incarca bateria?
Eu mi l-am luat de cateva zile si prima incarcare a durat 2 ore si 45 de minute iar astazi cand l-am incarcat pentru a doua oara,incarcarea a durat doar 1 ora si 40 de minute.
In ambele situatii telefonul a fost incarcat de la 0 (baterie goala complet)...incarcarea fiind executata cu incarcatorul cu care vine telefonul.

#107
MadaT

MadaT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2011

View PostYOUR_GOD, on 27 septembrie 2012 - 10:26, said:

Revenire la setarile din fabrica sau reinstalarea softului MadaT.

Pei am revenit la setarile din fabricatie...si degeaba...si soft nu mi gaseste altul...

#108
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Ce soft ai acum? Vezi la *#0000#

Telefonul nu găseşte ultima versiune de soft (14.53) singur, trebuie să i-l instalezi cu Nokia PC Suite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate