Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

alegere cross

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
roymax

roymax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2008
Buna ziua,
M-am hotarat sa-mi achizitionez o bicicleta de sosea, ma puteti ajuta cu niste propuneri? Nu ma pricep din punct de vedere tehnic (echipare, fiabilitate, etc).

Conditii:
-roti de 28
-frane pe disc
-suspensie fata
-exclus cursiera, din cauza pozitiei - deci cross;
-echipare cat mai buna, am citit ca Deore ar fi mai buna - dar cum am spus, nu ma pricep;
-pret: <=2300 RON
-inaltime 1.78m
-noua, nu sh

Multumesc anticipat!

Edited by roymax, 17 May 2012 - 16:57.


#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Nu cred ca vei gasi in banii astia ce vrei tu.

#3
roymax

roymax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2008

View PostS3Se7, on 17th May 2012, 20:08, said:

Nu cred ca vei gasi in banii astia ce vrei tu.

dar in cati bani? eventual niste linkuri cu propuneri m-ar ajuta... :)

#4
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
uite aici niste alternative:
http://www.veloteca....erida/crossway/

#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@roymax, strict pe condițiile puse de tine te poți uita la Kona Dew Plus. Cu condiția să mai pui 300 de lei.

Și niște întrebări și comentarii:

* Renunță la cerința de-a avea suspensie, nu te-ar ajuta cu nimic pe șosea și asfalt, dimpotrivă.

* De ce vrei neapărat deraior Deore? Dacă manetele de schimbător și tot grupul de transmisie nu este și el Deore (și nu este, nu în zona asta de preț) atunci nu prea vei simți deraiorul la adevărata lui valoare.

* De ce frâne pe disc pentru șosea? Discurile sunt utile pe noroi și-n alte condiții extreme. Pe asfalt, chiar și pe ploaie, frânele pe jantă sunt perfect ok.

* Nu-i obligatoriu ca pe cursieră să stai cu trunchiul orizontal, poți s-o faci dar nu e obligatoriu. Cursiera are poziții multiple, poți înălța ghidonul, alege un cadru mai scurt etc.

Dacă ne spui mai exact ce vei face cu ea putem da și alte sugestii. Altfel, eu zic că te-ai descurca și cu un Kona Dew simplu (deci nu Plus) la o reducere semnificativă la preț, ba poate chiar și un Kona Dew City. Comparație aici.

#6
roymax

roymax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2008
Eu m-am gandit ca din cand in cand o sa fac si un pic de off-road (gen prima evadare), dar f rar si influentat fiind de ce am mai citit pe net, m-am gandit ca unele chestii (precum suspensia fata sau frana pe disc) m-ar ajuta.
Cred ca ai dreptate, ar trebui sa elimin unele conditii si sa-mi cresc sansele de a gasi ceva pentru sosea - caci asta ma intereseaza cel mai mult, cu un raport calitate/pret mai bun. Iar pentru off-road o sa folosesc un MTB mai vechi.

Deci ar ramane:
-roti de 28
-cross, nu cursiera
-echipare cat mai buna
-pret: <=2300 RON
-inaltime 1.78m

Eu am gasit un Trek Valencia care s-ar incadra si imi place, dar am sunat si nu mai au pe stoc la PlayBike.

#7
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Am fost si eu la prima evadare, si anul acesta si anul trecut in conditii de noroaie imense. La ambele editii am vazut participanti inclusiv pe cursiere. Si nu au terminat ultimii...Acum 3 editii, tot in conditii de ploaie, cand am stat la un CP pe la km 35, ca voluntar pot spune ca destui care au trecut in prima jumatate aveau cursiere/cross/cyclo-cross (ca abia mai poti sa le deosebesti intre ele)

Anul acesta am trecut pe langa unii, mai corect au trecut ei pe langa mine.. pe biciclete de oras, inclusiv pe cineva cu portbagaj :). Cum se simte cineva pe o cursiere care merge pe un drum de pamant, habar n-am dar mergea repede. Ma rog, traseul respectiv nu impune obligatoriu numai MTB cea mai mare parte fiind drum forestier, pamant sau iarba, pe care se mai intalneste evident, cate un sant mai adanc sau o radacina mai inalta unde a trebuit sa franez dar cred ca pentru a trece peste obstacole de genul acesta in viteza maxima as avea nevoie intr-adevar de o MTB insa si la un buget mult mai mare.

In aceeasi situatie sunt si eu, cautand ceva de cross. Voi incerca sa particip cu ea si la concursurile locale, gen Baneasa si Comana, bineteles eu am pretentii de amator, adica sa termin cursa in timpul stabilit. Fara sarituri, bolovani si radacini in exces, curbe prea stranse si coborari in viteza eu zic ca va merge. Si daca nu va merge, prefer sa sacrific cele 2-3 zile de concurs pentru a merge comfortabil si rapid restul anului.

Edited by PhaseZ, 18 May 2012 - 10:22.


#8
roymax

roymax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2008
ok, sa-mi spui si mie ce ti-ai luat :)

#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Poți să te mai uiți la Focus Arriba RR 4.0 sau 3.0, dar eu zic că gama Kona Dew sunt mai bine echipate și mai avantajoase la preț.

Tot apropo de Kona vezi că CRC are lichidare de stoc la Kona Dew FS 2010 (review aici) și văd că (încă) au toate mărimile. Frâne hidraulice, echipată Deore... 484 euro plus 32 transportul face ~2200 de lei, trebuie doar să întrebi ce mărime să iei (56 sau 58). Eu personal aș lua-o fără să clipesc.

Ar mai fi Creme Ristretto care mie mi se pare super (cadru din oțel Tange, frâne disc Avid BB5, butuc Alfine cu 8 viteze...) Dar mi-e un pic frică să mă gândesc ce preț o avea.

#10
krell

krell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.12.2005
Salutare,

Eu am Kona Dew FS 2007 (http://www.darcynorm...-a-kona-dew-fs/) si am fost la antrenament cu ea pentru Skoda Velo Challenge 2. A fost fun, dar nu as mai merge pe un traseu ca ala cu asa ceva (noroi, radacini etc). Prin urmare, la concurs am fost cu o MTB GT Avalanche 3.0 modificata complet si a fost mai bine (antrenamentul a lipsit, un coleg de echipa a scos 29 de minute cu DHS matrix, asa ca bicicleta conteza mai putin...).

Asadar, nu recomand trekking pentru concursuri gen Skoda, Prima Evadare, Zimbraria etc. Kona e foarte buna pentru Bucuresti (borduri aiurea, gropi, asfalt denivelat) dar inutila pentru Amsterdam, de exemplu, unde unul din modelele seriei Kona Dew cu furca fixa e perfect. La noi la tara (adica prin Bucuresti), Kona Dew FS e perfecta. Pentru paduri, campuri si altele, exista MTB, mai cuminti sau mai fioroase.

Daca bagi Kona Dew FS si altele la fel pe trasee de offroad, stai prin service la centrat jante. In plus de asta, cauciucurile de 700X32/35 nu absorb socurile ca alea de MTB, au buza/talonul mult mai jos. E ca la masini, nu mergi cu run flat sau cu 225/35/17 pe la tara pentru ca te vor durea rinichii, cel putin.

BTW, Kona mea e de vanzare, cred. Inca ma mai gandesc... O sa fie perfecta pentru Kilometru zero de pe 30.06 pe autostrada A3.

Edited by krell, 20 June 2012 - 13:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate