Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Umplere 3cm intre cada si perete

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
qwerty1

qwerty1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.06.2007
Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat: am o distanta intre perete si cada de aprox 3 cm. Problema este ca am cada cu hidromasaj (curent si alte nebunii) si as vrea sa stiu cu ce ar fi mai bine de umplut spatiul? Astia au fost mesterii, ce sa ii faci!!!

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am folosit un profil special pt acest scol, in forma de L.
Problema este ca 3cm e cam mult...
Umpli cu silicon.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Folosesti spuma la tub. Umezesti suprafata intre cada si perete cu un spray cu apa si apoi aplici spuma. Astepti ca aceasta sa devina tare, o tai cu un cutter la nivel si apoi poti sa aplici silicon sau silicon si baghete de plastic dedicate scopului. Am rezolvat si eu in acest fel o problema similara cu un unghi de (90) care de fapt era (80) si nu reuseam sa lipesc cada de perete. Eu am folosit faianta la acoperirea ulterioara, dar tot pe suportul de spuma de care am vorbit.

#4
qwerty1

qwerty1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.06.2007

 keta, on 12th May 2012, 19:09, said:

Folosesti spuma la tub. Umezesti suprafata intre cada si perete cu un spray cu apa si apoi aplici spuma. Astepti ca aceasta sa devina tare, o tai cu un cutter la nivel si apoi poti sa aplici silicon sau silicon si baghete de plastic dedicate scopului. Am rezolvat si eu in acest fel o problema similara cu un unghi de (90) care de fapt era (80) si nu reuseam sa lipesc cada de perete. Eu am folosit faianta la acoperirea ulterioara, dar tot pe suportul de spuma de care am vorbit.


Presupun ca spuma este spuma poliuretanica. La solutia asta m-am gantit si eu, doar ca pe tub scrie ca spuma nu adera la silicon, teflon si polietilena, ceea ca m-a facut sa aboandodez ideea.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ordinea este inversa. Spuma nu adera la silicon intarit, dar siliconul proaspat la turnare adera la spuma.

#6
qwerty1

qwerty1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.06.2007

 keta, on 13th May 2012, 14:45, said:

Ordinea este inversa. Spuma nu adera la silicon intarit, dar siliconul proaspat la turnare adera la spuma.


Acum m-am lamurit. Multumesc!

#7
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Poti rezolva cu un antipicurator pt blatul de la bucatarie.Acela care se pune intre blat si perete.Are cam 3-4 cm. Ai si multe variante coloristice. Sau cu aluminiu.

#8
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Eu as recomanda sa faci cu faianta aplicata pe suport de spuna ( ca sa aibe ceva dedesubt)
ti-o taie la dimensiune apoi o polizeaza sau o smilgheruiesc.
in cele din urma o lucrare executata corect asa ar arata mai bine.

Nu imi plac solutiile cu silicon sau cu profile de plastic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate