Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cabana Pietrele Muntii Retezat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
marasescumarc

marasescumarc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.04.2012
Salutare, as vrea sa intreb pe cei ce cunosc zona, daca se poate ajunge vara cu o masina normala la cabana Pietrele din Muntii Retezat? Sau numai cu o masina 4x4 sau deloc?

Va multumesc!

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cu masina normala poti urca pana la Carnic (acum doi ani insa erau cateva portiuni de drum deteriorat - lumea ocolea pe pajistea de alaturi). Mai sus de Carnic, pana la Pietrele ar merge doar cu masina de teren, dar oricum nu e permis sa intri in rezervatie cu masina (imediat mai sus de Carnic drumul forestier intra in rezervatie).

#3
iulynero

iulynero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmarasescumarc, on 10th May 2012, 13:16, said:

Salutare, as vrea sa intreb pe cei ce cunosc zona, daca se poate ajunge vara cu o masina normala la cabana Pietrele din Muntii Retezat? Sau numai cu o masina 4x4 sau deloc?

Va multumesc!
Frumoase locuri ...am fost anul trecut dar cu o masina normala nu e nici o sansa (am lasat masina un audi a4 la Carnic unde a stat 5 nopti in siguranta si noi am facut traseu vreo 3 ore pe un drum super, marginit de cascade spumoase pana la cabana Pietrele)
Pe traseu ne-a depasit un tractor care alimenteaza cabana dar si ala ofta la pietroaiele de pe drum . La jumatatea distantei dintre Carnic si cabana am vazut si un Suzuki 4x4 care arata cam ciocanit ...dar na fiecare cu pasiunea lui ...depinde ce masina folosesti si cata experienta ai pentru off road ca sa faci acest drum (cu siguranta nu se pate face cu o masina obisnuita)

#4
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
nu ai voie cu masina mai sus de cirnic si e foarte bine ca e asa

#5
judge4life

judge4life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2007

View Postiulynero, on 10th May 2012, 13:54, said:

Frumoase locuri ...am fost anul trecut dar cu o masina normala nu e nici o sansa (am lasat masina un audi a4 la Carnic unde a stat 5 nopti in siguranta si noi am facut traseu vreo 3 ore pe un drum super, marginit de cascade spumoase pana la cabana Pietrele)
Pe traseu ne-a depasit un tractor care alimenteaza cabana dar si ala ofta la pietroaiele de pe drum . La jumatatea distantei dintre Carnic si cabana am vazut si un Suzuki 4x4 care arata cam ciocanit ...dar na fiecare cu pasiunea lui ...depinde ce masina folosesti si cata experienta ai pentru off road ca sa faci acest drum (cu siguranta nu se pate face cu o masina obisnuita)

Salut iulynero,

Poti sa imi spui te rog mai multe despre zona in care ai lasat masina la Carnic? E un loc cat de cat amenajat unde poti sa lasi masina?

Multumesc.

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Poti sa lasi masina la campingul ,,Popas Carnic", costa 5 ron/noapte si are si locuri umbrite.

#7
iulynero

iulynero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.01.2007

View Postjudge4life, on 15th May 2012, 12:03, said:

Salut iulynero,

Poti sa imi spui te rog mai multe despre zona in care ai lasat masina la Carnic? E un loc cat de cat amenajat unde poti sa lasi masina?

Multumesc.
Eu am lasat-o putin mai sus...e o zona ca o parcare cu cateva cosuri de gunoi. As fi platit sa o las undeva unde e supravegheata cat de cat dar toti localnicii intrebati mi-au aratat parcarea in care cica e in siguranta mai mare (ca pe la vile vin grupuri de copii care ar putea sa o zgarie). Cam ciudata mi-o parut atunci situatia dar masinuta mea a stat superbine in parcare, pazita de altele trei masini parcate acolo timp de 5 zile. Mergi fara grija ...in zonele montane sunt oameni de omenie ...carari cu soare iti doresc.

#8
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Cum mai este acum? Pana unde se poate ajunge cu masina spre Cabana Pietrele?

Daca nu se poate cu masina, cat de greu este traseul tinand cont ca in grup va fi si un copil de 7 ani? Multumesc

#9
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Situatia e cam la fel, traseul e destul de usor, se poate vizita in drum cascada Lolaia, mai sus drumul se bifurca, o ruta e spre cabana Pietrele, alta spre cabana Gentiana. Se poate face un circuit. Atentie la ursi, eu am mers spre lacul Gales si era unul prin zona, pe la Taul Dintre Brazi...

Edited by d-ardeleanu, 19 July 2023 - 08:26.


#10
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Cu masina doar pana la Carnic, nu s-a schimbat nimic. Și sper sa nu se schimbe. Mai departe la picior, e un traseu foarte frumos și lejer. Eu am dormit la Gentiana și de acolo am urcat pe Păpușa  și Peleaga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate