Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 

Legi STUPIDE si Prohibitive

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
deserto

deserto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.07.2007
A venit momentul sa imi caut alta masina ca oltcitul vechi nu mai functiona de 7 ani si l-am si dat la remat anul trecut.

De ce ma lovesc cautand o masina uzata prin Germania?

Tot de ceva romanesc - de o lege prohibitiva facuta parca in bataie de joc la adresa cetatenilor, cu scopul de a strsa la maxim persoana care indrazneste sa-si doreasca alta masina decat Loganul nationalist.

Si cum face asta? voi pune un mic tabel si voi incerca o demonstratie.


Tabel cu taxele percepute de statul roman pentru inmatricularea unui VW Golf cu motor de 1,9 TDI din diferiti ani:

_______Euro2______Euro3_______Euro4
1999___2,700_______997
2000___3,500 _____1,300
2001_____________1,600
2002_____________2,100
2003_____________2,400_________940
2004_________________________1,080
2005_________________________1,200

Din punct de vedere al impactului asupra mediului diferenta intre aceste masini este minuscula, motorul fiind acelasi

Cum imi explica mie guvernul ca taxele variaza atat de mult pentru practic aceeasi masina, de la 940E pana la de 4 ori mai mult??
Cum imi explica mie guvernul ca un Golf cu norma Euro 3 din 2003 trebuie sa aiba o taxa mai mare decat exact aceeasi masina din 1999?
Asta nu se numeste hotie, se numeste bataie de joc, insulta. Eu daca vreau si imi permit o masina mai noua de 2000 nu pot cumpara din oricare an, trebuie sa ma orientez doar dupa anii 1999 sau 2003, guvernul imi interzice sa imi cumpar din anul 2002. Sau mai corect spus nu imi intrezice, dar ma pune sa aleg daca mai imi iau concediu la vara sau nu. :cursing:

Un grafic din diferite publicatii, adunate toate pe o pagina wikipedia, arata numarul de masini inmatriculate per mia de locuitori in diferite tari, mai jos sunt cateva printre care si preascumpa Romanie:

Spania   608
Germania   534
Olanda        523
Romania   219

OK. Nu este de ajuns ca 80% din populatie nu poseda masina si se bazeaza strict pe transportul in comun, ci mai trebuie si ca achizitia de noi masini aduse de afara facuta foarte dificila si stresanta.  :death:

Multumesc pentru stres, Romania  :worthy:

Edited by deserto, 10 May 2012 - 11:02.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,882
  • Înscris: 06.01.2008
La ce taxe au masinile aduse de dincolo nici nu merita sa-ti bati capul cu asa ceva. Mult mai bine alegi o masina gata inmatriculata in Romania, de preferinta una care are istoric service ca sa stii daca a avut probleme si daca distributia a fost schimbata la timp.
Sau daca nu ai neaparat nevoie de masina atunci mai astepti, mai strangi niste bani si poate-ti vei permite o masina noua.

#3
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
avand in vedere ca urmareste un golf 4 (2-3000E ) , cred ca e destul de clar ca mai are de strans pana la o masina noua ...

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,882
  • Înscris: 06.01.2008
Nu am observat ce masina doreste sa-si cumpere. Insa daca nu are pretentii (tractiune integrala, climatronic, computer de bord, nu stiu cate airbaguri, jante aliaj sau sistem audio scump) atunci ar trebui sa gaseasca destul de usor un Golf IV 1,9 TDI deja inmatriculat cu putin peste 3000Euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate