Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Plecat in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
0mblad0n_bacau

0mblad0n_bacau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2009
Buna,

Sunt un tanar care observand ca in tarisoara noastra nu prea poate da inainte,ci doar supravietui,deschid acest topic sperand sa rezolv ceva.

M-am gandit cum sa fac ceva sa dau inainte,ca anii trec si atunci cand sunt tanar trebuie sa faci ceva in viata.cam unica sansa pt cineva care nu are pile si alte relatii e plecatul afara

Am studiat terenul cu firmele de recrutare,dar cam toate mi se par tepe,mai ales dupa ce am citit pe unele forum-uri.

Care ar putea fi solutia a pleca legal si in conditii cat de cat decente la munca afara?daca sunt printre voi unii care au apelat la diverse firme de recrutare va rog sa lasati un raspuns,in cazul in care ati reusit sa plecati sa apelez si eu la ei.

Multumiri anticipate!!!

#2
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
noroc sau tzeapa



Uite ca unii mai au noroc la un inceput, acuma mai tirziu cind te dezmeticesti poti face si altceva; un mic exemplu, sau o sugestie!  Bafta

sfantu, Lun, 05/07/2012 - 07:42

Proaspăt emigrat


salut tuturor. o sa va povastesc pe scurt ceva incredibil. miercuri (2 mai) am aplicat la un job pe ejobs "se cauta cuplu pt o vila de lux in cannes". am aplicat doar asa sa ma aflu in traba fara sa ma gandesc caa ar putea fi pe bune(ast5a a fost dimineata) seara ma suna o doamna si imi spune sa trimit si cv sotie sa se uite (nevorbind de nici un detaliu) ca sa poata lua o decizie. vineri 4 mai ma suna un domn s-a prezentat si imi spune toate conditiile jobului adica eu sofer si adm vila si sotia menajera, avem cazare asigurata cu tot inclus in afara de mancare (ei vin pleaca nu sunt non stop acolo si au spus ca mai au o vila si la st mortiz si ca trebuie din cand in cand sa mergem si acolo plus 800 euro de fiecare. am spus ca suntem de acord dupa ce am vb vreo ora si a zis ca ne suna in juma' de ora sa se uite de bilete. dupa 15 min ma suna si imi spune ca ne-a rezervat bilete duminica 13ma. zis si facut am verificat mail aveam biletele am facut check-in online toate k si tot nu imi vine sa cred.
ce parere aveti?

si a doua problema daca intradevar este pe bune cum e viata acolo mancare haine etc escump? cam cat cheltui 2 perspe mancare pe luna?

va multumesc si succes tuturor

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
1. Ce stii sa faci ? Asta e lucrul cel mai important.... (calificari, ceva? ) Cu ce te-ai ocupat pana acum ?

2. Ce limbi straine cunosti ?

3. Ai ceva bani stransi, ca sa pleci pe cont propriu si sa eviti agentiile care in majoritatea cazurilor sunt o bataie de cap si s-ar putea sa-ti iei si teapa si sa nu pleci nicaieri dar sa ramai cu banii luati.

4. Ce limbi straine stii sau ce esti dispus sa inveti ?

5. Te rezumi la UE sau te bate gandul si mai departe ? (in principal SUA adica dar acolo o sa fie un pic mai greu dar in acelasi timp o sa fie si "aventura" mai interesanta)



 flexis, on 8th May 2012, 00:24, said:

noroc sau tzeapa

Uite ca

Nu e frumos sa vii sa "deraiezi" topicul omului  :nonobad: puteai sa deschizi altul sau sa postezi intr-unul deja existent.

Eu zic ca daca nu ti-au cerut nici un ban pana acum ba ti-au mai si dat si daca nu se schimba nimic pana ajungi acolo...anuntul ala in ce limba era postat ? tipul cu care ai vorbit ce limba vorbea? ce nationalitate are sau macar ce a declarat el ? E inca suspect dar bineinteles, pana nu ajungi la fata locului nu poti spune daca e sau nu teapa. Recoltatori de organe nu cred ca sunt, daca erau probabil te chemau prin Serbia sau printr-o tara ex-comunista  :naughty: nu tocmai la Cannes/St. Moritz.

Oricum , zic sa ne tii la curent cu aventura ca iti dai seama ca ai facut multi curiosi acum, daca nu o sa mai dai nici un semn, o sa fie clar de rau :death:  ......... :lol:

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Sincer sa-ti spun , solutii decente de plecat afara nu exista. Trebuie sa fii complet nebun sa te increzi intr-o firma de recrutare.

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 cspot, on 8th May 2012, 00:57, said:

Sincer sa-ti spun , solutii decente de plecat afara nu exista. Trebuie sa fii complet nebun sa te increzi intr-o firma de recrutare.

Exista destule...numai ca daca te arunci ca boul cu coarnele inainte normal ca o sa iti iei teapa...trebuie sa studiezi terenul si sa nu-ti faci iluzii...

#6
0mblad0n_bacau

0mblad0n_bacau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2009
daca ma aruncam ca boul inainte nu mai deschideam topicul si imi luam 100 de tepe
dar intrebarea mea este:exista vreo firma onesta?a plecat cineva cu ei si a fost ok?

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
N-ai raspuns ce stii sa faci, ce studii ai si ce limbi straine vorbesti.
Pentru joburile calificate, poti oricand aplica direct la companii in strainatate sau la pozitii de pe motoare de cautare (ex monsterjobs).
La cele necalificate... cam trebuie sa te increzi intr-o firma.

#8
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
am copiat si am lipit de pe filiera.fr.  e o postare a unui romanas.  nu am postat ca sa stric topicul omului, am mentionat ca o sugestie sa ia idei.  am fost gresit inteles de tine cred.  in rest....face omul cum il doare capul.  rolul cititorilor e sa ii dea ce stie, nu?

#9
0mblad0n_bacau

0mblad0n_bacau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2009
la firmele de recrutare e o parte negativa.....cer sume destul de mari,mai ales alea pentru UK,pot ajunge sau chiar depasi 1000 lire.dupa stai si astepti sa te cheme pana ti se lungesc urechile
majoritatea nici nu au habar despre munca afara,de ex. iti cer copie legalizata la buletin(ceea ce nu se face),te aburesc ca vei semna contractul de munca in ro(ceea ce iar nu se face),nici macar nu sunt capabili sa isi stilizeze tzeapa
referitor la aptitudinile mele,limba engleza avansat,franceza mediu(dobandite in scoala).experienta in munca,pana acum am lucrat la relatii cu publicul,cazino si horeca.in ro as gasi destul de usor ceva,dar sunt cam plictisit de ce se intampla pe aici....as vrea sa fac pasul afara,ca multi altii care se afla in situatia mea.
asta e si unul din motivele pt care am deschis discutia:sa ne ajutam reciproc,pe cat posibil si sa vedem care sunt cei care vor sa ne vanda visul de a pleca(si care ulterior va fi o dezamagire)

multumiri celor care au postat pana acum

#10
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011

 0mblad0n_bacau, on 9th May 2012, 07:45, said:

la firmele de recrutare e o parte negativa.....cer sume destul de mari,mai ales alea pentru UK,pot ajunge sau chiar depasi 1000 lire.dupa stai si astepti sa te cheme pana ti se lungesc urechile
majoritatea nici nu au habar despre munca afara,de ex. iti cer copie legalizata la buletin(ceea ce nu se face),te aburesc ca vei semna contractul de munca in ro(ceea ce iar nu se face),nici macar nu sunt capabili sa isi stilizeze tzeapa
referitor la aptitudinile mele,limba engleza avansat,franceza mediu(dobandite in scoala).experienta in munca,pana acum am lucrat la relatii cu publicul,cazino si horeca.in ro as gasi destul de usor ceva,dar sunt cam plictisit de ce se intampla pe aici....as vrea sa fac pasul afara,ca multi altii care se afla in situatia mea.
asta e si unul din motivele pt care am deschis discutia:sa ne ajutam reciproc,pe cat posibil si sa vedem care sunt cei care vor sa ne vanda visul de a pleca(si care ulterior va fi o dezamagire)

multumiri celor care au postat pana acum


informeaza-te!  e cel mai bun lucru pe care il poti face ca sa ai succes.  zici ca sti engleza si franceza: pe e google, forumuri ale romanilor din strainatate; cauta si gaseste si pe urma ia riscul!

#11
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011

 flexis, on 8th May 2012, 00:24, said:

noroc sau tzeapa



Uite ca unii mai au noroc la un inceput, acuma mai tirziu cind te dezmeticesti poti face si altceva; un mic exemplu, sau o sugestie!  Bafta

sfantu, Lun, 05/07/2012 - 07:42

Proaspăt emigrat


salut tuturor. o sa va povastesc pe scurt ceva incredibil. miercuri (2 mai) am aplicat la un job pe ejobs "se cauta cuplu pt o vila de lux in cannes". am aplicat doar asa sa ma aflu in traba fara sa ma gandesc caa ar putea fi pe bune(ast5a a fost dimineata) seara ma suna o doamna si imi spune sa trimit si cv sotie sa se uite (nevorbind de nici un detaliu) ca sa poata lua o decizie. vineri 4 mai ma suna un domn s-a prezentat si imi spune toate conditiile jobului adica eu sofer si adm vila si sotia menajera, avem cazare asigurata cu tot inclus in afara de mancare (ei vin pleaca nu sunt non stop acolo si au spus ca mai au o vila si la st mortiz si ca trebuie din cand in cand sa mergem si acolo plus 800 euro de fiecare. am spus ca suntem de acord dupa ce am vb vreo ora si a zis ca ne suna in juma' de ora sa se uite de bilete. dupa 15 min ma suna si imi spune ca ne-a rezervat bilete duminica 13ma. zis si facut am verificat mail aveam biletele am facut check-in online toate k si tot nu imi vine sa cred.
ce parere aveti?

si a doua problema daca intradevar este pe bune cum e viata acolo mancare haine etc escump? cam cat cheltui 2 perspe mancare pe luna?

va multumesc si succes tuturor


saracii de ei; uitati si urmarea:


sfantu, Dum, 05/27/2012 - 13:49

Proaspăt emigrat


salut tuturor. sunt in cannes dupa cum stiti. problema este ca angajatorul nu vrea sa ne faca contract si nici nu vrea sa ne dea banii toti. suntem 4 persoane. vrem sa stim si noi unde sa ne adresam autoritatilor sa ii raportam pt ca ne tine sa muncim la negru
astept opinii
va multumesc


deci atentie, crezusem si eu ca ar fi avut omul noroc si dadeam si eu duma; acum ma simt dator sa dau urmarea si sa va atentionez sa fiti scheptici si daca acceptati joburi din astea, sa aveti si planul B, C, D in caz ca nu merge...si...bani de buzunar ca sa rezistati!

#12
mingjing

mingjing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2013

 flexis, on 29 mai 2012 - 08:04, said:

saracii de ei; uitati si urmarea:


sfantu, Dum, 05/27/2012 - 13:49

Proaspăt emigrat


salut tuturor. sunt in cannes dupa cum stiti. problema este ca angajatorul nu vrea sa ne faca contract si nici nu vrea sa ne dea banii toti. suntem 4 persoane. vrem sa stim si noi unde sa ne adresam autoritatilor sa ii raportam pt ca ne tine sa muncim la negru
astept opinii
va multumesc


deci atentie, crezusem si eu ca ar fi avut omul noroc si dadeam si eu duma; acum ma simt dator sa dau urmarea si sa va atentionez sa fiti scheptici si daca acceptati joburi din astea, sa aveti si planul B, C, D in caz ca nu merge...si...bani de buzunar ca sa rezistati!
pe  unde  mai  esti  acum?  tot  la  vila  aia  din  Franta?   cum  s-a  terminat?

#13
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Cea mai buna cale de a pleca si sa muncesti legal in afara este de a aplica direct pe site-urile straine de rerutare.Deci,direct la ei ,sansele de  lua plasa sunt aproape inexistente.Principalul este sa stii sa faci ceva,sa ai o calificare,iar apoi sa construiesti un CV frumos in limba tarii respective unde aplici.Firmele de recrutare din Romania sunt in mare parte firme profitoare pe nevoile oamenilor disperati de a-si gasi un job.De aceea ,sfatul meu este sa aplici direct pe site-uri straine.
Aici este un site mare,daca nu cel mai mare si gasesti in multe tari oferte....http://www.monster.co.uk.  Bafta!

#14
vladutz20my

vladutz20my

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2013
Buna seara,
Am o singura intrebare pt voi? De cati bani as avea nevoie pentru a veni in Franta,Nord Pas de calais?
Vin impreuna cu sotia me si catelul nostru. Eu detin calificari in : ospatarie,receptie hotel,frizer,casier,portar plus am lucrat intr.un hotel de 5 stele ca si ospatar,receptionist.
Ma gandesc ca in vreo luna maxim imi gasesc de munca in Lille ...limba acum o invat e usoara si pana prin februarie cand o sa mergem o sa o vorbesc. In jur de 4000 de euro imi ajung pt cazare si intretinere?
Multumesc anticipat

#15
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

 vladutz20my, on 30 noiembrie 2013 - 01:02, said:

Buna seara,
Am o singura intrebare pt voi? De cati bani as avea nevoie pentru a veni in Franta,Nord Pas de calais?
Vin impreuna cu sotia me si catelul nostru. Eu detin calificari in : ospatarie,receptie hotel,frizer,casier,portar plus am lucrat intr.un hotel de 5 stele ca si ospatar,receptionist.
Ma gandesc ca in vreo luna maxim imi gasesc de munca in Lille ...limba acum o invat e usoara si pana prin februarie cand o sa mergem o sa o vorbesc. In jur de 4000 de euro imi ajung pt cazare si intretinere?
Multumesc anticipat

Mama mia ! Dar multe calificari ai. Din astea toate in care ai experienta practica, cu vechime?

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
4000 de euro ti-ajung lejer 2-3 luni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate