Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

De ce se promoveaza in prostie litoralul strainilor - in special cel bulgaresc?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

Poll: Despre litoralul romanesc (70 member(s) have cast votes)

De ce credeti ca se promoveaza in prostie litoralul bulgaresc - strain in general?

  1. Sunt interese de a denigra litoralul romanesc (6 votes [8.57%])

    Percentage of vote: 8.57%

  2. Pe buna dreptate, litoralul romanesc a ajuns o ruina (53 votes [75.71%])

    Percentage of vote: 75.71%

  3. Este absolut revoltator ca televiziunile arunca cu noroi in litoralul nostru (6 votes [8.57%])

    Percentage of vote: 8.57%

  4. Alt motiv nespecificat mai sus (scrieti in topic) (5 votes [7.14%])

    Percentage of vote: 7.14%

Credeti ca litoralul romanesc chiar a ajuns o ruina?

  1. Da (56 votes [80.00%])

    Percentage of vote: 80.00%

  2. Nu (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

Unde va veti petrece vacanta de vara?

  1. Pe litoralul romanesc (19 votes [27.14%])

    Percentage of vote: 27.14%

  2. Pe litoralul strain (bulgaresc, etc) (51 votes [72.86%])

    Percentage of vote: 72.86%

Vote Guests cannot vote

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si da, concluzia este ca litoralul romanesc este o mizerie. Este ca o excursie la o groapa de gunoi. Gunoiul vine si din mare si de pe uscat. In apa sunt alge in putrefactie , iar pe plaja sunt gunoaie in putrefactie.
Te duci dimineata la prima ora sa admiri rasaritul soarelui si plaja e plina de betivani si betivance care dorm sub cerul liber. Mai tarziu e ceva mai bine pentru ca plaja se umple de oameni normali dar si de voyuristi.  O partida de sex pe plaja intre in betivan si o drogata, in vazul tuturor, cu copii de fatanu este deloc o surpriza.

#20
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Mai eu cred ca ai fost in Vama Veche, acolo e normal asa ceva cred, in schimb eu sunt din Eforie, si pot sa spun ca nu am vazut asa show niciodata, plus ca plaja este curatata in fiecare zi de... tiganii angajati de primarie. Una peste alta si aici e curat, e chiar foarte curat, dar ATAT. In eforie nu ai unde sa te distrezi, si la fel in toate celalalte statiuni, inclusiv mamaia. La Constanta nu spun ca nu stie nimeni care este centru, pentru ca e lsat in paragina de iubitul nostru primar (Radu Mazare), in Mamaia mai gasesti o terasa decenta, cu muzica buna, si nu la volum maxim, dar are preturi prohiitive, iar in restul statiunilor este o tiganie cumplta, si niste preturi incredibile pentru asa locuri, muzica e la maxim in fiecare terasa, si sunt una langa alta, daca stai mai la margine nu te intelegi om cu om, si auzi si 2 melodii total diferite. Imi aduca aminte ca acum 2 ani venise Blonda din turism in Eforie Nord, a spus sa se darame etajul unei terase care incalca lega, au daramat, a doua zi upa ce a pecat ministresa, s-a construit la loc.... asa e la noi. Sa nu spun de mlionul de tarabe, chiscuri si terase obscure plus tiganii care nu te lasa sa respiri ca vor si ei o paine si multe altele. In schimb pot spune ca nisip mai frumos ca pe litoralul Romanesc greu gasestiin alte parti, si cel mai important, asa multa plaja cu nisip bun. Dar dupa cum spuneam curatenia de pe plaje, si nisipul frumos sunt singurele atuuri. Ar mai fi si apa care nu este adanca la mal.

Oricum, daca vrei un concediu la un pret corect (scump sau ieftin), nu vi pe litoralul nostru, pur si simplu NU AI CE FACE. Singurul loc frumos pentru cine iubeste anarhia este Vama Veche, probabil cel mai bun loc din lume, acolo unde un betiv si o drogata si-o trag pe plaja, e singurul loc care ofera ceea ce spune ca ofera, ala nu este loc pentru oricine, dar atat.

#21
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostBingo, on 5th May 2012, 21:11, said:

Am lucrat in turism pana acum doi ani.
Marea majoritate plecau dezamagiti de la noi.
Turismul nostru se rezuma la vizitat manastiri prin toata tara si mancat traditional
"Friptura de porc +cartofi prajiti"
In cele mai fericite situatii nu s-a ajuns la nivelul Bulgarilor.
Acum si eu am frecventat locatii de la mediu la excelent in Bulgaria.
Ce ii incanta pe turisti in Bulgaria ;
  -abundenta de mancare si bautura "free"
  -diversitatea felurilor de mancare ,nu friptura,friptura,friptura ca la noi
  -curatenia
  -amabilitatea personalului (chiar daca este fortata)
Si cel mai deranjant este in Romania foamea de bani a hotelierilor,carciumarilor si angajatilor din turism.
Bineinteles fara a oferi servicii pe masura pretului.
Aaa,sa nu uit.
Nu avem alta distractie in Romania ,decat baut si mancat.
Sau pt tineri muzica mai buna sau mai proasta la maxim.
Ar mai fi multe de spus dar nu le aude nimeni asa ca ma opresc.
Distractie placuta ,va doresc.

Ba sa stii ca e interesant ce spui.
Asa ca te rog sa continui.

#22
Neg_luminos

Neg_luminos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2012
Salut,

....nu as pleca la bulgari.

Imi pare foarte rau sa vad ca sunt atatia care, desi se duc la aceiasi mare, prefera sa bage banii in buzunarul bulgarilor decat sa ajute la dezvoltarea turismului romanesc.

Si cand auzi care sunt avantajele iti vine sa plangi...auzi tu, All inclusive!
Cand o sa va treziti si o sa va dati seama ca un concediu sau o sarbatoare nu se rezuma la tone de mancare??

Plajele lor sunt mai bune?
Asta clar e pentru aia care s-au dus ani la randul la greci si au uitat cum arata plajele de la noi.

Preturile mari?
Corect, dar facand un calcul cu transport, cazare si restul, diferenta de pret pentru aceiasi categorie de servicii nu e foarte mare.

Avem o tara minunata, cu un potential extraordinar, dar daca nici noi nu ne promovam tara, atunci cine?

#23
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Nu am fost decat 2 week-end-uri la bulgari,dar nu m-a impresionat cu nimic.Pana la urma nu plec in concediu(sau la o plimbare) sa ma ingra?,ci sa ma relaxez si sa-mi incarc bateriile pentru perioada ce vine.Pentru mine e mult mai relaxanta linistea unei zone gen Techirgiol sau Eforie care sunt si curate si sigure,decat zarva sta?iunii Mamaia sau nesiguran?a Bulgariei(au fost destui care au ramas fara masini pe acolo).

Edited by stefan1976, 07 July 2012 - 08:56.


#24
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

View Poststefan1976, on 7th July 2012, 08:55, said:

Nu am fost decat 2 week-end-uri la bulgari,dar nu m-a impresionat cu nimic.Pana la urma nu plec in concediu(sau la o plimbare) sa ma ingra?,ci sa ma relaxez si sa-mi incarc bateriile pentru perioada ce vine.Pentru mine e mult mai relaxanta linistea unei zone gen Techirgiol sau Eforie care sunt si curate si sigure,decat zarva sta?iunii Mamaia sau nesiguran?a Bulgariei(au fost destui care au ramas fara masini pe acolo).
Daca nu ti-a lasat nicio impresie de ce te-ai mai dus a doua oara? Eu zic ca nici in Romania nu ai siguranta de care vorbesti.

#25
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011

View PostCleopatra-7, on 7th July 2012, 10:14, said:

Daca nu ti-a lasat nicio impresie de ce te-ai mai dus a doua oara? Eu zic ca nici in Romania nu ai siguranta de care vorbesti.
A doua oara am fost pentru gradina botanica de la Balcik.

#26
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View PostNeg_luminos, on 6th July 2012, 20:06, said:

Preturile mari?
Corect, dar facand un calcul cu transport, cazare si restul, diferenta de pret pentru aceiasi categorie de servicii nu e foarte mare.

Litoralul romanesc are preturi mici cu urmatorele conditii , preferabil cumulate :
-te duci in iunie sau septembrie , dar vremea e capricioasa , iar in iunie te bagi in apa doar daca esti scandinav
-nu te intereseaza conditiile la hoteluri sau dormi la cort
-esti la slabit sau maninci ca tot romanul doar shaorma sau ceafa de porc la gratar + cartofi prajiti
-nu inchiriezi sezlong sau umbrela , ci stai pe cerceaf ca pe vremuri

Daca vrei "conditii" si in plin sezon pai stai la Iaki unde camera costa 200 euro pe noapte cu mic dejun inclus
http://www.iaki.ro/tarife-cazare.html



View PostNeg_luminos, on 6th July 2012, 20:06, said:

Si cand auzi care sunt avantajele iti vine sa plangi...auzi tu, All inclusive!
Cand o sa va treziti si o sa va dati seama ca un concediu sau o sarbatoare nu se rezuma la tone de mancare??

Conceptul de AI nu inseamna doar mancare fara limite , ci si servicii care pe litoralul romanesc sunt necunoscute sau care scot destui bani din portofel ( inchiriat sezlong , umbrela , posibilitatea de a lasa copii mici in grija cuiva etc )


View PostNeg_luminos, on 6th July 2012, 20:06, said:

Avem o tara minunata, cu un potential extraordinar, dar daca nici noi nu ne promovam tara, atunci cine?

hmmm. O tara medie ca peisaj . Muntii sunt ok , dar nu ceva iesit din comun , litoralul e scurt si cu probleme . Punctul forte e Delta , care e insuficient promovata

Edited by menumorut81, 11 July 2012 - 11:00.


#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttest_driver, on 7th May 2012, 01:20, said:

Singurul loc frumos pentru cine iubeste anarhia este Vama Veche, probabil cel mai bun loc din lume, acolo unde un betiv si o drogata si-o trag pe plaja, e singurul loc care ofera ceea ce spune ca ofera, ala nu este loc pentru oricine, dar atat.

10 ani m-am tot dus in Vama Veche si culmea...nu am vazut niciodata pe cineva sa faca sex in vazul lumii, pe plaja.
Dar in rest, ai dreptate, este singurul loc care ofera ceea ce spune ca ofera, orice alta statiune de pe litoralul romanesc mi se pare de tot cacatul. Weekendul asta mi l-am petrecut la Eforie Nord si am plecat de acolo extrem de dezamagit.

Asta nu inseamna ca am fost vreodata pe litoralul bulgaresc, sau ca m-as duce :).

Edited by richelieu, 11 July 2012 - 11:11.


#28
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Se promoveaza litoralul bulgaresc deoarece:ai conditii decente,esti tratat asa cum trebuie,hotelurile,chiar si cele de 3 stele sunt muuult peste ce se ofera chiar si la 4 stele la noi;plaja curata,apa curata.Eu vorbesc aici de Sunny Beach unde ma duc de cativa ani.De ce m-as duce la noi sa dau bani?sa se uite chelnerul stramb la mine asteptand bacsis?sa caut un loc printre scoici si cojile de seminte de pe plaja?sa vad florareasa cum intra cu fustele in apa?Da,daca sunt plin de bani atunci ma pot duce sa stau la Iaki si sa arunc cu banii;ma pot duce in club de super fite sa las 1000 de euro intr-o seara sa ma simt bine;corect,pot face acest lucru daca as avea bani;dar intr-un final,tot pe plaja aia jegoasa ajung si acolo banii mei nu mai valoreaza nimic.Nu sunt genul care sa ma duc la mare si sa stau pe sezlong la piscina hotelului.Vreau sa stau pe plaja,vreau sa ma plimb seara prin statiune si sa am unde sa ma distrez,in conditii decente conform cu bugetul meu.La noi nu poti face acest lucru,pe cand la ei da.Nu mai am 18 ani sa ma duc cu gasca si sa ma imbat si sa mi se rupa pe unde apuc sa dorm sau ce mananc.Daca tot muncesc prefer sa cheltui banii intr-un loc mult mai civilizat decat litoralul nostru.
De ce strainii nu vin la noi si se opresc la bulgari?de ce de 2-3 ani multi romani prefera sa faca 500 km sa se duca la munte la bulgari?de fite?ma indoiesc;se duc pentru niste conditii mult mai bune ca la noi la niste preturi mai mult decat corecte.

#29
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostAndreyAlejandro, on 5th May 2012, 20:41, said:

de ce? chiar litoralul nostru a ajuns o groapa de gunoi incat sa nu se mai spuna nimic bun / frumos despre el? chiar nimic nu mai are frumos?
Groapa de gunoi e o exagerare - din pacate locurile decente si cat de cat frumoase de pe litoralul romanesc sunt tot mai rare si greu de gasit.. Multe din hotelurile si amenajarile facute in perioada comunista au ramas in paragina sau nu au fost intretinute, s-a construit haotic si fara bun simt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate