Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Cat de vechi este numarul tau de telefon ?

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#55
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
De pe la sfarsitul anului 1999, ultimii ani de liceu :lol: Era un Ericsson GA parca care a costat o carca de bani pe vremea aia...Numarul ala, desi nu-l mai folosesc eu l-am pasat unei rude cand am plecat din Romania, il mai foloseste si acum. Daca imi aduc bine aminte numarul incepea cu 090 ca mai apoi sa fie schimbat in 0740, cred ca prin 2001 s-a intamplat asta.

Numarul pe care nu cred ca-l voi uita niciodata este cel de la telefonul fix, acum 4-5 au renuntat ai mei la fix, pe vremea aia multa lume se mandrea ca tine minte numerele, taica-miu spre exemplu, stia pe de rost cele 30-40 numere ale cunoscutilor apropiati, in ziua de azi avem sute sau mii de numere in agenda :lol:

#56
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Pai nu eram foarte inapoiati, GSM-ul (2G) a aparut in lume in 1991 in Finlanda, iar NMT-ul analogic pe 450 Mhz (1G) a aparut in 1981 in Suedia si Norvegia si in 1982 in Finlanda si Danemarca.

#57
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Din octombrie 1998 am inceput cu Connex Go,iar din 1999 am trecut pe abonament pana in prezent.
Numarul este acelasi cu exceptia schimbarii prefixului.In schimb SIM-ul a fost schimbat in 1999 deoarece am trecut de pe cartela pe abonament(la acea vreme asa era procedura)si tot ala il am si in prezent.

#58
Unba1at

Unba1at

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.04.2012
Da, deci marea majoritare are numarul de o perioada relativ lunga.
Si da, mie mi se pare normal sa fim putin "intarziati", nu neaparat inapoiati, din cauza comunismului, e normal. Daca mai era comunismul in prezent, probabil ca aveam totusi macar GSM dar probabil tarziu, incoace.

Deci primele telefoane "mobile", (mai mult fixe la cat de mari erau :P ) din Romania au aparut pe piata practic odata cu reteaua "Telefonica", intr-un fel actualul Zapp (care pacat ca am inteles ca nu mai are mult), in 1992.

Oricum, faptul ca o persoana aici a zis ca are din 94, e mare lucru, pt ca probabil prin 92-93-94 mai aveau si altii dar din toti aceia, putini scriu aici pe forum.

#59
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Poate apare vreun suedez si ne da cu numarul lui din 1981 peste ochi :)
Din ce observ, surprinzator de multi isi pastreaza primul numar de telefonie mobila. Sau, mai degraba cei care schimba numerele mai des ca telefoanele nu au motiv sa posteze. Aproape toti din cei ce au postat aici au apucat schimbarea de prefix.

Edited by Getodacul, 06 May 2012 - 17:19.


#60
Unba1at

Unba1at

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.04.2012
Copy-paste de pe Wikipedia : cine nu stie engleza poate gaseste sa traduca online :P

In the United States, engineers from Bell Labs began work on a system to allow mobile users to place and receive telephone calls from automobiles, leading to inaguation of mobile service on June 17, 1946 in St. Louis, Missouri.

ARP (Autoradiopuhelin, "car radio phone") was the first commercially operated public mobile phone network in Finland. The technology is zero-generation (0G), since although it had cells, moving between them was not seamless. The network was proposed in 1968 and building began in 1969. It was launched in 1971, and reached 100% geographic coverage in 1978 with 140 base stations. The ARP network was closed at the end of 2000 along with NMT-900.

The first hand-held mobile phone was demonstrated by Dr Martin Cooper of Motorola in 1973, using a handset weighing around 1 kg.

La noi pana in 92 canci mobile. :P

Edited by Unba1at, 06 May 2012 - 17:53.


#61
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
am un numar din 2004 septembrie....
si voi renunta zilele astea la el...din cauza nesimtirii orange.

#62
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
primul meu numar de telefon a fost abonament Orange incheiat in Decembrie 2002, am renuntat la el in Decembrie 2008 cand am trecut pe Digi ;)

#63
zyl157

zyl157

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.05.2012
Din 99-2000 cred, era cartela Camarad de la Connex din reclama aia cu cei 5 pompieri. Am trecut pe abonament dar tot acea cartela o am si acum.

#64
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostUnba1at, on 4th May 2012, 23:31, said:

Deci pana acum, cel mai vechi este din Oct 1997. Si chiar le folositi de atunci si pana acum ?.
august 1998. connex-vodafone. abonament de la inceput pana in prezent...si povestea continua. :)

mai tineti minte cum era in 97-98-99 cand se vorbea la 3 secunde? primele 3 secunde erau netaxabile si-ti venea desfasuratorul (era gratuit atunci) cate 20-30 de pagini (stiu si 50 de pagini)..deci vorbeam ore intregi la 3 secunde.
apoi a fost o perioada 1 secunda netaxabila....ne specializasem si pe aia..... dupa s-au scos de tot.

ai mei au fixul din 77-78..iar bunica'mea cu mult inainte....habar nu am de cand dar cred ca de peste 40 de ani

Edited by bubalus, 06 May 2012 - 18:50.


#65
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postbubalus, on 6th May 2012, 19:48, said:

august 1998. connex-vodafone

A avut vreo legatura cu campania de la mare ? Stiu ca atat Dialogul cat si Connex sau cum se numea pe vremea aia au avut campanii masive la mare, pare-mi-se ca mai am si acum pe-acasa pe undeva ceva sapca, insigna si stegulete din vara aia... :lol:

Atunci am vrut sa-mi iau si eu dar am mai avut un an si ceva de asteptat. Tin minte ca primul telefon mobil l-am vazut tot la mare cu 1-2 ani inainte de asta. Iar prin '97, inainte de vacanta de vara era un copchil la scoala care era tasu' mare mahar si avea telefon mobil , toata scoala era :w00t: pe telefonul lui....Dupa vacanta deja erau mai multi cu ele...

#66
Bogdi_Marian9914

Bogdi_Marian9914

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 04.02.2012

View Postbubalus, on 6th May 2012, 19:48, said:

august 1998. connex-vodafone. abonament de la inceput pana in prezent...si povestea continua. :)

mai tineti minte cum era in 97-98-99 cand se vorbea la 3 secunde? primele 3 secunde erau netaxabile si-ti venea desfasuratorul (era gratuit atunci) cate 20-30 de pagini (stiu si 50 de pagini)..deci vorbeam ore intregi la 3 secunde.
apoi a fost o perioada 1 secunda netaxabila....ne specializasem si pe aia..... dupa s-au scos de tot.

ai mei au fixul din 77-78..iar bunica'mea cu mult inainte....habar nu am de cand dar cred ca de peste 40 de ani


Cum vorbeai ore intregi la 3 secunde adica sunai vorbeai 3 sec apoi inchideai si sunai din nou si iar 3 sec? Atunci desfasuratorul venea odata cu factura gratuit?

#67
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostBogdi_Marian9914, on 6th May 2012, 20:10, said:

Cum vorbeai ore intregi la 3 secunde adica sunai vorbeai 3 sec apoi inchideai si sunai din nou si iar 3 sec? Atunci desfasuratorul venea odata cu factura gratuit?

Da, asa era pe vremea aia...nu e nici o exagerare...printre tovarasii mei pe la liceu, majoritatea doar asa vorbeau ca dupa ce te chinuiai sa convingi parintii cat de util e telefonul mobil pentru tine :rolleyes: nu mai aveai bani si de platit convorbiri. Oricum ceva minute erau parca si atunci incluse in abonament dar nu ca acum mii... (ma refer chiar in retea, in afara , nici atat).

Oricum , ore intregi la 3 secunde e oarecum o exagerare pentru ca de obicei nu puteai nici macar 3 secunde ca nu aveai doar cronometru implantat in creier , mai degraba o secunda-doua si inchideai, ceva de genul:

- Ce faci bah !
- Bine bah tu ?
- Ce faci in seara asta ?
- Mergem la ........?
- Ok la ce ora ?
- pe la 7
- Ne vedem acolo  :thumbup:

Stiu ca am asistat si la adevarate romane povestite la telefon in acest fel dar iti dai seama ca devine stresant dupa o vreme. O ora are 1800 de perioade a cate 2 secunde, plus ca mai dura si ceva timp pana forma telefonul , mai erau si pauze intre (apasai re-dial normal).

Oricum , am vazut si destui adulti pe vremea aia vorbind "la trei secunde" , nu numai ciutani.

Gandeste-te cat de amuzant era "la o secunda" suna mai degraba a chineza decat limba romana :lol:

Voi astia micii care nu erati nici conceputi la revolutie v-ati nascut in puf....nu ati prins toate pataniile astea :console:

Edited by lawrence38, 06 May 2012 - 19:20.


#68
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Primul numar de mobil, cel pe care il folosesc si azi, din martie 1999 cu Connex. A ramas in continuare pe Vodafone, nu din cauza ca au avut oferte nemaipomenite, ci din cauza ca ceilalti nu au avut oferte la portare care sa ma atraga. Nevasta il are din 2000, fiica din 2001, maica-mea din 2002, dupa cum au fost ofertele. Toate sunt active, toate cu abonament. Am avut o experienta de doi ani cu Dialog, am renuntat fara regrete, mai am o cartela pe Cosmote si doua numere pe Digi .

#69
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View PostVipeR85, on 6th May 2012, 18:57, said:

am un numar din 2004 septembrie....
si voi renunta zilele astea la el...din cauza nesimtirii orange.
Nu e nevoie sa renunti la numar daca schimbi operatorul, fa portare ;)

#70
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Toate ca toate, dar voi mai stiti cat plateati abonamentul?

Parca...dar nu sunt sigur, ca am avut din 1997, plateam cca. 12$ abonamentul, si stiu ca factura ajungea si la 50$...sau asa ceva.

Am folosit si NMT la vremea lui, doar abonamentul era 50$, un terminal costa 250-300$.
Calitate jalnica.

Pe atunci in firme, la birouri erau la moda DECT-urile Siemens Gigaset, cu raza de aproape 300m deveneai aproape mobil in jurul cladirii. :)

#71
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postlawrence38, on 6th May 2012, 20:05, said:

A avut vreo legatura cu campania de la mare ? Stiu ca atat Dialogul cat si Connex sau cum se numea pe vremea aia au avut campanii masive la mare, pare-mi-se ca mai am si acum pe-acasa pe undeva ceva sapca, insigna si stegulete din vara aia... :lol:

Atunci am vrut sa-mi iau si eu dar am mai avut un an si ceva de asteptat. Tin minte ca primul telefon mobil l-am vazut tot la mare cu 1-2 ani inainte de asta. Iar prin '97, inainte de vacanta de vara era un copchil la scoala care era tasu' mare mahar si avea telefon mobil , toata scoala era :w00t: pe telefonul lui....Dupa vacanta deja erau mai multi cu ele...
nu, nici o legatura....am ales connex pentru ca cei din jurul meu erau in aceasta retea.
am cumparat un Bosch, 1 milion jumate, cu banii facuti din spaga dintr-o singura seara inainte de Sf maria. Eram receptioner la un hotel in mamaia....:D. Erau destul de multi bani atunci.

View PostBogdi_Marian9914, on 6th May 2012, 20:10, said:

Cum vorbeai ore intregi la 3 secunde adica sunai vorbeai 3 sec apoi inchideai si sunai din nou si iar 3 sec? Atunci desfasuratorul venea odata cu factura gratuit?
dap.

View Postlawrence38, on 6th May 2012, 20:19, said:

Da, asa era pe vremea aia...nu e nici o exagerare...printre tovarasii mei pe la liceu, majoritatea doar asa vorbeau ca dupa ce te chinuiai sa convingi parintii cat de util e telefonul mobil pentru tine :rolleyes: nu mai aveai bani si de platit convorbiri. Oricum ceva minute erau parca si atunci incluse in abonament dar nu ca acum mii... (ma refer chiar in retea, in afara , nici atat).

Oricum , ore intregi la 3 secunde e oarecum o exagerare pentru ca de obicei nu puteai nici macar 3 secunde ca nu aveai doar cronometru implantat in creier , mai degraba o secunda-doua si inchideai, ceva de genul:

- Ce faci bah !
- Bine bah tu ?
- Ce faci in seara asta ?
- Mergem la ........?
- Ok la ce ora ?
- pe la 7
- Ne vedem acolo  :thumbup:

Stiu ca am asistat si la adevarate romane povestite la telefon in acest fel dar iti dai seama ca devine stresant dupa o vreme. O ora are 1800 de perioade a cate 2 secunde, plus ca mai dura si ceva timp pana forma telefonul , mai erau si pauze intre (apasai re-dial normal).

Oricum , am vazut si destui adulti pe vremea aia vorbind "la trei secunde" , nu numai ciutani.

Gandeste-te cat de amuzant era "la o secunda" suna mai degraba a chineza decat limba romana :lol:

Voi astia micii care nu erati nici conceputi la revolutie v-ati nascut in puf....nu ati prins toate pataniile astea :console:
exact!
nici nu mai stiu ce abonamet aveam atunci.... parca ore favorite....
50 de minute dupa ora 5 si in weekend...dupa 1 an sau doi s-au facut 60 de minute.
si mai erau bonusuirle de 10, 20, 30de minute dupa 1, 2 3plus ani

Edited by bubalus, 06 May 2012 - 23:46.


#72
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Numarul meu, initial Orange abonament (0741), apoi Vodafone cartela si in prezent Vodafone abonament face 5 ani luna asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate