Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Primul joc care l-ati jucat pe PC...

- - - - -
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,852
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Aditzanu'
Intr-adevar, Chronos a fost de referinta pe Z80.
Un joc care mi-a placut iar foarte mult pe Z80 a fost R-Type...
E interesant cat de mult imi place sa-mi amintesc perioada aceea, si nu neaparat din pricina jocurilor... Va mai aduceti aminte de ArtStudio? Sau a folosit careva BetaBasic? Exista chiar si un compilator de C. Ca sa nu mai zic ca pe Z80 am avut primul contact cu limbajul de asamblare.

Yep, r-type super :)

Cip03-ul care l-am avut era smecherit de un "hacker"... avea opus instalat (un fel de dos/debug/asm/compiler...).

Era prevazut cu un buton care comuta rom-ul dar fara sa stearga ram-ul si puteai incarca un joc dupa care dadeai de pagaie si treceai in opus, puteai edita jocul, gaseai crack-uri etc... :)

#56
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Vad ca lumea isi aduce bine aminte de jocuri foarte vechii :) pe vremea aceea eu nu aveam calculator :) hihi

#57
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
hehehe....remember the time?
in '91-'92...clasa a 5-6a....primul a fost intr-a 5a la maica-mea la serviciu...unu' cu rama...ceva de genu' alora de-s pe telefoane acuma, insa mai complex. a urmat unu' cu maimute care se loveau cu banae....stramosul viermilor.
jocurile care m-au marcat insa s-au numit wolf3d al lui jon romero, facut in '88 si price of persia. jucate tot la maica-mea la serviciu. grele joace. si acuma le mai am. cand n-am ce face ard un wolf. va vine sa credeti? incredibil.
totusi....mi-e dor de un quest misto. n-am mai vazut ceva interesant de ani buni. normality a jucat cineva? nu ratati daca va place genu' asta de joc.
cel mai bun joc de strategie: warcraft2. ca feeling dupa parerea mea nu-l intrece decat wolfenstein.

#58
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
Primul joc pe PC... era un tetris... asta prin 1992.

Apoi a urmat Prince Of Persia... atunci era un super joc.

Bine, ca sa ma mandresc si eu asa, off-topic, jucam pe HC de prin 1986... stiu ca mi l-a facut tata... toti pustii erau la mine... ce vremuri !


Gata !

:)

#59
GuybrushT18

GuybrushT18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.03.2003
De jocul ala cu ninja imi amintesc si eu. La mine ala a fost al doilea joc. Primul era un arcade de la Acolade si se chema Cosmo. Era unul dintre multele jocuri de la acea vreme in care trebuia sa sari in capul inamicilor, acompaniat de sunete tandre din beeper.
Aaaah..the good old days.

#60
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Prima data cand am jucat ceva pe PC a fost si prima data cand am vazut PC (ba chiar laptop: 386 cu coprocesor matematic!). Date fiind dimensiunile si aspectul obiectului, n-am fost prea impresionata: iaca, acolo, un Z80 mai rasarit, cu ecranu lipit de el (a/n, fireste). Foarte sigura pe mine, m-am infipt la tastatura sa-i dau LOAD "" si fireste ca nu s-a intamplat nimic. Iar proprietarul obiectului, cu superioritate: Asta e DOS, bai, nu porcariile alea ale voastre!

Si in fata ochilor mei uimiti s-au perindat, Another World, Dune (1 fireste)... ce vremuri...

#61

  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Primul joc pe care l-am jucat a fost Prince of Persia :cool: . Pe un 486 DX2/66 Mhz.

#62
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
nibles
xt 8088

#63
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Dar cel mai vechi si mai vechi pe care l-am jucat a fost Kling, pe un M118. Avea ala doua unitati floppy de 8 (opt) inch, stateai o veselie pana incarca ceva. Iar monitorul avea clape :D

#64
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 26.04.2003
Pe HC cred ca am jucat toate jocurile posibile
Ma miram eu de ce nu pot termina Manic Miner, e bine ca ne-ai luminat, eu credeam ca sunt eu mai slab de nu pot trece de un anumit nivel, dar se pare ca jocu` e de vina
tot pe HC nu o sa uit Chuckiee Egg, am jucat la el de mi-au sarit ochii
Pe PC am inceput cu DUNE, apoi Prince, si apoi DUNE 2, dupa care a venit explozia de joace de toate tipurile.
Prima oara cand am intrat in DOOM am crezut ca sunt pe alta planeta :)) nici nu stiam ce tre sa fac, ma miscam asa,sa nu adorm, dar apoi la WOLF 3d, in 3 zile a fost terminat :)))
Frumoase amintiri!

#65
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Se pare ca e ceva lume care s-a chinuit cu minunile de casete de la HC... Pe acolo am inceput eu iar pe PC un Paratroopers pe niste monitoare monocrom (dintr-alea verzi ca in filme :) ) dupa aia Lemings, Stunts (chiar... care l-ati prins? ar fi tare misto de refacut cu tehnologia actuala ca era tare marpha jocu'), etc.

#66
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002

Quote

Originally posted by Zubaida
Si in fata ochilor mei uimiti s-au perindat, Another World, Dune (1 fireste)... ce vremuri...

Beton de beton Another World. L-am terminat de vreo 3 ori. ;)

#67
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 26.04.2003
necromanule :))))))))))
las ca nici nu ai pierdut multe, nu ai injurat dupa ce stateai cate 4-5 minute sa incarce de pe caseta un joc, si pau auzeai un carait ciudat, si dadea eroare, si o luai de la capat :)) Cel mai enervant era Renegade, la care cand terminai un nivel incarcai iar urmatorul, si tot timpu` eu am avut probleme ... mai sarea :)) nu cred ca m-as intoarce acum la un HC

#68
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Prin '87 a adus taica-meu un TimS acasa, ca nici la scoli nu mai vroiam sa merg! Am inceput cu KnightLore si NightShade + Saboterur...Cel mai tare joc din seria "care ruleaza pe ZX Spectrum" a fost (dupa mine) "Highway"...
Pe PC, primul joc pe care l-am jucat a fost Prince of Persia, dar primul joc "adevarat" a fost Warcraft 2...(de atunci mi-s RTS addicted  :D )

#69
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Aaaa ... hmm .. demult asha parca primu joc jucat a fost ceva pe un 386 .... Pool ala vechi de tot cu Fish si aia :))

#70
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
HC: Chuckie Egg
Junior: Ladder (tot un fel de chuckie)
CubZ: Tetris
PC: Era unul cu batai multe gen renegade de pe hc, nu mai stiu cum se numea, si Golden Axe

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,852
  • Înscris: 07.02.2003
Saboteur a fost frumos, a folosit o grafica avansata pentru atunci, texturi refolosite, precum mai tirziu in Heretic. Harta lui era relativ imensa pentru vremea aceea... era chiar din imaginea care aparea pe screen loader... ala de 6912 bytes sau cit mai avea, nu mai tin minte  :cool:

Da pe Spectrum cel mai mult tot aventurile mi-au placut... seriile Dizzy, Ghoul'n Ghost sau cum ii zicea, am uitat   :D

#72
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Offtopic:

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
... din imaginea care aparea pe screen loader... ala de 6912 bytes sau cit mai avea, nu mai tin minte  :cool:

Exact, erau 6912 bytes si segmentul video incepea la adresa 16384, dupa ROM Basic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate