Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Primul joc care l-ati jucat pe PC...

- - - - -
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

#37
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
io pe HC  90 am jcuat Express, epool si betty....
pe PC am jcuat Prehistorik 2 si Mortal Kombat 4

#38
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

Originally posted by Pittick
io pe HC  90 am jcuat ...... epool ........

SUPER mishto joc (EPooL)...bengos rau...pierdeam zile intregi la jocul asta...

#39
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
La mine primul joc a fost pe HC2000 si era de pe discheta care venea cu calculatorul si se numea Testoasele Ninja.
Pe PC primul a fost Volfied, apoi Super Mario, apoi Supaplex...

#40
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002

Quote

SUPER mishto joc (EPooL)...bengos rau...pierdeam zile intregi la jocul asta...

Sicner nu mai stiu daca exact asa ii spunea la joc....oricum eu ii chemam pe cativa prieteni la mien dupaamiaza dupa ore si jucam ca maniacii...asta se intampla prin 97.pe la inceput.misto pot spune.

#41
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
primul joc a fost supaplex si mergea pe un 386 DX.... al doilea a fost civ I.... ambele le-as mai juca oricand  /pC/

#42
Renegade

Renegade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.06.2002
nu mai tin minte exact primu joc pe care l`am jucat pe hc dar stiu sigur ca la jumatatea anului '92 dupa care prin 93 pe pc : axe, prince, wolf

#43
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by r3ddr
Hehe, tinerei... numai tinerei p'aci :drac:  

Acu' vreo 17 - 18 ani jucam "formula 1" pe un mainframe. Era un joc stupid, in mod text, cu o masinutza facuta din x si 0 (0 erau rotzile) cu care trebuia sa ocolesti niste obstacole si sa "tzii" soseaua.

Poate nu ai inteles.. e vorba de JOCURI pe PC ! Chestii cat de cat serioase..  Get it ?

Asa veneau toti cu HC-uri si alte chestii PRE moderniste :D:D:D:D

#44
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
BLOOD 1 parca... (cand mi-am luat primu calcul) acu' 4-5 ani daca tin minte bine... Dar, in pruncie inainte sa am calc jucam starcraft in disperare :)

#45
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
aaaa..buna intrebare..cred ca primul joc a fost "BIOS"ul..:)
Isi luase un amic computer si ne uitam la chestiile alea de pe biroul lui ca mita in calendar. Pana am vazut ca scria ceva cu "press DEL" :)

Pasul urmator a fost Norton Commander (aici a intervenit cineva mai savant si ne-a ajutat) si ceva joc cu avioane. F parca. Daca au am avut primul PC (un 386 de la Blue Ridge, top of the line :) ) peste vreun an..inseamna ca ala era 286..brrr :)

#46
Lizard

Lizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.12.2002
Primu joc jucat: Descent 1 (la varu-miu, adus de cineva din Israel), al 2-lea Detectiv (enervante intrebari ca sa avansezi in grad). Primu joc jucat in ziua in care mi-am luat PC-ul (acu un an si ceva) : Descent 1  :) -cum l-am jucat am zis ca il vreau si io... nici nu visam la ora aia la un pc al meu... da... am pastrat dischetele alea cativa ani si... presto! (inainte de asta vazusem doar hc-uri sau cipuri cu caseta... nici nu mai stiu ce erau)

#47
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Ala cu printu, pe un 386. :)

#48
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Si eu am jucat jocul ala.Macar l-ai terminat djlyon ?

#49
Ender_Wiggin

Ender_Wiggin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.10.2002
Primul primul a fost Zynaps, pe Z80. Si ce joc mishto era. Primul pe PC F-19. Pe asta nu-l regret.

#50
liviutza

liviutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.03.2003
hc (HC 200, cu fdd de 3.5 8-) - death chase & golden axe

PC - volfied. cred ca 386, sau 286, dar pe acolo

#51
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
eu n-aveam fdd la hc (de fapt primul a fost cip03) .. primul joc.. nu-mi mai amintesc, probabil dizzy1

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,852
  • Înscris: 07.02.2003
Pai hai sa vedem... sa ma laud si eu :)

Primul joc de calculator jucat de mine a fost in 1986-87 pe un HC-85 echipat cu FDD 360k (rare atunci) si era un joc de ping-pong... sigur va aduce-ti aminte... generatia old... :)

Ulterior mi-am procurat si eu un Cip03 la care s-au mai adaugat superbele serii Dizzy care s-au compilat si pe Pc, Lemmings, ala cu zeci de nivele si altele...
Si acuma am citeja cocuri la care nu le gasesc echivalent pe Pc... poate stiti voi, sunt jocurile gen Chronos pe HC :)

Prin 1989-1990 aveam primul meu Pc XT junior original IBM (2 MHz clock dar monitor color CGA (suporta MCGA 256 culori)). Era slab, fara HDD bineinteles si cu 64kB RAM, DOS 2.0 sau basic pe rom upgradabil la 192... LOL
90-91 am avut un XT pe bune, adica 4.75 MHz, 640kB si HDD de 20 MB MFM... dar ecranul varza, hercules monocrom... astfel am jucat chestii gen Prince of Persia si Test Drive 1.

Pe la sfarsitul lui 1991 inceput 92 s-a intimplat sa vad si eu o masina mai serioasa, un 386/33MHz... si astfel am luat cunostinta cu primul joc 3d cit de cit... Wolfenstein.

Dupa aia nu mai conteaza... upgrade dupa upgrade...

#53
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Intr-adevar, Chronos a fost de referinta pe Z80.
Un joc care mi-a placut iar foarte mult pe Z80 a fost R-Type...
E interesant cat de mult imi place sa-mi amintesc perioada aceea, si nu neaparat din pricina jocurilor... Va mai aduceti aminte de ArtStudio? Sau a folosit careva BetaBasic? Exista chiar si un compilator de C. Ca sa nu mai zic ca pe Z80 am avut primul contact cu limbajul de asamblare.

#54
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
nu stiu daca se pune, dar prin '83 ai mei au luat un TV alb-negru care acea 2 jocuri ffff simple (tenis si fotbal), comanda se dadea printr-un fel de joistik rudimentar. oricum cateva saptamani ne prindea dimineata pe tot familionul stand in c*r si organizand adevarate campionate cu calificari si eliminarii.
TV-ul a decedat prin '88
chia pe calculator am inceput sa joc foarte tarziu, in afar de freecell-uri si minesweete-uri, prin '98 cu Age of Empires -  bestial joc, si acum cand am chef mai bag cate un death match.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate